Reklama

Reklama

Druhý dech

(seriál)
Československo, 1988, 14 h 32 min (Minutáž: 65–71 min)

Režie:

Hynek Bočan

Scénář:

Ivo Pelant

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Josef Abrhám, Vladimír Kratina, Naďa Konvalinková, Ivana Chýlková, Jiřina Bohdalová, Miloslav Štibich, Marek Vašut, Veronika Žilková, Stella Zázvorková, Alice Chrtková, Věra Kubánková (více)
(další profese)

Epizody(13)

Seriál z prostředí české vesnice. Tvůrci v něm zobrazili osudy a příběhy lidí, pracujících v zemědělství v 70. letech. Hlavní postavou je veterinář Ing. Jiří Vydra, který opouští své klidné místo na fakultě vysoké školy zemědělské, nevěrnou ženu i Prahu. Odchází na vesnici, kde přijímá místo zootechnika v nově otevíraném teletníku. Problém je v tom, že on téhle supermoderní veletovárně na telata nevěří. (Česká televize)

(více)

Recenze (144)

Všežrout 

všechny recenze uživatele

Abrhám jako československá verze Temple Grandinové, etolog teoretik vhozen do víru centrálně plánovaného zemědělství, svou nekompromisností čeřící nervy všech kolem a odolávající svodům nezadaných (i těch zadaných) žen. Poměrně otevřená kritika mnoha aspektů tehdejšího hospodaření (kritiku systému samotného však nečekejme), jádro konfliktů je často personifikováno v některé z postav (nepřejícnost, osobní animozita, nekolegialita apod.). Seriál by měl zabírat cirka jedno celé desetiletí (začíná na počátku sedmdesátých let), ale na výpravě a postavách to příliš poznat není, ženám se mění pouze účesy a děti vyrůstají, ale např. vedoucí teletníku Vícha nosí celou dobu jednu a tu samou zelenou bundu. Pozitivem je, že seriál nabízí i vhled na práci zvěrolékaře a dočkáme se naturalistických záběrů inseminace, porodu i pohledu na mrtvá telata. Herci odvádějí na tehdejší dobu standardní výkony (tedy nadprůměrné) a většina postav prochází vývojem. Zejména u postav s negativními vlastnostmi (např. Bohdalová, obsazená jasně proti svým klasickým rolím) jsem byl schopen okamžité asociace s podobnými typy ze svého života, v tomto sociálně-kritickém aspektu je seriál přesný. Zdejší černé hodnocení je bezesporu nespravedlivé. Ano, nejedná se o žádný nadprůměrný kus z perspektivy současného diváka, ale jistě nejde také o dílo, které je nutné zatracovat. Určitě by mu prospělo zkrácení, řada motivů je zbytečně rozváděna a natahována, redukce na deset dílů by byla optimální. Osobně nelituji ani minuty času, který jsem s ním strávil (nutno ale poznamenat, že jsem při jeho sledování prováděl řadu sekundárních činností, po vizuální stránce je totiž podobně šedivý jako normalizace samotná). ()

Nerajohn 

všechny recenze uživatele

Dát něčemu odpad jenom proto, že je to módní, je úžasně jednoduchý. Kdyby si každý z vás, kdo si poprvé zobrazil stránku s tímhle seriálem, nevšiml šedé barvy a 26 %, a nenechal se tak dopředu ovlivnit.... Seriál není žádná modla, Abrhám očividně trochu trpí, ale jinak to zase taková slátanina není. Vydržel jsem naprosto bez problémů až do konce a to i proto, že Kratina, Husák, Štibich nebo dvojice Dlouhý-Svobodová jsou tak trochu nepřehlédnutelní. PS: Vašutova největší svině je v díle Portrét duše v Dobrodužství kriminalistiky. ()

Reklama

Troglodytes 

všechny recenze uživatele

Původně jsem dal jen 4 hvězdy, ale poté co TV NOVA stáhla tento seriál z primetimu, aby tam plácla neuvěřitelně pitomou tajtrlíkarnu, musím dát tomuto seriálu plný počet. Prostředí kravína, rozhodně není pro většinu diváků zrovna přitažlivé, což může ovlivnit hodnocení nejednoho uživatele. Podle některých komentářů soudím, že řada z nich uvažuje ve schématu třídního boje: 1) natočeno za komančů? - ne více než 3 hvězdy! 2) vystupují tam dělníci či rolníci? - bolševická propaganda, která s zaslouží jen odpad! Myslím, že tento seriál si zaslouží vysoké ohodnocení, z několika důvodů: 1) realistický a uvěřitelný příběh 2) realistické a uvěřitelné dialogy 3) skvělé herecké výkony Tedy vše, co většina současné české tvorby postrádá. Navíc si myslím, že dobrý tvůrce dokáže napsat skvělý příběh z jakéhokoliv prostředí, tedy i z kravína či kafilerie. Naopak patlal, natočí vždycky sračku, a nepomůže mu ani atraktivní prostředí nemocnice, redakce, či umělecké školy. ()

