Velkoměsto Gotham City je sužováno gangstery, které vede kyselinou děsivě znetvořený Joker. Policie se zdá být bezmocná. Mnohem větší respekt mezi zločinci budí maskovaný netopýří muž - Batman - objevující se vždy tam, kde je páchána nějaká nepravost. Reportérka Vicki Valeová, píšící o Batmanových kouscích, se seznámí s plachým milionářem Brucem Waynem a stráví s ním opojnou noc. Joker se snaží Vicki unést, ale dívka je v poslední chvíli zachráněna Batmanem. Novinářka začíná tušit pravdu. Wayne a Batman jsou jedna osoba. Mezitím běsnící Joker terorizuje město otrávenými kosmetickými přípravky a vyzývá Batmana na rozhodující souboj. (Magic Box)

kubilov

První Batman, který za něco stojí. A stojí za hodně! Skvěle navozená atmosféra Gothamu, démonický Jack Nicholson a krásná Kim Basinger. Bohužel se Tim Burton nedokázal vyvarovat místy nudným pasážím a hlavně, myslím, že nejen mě nesedl Michael Keaton jako ten charismatický Bruce Wayne, je proto jen škoda, že roli nedostal Alec Baldwin, který by mohl být lepší řešení. Za nepřekonatelného Nicholsona dávám o hvězdu navíc. ()

Mistr_Moon

Starý dobrý batman. Jako malí jsme ho žrali a i dnes po několikerém shlédnutí je to prostě masterpiece. Jen ten Michael Keaton mi nepřijde moc jako akční hrdina... Jinak někdy na začátku filmu jsem tam zaslechl motiv ze Simpsonů, nicméně Danny sám sebe vykrádá snad už stovky let a furt je to good... :) ()

anyonecek

Nejde abych to nesrovnal s novými Nolanovými Batmany a bohužel ty novější mi říkají víc, než tyhle starý old school díly. Každopádně to má stále kouzlo a určitě je to velice slušný začátek k setkání se s Batmanem v reálné podobě. Efekty byly parádní, ale když mám srovnat propracovanost nových dílů, které jsou takové serióznější a akčnější, tak tohle je spíš taková pohádka, která se ovšem může pyšnit velkým smyslem pro detail, za ty musím film velice pochválit. Jack Nicholson byl dobrej Joker, ale Heath Ledger byl podstatně lepší ;). ()

Olafsson

Vzhledem k tomu, že jsem si původního Batmana dal hned po repete všech tří Nolanových dílů, které (ač nejsem fanda komiksu) považuji za naprosto bombastickou filmovou lahůdku, působil na mně tento tak trochu legračně a dětinsky - něco jako pohádka pro malé děti.. S temnou atmosférou Nolanovek se nedá srovnat a co do kvality vizuálního zpracování taky ne (jak by ano, vždyť toto je r 1989). Prostě je to o několik tříd dole. PŘESTO musím vychválit několik věcí. Plaché charisma podmračeného Michaela Keatona, skvělého šílence Jacka Nicholsona, krásnou Kim Basinger and last but not least, vynikající, divácký zážitek skvěle podtrhující hudbu. Soundtracku skutečně tleskám.. Celkově za 4. ()

Dinsberg

Batmam prožraný až do morku zkažeností a přesto nezbavený komixového nádechu své předlohy. Burton moc dobře věděl, že si nemůže jen půjčit postavy a dělat si s nimi co si zamane. Jen vyprávění potřel svým vlastním stylem, který byl s komixem totožný. Rozhodně neměl nic společného se seriálem z 60. let, kde bylo všechno nablýskané a třpytivé. Vykreslil svět svým "negativním", ale přesto jasným pohledem. ()

