Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

chucky

Je až k nevíře, jak se mohlo Coppolovi podařit po těch letech natočit třetí díl, který dosahuje stejných kvalit jako dva předchozí. Najdeme zde vše na co jsme byli zvyklí z předchozích dílů. Nadherná pohledy do minulosti, skvělý příběh a opět vynikající herecké výkony. Závěrečný díl působí jako třešnička na dortu a neztrácí nic ze svého kouzla...... ()

Goodlooker

Tento film je zkrátka skvělý a je veleúspěšným zakončením slavné trilogie. Andy Garcia dodává filmu ohromný náboj a myslím, že je v tomto filmu dokonce lepší než tradičně dobrý Al Pacino. Svižný rozjezd společně s nostalgickým závěrem doplňuje jeden z mých nejoblíbenějších filmů. ()

Grim

No tak tu sa budem veľmi odlišovať ale koľko ľudí, toľko chutí. Moja chatrná pamäť na mená mi z tohot filmu učinila pravý slovenský guláš a skoro som zabudol aj mená svojich kamarátov a svoje. Nerozumel som ani vete, keďže to bolo samé "Frank behne za Jackom, aby mu povedal kde Thomas ukrýva tie peniaze od Bobbyho.". Film som nedopozeral, lebo by som si musel asi založiť notes a písať si k jednotlivým menám poznámky, kto čo robí a v akom je príbuzenskom vzťahu s tým ktorým členom rodiny....možno by som si nakreslil aj rodokmeň pre lepšiu orientáciu.... ()

pierre9

Napriek tomu, že ide z celej trilógie o najslabší diel, pre mňa to stále stačí na plný počet. Z filmárskeho hľadiska stále poctivo odvedená práca, ktorá je tak typická pre všetky tri diely. Tak ako v každom diely boli dve postavy, ktoré udávali krok, tak tomu bolo i tu a Garcia ju zvládol výborne. Dôstojné zavŕšenie prelomovej ságy. ()

májovec13

5, samozřejmě, je to přeci Kmotr:) Ale proč? Kmotr III je nejslabší ze série, není už tolik překvapivě strhující, i když je stále stejně syrový. Poté co ve druhém díle Al Pacino exceluje, ve třetím je jen klasicky dobrý a hereckou exhibici po něm přebírá Andy Garcia co by Vincent (Vincenzo). Skvělá hudba, velmi dobrý střih a opět, jak už sme u Kmotrů zvyklí, elektrizující konečná znovu velmi dlouhá scéna. ()

tubera

Z Kmotrů bezesporu nejslabší článek...Film drží Pacino, Garcia a krásná sicilská kulisa. Jinak to bylo jenom o mluvení... ()

brasek

Skvelé zakončenie celej trilógie. Osobne som pozeral všetky tri diely naraz v pôvodnom znení, super zážitok :) ()

lehkoživka

Kmotr a Kmotr 2 nasadili laťku proklatě vysoko, takže bylo odkud padat. Třetí díl postrádá to, co dělalo z prvních dvou filmařské skvosty: autencititu, atmosféru, chytré zápletky. Mafiánsko-vatikánský megalomanský projekt, který se táhne (jako červená nit) celým filmem, mě nezaujal. Michael Corleone ztratil charisma i autoritu a mladý Vincent film neutáhne. Nebýt ďábelsky dlouhé - a patřičně napínavé - scény v opeře, nebylo by to ani na 3 hvězdy. ()

SelfishMan

Jako se uzavřel životní příběh Dona Michaela Corleone, tak se uzavřela i celá mafiánská sága dílem posledním, opět plným politických her, velkého businessu a vražd, tak jak se na Corleony sluší a patří. Godfather Part III byl posledním dílem více než důstojným, ale na rozdíl od prvního dílu se tu objevily i lehčí negativa. Hlavně v osobě a postavě Sofie Coppola a té první části filmu, po přesunu na Sicílii se to přinejmenším vyrovnalo prvním dvěma dílům, atmosféra byla dokonalá, děj neustále udržující napětí a zvědavost až do samého konce. Al Pacino je nepřekonatelný a čerstvá horká krev v podání Andy Garcii pro film osvěžující. 95% ()

peaceNwar

Paradoxne je z hľadiska posolstva celj ságy najdôležitejší diel natočený najhoršie. Zatiaľ čo v druhom dieli som nevidel ani jeden zlý strih, tu ich bola kopa. Rovnako tak režisér nešetril aj na zbytočných či rušivých záberoch. To ale hovorím len v porvnaní s predchádzajúcimi majsterstuckmi, takže v celkovom merítku sa aj tak jedná o solídnu réžiu. Ďalšie bolestné mínus tohto filmu, ktoré mi do posledných minút filmu náramne vadilo, bol dosť zlý herecký výkon a preafektovanosť Sofie Coppolovej. Až od druhej polovice filmu sa začala snažiť hrať a na konci už to celkom išlo. To, na čom tento film stavia, je zaujímavá zápletka a dobrý scenár, ktorý ale tiež miestami pokulháva. Čo ale robí tento film tak výnimočným je, že svojou výpovednou hodnotou je neuveriteľne dôležitý a jedinečný a podľa práve naopak dáva celej sérii zmysel. Ide tu totiž o to, že násilie plodí ďalšie násilie. 5 hviezdičiek len o chlp. ()

Druhácena

Sice nejslabší ze série (přeci jenom se to může zdát jenom jako nastavovaná kaše), ale za pět hvězd to je pořád, o tom žádná. ()

Maiken Algren

Niekde som počul, že moderný spôsob kritiky - aby nevyznela príliš tvrdo - je taký, že treba povedať niečo pozitívne na úvod, potom samotné výtky, a nakoniec opäť niečo pozitívne. Tým zanecháme lepší dojem. Tvorbu pána Coppolu obdivujem, a preto na úvod, prvé dva diely trilógie boli dokonalé. V každom ohľade. K samotnému záverečnému dielu, ten bol príšerný. Teda v prípade že som vážne pozeral Krstného otca III, a nie nejakú zákernú paródiu na prvé dva diely nazvanú rovnako (tomu by nasvedčovalo to že som mal celú dobu dojem že pozerám film v nejakom skazenom anglickom dabingu). Ale celkove, dej predvídateľný a zdĺhavý, podivná zápletka pôsobiaca ako Dallas reznutý nejakou B-čkovou kriminálkou, preafektované herecké vraj výkony (čo mala napríklad znamenať tá Pocahontas a jej skutočná láska som vôbec nepochopil).. A na záver, vražda okuliarmi? wtf? Toto je ten kult o ktorom všetci rozprávajú? Zlý, zlý, zlý a zmršený film. Čo sa mi ale páčilo bol absolútny záver, pretože časť scén bola z prvých dvoch dielov. Tie boli dokonalé. ()

Trinculo

Zde filmové vyprávění již zesláblo ... zato poselství příběhu je více méně jasné. Legální zlodějina skrze finanční machinice jako posvěcená cesta k legalizaci. Také uzavření Michealova tragického osudu stojí za ocenění. ()

unclejack

Trojka je určite o dosť slabšia ako prvé dva diely , aj tak sa však jedná o nadpriemerný film. Andy Garcia bol dobrou voľbou , určite sa vyplatí aj sledovať počínanie starnúceho Al Pacina. Niečo tomu ale predsa len chýba. Myslím si však , že Coppola zakončil svoju skvelú ságu nemenej skvelou trojkou , hoci v porovnaní s filmami z rokov 1972 a 1974 je slabšia , lepší koniec si Coppola nemohol ani vysniť. ()

gpx

Pěkný film, jen scéna s vrahem v divadle je trochu blbá. Celkově je Kmotr velmi dobrá filmová série s vynikající atmosférou a poměrně uvěřitelným vykreslením všech podstatných postav. ()

ariari

vývoj ide ďalej nielen v kinematografii, ale hlavne v nás samých..práve preto už nie je také jednoznačné pochutnávať si jednou rukou na pomaranči a druhou zapichnúť nôž do brucha nepriateľa a potom si veselo pospevovať nad kolískou . dá sa povedať, že z periódy dediny sa pomaly presúvame všetci ďalej, niekam na perifériu vyjsť zo seba a byť súčasťou širšieho celku, Rodina 50.rokov minulého storočia, opora a zmysel existencie zoschla a stratila význam. Aj preto, masy, a tých jednoduchších zotrvávajúcich v minulosti je spústa, ohodnocujú vývoj a smerovanie filmu rozmrzeným hodnotením. Áno, posun bolí, či sa to týka športovca, alebo klaviristu... Preto vzdávam úctu práve pre vystihnutie skutočnej podstaty 90.rokov a tým, aký skok Francis Ford Copola filmom zákonite predviedol. Bravo. ()

ludovit14

Jedna z největších ság v dejinách kinematografie pokračuje! V tretej časti rozsiahleho eposu taliansko-americkej rodine Corleoneovcov je hlavnou postavou Michael (Al Pacino), ktorý sa po otcovej smrti stal novým BOSSOM. DEJ sa odohráva 70 rokoch 20 stočia a Michael má dve veľké priania: vymaniť svoju rodinu zo sveta zločinu a nájsť za sebe vhodného nástupcu. Nedá mi neporovnávať záverečnú časť trilógie s predchádzajúcimi dvoma časťami , ktorá je určite najslabšia. AJ keď príbeh má stále svoje čaro , dej príbehu sa tu veľmi pomaly vlečie a už nemá viac čo ponúknuť. Trilógiu ukončí úsek , odohrávajúci sa v divadle ktorý nadchne! HOD:88%...PS: CELKOVO táto trilógia je pre mňa najlepšia, najväčšia a najúspešnejšia rodinná-mafiánska sága v histórií svetovej kinematografie. A BODKA!!! ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)