Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

Jara.Cimrman.jr

"Úředně jste zemřela v sobotu v pět hodin. Vězeňský lékař konstatoval, že jste spáchala sebevraždu předávkováním barbituráty. Jste pohřbena na zdejším hřbitově oddíl 8 hrob 30. Vláda se rozhodla, že vám dá ještě příležitost. - A co když nechci sloužit? - Oddíl 8 hrob 30." Nikitou se narodila, Marií se stala a jako Josephine vraždila, aby splatila svůj dluh společnosti. A mě to dost bavilo, i když daleko víc než samotná Nikita mě zaujal klid strýčka Boba a nejvíc mě pobavilo řádění Viktora Čističe. Ten byl jedinečný a já děkuju Bohu, osudu a Bessonovi za to, že si za pár let vzpomněli na jeho o kousek zabržděnějšího bráchu Leona. ()

EdaS

Francouzská neo-noirová verze My Fair Lady. Dokonalost sama. Tím větší škoda toho, co se s Bessonem v novém tisíciletí stalo. ()

H34D

V době, kdy James Bond procházel slabším obdobím, přišel tehdy mladý a svěží Luc Besson s novou vizí tajného agenta a špičkového zabijáka. Byla jím žena a ne ledajaká! Odsouzená, poblázněná, možná až příliš mladá a přesto dobře vycvičená a neporazitelná. Vzhledem k takto nevšední postavě se film nesoustředí příliš na akci jako na její život - jak skloubit povolání tajné agentky s běžným životem? Je jen otázkou času, kdy jedno bude muset ustoupit druhému... Škoda, že film je v tomto lehce "pohádkový", neklade důraz na drobnosti, detaily, je zkrátka vcelku povrchní, ale za to i obstojně zábavný. 6/10 ()

igi B.

Nikita. Taky vás někdy napadá, proč musí troubové z ditribučních firem prznit názvy filmů? Výborný thriller i bez brutálních přídavků k názvu. Takový celý EVROPSKÝ. Vynikající film, řekl bych až za čtyři a půl evropské hvězdičky... ()

dobytek

Kdyby na konci nevstoupil na scénu Jean Reno jako Viktor čistič, tak to snad hodim do odpadu. Viktor čistič rulez! Ale než se koukat na Brutální Nikitu znova, to se snad radši budu koukat na Nikitu Chruščova. ()

Shit

Naštěstí tenhle francouzskej film nemá moc společnýho se stejnojmenným seriálem.Luc Besson natočil docela drsnej a realistickej thriller. Anne Parillaud je ve své roli fakt brilantní a její přerod z drogově zavislé na tajnou agentku je vynikající, ale i tak to 100% nebude, něco tomu přece jenom ještě chybí ()

Morien

Kdyby byl Warhol ještě naživu, požadovala bych po něm, aby natočil dvouhodinový nájezd z celku do extrémního detailu s konečnou polohou na brečícím obličeji Tchéky Karya. ()

gudaulin

V 80. letech velká studia v Americe přišla se smrští akčních filmů, které převálcovaly artovější tvorbu 70. let a úspěšně plnily kinosály i v Evropě. Bylo to období, kdy evropské národní kinematografie sice dokázaly produkovat vlastní filmy, které se ale nedostaly do distribuce a plnily jen šuplíky výrobních společností. Luc Besson přišel s konceptem evropského akčního thrilleru, který sice nenaplňoval kritiky nadšením, ale obnovil důvěru fanoušků ve schopnosti evropských tvůrců přinést vděčnou zábavu do kin. Film má silný příběh, nanejvýš zajímavé postavy a všudypřítomné napětí. Z Anne Parillaud se stala uznávaná herečka, které Hollywood nabídl několik šancí i v zámoří, a v Americe vznikl i méně kvalitní remake. Celkový dojem: 80 %. O tom, jak to vypadá s naší distribucí, svědčí, že původní název distribuční firmu neuspokojil a musela přidat přívlastek "brutální". ()

Sarkastic

„Vždycky děláš dvě věci najednou.“ - „To abys věděla, že tě miluju.“ Tak takovouhle „lásku“ asi raději nebrat, na druhou stranu lepší než hnít ve vězení…ne? Na rovinu, film mě vždycky odrazoval. Ano, důvodem byl stejnojmenný seriálový „hybrid“ z kanadské produkce, který mě nikdy příliš nebavil, ačkoliv uznávám, že jsem mu moc příležitostí nedal. V případě jeho filmového předchůdce jsem se však po mnoha letech přece jen osmělil a v žádném případě nelituju. Pravda, hledání si cesty k hlavní hrdince nebylo zrovna jednoduché, protože mi byla od počátku dost nesympatická, ale to se během filmu hodně změnilo (naštěstí, stejně jako v případě jejího milého, který mě svou zvědavostí též dlouho štval). Mile mě překvapila úroveň akce, výborná atmosféra, napětí a schopnost mě zcela vtáhnout do děje prakticky už od první akce v terénu a obdržení „dárku od strýčka“. Samotnou kapitolou je skvělý Reno-čistič Viktor jakožto předznamenání pozdějšího Léona, škoda jen, že nedostal větší prostor. Celkově mi to dává solidní 4*. ()

