Situační komedie Václava Vorlíčka vychází z životní reality roku 1985, ozvláštněné klíčovým pohádkovým motivem. Námět Václava Nývlta těží z častého nesplnitelného přání mnoha lidí, kteří by v nejrůznějších situacích ze všeho nejraději byli někým jiným. Dvěma hrdinům filmového příběhu - slušnému, leč sucharskému inženýru Zárubovi, a sňatkovému podvodníkovi Majerovi - se působením tajemných sil Měsíce toto přání splní. Oba muži si vymění podobu, což ovšem ostře kontrastuje s jejich nezměněnými charaktery a hlasy. Nepochopitelná záměna se přirozeně stává zdrojem mnoha komických zápletek a situací. Happy end pak ústí do typicky pohádkového spravedlivého potrestání darebáka a zadostiučinění, kterého se dostane poctivému člověku. Nenáročná komedie s morálním podtextem se opírá především o herecké výkony dvou odlišných komiků Petra Nárožného a Oldřicha Kaisera. (oficiální text distributora)

claudel

Pro mě zcela neznámá komedie, jež potvrzuje, že i v komunistickém Československu uměli tvůrci natočit povedený film s vděčnou látkou záměny osobnosti. Takové téma vyžaduje naprosto špičkové herce, což pánové Nárožný s Kaiserem, ne na sto, ale na dvě stě procent splňují. Velmi dobře jsem se bavil a vůbec nechápu, že je ohodnocen padesáti procenty. To je teda dost nezasloužené. ()

argenson

Ne vždy jsou známá jména zárukou kvality. Záměna osob provedená zde málo důvtipným způsobem nepomohla téhle komedii k vyzdvižení z podprůměru. Pochybuji, že kdokoliv ze zúčastněných by se k tomuhle dnes hrdě hlásil. ()

ivishka

Docela se na to dalo dívat ale opět tam byla velká spousta neherců a motiv přeměny hlasu pana Kaisera a Nárožného se mi vůbec nelíbil..Škoda, že pan Kaiser nemohl více uplatnit své komediální přednosti. Škoda takového podprůměrného filmu pane Vorlíčku... ()

blackrain

Nedokážu si v hlavních rolích představit jiné herce než jsou právě Nárožný a Kaiserem. Dvě hvězdy dávám jen kvůli nim. ()

topi

Vynikající Oldřich Kaiser a Petr Nárožný, kteří hrají svoje opačné postavy a každý z nich se naučil používat grimasy svého protějšku. Zahráno na jedničku. Dobrá je i hudba Jiřího Svobody. ()

L_O_U_S

Já nevím - kdysi mi tahle komedie přišla celkem sympatická, dnes si nevybavím žádný vyloženě vtipný moment. Globálně vzato, když ji porovnám s tříhvězdičkovými filmy, musím udělit podprůměrné hodnocení. (911.) ()

dyfur odpad!

..nech mi p.režisér a herci odpustia ozaj nevtipná inscenácia, skôr trápne ako nevtipné- no kravina.... ()

Hennes

Komedie je to průměrná. Zachraňují to Kaiser, Nárožný a ostatní skvělí herci. Kaiser byl po převtělení zklamán víc, nejvíc ale Jana Švandová. ()

Martin741

Scenaristicky nerealna normalizacna podpriemerna komedia. Skutocny hnoj vsak reziser Vorlicek zacal tocit az po roku 1990. 30 % ()

cariada

Průměrná komedie o záměně postavy ,ale né povahy. Kaiser a Nárožný. Osobně nic moc ,ale pár vtipných momentů se taky najde. ()

MarekT

Taková běžná normalizační komedie. Sice skvělí herci, ale v jejich podání vidíme tu komunální satiru (někteří používají synonymní přívlastek nicnekritizující, to mě přijde stejně logické jako sníh v létě), která mě nikdy pořádně nezaujala. Rozmýšlel jsem se mezi jednou a dvěma hvězdami, přikláním se k lepšímu hodnocení díky hlavním protagonistům, kteří jen stěží někdy zklamou. ()

zette

Zase tak spatny film to myslim neni. Herecke vykony potesi. Postava, kterou hraje Havelka nema chybu:-). Oko potesi i Jana Svandova, ktera je krasna uz nekolik desitek let. Nenarocny film u ktereho si clovek rad odpocine. ()

otík

Ale jo, proč ne? Přijatelná průměrná česká komedie s tradiční vorlíčkovskou záměnou. Tentokrát si vzhled těla vymění babař a nenapravitelný záletník Kaiser a ušlápnutý, neatraktivní a zcela obyčejný chlap Nárožný. Hlasy jim však zůstanou, a tak je zajímavé sledovat, jak oba herci se navzájem namluvili. Film nenudí, za břicho se však smíchy popadat nebudete. ()

sator

Zábava... Nárožný skvělý...Havelka v roli "štěnice" si to užil😀 Kaiser vysek Nárožného excelentně... Nechtěl jsem se vás dotknout, ale vy nejste vlastně žena, jste hlavně orgán. ()

honz

Oceňuji výborný nápad "záměny" obou hlavních hrdinů. Ale jeho realizace? Ani se nechce věřit, že film natočil Václav Vorlíček, za totality režisér tak skvělých komedií. Tak mizerné, že ani herecky už to neutáhli jinak výborní komici Petr Nárožný a O. Kaiser. ()

pytlik...

Ač to mnohým bude připadat neuvěřitelné, prosba k úplňku skutečně funguje. Kdysi jsem se pod vlivem tohoto filmu snažil čenžnout svůj starý trabant za něco reprezentativnějšího. Upřímně jsem se k Měsíci modlil, a hle, když jsem ráno přišel na parkoviště, výměna skutečně proběhla. Bohužel s někým, kdo žádné auto neměl... Jinak k nezapomenutelným scénám snímku patří určitě ta s esenbákem Potměšilem, který se v reakci na Kaiserovo vysvětlování, že si s Nárožným nevyměnili fotku v občance, ale rovnou celé obličeje, zeptá: Schválně?; Švandové konstatování, že dobrácké oči na muži nikoho nezajímají; perfektní Kaisrova mimika, když hrál Nárožného; rvačka hlavních postav. ()