Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

Hashirama

Vynikající zakončení jedné z největších mafiánských ság všech dob. Smutný dozvuk zločineckého života spletený s ironií osudu, zakázanou láskou, snahou o vykoupení i nástupem mladých energických lvů, kteří se derou na vrchol. Podobně jako Carlitova cesta nahlíží třetí Kmotr na mafiánské téma jinak a celá sága z toho velmi těží. Jakožto vrchol je to dokonale osudové. Finále hraje zajímavými tématy, nosnými linkami, vynikajícími herci (a krásnou Sofií Coppolou) a nádhernou výpravou - tam, kde kdysi Vito začal, teď Michael končí. A do příběhu i žánru přináší něco navíc, něco svého. Nádhera. ()

Dexx

Jednicka a dvojka jsou dokonale filmy, tenhle je "jen" zatracene dobry. Vice nez dustojne zakonceni nejvyrovnanejsi trilogie co znam. ()

stiewe

Slabší než předešlé 2 díly, ale i tak si Kmotr III udržel bezesporu vysokou úroveň kterou nás Francis Ford Coppola provázel po všechny tři díly. Al Pacino vypadal už jako reálnější kmotr a jeho osobité charisma sehrálo velkou roli. Andy Garcia velmi mile překvapil a potěšil. Celkově mi film přišel až moc dlouhej a některé scény poněkud zbytečné. Ale je to prostě Kmotr, je to legenda. ()

playboy_05

Poslednímu dílu už můžu dát plný počet více méně s klidem. Časový odstup mezi prvními dvěma díly a tím třetím je znatelný a film je tak daleko přístupnější, svěžejší, výbušnější a lépe zaujme i mladší publikum. Skvěle natočené mistrovské zakončení příběhu. Film plný emocí a k tomu brilantní Andy Garcia jako Vincent, jehož podoba s mladým Michaelem je snad dostatečně výmluvná a všeříkající...pro mě nejlepší díl z celé trilogie. ()

Tiiso

Jestliže se mě první a druhý díl líbil a oba pasuji na velmi výborné filmy, tak s třetí částí jsem na tom nejinak. A ani nemůžu. Nevidím žádné propastné rozdíly v kvalitě příběhu či zpracování. Celá tato trilogie se rozrostla do obrovského vyprávění a tento poslední článek ničím nezaostává za předešlými epizodami. Opět se zde opakuje velká výprava, dobrá kamera a vše co k filmovému řemeslu patří. Atmosféra vyprávění měla v počátku snímku tendenci v mých očích kolísat až jsem se lekl, že frekvence příběhu bude mít jinou amplitudu a nedokáži se na ní naladit. Ale po zjištění, že úvodní scéna, v které sleduji oslavu rodiny, přesáhla půl hodiny anichž bych si toho všiml mě přesvědčila, že je vše v pořádku. Excelentní výkon Al Pacina mě opět a opět bez problémů dokázal vtahovat do dění. K tomuto výkonu napomáhal další výborný aktér a to Andy Garcia, jehož herecký projev uzkazoval hodně něco z profesionála. Znovu příjemný, měkký a dobře poslouchatelný hudební doprovod. Takže zase pěji samá superlativa. Myslím, že stopáž nejen u tohoto snímku, ale celé trilogie je jen a jen v pořádku. Vše kratší by prostě ubližovalo. Ono se totiž dnes moc nevidí v současné tvorbě, po emoční scéně dlouho stmívat kameru a sledovat bez jakéhokoliv pohybu obrazem určitý bod, či postavu, za doprovodu dobré hudby. Takovéto chvíle na mě ze snímku doslova útočí a člověku je tak nějak zvráceným způsobem dobře. Coppola u mě dosáhl toho co se podaří jen málokomu a to, že neberu dnes Kmotra jako jednotlivé tři části vyprávění, ale jako jediný výborný, epický a hlavně umělecký počin. ()

singone

Takhle napínavým závěrem se může pochlubit málokterá sága....Několik desítek minut trvající scéna v opeře napětím přímo hýří...Nedosahuje geniality předchozích dvou dílů, ale důstojně zakončuje nejznámější mafiánskou ságu s mistrovským Al Pachinnem v hlavní roli.....pro mne 90% ()

Shredder

Najslabsi diel trilogie, no stale hodnotnejsi film nez vacsina sucasnej ci minulej produkcie. Al Pacinovi zdatne sekunduje v tej dobe este mlady Andy Garcia, ktory tu predvadza lepsi vykon nez v Untouchables. Do koloritu skvele zapadol Eli Wallach a aj ocarujuca Sofia Coppola, ktora sice nepredvadza ziadny herecky koncert, vynahradza si to vsak akousi prirodzenou charizmou a sarmom. Posledna polhodinka v opere je mraziva a skvostne natocena a zlatym bodom je famozna predposledna scena, kde Michael spomina na vsetky 3 zeny, ktore prenho znamenali omnoho viac nez vsetko bohatstvo a moc sveta. ()

TommyDiamond

Cappolův slavný a všemi vyzdvihovaný kmotr. Tento snímek byl prý milníkem hollywoodského filmu. Ve všech tabulkách a hodnoceních nejlepších filmů se umísťuje na předních místech. Byl opravdu takovým milníkem a byl vážně tak dobrý? Patřím k mladší generaci a musím říct, že z 70. a 80. let znám mnohem lepší a pro mě hodnotnější filmy. Tím samozřejmě neříkám, že je tento film špatný, právě naopak. Ale jen tak trochu zpochybňuji jeho velikost. Zase kmotr je jediný film, který za své pokračování získal oscara. Marlon Brando i Al Pacino se tímto počinem zařadili mezi nesmrtelné. Je toho opravdu mnoho přes skvělou režii, užasnou výpravu, atmosféru i herecké výkony. Celkově kmotr 85%, kmotr 2 80%, kmotr 3 60% ()

Maniik88

Jedna z najlepších trilógií a najlepšie mafiánske filmy. Čítal som aj knihu a Krstný otec 1 je geniálny film s úžasnými hercami a to že Mario Puzo bol pri písaní scenáru je skvelé, akoby Tolkien pomáhal Jacksonovi s pánom prsteňov. Posledný diel je ale iný ako prvé dva. Tam je zobrazený neoblomný krstný otec Marlond Brando a v dvojke jeho mladšia verzia skvelý De Niro. Proste pravá mafia so svojimi vnútornými zákonmi, žiadna ľútosť nad tým, čo sa vykonalo. Michael Corleone ale nikdy netúžil byť hlavou rodiny a to sa naplno ukázalo v treťom dieli. Snaha legalizovať obchod, odpustenie u cirkvi a pápeža, zbližovanie s deťmi...No proste iný pohľad na problém. Vo filme zažiaril mladý Andy Garcia, ale aj skvelý Al Pacino, bol plný skvelých dialógov, rozhovorov s krstným otcom. Záver bol Putzovsky strhujúci ale aj prekvapujúci. Skvelý film, ale oproti jednotke a dvojke som musel dať o hviezdičku menej. Proste tá správna mafiánska doba boli 30. roky a budovanie celej organizácie, trojka mi prišla ako opozitum, snaha zbaviť sa akýchkoľvek nelegálnych praktík. ()

TMontana

Skvelé pokračovanie Krstného otca.Al Pacino ma vskutku výborné filmy čo sa týka gangsterských filmov. Celkovo scény na to v akej dobe to natočili na jednotku. ()

dwyane

O něco slabší, než Kmotr 2., o fous slabší, než Kmotr 1., ale pořád o dost lepší, než hrozně moc jiných mafiánských filmů. Andy Garcia u mě stoupl díky roli v tomhle filmu o kus výš. ()

Rimland

Na starší bratříčky to ztrácí. Přece jen ta časová prodleva je znát a absence některých postav (zejména Hagena) zamrzí. Pořád je to ale nadstandardní a velmi atmosferická záležitost. Coppolovi se podařilo udržet ducha série a Puzova ruka je tam hodně znát. Vskutku důstojné zakončení ságy a palec nahoru za výkon Andyho Garcii! ()

Stanix

Tak trochu jiný díl kmotra, který však neztrácí kouzlo své příběhové poutavosti a komplot v těch nejvyšších kruzích církevních a jiných pochybných existencí tomu dává punc Kmotra již opravdu "na vrcholu". Garcia jako Don Vincenzo byla užasná volba, škoda že se to samé nedá říct o slečně Coppolové. Winona udělala tenkrát velkou chybu, že preferovala Burtona. No a Pacino jako vždy excelentní. ()

hazdrova

No, asi najhorší zo všetkých kmotrov. Pritom je však stále solídne dobrý. Starý Al Pacino hrá trošičku horšie a Andy Garcia mi ako Vinčenzo nebol sympatický. Bez tohto dielu by som sa v pokoji bola obišla. 3,5* ()

Marty7CZ

Můžu na to koukat pořád dokola, prostě na všechny Kmotry kdykoli. To sou mafiabijáky, který už nikdy nikdo nenatočí. Neuvěřitelný je, že dokázal Coppola udržet tu atmošku i po tolika letech od prvního megadílu.... 130% ()

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Po 10ti letech zkouknuto znovu: Lepší než 1. horší než 2. "Usedlejší" a "citovější". Každopádně hlavní zápletka mě opět nebavila. Takový mafiánský Star Wars. ()

Bezda22

Kmotr nezůstává nikomu nic dlužen a každý skutek je po zásluze potrestán, ale i odměněn... Za mě určitě lepší, než Kmotr II... 80% ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)