Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(13)

Obsahy(1)

Píše se rok 1874 a londýnští Forsyti se připravují na malou rodinnou zásnubní slavnost, která je skvělou příležitostí, aby se všichni příslušníci tohoto starého váženého anglického rodu zase jednou setkali. Pravda, příležitostí poněkud pochybnou, neboť Monty Dartie, mladý a nemajetný floutek, není právě mužem, jakého by si starý James Forsyte pro svou dceru Winifred přál - jenže co dělat. Svět se mění a je třeba to respektovat. Ostatně tento ústupek starým dobrým mravům nebude zřejmě posledním. Úctyhodnou rodinou Forsytů mají v nejbližších letech otřásat události, jaké by si ještě před pár lety nikdo neuměl ani představit. Na startovním bloku první z nich je již připraven mladý Jolyon, který hodlá učinit věc dosud naprosto nevídanou: opustit svou ženu i rodinné bohatství a jít za hlasem srdce... Tak začíná nejnovější (desetidílná) britská adaptace slavného románu Johna Galsworthyho, zachycujícího v celé své šíři (tzn. tří románových trilogií) život tří generací rodiny Forsytů - od poklidného údobí vlády královny Viktorie až do dvacátých let minulého století. Hrdinové této rodové kroniky, (která podle autorových slov "balzamuje" život této střední vrstvy) v proměnlivé scenérii svého i okolního světa zvolna stárnou, dospívají, na ulicích se místo kočárů objevují automobily... svět se zkrátka mění a život jde dál. John Galsworthy (1867-1933) bývá někdy označován za posledního velkého vypravěče viktoriánského období, "Forsyti" (první vydání v r. 1922) jsou jeho dílem nejznámějším. V r. 1932 obdržel Nobelovu cenu za literaturu.) První šestadvacetidílný televizní přepis "Forsytů" z r. 1967 se s mimořádným úspěchem hrál i na naší obrazovce a zůstal dodnes v povědomí řady diváků. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (81)

elea 

všechny recenze uživatele

Deseti-dílná minisérie podle románu Johna Galsworthyho, která se odehrává v 19. století, se může pochlubit skvělým výkonem Ruperta Gravese a Damiana Lewise v hlavních rolích. Také nesmím zapomenout zmínit skvělou výpravu, kterou se tento seriál může pochlubit. Ukazuje nám taky poměry ve vyšších vrstvách konzervativní Anglie. Je sice pravda, že je zbytečně dlouhý - neuškodilo by poslední dva díly spojit do jednoho, ale jinak je skvělý. ()

HoneyBunny 

všechny recenze uživatele

Pokud by vám příběhy SRF někdo vyprávěl, asi byste si mysleli, že je to nějaká telenovela. Jenže žádná telenovela vám nenabídne to nádherně snobácké prostředí Anglie 19. století. Připočtěte k tomu skvělé herce (Ruper Graves jako Jolyon je zkrátka k sežrání) a dobrou režii a máte skvělý seriál na úterní večery. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Druhé zpracování, zpracování mladší generace, si přímo vynucuje srovnání s knihou i starší verzí ze šedesátých let. Závěr, který se nabízí, není jednoznačný. Velkou předností mladšího zpracování je barva; více vyniknou exteriéry i interiéry i kostýmy. Co se jeví jako výrazná přednost, je současně i jeho slabinou; móda "fotografické" výpravy děl, v nichž tyto technické součásti vlastně také hrají, je ošidná. Ošidná už s ohledem na předcházející ztvárnění. Zatímco ve starší verzi je výtečné ztvárnění nejen konzervativní, ale i liberálnější části rodu (mladší Jolyonové, Irena), v mladší jsou konzervativní Forsythové líčeni až prvoplánově vstřícně; dílu to víc škodí než prospívá. Vztahuje se to i na propracování psychologií hlavních postav; výrazně lepší je vlastně pouze představitel Soamse Lewis. Tyto slabiny nemohou vyvážit ani ostatní klady mladšího zpracování (více modernosti v pohledu na forsytovské kauzy, větší spád děje, dynamičtější uchopení scénáře). Většina spolukomentátorů se nemýlí: nezávisle na tom, že se ulice během vysílání nevyprazdňovaly, vzniklo slušně zpracované dílo s řadou dílčích předností. Opravdu dílčích, bohužel. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Matně jsem si vybavoval ještě první zpracování ze 60. let, které bylo tenkrát v Československé televizi nesmírně populární. Ze zvědavosti jsem se proto podíval i na tuto novější verzi a vcelku mě nezklamala. Nemůžu sice nijak srovnávat s původní černobílou verzí, ale tato novější byla zřejmě posazena víc do stylu telenovely, což připisuji ženskému scénáristickému rukopisu. Nicméně poslední díl vše napravil a vyznění nakonec telenovelové nebylo. Zhruba poloviční stopáž oproti původní verzi také vysvětluje, proč děj místy působí tak zlomkovitě až zbrkle. Neškodí také připomenout si kastovní rozvrstvení anglické společnosti, jehož podstata se od  zobrazeného přelomu 19. a 20. století ve své podstatě zas až tolik nezměnila. Štvalo mě ale, že až příliš často slova českého dabingu i v klíčových okamžicích zanikala v příliš hlasitém hudebním doprovodu, což je bohužel velký nešvar současné české nejen televizní tvorby. ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pokud máte rádi klasické kostýmný anglické dobovky, tak by vás tento seriál určitě neměl minout. Nečekejte v tomto žánru něco nového, nebo jedinečného, ba naopak, dostanete přesně to, co očekáváte. Doménou Forsytů, jak už to u těchto seriálů bývá, jsou jednotlivé charaktery a jejich postupný vývoj. Zvláště Soames v podání výborného Lewise určitě stojí za povšimnutí, jelikož postupně projde fázemi od klasického člena smetánky té doby, přes hlavního záporáka, až po sebeuvědomění si svých činů. Ale nic není tak černobílé, a celý seriál je natočen tak, že se i s jeho činy a chováním dá snadno zžít, protože ani ostatní postavy nejsou bez poskvrny. Seriál zahrnuje opravdu velké časové období, s čímž jsou spojeny i jeho hlavní chyby, jako špatná práce maskérů, kdy prostě reálně nevidíte nějakou velkou změnu u vzhledu postav na začátku, a na konci, a také takové drobnosti, jako neměnné vedlejší postavy, které jsou již na začátku staré, a na konci jsou staré furt též, jenže to už by jim muselo být všem tak 100 let... ()

Galerie (36)

Reklama

Reklama