PatoP 

všechny recenze uživatele

Pre mňa ako človeka, ktorý vyštudoval Poľnohospodársku školu a váži si ľudí, ktorí tomuto krásnemu, no ťažkému odvetviu venovali celý svoj život a niekedy na ňom nechali svoje zdravie, je tento seriál jedinečný. Pamätám si ho ako chlapec, keď ho prvýkrát vysielali, bolo to v čase nežnej revolúcie. Už vtedy ma oslovil, dokonca viac ako celá revolúcia (mal som 12). Je to seriál o reálnych problémoch socialistického poľnohospodárstva a nie je tu nič prikrášlované. Hynek Bočan sa aj tu preukázal ako šikovný režisér, ktorý má vzťah k zvierátám a ľuďom žijúcim na vidieku. I herci ako Josef Abrhám, Ivana Chýlková, Jiřina Bohdalová, Vladimír Kratina, či Veronika Žilková podali veľmi dobré výkony. No a o tom čo tu predviedol Marek Vašut je škoda sa dlhšie rozpisovať. Iba geniálny herec môže takto zahrať asi najväčšieho hulváta v histórii českého seriálu. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Oldschoolový seriál s postavami ze života příliš propagandisticky nevyznívá. 1) Spíše tu vidíme mizerný soukromý život budovatelů socialismu, komunální bídu a otřesně působící vztah k dobytku a celkový marasmus dobové živočišné výroby. Netuším ovšem, jak to vypadá dnes._____ 2) Spoiler. Nečti, pokud jsi seriál neviděl až do konce! Sledujeme realismus do té doby nebývalý. Všimněte si, že dobro tentokrát nezvítězí, ba ani zdravé soudružské vztahy. Nový "přestavbový" tajemník zemědělské správy nakonec nic neudělá (možná to byl kritický záměr tvůrců) a Vydry se paradoxně zastane jeho úhlavní protivník. Rovněž ve vztazích nedochází k žádnému happy endu, naopak, vše končí tak, jak bylo lze očekávat. Rodiny se rozpadají, lidi se k sobě chovají hnusně. Jediná milá rodinka jsou Šesterovi (Čepek, Hlaváčová, Potměšil). Děti se svým rodičům odcizují a tím se optimálně připravují na úděl budovatelů socialistické vlasti._____ 3) Vlastně se divím, že seriál neskončil někde v trezoru. Inu, přece jen už řádila přestavba a premiérové vysílání seriálu skončilo několik dní před 17. listopadem 1989._____ 4) Komentátor M.B uvádí, že režisér po převratu některé scény (hlavně o KSČ) vystříhal. Nemám, jak bych toto tvrzení ověřil. Budu mu tedy věřit a hodnotím upravenou verzi._____ 5) Vynikající herci představují nejednoznačné postavy, často proměnlivého charakteru. Do paměti se mi zapsali zejména Stella Zázvorková (jeduplná ošetřovatelka skotu), Radoslav Brzobohatý (Sýkora, agronom JZD), Jiřina Bohdalová (matka Stehnová), Miloslav Štibich (otec Stehno), Jana Hlaváčová (matka Šesterová)._____ 6) Seriál nabízí i pár mladých pěkných kluků, byť v souladu s dobovou tendencí jsou jejich role jen marginální. Je tu 28letý přitažlivý Marek Vašut s knírem(!) jako ztělesnění vesnického vidláka (údržbář Stehno), 15letý budoucí režisér Jiří Strach (Vícha), 22letý Jan Potměšil (Šestera) či 22letý Jiří Langmajer (Sýkora)._____ 7) Věk protagonistů uvádím k roku natáčení - 1988._____ 8) Zaujala mě cimrmanovská třídní schůzka v učilišti. Už to viselo ve vzduchu..._____ 9) Poznámka k hodnocení: dát odpad či jednu hvězdičku "z principu" je projevem ignorantské nafoukanosti (v lepším případě) a většinou rovněž nevzdělanosti. Typickou ukázkou je mimořádně silně bučící koment kingika*. Na druhé straně ti, kteří sice seriál vnímají jako tříhvězdičkový, ale dávají čtyři nebo pět, aby vyrovnali negativní hlasy, si mohou se zmíněnými ignoranty podat pracky._____ 10) Dobovou atmosféru výstižně podtrhl song Karla Svobody s textem Jana Krůty: Vchází bez vyzvání / soumrak do tvých přání / den v mínusu / vrásky i ve spánku / číst jen první stránku / žít v poklusu. // Jako slunce vstává / s nocí zapadá / hned jsi vítěz a hned rána bolavá / druhý dech se s únavou střídá. // Vchází bez vyzvání / šance pro tvá přání / k nám vchází k nám._____ 11) Výstižný koment: nash.****. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (16)

  • Když Stehnová (Veronika Žilková) nakládá křišťálový lustr do auta, je vidět, že jsou z něj sundané všechny přívěsky. Když je záběr na lustr v autě po nehodě, je kompletně osazen všechny přívěsky. (KM Phoenix)
  • Po revoluci režisér Hynek Bočan některé scény ze seriálu vystříhal, hlavně o KSČ. (M.B)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno