Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

sibskyn

Vynikající zpracování Frankensteina, vynikající herci výprava, kostýmy, napětí, prostě všechno je super. Vznešeně, umělecky natočený horor. ()

marekspanel

Rozhodně nejlepší zpracování klasiky. Od režie, výpravy, herců, kostýmů po neskutečně věrnou atmosféru. Zapáchající, syrové, oslizlé, vášnivé, děsivé a smutné. Mnoho pocitů velmi pozvolna nabývající na intenzitě, byť hned ze začátku krvavý porod byl dost psycho. Herecké výkony na výbornou, všichni do jednoho. Helena velmi jiskřivá (vlastně až doslova) a krásná a De Niro jako vždy vynikající i s maskováním a na Kennetha se dobře dívá, ten si "dvojroli" rozhodně užíval. Uvěřitelná fantasy, vypiplaná technická stránka tamní atmosféry. Podobně později jsem tohle zažil u Parfému příběh vraha, který se ve stylizaci ještě víc vyžíval. Hudebně nádherně pochmurné a epické zároveň. Jednoduše krásná práce dosti věrná předloze a moje oblíbená záležitost. Nějak nepředpokládám, že toto zpracování někdo překoná. ()

moriero

Mary Shelly musela chuděra trpět nějakou psychickou poruchou. A Kenneth Branagh studoval režii a herectví na Vyšší démonské. Kdysi jsem viděl jako malý kluk, ale tehdy jsem ještě nemohl docenit výjimečnost tohoto veledíla. Reálie, střih, nájezdy kamery, HUDBA, herecké výkony...to prostě musíte vidět a zažít. Další slova by to jenom pokazila. Jo, ještě jedno slovo: šílenství. V tom nejlepším slova smyslu. ()

Nuwe

To ze byl de Niro?Vynikajici vyprava,kostymy a masky ( neni di vu te oscarove nominace).Branagh opet dokazal svuj herecky a rezisersky talent!I kdyz se pomerne verne drzi predlohy,tak mu nechybi invencnost a urcita originalita (vemte si takovyho harryho pottera,tomu se tohle nepodarilo).Po vsech strankach jednoznacne vitezi nad originalem z roku 1931. ()

AlBertzap

No musím přiznat, že to je po všech stránkách velmi kvalitní film... Vlastně ani nemám co bych vytknul, jen mě zase nějak moc neoslovil, abych jej vynášel do nebes a hodnotil plným počtem. Mám pocit, že ne vše šlo podle knižní předlohy... ()

R-2

Rozhodně zajímavá adaptace, narozdíl od jiných je pojata jinak, postavy vykreslené a příběh, který přináší nový vítr do známého příběhu. ()

kpt.Marťas

Tak tedy: především úžasné obsazení. Skvěle napsané a zahrané postavy a to nejen jako jednotlivé postavy, ale především ve vztahu k ostatním. Maličko slabší rozjezd, ale už od začátku spousta drobných vychytávek, které nemají chybu (mě film chytnul při pohledu na Iana Holma celého od krve stojícího na dlouhém schodišti...). No a pak film graduje ke scéně stvoření monstra, která je jednoduše dechberoucí. Následuje odpočinková,ale velmi důležitá a úžasná sekvence učení se být člověkem. A po konci této idyly, už se film nezastaví a jede. Příchod monstra do Genevy, svatební noc (HBC má svůj geniální moment ve scéně návratu) a epilog na severním pólu. Má jediná výtka je směřovaná k mírně unylé hudbě. Tento Frankenstein je filmem, který nechce být pouze hororem (což rozhodně není, spíš bych charakterizoval jako dobrodružný film s hororovými prvky - jako třeba vytržení srdce:-)),ale dramatem vědce a jeho díla a který na konci získává rozměr antické tragédie. ()

RavenSpector

Fantastická hudba, hvězdné obsazení herců a vynikající kamera. K tomu úchylný příběh s nejnesympatičtějším a nejsobečtějším hlavním protagonistou všech dob. Díky tomu, že snímek velmi věrně kopíruje předlohu, dojem z příběhu je i tady naprosto stejný. Viktor Frankenstein je totální sobecký hajzl. Už knížka mě slušně vytočila a překvapila vysokým hodnocením a hromadou moralistických studií kolem ní. Řekl bych, že tam jde jen o jedno. Kdo s čím zachází, tím také schází. Viktor je jednoduše egoistické, do sebe zahleděné hovado. ()

Frank2

Málokterý horor mě dokázal tolik vtáhnout do děje a navodit atmosféru kdy jsem se opravdu bál. Tomuto se to podařilo a tak nemám jinou možnost, než dát plný počet. Závěrečné poselství příběhu mě opravdu oslovilo. ()

Feacher

Z dvojice filmů Frankenstein-Drákula, kdy k porovnání máme verze z 30. a 90. let minulého století je v obou případech lepší Frankenstein. Jak příběhem, tak filmovým zpracováním. V případě tohoto filmu se mi specielně závěr docela líbil. 5 hvězd úplně v pohodě :) ()

Nataniel73

Výborné spracovanie príbehu doktora Frankensteina aj keď som si na neho musel trochu dlhšie zvykať. Kamera, strih a hlavne perfektná hudba sú na mimoriadne vysokej úrovni. Herecké výkony všetkých hlavných postáv taktiež veľmi slušné. A čo je asi najpodstatnejšie pri podobných filmoch je tam aj tá temná atmosféra hlavne po tom, čo sa dielo podarí uskutočniť. Nechýba ani ľudský rozmer (návšteva obludného stvorenia rodiny dedinčanov), či otázky na zamyslenie: "Zamyslel si sa vôbec nad dôsledkom svojich činov?" Pýcha predchádza pád, no v tomto filme si to neodniesol len hlavný vinník, ale aj jeho družka a neskôr manželka (Helena Bonham Carter). Filmu dominuje parádna výprava a rýchle tempo, na ktoré som si časom zvykol. Záver je správne ponurý s tragickým koncom. Videl som už aj lepšie spracovanie Frankensteina, ale tento film si divák skrátka zapamätá. Veľmi slušne odvedená práca všetkých protagonistov a je vidno, že tam nechali kus srdca. 80% ()

Nick321

Krásně zfilmovaný příběh o muži, který se rozhodl nesmířit se s tím, že život je život a smrt je smrt. Zpočátku chce "pouze" křísit mrtvé, ale pak ho napadne stvořit uměle zcela nový život, aniž by přemýšlel o tom, co zrovna dělá, jaké to může mít následky. ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)