MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

CuddlePoodle

Perfektně vykreslená problematika, prvotřídní herecké výkony, ale především asi nejdokonaleji sestavený soundtrack, jaký jsem kdy slyšel. Tenhle snímek mě nechal lehce zapomenout na Aronofského drama! 90% ()

pida123

Vědět, že tam jsou scény s miminkem, tak se na to ani nedívám. Akorát mě to šíleně vytočilo. Jasně - chápu, že to není neobvyklý, že máma od malýho dítěte si z jakýchkoliv důvodů začne píchat, na dítě zapomene a dítě umře. Dokonce se, v jednom mi známém případě, stalo, že feťačka se se svýma kámošema tak sjela, že dítě upekli a snědli, v domnění, že je to prase. Ne - tyhle věci nikdy nepochopím, jsou to nezodpovědné ženy a takové by vůbec neměli mít děti. V takových okamžicích do mě vjede šílenej vztek a nejradši bych tu dotyčnou, zavřela do malé klece a nechala jí se válet ve vlastních výkalech, nedávala bych jí pít ani jíst a nechala bych jí chcípnout úplně stejným způsobem, jakým zabila svoje vlastní dítě. To je totiž smrt kterou by si ta dotyčná zasloužila. Jinak ten film nic moc. Místy dost přehnaný, jindy nedomyšlený a místy dost nesmyslný. Ukažte mi feťáka, který je závislý několik let, pravidelně si píchá do ruky a má žíly úplně v pořádku a v pohodě mu naberou krev ....to není realistický. Viděli jste někdy žíly feťáka? Rozpíchaný až hrůza... Další věc - ty jeho odvykačky - jen jedna jediná (to když ho k tomu donutili rodiče) byla trošku realistická - ty ostatní...no stupidní. Vím jak se cítím když zkouším přestat kouřit, nebo mi jen dojdou cigarety a na další krabku nemám - s člověkem to dělá divy, nálada se mění od vteřiny ke vteřině, nemůže spát apod. (a to se obyčejná cigareta dneska ani za drogu nepovažuje). Tady to vypadalo, jako procházka růžovým sadem, prostě si řekl přestanu a přestal...a střih na to jak je v pohodě a střílí na psa....trochu error. Pak se v klidu vrátí k jehle, aby mohli vydělat prachy na drogách a on pak zdrhne a je totálně vysmátej a hlavou mu běhaj plány, jak bude slušnej člověk a bude žít bez drog...no tak to už fakt přehnali...snad každýmu musí bejt jasný, že když si začal znova píchat (i když "jen" kvůli obchodu a zkoušce kvalitě zboží), za co ty prachy utratí...rozhodně nebude žít takovej život, jak si tam maluje...tak silně závislý člověk nemá silnou vůli ( což i v tom filmu ukázali) a když má prachy a jede v tom, tak je utratí za fet a to velice rychle a bude zase tam kde začal. Téma filmu dobrý, zpracování nedokonalý a nedomyšlený. Co nám film chtěl sdělit? Tak to tedy opravdu nevím...Jestli měl ukázat jak je suprový když jsi na drogách a že by to tak mělo být, nebo jestli naopak chtěl každého odradit od drog. Je to totiž v tomhle trochu sporné. Na jednu stranu zde ukazuje jak jsou drogy osvobozující, jak úžasně se člověk cítí, že je to pro některé lidi skvělý útěk od reality, ale na druhou stranu tu ukazuje i jaký hrozný následky jsou s tím spojený a přitom je ale stále nakloněný kráse drog. V tomhle je to asi jedinečný film. Proč 4 hvězdy?....to kdybych věděla.... ()

Rezet

Četl jsem i knížku a jsem na vážkách, co se mi líbilo více, a to už něco znamená! Tenhle film je prostě paráda a pro mě asi to nejlepší od Dannyho Boyla. ()

koza3

I po letech se jedná o nejlepší feťácký film, který jsem kdy viděl. Po shlédnutí v letním kině, skoro dvacet let po premiéře, jsem se usmíval u spousty scén. Výborná kamera, hudba, hlášky a příběh. Druhá polovina trošku pokulhává, ale poslední minuty to napravují... Tohle je pecka, must see... poslouchej Francise, mluví rozumně :-) ()

elanista1

Už od prvých sekúnd som mal chuť vypnúť to. Polovicu času som to musel sledovať s vypnutým zvukom, inak by som asi spáchal samovraždu. Objektívne možno dobrých filmov, ktoré takto lezú na nervy nie je veľa, ale Trainspotting v tomto ohľade zatiaľ vyhráva. Nedalo sa na to pozerať a nedalo sa to počúvať, nudné a nechutné to bolo neuveriteľne. V tomto filme vidím ako jediné pozitívum len ponaučenie do života, nič viac, ale chápem vysoké percentá. Ak som dal filmu Requiem za sen 3 hviezdičky, toto nemôže dostať viac ako jednu. ()

