Chyť mě, když to dokážeš

• USA Catch Me If You Can (více)
USA / Kanada, 2002, 141 min

Předloha:

Frank W. Abagnale Jr. (kniha), Stan Redding (kniha)

Scénář:

Jeff Nathanson

Hudba:

John Williams

Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen, Nathalie Baye, Amy Adams, James Brolin, Brian Howe, Frank John Hughes, Steve Eastin (více)

Když bylo Franku Abagnaleovi 16 let, žil se svým otcem a matkou v New Yorku, ale finanční problémy otce donutily rodinu opustit jejich krásný dům a přestěhovat se do malého bytu. Matka navíc udržovala milostný poměr s kamarádem svého muže a vše nakonec vyústilo v rozvod. Když se měl Frank rozhodnout, se kterým rodičem bude žít, raději od rodičů utekl. Frank od svého otce dostal k narozeninám běžný účet v bance a vlastní šekovou knížku, takže když mu došly peníze, naučil se šeky falšovat. Jak se Frank protloukal životem, odkoukal, že pokud by byl pilotem aerolinek, působil by na lidi důvěryhodněji. Pořídí si tedy uniformu a začne se vydávat za pilota. Frank i nadále pokračuje ve falšování šeků a díky tomu má brzy poměrně dost peněz. Začne dokonce falšovat šeky letecké společnosti a postupně ukradne několik milionů dolarů. Frank neustále píše svému otci dopisy a přiznává se k tomu, že je z něj pilot, ale už nepřizná to, že je jen falešným pilotem. Frankovy podvody se ale samozřejmě brzy provalí a začne po něm pátrat FBI, kterou zastupuje agent Carl Hanratty, který se specializuje na bankovní podvody. Díky Carlovu usilovnému pátrání se s Frankem setká v jednom hotelu v Kalifornii, ale Frank Carlovi namluví, že je z rozvědky a že podvodníka dopadl on. Carlovi dojde až příliš pozdě, že byl oklamán. Dvojice spolu mluví znovu až na Vánoce, kdy Frank Carlovi zavolá. Carlovi díky tomuto hovoru dojde, že je Frank úplně sám. Carl se navíc náhodou dozví, že Frank používá jména postav z komiksů, takže se dovtípí, že je Frank mladistvý a že je z New Yorku, což mu Frank napověděl během jejich hovoru. Carl díky těmto informacím zjistí Frankovu skutečnou totožnost. Frank mezitím přešel z předstírání pilota na lékaře. Frank si zfalšoval lékařský diplom a nastoupil do nemocnice jako noční ambulantní lékař. V nemocnici se zamiluje do Brendy a rozhodne se s ní zasnoubit. Aby udělal dojem na Brendiny rodiče, udělá ze sebe kromě lékaře i právníka, a dokonce v Louisianě složí právnické zkoušky. Frank a Carl spolu opět mluví na Vánoce a Frank řekne Carlovi, že se zasnoubil a že na podvody kašle, takže prosí Carla o to, aby ho nechal být. Což samozřejmě Carl neudělá. Tato informace a další stopy pomohly Carlovi zjistit, kde se Frank nachází, a Carl dokonce dorazil i na Frankův zásnubní večírek. Frank si Carla všiml včas, takže utekl a před svým odchodem řekl Brendě pravdu o tom, kdo je a co dělá. Frank poprosil Brendu, aby utekla s ním, ale ona mu zlomila srdce, když se rozhodla pomoct FBI s jeho dopadením. Frank pak v přestrojení za pilota utekl z USA a přesunul se do Evropy, kde pokračoval v padělání šeků, čímž na sebe opět upoutal Carlovu pozornost. Carl požaduje, aby ho šéf poslal do Evropy, ale to mu není povoleno. Carl tedy odnese jeden z padělaných šeků odborníkům v USA a ti mu prozradí, že takové šeky se dají vytisknout jen na několika strojích v Evropě, jeden z nich je i ve Francii, odkud pochází Frankova matka... (TV Prima)

