Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

agentmiky

Bravurní zakončení této nezapomenutelné série. Nevím proč, ale docela jsem měl z trojky před zhlédnutím rozporuplné pocity, neboť jsem si nebyl jistý, jestli si udrží kvalitu předešlých dílů. Ale teď uznávám, že jsem se na plné čáře mýlil. Coppola z režisérského křesílka dirigoval vše, aby to dostálo opět perfektní úrovně a nedělalo to pouhého poskoka jedničce s dvojkou. Al Pacino mě již potřetí utvrdil, že se snad pro roli mafiána narodil, protože co tady předvádí, to jsou dechberoucí výkony. Doteď nedokážu pochopit, jak tu zlatou sošku nemohl alespoň jednou vyhrát. Také musím pochválit jeho namaskování, zejména na konci film, kdy už z něj byl stařík. Poprvé se zde objevil Andy Garcia a myslím si, že horkokrevný charakter zděděný po svém otci Sonnym ztvárnil výborně. Jeho postava mi přišla dost sympatická. Ve filmu se objevil i Joe Mantegna, kterému role záporáckého gangstera sedla vskutku dobře. Atmosféra a hudba mi jako v předchozích dvou dílech naháněla v některých momentech husí kůži. Závěr byl důstojným završením této trilogie, ale přesto jsem byl na konci trochu smutný, neboť vím, že tím skončila jedna sága, kterou už asi nikdo nikdy nenapodobí. Coppolo, děkuji ti za tento zážitek. Za mě dávám 90 % ()

Pan Filuta

9/10 I když ne nejlepší, tak určitě je torjka nejzajímavější. Člověk má možnost se dozvědět něco o volbě papeže........ ()

Paxxx.cz

Docela povedné zakončení epické mafianské triologie rodiny Corleone s napínavým koncem a s tradičním nemilosrdným vyřizováním účtů s nepřateli. Kvalit prvních dvou filmů to sice nedosahuje, ale pár scén se povedlo. Trochu mě mrzela absence Roberta Duvalla, nicméně jiná nová tvář - Andy Garcia zase předvedl super výkon a povaha otce Sonyho z něj doslova vyzařovala. Často kritizovaný výkon Sofie Coppoly mi tak hrozný nepřišel. Pro mě společně se Star Wars (původní triologie) a Pánem prstenů je Kmotr tím nejlepším ze světa filmu vůbec - za trojku 8/10. ()

SaNcHeZ_cz

Poněkud rozpačitý závěr epického příběhu rod Corleoneových. Celkově za svými mladšími bratry zaostává nejen v intenzitě a zajímavosti, nicméně i v hereckém prostoru. Světlým místem je tak akorát nástupce s tváří Andyho Garcii. Třetí kmotr je tak poměrně laxním zakončením dvou výborným dílům, který dokazuje, že udržet si stejnou kvalitu tři dlouhé díly není žádná rutina. V rámci žánrové konkurence se však jedná o velmi zdařilý snímek. ()

Asgy

Poslední díl je víc než důstojným zakončením IMHO asi nejlepší trilogie, jaká byla kdy natočena. Famózní Andy Garcia i závěr v opeře. Bylo zajímavé sledovat všechny ty herce, jak postupně v každém dílu byli starší a starší a dost mě překvapilo, jak se film naváží do církve, to se každý den nevidí. ()

Historik

Třetí Kmotr je rozhodně rovnocenným pokračováním, není to díl natočený pro peníze, nicméně oproti svým dvěma předchůdcům má o poznání menší charisma. Stárnoucí Michael už kolem sebe nemá svůj servisní tým, vypadá dost osaměle, noví spolumafiáni vypadají trochu nevýrazně. Myslím, že tu velmi chybí Robert Duvall jako Tom Hagen. Naštěstí to trochu vybalancovává Andy García. Ten je vynikající. Taky se mi to tentokrát místy trochu vleklo. 90% ()

kobejn

Todle pokračování už Coppola ani natáčet nemusel...už je to celkem zbytečný zakončení...zmizelo kouzlo prvních dvou částí a zůstalo jen lehce nadprůměrné mafiánské drama. ()

KIT.HL

The Godfather Coda: The Death of Michael Corleone  uvedená na ČT 9.12.2022 Režisérská verze vylepšuje  dojem o jednu hvězdu )) ()

numi

Pro mě osobně o třídu lepší než dvojka a o prsa, i když možná zrovna prsa Pamely Andersonové, horší než jednička. Al Pacino je výborný, ale karty tentokrát rozdává samozřejmě Andy Garcia. Asi nejlepší herecký výkon z celé kmotrovské ságy. U dvojky jsem se čertil nad příliš dlouhou stopáží a ono to může být i horší, ale! - po celou dobu, kterou u Kmotra III. strávíte, budete mít na co koukat, budete mít strach, budete cítit nenávist a soucit, touhu po naplnění osudu, budete chtít být překvapeni a šokováni a všeho se vám dostane. Proč nedát pět hvězdiček? Protože k plnému uspokojení musíte mít za sebou první dva Kmotry. Bez nich je tato rozlučka se ságou jen poloviční. [červenec 2005] ()

