Latter Days

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2003, 107 min

Námět starý jako samotné dějiny kinematografie (ikdyž možná krapet přeháním) - děsně povrchní chlápek prožívá kvůli životní lásce niterný zvrat, který ho změní naprosto od základu a donutí ho přemýšlet o pravém smyslu života, který nesestává jen z večírků, drinků a nesmyslných sázek. Jeho objektem lásky sice není dívka, jak tomu bývá v devadesáti procentech případů, nýbrž mladý mormonský misionář (MMM - celkem vtipné!). Chvílemi mi to přišlo jako mix Andělů v Americe a Modliteb za Bobbyho, ale ve výsledku to byla jedna z dalších amerických romanticko-dramatických komedií, která ale na druhou stranu nepostrádala jistý hlubší význam. Zkrátka (ne)typické lovestory, které je sice klišoidní a místy i dost předvídatelné, ale i tak jsem byl v závěru spokojen.(4.6.2011)

-3* zvláštní gay film ani ne svým příběhem (i když ten je taky nezvyklý), ale spíš svým provedením, který mi k němu moc nesedl. Myslím, že by si zasloužil lepší než jen televizní vizáž, která občas působila amaterským dojmem, narozdíl od hereckých výkonů, které byly docela slušné. Výsledek je takový rozporuplný, ale zajímavý, a proto nevidím důvod proč ho doporučit - takový nevýrazný nemastný neslaný průměr, který končí poněkud kýčovitě. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 0 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](28.2.2016)

Člověk by to asi viděl měl, ale filmařské terno to není. Ne, takhle nevypadá výborný film. A navíc nebýt ústřední dvojice gay, tak je to poněkud kýčovité melodrama, v němž byste jen těžko hledali sekvence, které by neobsahovaly klišé. Ale je tu i pár důležitých ALE: 1) I když ne všechno, co zažijeme, je hodné zfilmování, C.J.Cox byl gay mormon i kalifornský poster boy, těžko mu tedy vytýkat neautentičnost. 2) I když od začátku víme, kteří chlapci jsou si souzeni, děj filmu není neoriginální a udrží si pozornost diváka. 3) I když postavy tak nějak šustí klišé, výtečné herecké výkony jak ústřední dvojice (debutující Steve Sandvoss!!! A jeho hlas!!!), tak ostatních, nás přes to přenesou. 4) I když u některých scén by si člověk v klidu mohl odskočit (letišťové scény + legrační kulisy), je dost i těch prostě krásných (př. rozhovory v prádelně). 5) I když u lowcost debutu o gayích nečekáte dobrý soundtrack, tenhle za to stojí. 6) I když film stojí na spoustě klišé (sázka, ...), je to poprvé, co tato klišé zapracovává film o gayích. 7) Je to srdcovka Brygmi, takže se na to koukejte podívat :) A na závěr: doporučuji v kombinaci s velmi podobně tematicky laděným, ale o třídu lepším snímkem Prayers for Bobby (2009, r. Russell Mulcahy).(16.8.2009)

Ano, není to originální ani nijak jinak extrémní, není to hrdinský epos ani thriller, je to prostě život takový, jaký je. Každému se nám stávají víceméně milionkrát zopakované situace, emoce, myšlenky, vztahy, reakce..Nihil novi sub sole. Jde o to, že pokud ony jakkoli banální nebo modelové situace prožíváme my osobně, mají v pro nás punc autentičnosti. A pokud se filmařům podaří záblesk té autentičnosti přenést z filmu na diváka, je to svátek a znamená to dobrý film Proto já osobně považuji tento film za dobrý. Vplula jsem do něho jako ryba do vody, přestože jsem kulturně i místně hodně vzdálená. To mě asi překvapilo nejvíc. Technické provedení rozebírat nechci, všechno mi to sedělo a ladilo, jako celek to fungovalo. Postelová scéna dokonale vymazlená, estetika krásy mužského těla tu kralovala jako neomezený vládce a myslím, že mohla oslovit i zapřísáhlé heteráky:))) SPOILER: A Bože můj, jak já byla tentokrát ráda, že to má happy end !!!!! (díky Diskovi za tip)(4.1.2014)

Obsahuje náznakovité spoilery. Latter Days je vážně krásný film. Výborně kombinuje téma "zakázané" lásky s dramatem a romantickou komedií přesně ve správném poměru. Přes klasickou zápletku osudové lásky, která změní nenapravitelné, nepostrádá kouzlo uvěřitelnosti, je naplněn drobnými, "živoucími" detaily. Nepostrádá samozřejmě ani množství nádherných a citlivých chvil i zábavných situací. Herci sedí dokonale, krom ústředního páru bych rád vyzdvihl Jacqueline Bisset, která je v roli Lily vážně okouzlující. Film má svoje chyby, třeba svým způsobem strašlivou naivitu a až příliš okatě zobrazované zažité stereotypy chování určitých skupin lidí (ony koneckonců asi nejsou zažité bezdůvodně), ale i když na to přihlédnu, neznám důvod, proč bych si ho nemohl naplno vychutnat.(12.10.2007)

• - Joseph Gordon-Levitt se původně ucházel o roli Aarona. (HellFire)

• - Natočeno za 24 dní. (HellFire)