ScarPoul

Z odstupom času pre mňa ten film nemá už taký wow efekt, ako keď som ho videl po prvýkrát. Ale ja toho Spielberga, ktorý sa hrá s detailmi jednoducho mám rád. Ono je v zásade jedno že sa jedná o film trochu mimo jeho žáner, ale tá radosť z filmového remesla je tu všade cítiť.  Kupodivu je to pre mňa najslabšia DiCapriova úloha. Omnoho viac ho prevyšujú vedľajšie postavy. Či už je to Hanks, Walken alebo Sheen. Williamsova hudba príjemná a ten retro štýl a atmosféra tomu zase dodáva určitú noblesu. V konečnom dôsledku je ale pomerne jasné, prečo ten film nie je tak známy oproti iným Spielbergovým dielam. Aj napriek formálne dokonalému prístupu je to film, ktorý pokulháva vo vzťahoch. Je ich tu dosť. Niektoré dôležité ( mama, otec) iné menej ( snúbenica a jej rodina). Ale ich uzatvorenie ide akosi do stratena. Ich emocionálny dopad je hlavnou postavou len naznačený. Nerezonujú v ňom natoľko, aby mohli rozohrať skutočný vnútorný konflikt. A ten tu tým pádom trestuhodne chýba. Mimo to, sa jedná o výborný film, ktorý hravo prečúra väčšinu vecí, aké Spielberg točí dnes. ()

HateBreeder

Zivot se vam rozpadne, vase rodice se rozvedou a vy se z luxusni villy prestehujete do maleho bytu. Z normalniho kluka by to mozna udelalo psychickou trosku. ale z Franka Abagnalea tato tezka zivotni zkusenost udelala nejlepsiho padelatele seku na svete. Lehka prijemna komedie ktera se misty misi s dramatem je dobra ukazka Spielbergova reziserskoho umu. Ovsem i DiCaprio tu predvadi dobry vykon, no uz to neni mlada nezkusena hvezdicka ale cim dal tim vic dokazuje ze ho herectvi opravdu bavi a udelal velke pokroky, takze ho ceka jeste docela zajimava kariera. Christopher Walken se co by Abagnale starsi rozhodne neztratil a drzi si svuj herecky standard, i kdyz uz zahral jak lepe tak i hure. nejvic se mi ale libi prostredi 60. a 70. let do kterych je film zasazeny, a taky prostredi pilotu, na ktere se v te dobe skutecne pohlizelo jak na polobohy. Take hudba filmovy dej prijemne doplnuje. Proste jasnych 85% ()

PROROK14

Ja nevychádzam z údivu. Úžasný film s perfektnými hercami. Počas tých 132 minút som sa ani na minútu nenudil, ani na okamih som neodtrhol zrak od monitora. Taký film som už ozaj potreboval vidieť. A k tomu skutočný príbeh. 90% ()

BoPo

Frank Abagnale jr. patrí medzi moje najobľúbenejšie filmové postavy. Jeho nadšenie pre objavovanie nových spôsobov, ako sa priblížiť k svojmu snu, je naozaj nákazlivé. A má okúzľujúci zmysel pre detail. Ale čo radí Chyť mě, když to dokážeš medzi mojich TOP 20 najobľúbenejších filmov je skutočnosť, že má skvelého protihráča. Carl Hanratty je odhodlaný, nevrlý, zábavný a hlavne sympaťák. Ich neustále priame či nepriame konfrontovanie vytvára jedinečnú chémiu. Vždy keď film vidím znova, tak sa neviem dočkať scény so šekom. ()

rawen

Role jako stvořená pro Di Capria. Skvělý příběh, který napsal sám život - a nezkazil mi ho ani podle mého názoru nepříliš přesvědčivě působící Tom Hanks. Trefa. 8/10 PS: Christopher Walken ***** ()

Tommassi3

"Pokud Frank něco dluží, ráda to zaplatím.. Kolik to dělá ??" - "Prozatím asi tak jeden a čtvrt milionu, madam !!" ;) ()

bouncer

Spíše 90%, ale přiklonil jsem se k většímu hodnocení kvůli té báječné atmosféře. Velice příjemná retrokomedie...jen mi trochu zkazilo radost, že nejlepší scény jsou v retrospektivě a dozvíme se jak to skončí, tedy ne úplně :-) Spielberg se u mě vrátil nahoru... ()

