Velkoměsto Gotham City je sužováno gangstery, které vede kyselinou děsivě znetvořený Joker. Policie se zdá být bezmocná. Mnohem větší respekt mezi zločinci budí maskovaný netopýří muž - Batman - objevující se vždy tam, kde je páchána nějaká nepravost. Reportérka Vicki Valeová, píšící o Batmanových kouscích, se seznámí s plachým milionářem Brucem Waynem a stráví s ním opojnou noc. Joker se snaží Vicki unést, ale dívka je v poslední chvíli zachráněna Batmanem. Novinářka začíná tušit pravdu. Wayne a Batman jsou jedna osoba. Mezitím běsnící Joker terorizuje město otrávenými kosmetickými přípravky a vyzývá Batmana na rozhodující souboj. (Magic Box)

wampilenka

Komentář drobet komparativní. První dojmy: 1) Tohle je ten GOTHam, ve kterém chci žít! 2) Na fotkách Bat-Keaton příliš sexy nepůsobí, ale rozhýbaný šanci zaslouží. __ Zatím nejkomixovatější z Batmanů, co znám (Nolanovi pouze)-,:, včetně některých komixů. Možná je to jen můj dojem, Batmanovy trhané pohyby čtení komixu evokovaly. ;) Ale nebýt Burtonovy estetiky, mohl by sebou Keaton škubat, jak by chtěl. A nebýt Burtonovy estetiky, muselo by se psychologizovat. Ne, tady opravdu nebylo třeba vysvětlovat potřebu konat dobro pod maskou. V tomhle městě musí být každý magor, každý tak trochu žolík, takže stačí říct "because nobody else can" a Batman nemusí dvě hodiny "začínat". U Nolana se tak dít musí, protože jeho svět se jeví být mnohem víc realistický. Tzn: jeho časoprostor se příliš neliší od časoprostorů filmů, skrz které momentálně vnímáme svět. ;) Když Gotham připomíná normální město s normálními lidmi a pro-nás-realistickým-psychopatem, musí se divákům vysvětlit, proč superhrdina skáče po městě v krunýři a plášti. A ještě něco je v tomto filmu výrazně jinak než v Nolanově Batmanovi (a některých nových Burtonových snímcích), a to přítomnost (sebe)ironie. Kromě počítačem generovaných kulis, vysvětlování a opodstatňování je pro některé současné filmy příznačné [ať nekecám: je to vidět i u kolegy Bonda], že zábava se najednou bere děsně vážně. Nechci tím říct, že bych v Temném rytíři ocenila grotesku a Burtonova Batmana vnímala jako komedii. Líbí se mi oboje, Temný rytíř má jiné kvality. Ale za tu ironii má u mě Burton malé, leč významné plus přeměněné v pátou hvězdičku. ()

Sandstorm

Dlouho jsem se rozmýšlel jestli dám 3 nebo 4 hvězdičky, ale prostě za famózního Nicholsona, ten strašný Keatonův účes, batmobil a Kim Basinger dávám 4*. Nicméně od Burtona jsem čekal lepší a ponurejší atmosféru...75% ()

Darth Revan

Burton je pan režisér, tohle je prostě povedený filmový kousek. Jack Nicholson předvedl nejlepší herecký výkon své kariéry a jeho Joker nebo v českém dabingu Klaun je jedním z největších padouchů. ()

Nach

Pro mě atmosférická jednohubka, kde se povedl herecký casting a atmosféra, ovšem mám s ní jeden problém. A to je se samotným Brucem Waynem. Ten mu jako Batman přijde skvělý, ovšem jako šéf společnosti a člověk, takový nemastný-neslaný. Možná je to zastřeno pozdějším Temným rytířem, ovšem místy je tu příliš nastavované vaty. Jack Nicholson jako Joker je samozřejmě excelentní. Nedivím se, že v marketingu jej dali na první místo. Finále pak v kostele sahá na pět hvězd v hodnocení. Škoda jen té první poloviny a nefungující romantické linky. 75% ()

bourec

Co se týče Burtona, jeho rukopis je celkem rozpoznatelnej. A někteří tvůrci si od něj jeho styl půjčili. Já ovšem nejsem ani trochu jeho příznivcem. U Batmana mě ještě donedávna svitily čtyři plnotučný hvězdice. Jenže dnešní připomenutí to trochu pozmění. Ty kulisy mě připomínaly Tajemství ocelového města. Jack Nicholson tady sice asi exceluje, ale jako záporák se hodí spíš do grotesky. Porovnávat rozhodně nebudu, ale v popisku bych ubral krimi a hlavně thriller, a přidal bych tam velkým písmenem KOMEDIE. Průměr jako všechny Burtonovy filmy. 50%. ()

starbrejkr

Tak jsem se po letech zase podíval na Batmana jako přípravě na blížící se zkouknutí Temného rytíře a s nadějí, že dám víc než ty dvě hvězdy, jejichž dojem ve mně zůstal z let dávno minulých. Leč, příliš se nezměnilo. Abyste si oblíbili superhrdinu v pláštěnce (copyright messiah), musí vám být něčím sympatický. Já jsem si teda oblíbil Spidermana a Supermana, ale u pana netopýra to prostě nepřichází. A pokud přichází taková chyba lávky, nemůže vás hlouběji zaujmout i takový při vší úctě pitoumoučký příběh. Hvězdné momenty filmu přichází jen když je Joker v podání Jacka Nicholsona (jestli ho Ledger zahrál opravdu o tolik lépe, tak se aspoň jakžtakž na něco těším) opravdu zlý - v těchto momentech působí film příjemně temně. Vynikající je také muzika, ale tím bych skončil. Tvář Michaela Keatona se hodí tak do romantických komedií a ne sem, navíc veškerá akce ve filmu pořádně neodsýpá a při vrcholné scéně na veži jsem se skoro nudil, což je u akční scény strašně špatně. Lepší dvě hvězdy, ale víc ne. ()

Amroth666

14.2. 2010 - koukám na Batmana od Tima Burtona a očekávám skvělé herecké výkony. Michael Keaton jako Batman, to byla první velká pecka, kterou si mně tento film získal. Další věc byl Joker - Jack Nicholson, který exceloval svým výkonem a svými nezastavitelnými smíchy. Nejvíce mně dorazila hláška - když musím odejít, odejdi s úsměvem. Výborná role. Scény dobro vs. zlo byly suprové a konec byl také suprový. ()

C0r0ner

Nikdy bych nevěřil, že to někde napíšu, ale Jack Nicholson se se svým Jokerem může jít zahrabat. Mám samozřejmě na mysli srovnání s Heathem Ledgerem. Pokud ale člověk odhlédne od tohohle faktu, je první Batman perfektním startem do města Gotham, kde se s lidmi život nemazlí. Michael Keaton je netopýří muž na svém místě a celý film pod Burtonovo taktovkou skvěle šlape. 95% ()

Topco

Nemôžem si pomôcť, ale Keaton sa mi na Batmana proste nehodí. Basinger je fajn, Nicholson štandardne geniálny. Postavy Gordona a Denta žiaľ ale absolútne v úzadí. Ale OK, toto nie je Nolan (ktorý stavia na dramaticko-kriminálnej rovine), toto je Burton a atmoška. Noirová atmoška Gothamu: noc, neustály pouličný dym, občas blikajúci neón, tiene a znova dym. ()

Fallen_One

Žádnej Batman nebude už tak dobrej jako tenhle! A to hlavně díky nepřekonatelnému Jokerovi Jacku Nicholsonovi, bezva hudbě a báječné atmosféře Tima Burtona. ()

lakikaki

Geniálny Nicholson, geniálny Elfman a geniálny Burton. Škoda len, že záverečné zúčtovanie so zloduchom je trochu slabé a že práve posledná polhodinka mi pripadala ako najslabšia časť filmu. A záver filmu dokáže zmeniť celkový názor na film (či už dobrý alebo zlý), takže namiesto spočiatku zamýšľaných 5 hviezdičiek sú to tentokrát len 4. ()

Wormboy

Formalne velmi pekne zvladnuty komiks, v ktorom mi vsak Michael Keaton ako Batman jednoducho nesedi. Jack Nicholson ako Joker je vynikajuci a strhava na skodu ostatnych vsetku pozornost na seba. 3,5/5* ()

pakobylka

Tim Burton výtvarnou stránku snímku nejspíš konzultoval se samotným Batmanem a možná dokonce i s jeho zlotřilým protivníkem Jokerem - hříšné město Gotham City nutně musí být z velké části vytvořeno právě podle JEJICH představ a přání, jinak si jeho nádherně temnou komiksovou podobu vysvětlit nedokážu. ()

ComicBookGuy

I'm only laughing on the outside / My smile is just skin deep / If you could see inside I'm really crying / You might join me for a weep. ()

pufina

Jack Nicholson nikdy nezklame, ale Batman (a jemu podobní superhrdinové) mi nikdy nic neříkal a příběhy se superhrdinami mě málokdy zaujmou. ()

Beetlejuice 2 přidává Jennu Ortegu

Beetlejuice 2 přidává Jennu Ortegu

10.05.2023

Je to oficiální, studio Warner Bros. schválilo legendárnímu Timu Burtonovi (Ospalá díra, Střihoruký Edward) sequel k jeho kultovní hororové komedii Beetlejuice, v němž se vrátí jak Michael Keaton,… (více)

Willem Dafoe jako Joker?

Willem Dafoe jako Joker?