A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

WANDRWALL

Pouze dvě oskarové nominace? Za tolik zajímavých podnětů? Anebo je špatná už podstata, na které je celý příběh vystavený. Ale sní se krásně, takže pro dospívajícího diváka, pokud vydrží tu délku, tak to může být inspirující. ()

Vitason

Proč by nemohly stroje milovat? Já vím, že můj počítač mě tajně miluje, hlavně po té co jsem ho posledně elegantně přetížil a dostal tak od opraváře nový harddisk. Každopádně AI není agitací za citu schopné stroje, ale je to film o hledání lidské duše a samotné lidské podstaty, tak jak jsme zvyklí u Kubrickových filmů. Ale k velkému Stanleymu mi tento film vůbec nesedí a řekl bych, že je dobře ,že AI skončila právě ve Spielbergových rukou. Jedná se o velice srdceryvný snímek o stroji toužícím po lásce a lidském bytí. Film kopíruje příběh Pinnocia a na tento příběh se také velice často odkazuje. Davidova touha stát se člověkem ho přinutí udělat téměř cokoliv v čemž mu pomáhá sexrobot v dobré kreaci Juda Lawa. To vše je oděno do zajímavého ztvárnění světa budoucnosti (zatopený New York nemá chybu). Efekty jsou také výborné (Stan Winston odvedl opět skvělou práci) a v neposlední řadě i Haley Joel Osment podal velice dobrý výkon. A Teddy bear mě naprosto okouzlil. Zatím jsem od Spielberga neviděl špatný film. ()

FrodoF

Celkem pěkné i s dobře promyšleným koncen, rozhodně ne žadný propadák. Ale jsem si jist že by se to Kubrickovi vůbec nelíbilo. ()

klerik

Technicky dokonalá "kubrickovka", herecky takisto, ale film ide dosť(!) do hĺbky - vo svete literatúry bežné, vo filme nečakané. Scéna ničenia robotov mi prišla až príliš brutálna, ale celkovo ide o umelecký skvost, ktorý ešte len čaká na svoje docenenie... ()

Chrustyn

Rozhodně to není špatný film ale v rámci Spielbergovi filmografie se jedná o velice slabý film. Pro mě jeden z nejslabších Spielbergových filmů. ()

iamek

Zatím jednoznačně můj nejslabší Spielberg a ještě ktomu dlouhá stopáž. Nejlepší byl medvídek Teddy ! ()

SeBig

Doufal jsem v pořádný scifi drama, ale dostal jsem pohádku o robo-dítěti (jenž mi bylo hluboce nesympatické), které chce lásku od své nevlastní lidské matky. Čim blíže to bylo konci, tim větší zhovadilost se z toho stávala. Sračka bez pardonu. ()

Jirka_Šč

V praxi zodpovězená otázka: "Může robot milovat?" Celá pasáž až do momentu, kdy se David dostane do lesa, byla výborná (4*). Pak to šlo scénáristicky do kytek (2*), aby to závěr ve stylu nejlepších jihokorejských emocí vytáhl téměř na maximum. Finálně velmi slušné 3*. ()

triatlet

Sice trochu delší stopáž, ale diváckou pozornost aktivují nápady v podobě Mr. Know nebo setkání s Modrou vílou. A úvodní rozmanitost pohledů na Davida při jeho příchodu do adoptivní rodiny, to je vizuální hostina. Citlivě natočený příběh. ()

heyda

Obří nuda, dokonce taková, že některé pasáže jsem musel přejíždět. Přišlo mi to vykonstruovaný, nepřirozený, v emocích patetický, no prostě špatný. Nesedlo mi to ani trochu. Šmitec. Tečka. Mažu... ()

Stanislaus

Futuristický příběh zahalený v jemném hávu disneyovské klasiky o robotovi/loutce, který/á se chtěl/a stát normálním chlapcem pod taktovkou jednoho z mých nejoblíbenějších a světově nejuznávanějších režisérů všech dob ... inu to je pořádně velké lákadlo, a nejen pro mě. Celý příběh je skvěle zkomponovaný, a ikdyž jsem měl chvílemi pocit, že je to celé takové divoké, tak ten úplný závěr to vše vyspravil. Haley Joel Osment je ve své roli úžasný a pro většinu diváků, včetně mě, zůstane navždy tím dětským hercem z A.I. a Šestého smyslu. Po audiovizuální stránce jde o skvost, ale to není po Spielbergově "dinosauřím zázraku" nic nečekaného. A jsem si docela jistý, že kdybych film zhlédl v době své premiéry, tak bych určitě po rodičích žadonil Teddyho, protože takových hraček je vskutku pomálu. Zkrátka film, který není sice dokonalý, a mohl být klidně i o dvacet minut kratší, ale v rámci svého žánru jde o nádhernou a nezapomenutelnou podívanou. ()

Dr.film

V prvé řadě se hluboce skláním před herectvím Haley Joel Osmenta. Chlapec se z rolí vypořádal bravurně, je neustále v záběru a to co předvádí mu může závidět leckterý herecký veterán. Jak by to natočil Kubrick, zůstane navždy dohadem, ale důležité je, že Spielberg to nepokazil. ()

MontyBrogan

Obdivuhodná obrazotvornosť ktorou disponuje Spielberg. Ale ako ju môže kombinovať s takým množstvom gýču?! Mohol z toho byť ďalší jeho obrovský kult. Mohol ohúriť týmto eposom o nádeji, ktorá umiera posledná už aj pre robotov. Ale kúpili by ste si Godfathera keby bol v obale Hannah Montana? Jedine ak by presvital nadpis Mario Puzo, tak ako tu meno legendárneho režiséra. Ale otázka teda znie, čo čakať od Spielberga v ružovom? Mix umenia a gýču, slabé 4*. Stanley Kubrick, rest in peace anyway. ()

Jinny

Spielberg je romantický hračička (samozřejmě narážím na medvídka Teddyho) a vždycky tím lidi dostane. Zatímco ostatní režiséři se snaží triky ohromit, Spielberg s nimi pracuje a herci jsou důležitější - z nich dokáže vytřískat emoce. A. I. je sice jenom jeho standard, ovšem standard, kterého většina režisérů stejně nikdy nedosáhne. ()

HellFire

Po dalším zhlédnutí musím snížit hodnocení. Velice by mě zajímalo, jak by film dopadl pod taktovkou Kubricka. A chtěl bych mít taky Teddyho :( ()

Ivoshek

Kdybych to měl hodnotit jako třídílný seriál, dal bych 4-5, 3, odpad. Možná si měli tvůrci rozmyslet, co to má vlastně celý být. Studie hranice lidskosti a stroje a jeho vnímání? Pak byla rodinná část top. Road movie s efekty? Filozofická scifi? Nene, takhle ne. Velká očekávání byla odměněna velkým zklamáním. ()

Othello

Post-humanitní horor a film, který silně odbočil od dosavadního Spielbergova stylu. Působí velmi uzavřeně, izolovaně, surreálně a hlavně fatálně. I přes dílčí scénáristické a realizační přešlapy se jedná o výjimečný film v tom, nakolik přesvědčeně uzavírá lidskou kapitolu. Nikoli pouze příběhem, ale i prací s vizuálem, kdy Kamiński zde pracuje s úzce vymezeným zamlženým prostorem a role zvuků a hudby je zde na Spielberga s Williamsem netypicky utlumená, takže film vytváří dojem vzpomínky na něj již během jeho sledování. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)