BigDeal

Toto je jedna z mojich srdcoviek a vôbec si nemyslím, že to bolo "plytvanie spielbergovčinou", pretože som od tohoto filmu dostal všetko čo som chcel: chytľavý jazzový soundtrack i vianočné piesne, mojich obľúbených hercov, pár naozaj vynikajúcich výkonov, krimi zápletku, humor (knock, knock! ), vynaliezavosť Franka a postreh Carla, parádnu kameru (zbožňujem tie scény keď je vidno len vyleštené polobotky agentov a zbrane), štýlové prostredie a perfektnú réžiu...preto si tento film môžem pustiť kedykoľvek. ()

Terva

Koncer Leonarda DiCapria a Toma Hankse v režii Stevena Spielberga....přeji dobrou zábavu. Ten film chce v první řadě vidět, pak se podívat znova a pak teprve hodnotit. ()

CiTrus007

Moc hezký film s napínavým příběhem a hvězdným obsazením. Doporučuji shlédnout. Během celého příběhu mladý DiCaprio osvěžuje podkladový motiv hry na kočku a myš svým klukovským šarmem z Titaniku... ()

svik

Jo Spielgerg + Hanks je vždy dobrá kombinace moc skvěle scénicky provázaný film se zajímavým námětem. ()

corpsy

Nenáročná pohodovka so skvelými hereckými výkonmi hlavných predstaviteľov. Komédia Spielbergovi stále pristala. ()

Expendable

Brilantní film, skoro k neuvěření, že se to mohlo stát. Hlavně obdivuji výkon DiCapria a způsob jakým to Spielberg zrežíroval. Nejlepší scéna je pro mě ta, kde se Frank vydává za agenta kontrarozvětky a uteče Hanksovi. Moje pocity z tohoto filmu jsou fakt neuvěřitelný a ten konec, takže se nakonec všechno v dobré obrátilo, já tušil, že pro ně bude nakonec pracovat. ()

Marek1991

Fandiť zločincovi vo veľa filmoch asi nebudete. DiCaprio však má veľkú charizmu a tú jeho roztržitú povahu proste režiséri na takéto filmy využiť vedia. Tajné služby veľmi nemusím, tak ako nemusím zločincov, nabádanie k tomu, či neúplné odsúdenie nesprávneho konania, kde to môže hlúpejších jedincov aj podnietiť k zločinom a tu som taký závan cítil. Inak to bol ozaj zaujímavo spracovaný film a miestami som sa dobre pobavil, niekedy nie a podľa mňa si to nezaslúži byť ani medzi 300 najlepšími filmami tu na tejto stránke, k dnešnému dňu to je na 211. mieste, medzi obľúbenými ešte vyššie, no to je už každého osobná vec, ale kvalitný film to je. Hanks je môj obľúbenec, no tentokrát som si prekvapivo užil skôr výkon DiCapria. Tento film je oddychovka, s tým súhlasím, tiež šibalské a nenáročné. ()

Torision

Vynikající režie, skvělý dobový kostýmy i atmosferický prostředí, skvělý herecký výkony a hodně dobrej scénář. Tomu filmu nic nechybí. :) ()

liquido26

Po dlouhé době jsem narazil na opravdu hodně dobrý novodobý film, který musím ohodnotit pěti hvězdičkama. Na prvním místě je jasný, že jsem záviděl Frankovi jeho super život :-D Na druhým místě je to příběh samotnej. Na třetím místě herci. No a na čtvrtém místě musím vyzdvihnout pěkné retro 60. let :-) ()

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

Spielberg a Hanks si našli nový projekt?

24.04.2014

Steven Spielberg stále neví, jaký bude jeho příští film. Před několika dny začal kroužit kolem historického dramatu The Kidnapping of Edgardo Mortara, teď ale jeho pozornost zaujal thriller z období… (více)