Gilmour93

„There are two things that are infinite: femininity and means to take advantage of it...“ Zatímco Karyo je jako profesor Higgins zajímavý až do posledního uvědomělého úsměvu, jeho emočně nestabilní narko-Líza musí o diváka bojovat stejně intenzivně jako o své vykoupení.. Bessonův zabijácký Pygmalion z dob, kdy jeho postavy ještě nevyklidily pole akci, nicméně do kruté poetiky nemluvného pěstitele fíkusu mu pořád něco schází. Sice ne tolik, jak Viktoru Čističovi do zaměstnance, který dodržuje zásady BOZP, ale schází.. ()

Lynn

Věčná škoda, že tenhle vynikající film francouzského režiséra Luca Bessona byl naprosto zabit nemožným americkým seriálem s N. Kinski. ()

Brouk

BESSON - SERRA - RENO - Smrtící kombinace. Tenhle film je geniální. Takhle by měl vypadat akční thriller. A.Parillaud je velmi.. velmi přesvědčivá ()

TeeAge

Ono sa to netvártilo. Ono to bolo fakt o Nikite... A koniec bol originálny, ktorý by závidel aj Matrix Revolution... ()

Aluska88

Myslím, že Brutální Nikita mi přivodila jeden z největších hudebních šoků vůbec:) Jakmile jsem uslyšela první melodii, následovalo to největší WTF? vůbec. Mé smysly byly rozhozené ještě nějakou dobu, a pak postupně s každou následující skladbou začala má mysl přijímat ten fakt, následovalo kruté prozření, že všechno, čemu jsem dosud věřila a co jsem považovala za hudební mistrovství, byla jen velká iluze a lež. Vysvětlím. Jako fanynka Divokého anděla si pamatuju každý hudební tón, který v tomto seriálu zazněl. Až dosud jsem hudbu v této telenovele považovala za jednu z těch nejlepších (nejen) seriálových vůbec. Nebýt Brutální Nikity, asi bych nezjistila, že všechny ty úžasné melodie, které tam zazněly, byly jen (sprostě?) vykradené z tohoto filmu. Nevím, jak je možné, že jim to někdo povolil, nebo jestli tam mají jiné zákony. Každopádně, Brutální Nikita je mistrovským snímkem, který není možná tak brutální a akční, jak by někteří od podobného filmu čekali, zato nabízí spíše civilnější a klidnější průběh děje, vlastně velmi přesně odpovídající tomu, že ústřední hrdinkou je ženská postava. Jedná se v podstatě o klasickou kriminálku zahalenou do "ženského" kabátku:) Anne Parillaud je v roli Nikity skvělá a připomínala mi Millu Jovovich v Pátém elementu. Zajisté všechny potěší Jean Reno coby Viktor "Čistič", který se tímto svým krátkým "vystoupením" již připravoval na svého fenomenálního Leona. Také se mi zalíbil fešný Francouz Jean-Hugues Anglade, od něhož jsem stále čekala nějakou levárnu, a o to víc jsem byla potěšena, když žádná nenastala. Já jsem divácky uspokojená:) ()

genetique

Jeden z citovo najpôsobivejších a zároveň najbizarnejších akčných filmov, ktoré boli kedy natočené. Námet filmu je plný absurdností a po krátkom vysvetlení premisy deja by ste ho automaticky kategorizovali k béčkovým titulom, ktoré automaticky strhnú dej na prvoplánovú akciu. Besson plný chuti a nápadov vo svojom režisérskom a scenáristickom vrchole kariéry predvádza, ako sa dá z obyčajnosti prejsť do niečoho mimoriadneho. Žiadna bezduchá akcia, či tuctovosť deja. Za obdivuhodnej hereckej pomoci Anny Parillaud sa podarilo natočiť veľmi sofistikovaný a psychologicky úplný pohľad do života (dajme tomu) tajného agenta. Elegantne a vkusne je podchytený aj milostný život, no napriek tomu to nenarúša fakt, že film disponuje fenomenálnou thrillerovou atmosférou, je plný zvratov a so skvelým záverom, aké sa dnes už, bohužiaľ, nenosia. 85%. ()

Kaka

Autentický akční snímek s nejtvrdší hlavní hrdinkou, která strká do kapsy Laru Croft apod. Štiplavý film s existencionálním přesahem a skvěle napsanou hlavní postavou. Legenda. ()

Spiker01

Začátek byl takový rozvleklejší, ale pak se to rozjelo a já nemohl odtrhnout oči. Škoda toho pitomoučkého konce, ale na první zhlédnutí jsem si to užil moc...80% ()

sud

Drsný, stylový a bezchybný thriller. Čtyři feťáci jdou nočním městem, jeden z nich, se sekerou a vyslečený do půl těla, táhne zfetovanou holku, která ani nemůže jít. Další dva jsou vypatlaný střelec a syn majitele lékárny, kterou se chystají vyloupit. A je s nimi i dívka - Nikita. Dívka, která jediná z bandy přežije razantní střelbu přivolavších policistů. Zastřelí jednoho z policistů a je odsouzena na doživotí. Ale ne tak docela. Veřejnosti je prohlášena za mrtvou a ujímá se jí Bob, šéf tajné služby. Annie Parillaudová je v roli Nikity drsná, šílená, ale také odzbrojující a po výcviku a upravení i svůdná. Vynikající jsou také Jean-Hughes Anglade jako její milenec Marco, člověk čistých morálních charakterů, Tchéky Karyo jako démonický Bob a v neposlední řadě také Jean Reno jako fanatický Viktor čistič. Ve filmu se sice objeví jen na deset minut, ale diváku zůstane v paměti. Luc Besson v životní formě. 100%. ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění