Latter Days

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2003, 107 min

Po několika prvních minutách mi to připadalo jako ne moc zábavná teenegerovská komedie, ale pak se film rozjel a už se jen a jen zlepšoval. Na konci jsem byla nadšená. Je to krásný romantický příběh se spoustou hezkých herců a happy endem (který bych si odpustila), pět hvězdiček dát nemůžu, ale čtyři si zaslouží.(7.7.2009)

S Mormony mám vlastní zkušenost, tudíž z jedné strany se mi to líbilo. Vadilo mi, že opět hlavní "hrdinové" jsou krásní, mladí, svalnatí nebo atletické postavy, čímž staví svět gayů do roviny, že v něm jsou všichni krásní, atraktivní a promiskuitní [s tím třetím se dá často i souhlasit]. Přesto to byl hezký a dojemný příběh s happyendem. Což v mnoha případech není běžné.(14.2.2007)

Po druhém podívání a menším zamyšlení (větší nezvládám) jsem byla nucena ze svého hodnocení slevit. Ano, je to film půvabný, ničím neurážející, v mnohém zábavný a jako dělaný pro to, aby v nás vzbudil pro hrdiny ty nejvyšší sympatie. Jenže to už jsme tady měli mnohokrát. Uznávám, že vždy s různopohlavním párem. Ale právě to, že je většina z nás - za což jsem upřímně vděčná - schopná lidi s odlišnou sexuální orientací chápat nebo aspoň tolerovat, pro mě zároveň znamená nehodnotit film výš automaticky proto, že v něm vystupuje homosexuální dvojice. Protože lehkomyslná sázka, z níž se vyklube opravdová láska (omlouvám se za rým stejně bezděčný jako imbecilní), změna lehkomyslného floutka v hluboce zamilovaného a jako mávnutím proutku dospělého a zodpovědného člověka, hrdina bojující o svou lásku s nepřející rodinou a okolím, navenek zásadová šéfová se srdcem ze zlata...neviděli jsme to všechno už tisíckrát a nedokážeme plynule odříkávat, jak to bude dál? I s ohmataným tématem se dá pracovat donekonečna a vymýšlet stále nové variace, v Latter Days se ale žádné inovace nedočkáme. Já neříkám, že je to špatně a že nejsou chvíle, kdy člověk přesně něco takového potřebuje. Ani to, že Latter Days je špatný film. Jen mám za to, že k tomu, aby byl filmem opravdu dobrým, potřeboval by víc jiskry, přídavek nápadu a méně pozlátka. A možná i civilnější hrdiny a herce, na které by se třeba až tak pěkně nekoukalo, ale zato by se do toho víc opřeli (myslím do hereckého projevu).(16.8.2007)

• moviesfan

Kamarád mi řekl, jestli chci vidět dobrý kýč v pozitivním slova smyslu, tak ať se podívám na tenhle film. Kýč je to minimálně ze 2/3. Styl natočení se mi moc nelíbil. Vlastně celé mi to přišlo takové obyčejné a někdy zbytečně klišovité, ale na druhou mě zaujala alespoň postava misionáře Aarona. Moc filmů s touto tematikou jsem neviděl, snad jen "Zkrocená hora", "Milk", "I love you, PM" a další. Samozřejmě "LD" je nízkorozpočtový film, ale příběhem zůstal tak na půli cesty.(28.7.2010)

Další „Q“ ze soudku gay vs. víra, tentokráte po mormonsku. Každá replika či náhoda má v Latter Days svůj důvod, jelikož všechno do sebe v průběhu snímku tak krásně zapadne, až se z toho člověku zatočí hlava, plus finále jak cukrový posyp. Já jen můžu konstatovat, že takovýto jímavý námět se dal uchopit daleko více bez příkrasy. Navíc scénárista zkazil jeden jediný důležitý moment překvapení, za což by minimálně zasluhoval klepnout přes prsty. Film mě ani tak moc nezklamal, jen jsem asi čekal něco jiného, než pouhou pohádku pro starší, která operuje dost neohrabaně s hlavními motivy a v konečném důsledku nezanechávající v paměti nic jiného, než že se na to hezky koukalo. Chybí tomu více ze srdce. 65%(23.5.2010)

• - Joseph Gordon-Levitt se původně ucházel o roli Aarona. (HellFire)

• - Natočeno za 24 dní. (HellFire)