Freemind

Stejně jako druhému dílu i tady musím nasekat tři hvězdičky. Jednak proto, že jde o pouhou poznámku pod čarou k jedničce a dvojce, druhak pro nabubřelost a úporné dodržování nastoleného schématu. Velké dílo může vzniknout jedině tehdy, když má tvůrce sílu jednat zcela nekompromisně - tady se nechal svázat vlastním mýtem, místo profesionálů angažoval členy rodiny (proto mdlá hudba a mdlý výkon Sofie Copolly, která do talentu a krásy dorostla teprve později), dorazila mě závěrečná scéna - stejně patetická a žalostná, jako ve druhém dílu. Al Pacino vypadá jako opelichaný krocan a nemístně přehrává, dějové zvraty nemají hlavu a patu, scéna s nástupem Garcii na místo kmotra je prostě trapná. Přesto jde o technicky velmi slušně natočené dílko, které prostě má tu smůlu, že bylo natočeno 20 let po svém geniálním nejstarším bratříčkovi. ()

erased

Tak tomuto filmu nemám co vytknout. Al Pacino jako vždy exceluje a maska "starouše" mu dokonale sedne, jinak si film celkově drží stejnou kvalitu jako první 2 části. Zezačátku byl sice o něco nudnější ale skvěle to dohnala poslední třetina, u které jsem byl napjatý jak struna a film mi doslova nedal ani na sekundu vydechnout. Perfektní zakončení série. ()

speedy3

Znáte někdo lépe propracovanou, natolik důvěryhodnou a tak dokonale ztvárněnou trilogii podle knižní předlohy? Já tedy ne... Nejlepší mafiánská trilogie všech dob...kdo neuvidí, jako by nežil... 5* (škoda že jich nejde dát víc) ()

gogos

Sice slabsi ale porad na velmi vysoke urovni... Ovsem Kmotra neberu jako 3 filmy, nybrz jako trilogii a zaverecna cast dokresluje celou sagu... ()

Makky

Je to stále ten Godfather, ktorý zbožňujem. Síce sa predošlím dielom nevyrovnal, ale päť hviezdičiek si zaslúži. Al Pacino stále potvrdzuje, akým je vynikajúcim hercom a Andy Garcia je rovnako výborný ()

contrastic

Jak už bylo řečeno, jednoznačně nejslabší článek této skvělé mafiánské ságy. Po výborné jedničce a snad ještě lepší dvojce už pan Coppola v třetím dějství nedokázal udržet vysoko položenou laťku. Nicméně poslední půlhodinka v opeře byla super ! Jinak k novým tvářím, Andy Garcia zahrál parádně, ale dcerka pana režiséra ( bez urážky ) patří spíš na druhou stranu kamery - celkově 75% ()

BloodyVamp

Třetí Kmotr patří rovněž mezi ty filmy, které nikdy nezestárnou a patří mezi nesmrtelnou klasiku (jako předchozí dva díly). Ano tempo je opět pomalé (jak už jsme u gangsterek zvyklí), nicméně Coppolovo režijní mistrovství a dobře napsané dialogy, pronášené charizmatickými herci nové generace (Andy Garcia rulez) zvedají snímek do kategorie nezapomenutelných. Finální zúčtování ještě nikdy nebylo tolik napínavé a strhující jako právě ve třetím díle. ()

kaylin

Konečně jsem se dostal i ke třetí části této trilogie, kterou jsem neustále odkládal pro její neskutečnou délku. Je to ale za mnou a já jsem z posledního dílu docela zklamaný. Jako kdyby se opakovalo stárnutí Dona Vita Corleoneho v podání Marlona Branda, jen teď s celkem charismatickým a také parádně narušeným Al Pacinem. Jsou zde navíc celkem podobné scény jako v prvním filmu, a tak se místy zdá, že je celá látka jen recyklovaná. Nejsem zklamaný, jen mě film prostě nezaujal tolik jako dva předchozí. ()

jajinka

Tak myslím, že celá trilogie neměla chybu. Začátek téhle části sice ukazoval, že už trojka není tak dobrá, ale po správném rozjetí opět výborný film s dokonalým koncem.. Al Pacino a Andy Garcia jsou nezapomenutelní.. ()

slunicko2

Ani trojka neopustí zavedené standardy. 50letý Al Pacino (Michael Corleone) a 34letý přitažlivý Andy Garcia (Vincent Mancini) stojí za zmínku. ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)