Rapaport

Tak tohle se Burtonovi fakt povedlo. Jeho Batman je úžasně temný, stejně jako hrdina sám. A společně hudbou, jak jinak Elfmana, je to strhující podívaná. A neskutečný Nicholson jako Joker! ()

mrclTV

Filmy Tima Burtona mi veľmi nesedia. Čo sa mi páčilo: hudba - najväčšie plus filmu, vizuál Gotham city, civilné hranie Keatona, Kim Basinger a jej výkriky hrôzy a geniálna scéna v televízii s reklamou. Čo sa mi nepáčilo: Keaton v obleku batmana je o dosť slabšie zahrany ako v civile, teatrálne prehazdovanie kostýmu (skutočne to tam muselo byť?)a to že sľubný nábeh filmu kazí posledná tretina, ktorá skôr nudí ako graduje. Joker v podaní Nicholsona je celkovo veľmi nevyvážený, má vynikajúce záporacke chvíle, ale miestami upadáva, až do parodickej polohy (ktorá niekedy ani nie je vtipná). Možno sa mi to tak zdá preto, lebo Temného rytiera som videl skôr a zatiaľ čo Joker v podaní Nicholsona je istým spôsob vtipný, Ledgerov Joker je čisto záporná postava. Celkovo je to ale jeden z tých lepšich filmov podla komiksov. ()

Guran

Neřekl bych, že Nicholson Jokera zahrál skvěle, spíše trapně, teda aspoň podle českého dabingu, který je tak šílený! Vím, že film nemůžem srovnávat s "Temným rytířem," protože je to od sebe vzdálený 20 let! Nicméně výkony herců se po takové době se ve světě filmů změní jedině filmové zpracování, ale herecké výkony ne. tudíž musím srovnat nicholsona s Ledgerem a vidím jasný rozdíl mezi těmito představiteli. Nicholson je hrozně nadabovanej a trapně zahranej. Toho si moh Burton odpoustit. A ještě ten jeho debilní obličej ptoé co se podělá od té kyseliny. Maska tohoto padoucha je fakt hodně odfláklá. Teď k samotnému Waynovi. Je to rok 1989, takže pochopím, že Batman bude vypadat jako dětská hrdinská figurka a ne jako opravdový muž zákona jako Temný rytíř. Děj je moc protáhlý, tajemný, ve filmu je pořád tma a z toho mám nehezký pocit. Ten děj je místy i nudný, takže jsem to na svém kompu chvilkama i přetáčel. Tenhle Batman se mi závěrem vůbec nelíbyl. Nolane já tě miluju! ()

JackBurda

Jako film je dobrej, ale ten divnej styl režie a hlavně většina humoru mi, stejně jako ve většině Burtonových filmů moc neseděl. Jinak temně stylizovanej Gotham je supr, Keaton jako Batman v pohodě a Nicholson jako Joker zábavnej, jen mi to tak moc nesedlo. ()

kotasbk

Nedá mi to jinak, než-li srovnávat burtona s nolanem. Za mě 4 hvězdy jako dá se říct zakládající dílo batmana. ()

0verseer

Ťažko objektívne hodnotiť Batmana z roku 1989 po tom, keď som ako prvý film videl Nolanovho Temného rytiera, ktorý je po všetkých stránkach (Batman, Joker, dej) lepší. Jeho predchodca rozhodne však nie je zlý, jediné väčšie mínus u mňa predstavuje veľmi nevýrazný Keaton. ()

horor2

Temný a jako první viděný Batman v podání Michaela Keatona, který nastavil laťku vysoko. Jack Nicholson jako Joker zabodoval. Jeho vtípky směšné a jeho vyhlídky vražedné. Kim Basinger to je krása se na ni podívat. Danny Elfman umocní hudebním doprovodem a já zase slintám v rozkoši :-) ()

helrohir

Na dobu vzniku ide o kvalitne prepracovaný komixový príbeh, ktorého najsilnejšou devízou je hlavne temná komixová atmosféra a depresívno-pochmúrny vizuál doplnený obdobne ladenými kulisami. Keaton je ako Batman výborný, nuž a Nicholson je priam geniálny, či už vo svojej komickej alebo brutálnej polohe. A na takú Kim Basinger je radosť hľadieť (nielen po hereckej stránke samozrejme:). Bohužiaľ, keďže som túto Burtonovu verziu zhliadol až po famóznej Nolanovej trilógii, nemôžem túto verziu považovať za najlepšiu. Pre mňa totiž navždy ostatne najlepším Batmanom Ch. Bale, najlepším Jokerom H. Ledger a vedľajšie postavy ako Alfred, H. Dent či komisár Gordon sú tu oproti Nolanovej verzii tiež len slabšími napodobneninami, hoci prišli "na svet" oveľa skôr. 75%. ()

donnovann

Na Burtona zase ne až tak ujeté, jak bych očekával. Jack Nicholson je prostě borec ale je opravdu těžké sledovat Jokera zde, když víte co s touto postavou dokázal Heath Ledger. Co mi zde vadí je Michael Keaton v podání Batmana, absolutně se mi k té roli nehodí. Nenudil jsem se ale upřímně do dalších pokračovaní se nijak nepohrnu. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,5/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 72%, Audience Score - 84% | FDb.cz - 78% | Ve své době rozhodně přelomový snímek s výbornou burtonovskou atmosférou, kostýmy, vizuálem, Gothamem, Michael Keaton je kupodivu velmi dobrý Batman a Jack super šílený Joker. Zkrátka dlouhou dobu rozhodně nejlepší Batman, kterého jsme si zamilovali.... To ovšem ještě nikdo nevěděl, že jistý pan Nolan natočí DKT! ;-) .... 75% ()

Tominni

Převedení Batmana do filmu v rukou Tima Burtona je skvělé - navíc - když se v roli Jokera Batmanovi postaví sám Jack Nicholson, pak je o podívanou postaráno. Především grafika Tima Burtona filmu svědčí, takže snad jen trošku neurčitý výkon Michaela Keatona dostává film na 4*. ()

hrumsrt

"Kde jenom bere ty nádherné hračky!" Poprvé je z Batmana film, který má ty největší ambice. Michael Keaton je jako netopýří hrdina dosti přesný (v obleku vypadá suprově!), ale selhává jako Bruce Wayne. Ani zdaleka nemá ten multimilionářský charakter a vůbec z něj nesrší nějaký elán. Zhruba první třetina je pomalá a fakt mě nebavila. Jack Nicholson je pan herec a roli střeleného klauna zvládl excelentně! S tím, že navíc několik těch jeho vtipů je fakt vtipných. Celý to sází na postupnou výstavbu, avšak postavy za ten čas neprojdou žádným vývojem (to chci možná moc), nedostaneme žádné odhalení, či zvrat. Je to přímočaré a od začátku do konce si to jede svoje. Každá akční scéna je vzácnost. Chtěl bych více Batmana.. Nechci říct, že to není dobrý film, já se bavil, ale chtěl bych více. 70% ()

AgnesDee

Mám z tohoto filmu hrozně rozporuplné pocity. Na jednu stranu tu máme nádherný stylový vizuál, který nejen že vypovídá o režisérově dobrém oku, ale také nám stylizuje Batmanův svět tak, jak ho známe dodnes. Inspirace filmem noir je očividná, záběry, kdy postava stojí ve stínu a páře jsou naprosto nádherné a zároveň navozují napětí a dodávají postavě potřebnou tajuplnost. Herecké výkony jsou taktéž úžasné - Jack NIcholson se v této roli vyloženě našel a myšlenka, že mu dají minulost gangstera a skutečné jméno, díky čemuž ho zná nejen policie, ale i Batman, je zajímavá (i když mu trochu té tajuplnosti ubírají). Michael Keaton v roli Batmana je taktéž dobrý, ale mám pocit, jakoby nedostal tolik prostoru (možná za to může Joker, který se nebál ukrást si celý film pro sebe). Bohužel ale tím narážím asi největší problém tohoto filmu - postavy. Jsou dobře zahrané, dialogy jsou taky jakž takž, ale spousta postav nemá skoro žádný prostor, jejich potenciál je nevyužitý, a polovinu filmu se pak soustředíme na fotografku Vicky, která vezme za celý film foťák tak dvakrát do ruky a po jedné strávené noci už Bruce tlačí do úzkých. Jejich společné dialogy (hlavně ke konci) jsou plné patosu a klišé (otevírají se sobě navzájem, když je jeden z nich vždy otočen zády). Rozhodně je to na tu dobu nejlepší Batman film - to bez debaty. Asi mi křiví úsudek srovnání s ostatními Batman filmy, které jsem už viděla. ()

Beetlejuice 2 přidává Jennu Ortegu

Beetlejuice 2 přidává Jennu Ortegu

10.05.2023

Je to oficiální, studio Warner Bros. schválilo legendárnímu Timu Burtonovi (Ospalá díra, Střihoruký Edward) sequel k jeho kultovní hororové komedii Beetlejuice, v němž se vrátí jak Michael Keaton,… (více)

Willem Dafoe jako Joker?

Willem Dafoe jako Joker?