AndrewNewman

Aký divný a chaotický je život feťáka hlavne ak sa celú dobu snaží prestať. Trochu mi to pripomenulo moje obdobie odvahy keď som sa snažil prestať s fajčením a aj tak to nevyšlo. Čo už, možno nabudúce. Trainspotting vnímam ako poučný film. Film ktorý vás skôr pred drogami varuje než aby vám ich predstavil ako vrchol života (Vlk z Wall Street). Scenár nám úprimne predstaví partiu tzv. kamarátov,ktorých osudy sledujeme. Miestami sa bavíme,miestami grciame a miestami im závidime ten slastný pocit....Nevzbudzuje práve tieto pocity sám život? ()

Labrio

Celkem mě mrzí, že jsem se k Trainspottingu dostal až v roce 2016 a ne o pár let dříve. Za mě jeden z nejlepších filmů o narkotikách, postavy fungují naprosto jedinečně, stejně jako celkový příběh. Jediné co bych filmu vytknul je, že se mi zdá chvílemi až moc optimistický, čekal bych trochu ponurosti, přece jen se pohybujeme mezi sférou lidí co díky heroinu přišly snad o všechny zábrany. Nicméně, film má pár opravdu velice silných scén. Jen škoda, že v dnešní osvětové době film působí trochu zestárle, protože v roce 1996 to muselo být něco naprosto jedinečného. ()

baclajean

Thank you, your honor. With God's help, I'll conquer this terrible infliction. // 1000 years from now, there will be no guys, no girls. Just wankers. Sounds great to me. ()

_Jimmy_

Kultové, drsné, hudobné a akčné... Čo dodať k tomuto kultovému filmu? Neskutočna drogová jazda, kde čúmite od začiatku do konca. Už dávno som nevidel tak dobre zahrať hercov. Spojenie 90tich rokov, drog a hudby je neskutočné nadčasové. TOP filmy, ktorý musíte vidieť! ()

blondboss

Trainspotting má svojím prevedením v zásade podobnú atmosféru ako jeho americký úspešnejší bratranec Pulp Fiction až na to, že tento snímok sa venuje problematike drog, a vcelku vkusným a unikátnym spôsobom. Musím ale ubrať hviezdy, nakoľko ma to nebavilo tak, ako som predpokladal, a niektoré scény tam podľa mňa ani nemuseli byť, naopak ale niektoré zas boli skvelé. Ewan MacGregor čo by mladé ucho celkom bavil. Nie je to ale jeden z tých snímkov, ktoré by som ja osobne označil za kult alebo niečo podobné. 65 % ()

Parabot

90. minut, kterých doslova změnilo můj žebříček hodnot, filmový, hudební a obecně kulturní vkus, pohled na společnost. Víc k tomuto filmu asi psát netřeba. Vše už stejně bylo řečeno. ()

Valenta28

Geniální snímek s nekonečným a trvalým odkazem, který zůstane napořád vytesán v každičkém momentu tohoto filmu. Jeden z nejdokonalejších filmů, které jsem kdy poznal a viděl. ()

pollstro

Těžko existuje jiný film, který by si člověk spojil jako první s pojmem drogy. Trainspotting se bezpochyby stal nesmrtelným kultem, který je schopen odvyprávět příběh o lidech, kteří jsou drogově závislí, tak poutavě, krásně, zábavně a to i přes veškerou hrůzu, špinavost a odpornost, která se v jistých částech projevuje. Danny Boyle skvěle našel rovnováhu mezi vtipnými a vážnými scénami. Stylem chaotického, rychlého a špinavého zpracování, je diváka schopen naladit na stejnou notu a přinutit ho si společně s hlavními hrdiny užívat onu divokou jízdu, kterou drogy přináší, od požití až po dojezd a následný absťák. Skvěle napsané a zahrané postavy v čele s Ewanem McGregorem, který se nejen tímto filmem ocitl na samotném hereckém vrcholu, získal zasloužené uznání a zároveň se stal tím jedním z nejlepších filmových feťáků. Perfektní soundtrack v podání hudební skupiny Underworld, kde scény při Dark and Long a Born Slippy jsou koukatelné do zblbnutí. Filmu by se dalo jedině vytknout jeho neschopnost si udržet úroveň, kterou Boyle nastolil v samotném začátku, přičemž s blížícím se koncem je víc a víc znatelné, že šlape do prázdna. Na druhou stranu by se tento efekt dal přirovnat k drogovému zážitku, kdy nájezd je absolutním vrcholem a postupně dochází k vystřízlivění. Nedokážu si představit, že by někdo jiný kromě britské kinematografie, dokázal tak skvěle natočit film o drogách. Jedinečné vykreslení tehdejších sociálních problémů v naprosto vtipném podání, které si nekompromisně utahuje z městského života, ale zároveň ukazuje problematiku života mladých lidí, kteří nejsou schopni se ze svých ztracených životů vyhrabat ven. Obrazově neskutečně bohaté a úchvatné. Devadesát minut v naprostém drogovém transu. "Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suit on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pissing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourselves. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin?" ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu