Špatnej polda

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

Zlý poliš

Krimi / Drama

USA, 2009, 122 min

V záplave irelevantných chrachľov a zbabelo variovaných slov ako špatný-hlúpy-zmätený, mi nedá nepoznamenať, že tieto ukvapené úsudky netreba brať až tak vážne, nevypovedajú totiž o ničom predmetnom (!), len degradujú a potvrdzujú vlastnú scestnosť a obmedzenosť. Neberte to ako úmyselný atak na ktoréhokoľvek z Vás, no zopár neopodstatnených príspevkov-patvarov ma žiaľ nenecháva pokojným, preto ak niekto aspoň trochu stojí o odchylné nazeranie na tento unikát, nech číta ďalej._______Prekvapujúci vianočný darček zabalený do čierneho baliaceho papiera s mašličkou snehovo bielou (treba prenesený význam?), ktorý doporučujem rozbalovať pozorne, šetrne a so zdravým nadhľadom. Stavím sa, že ak k tomu pristúpite takto, navyše do kontajnera zahodíte predpojatie vôči nadmernému užívaniu tvrdých drog, stokárskemu ruchu New Orleans či televíznemu mlženiu cez krokodýlie i leguánske výstupy, tak si tento dekadentný obsah hlboko zamilujete a budete ho chcieť ukazovať okoliu s vedomím, že im sa páčiť nebude. Priznáte jeho poruchovosť a neúplnosť, lenže Vás k nemu bude viazať puto osobného charakteru, ktoré tieto slabiny odstrčí ďaleko do úzadia a zviaže Vás štýlom nepekne hrubým, ale nečakane rajcovným. Pôjde o vzťah slovami nedefinovateľný, založený na reciprocite a vzájomnej tolerancií, preto kto sa ešte neunudil k smrti nech pokračuje v ďalšom odstavci.______Vy ste sa vlastne ešte nedozvedeli čo je dnu, že? Takže poďme na to podľa dôležitosti odzadu. Je tam dračica Eva Mendez, ktorá nadväzuje na svoje zriedkavo prijateľné výkony ako napr. u “We own the night” a roličku eskortnej spoločníčky zvláda s bravúrou, je sexi, dokonca aj hrá a v práve vymyslenej kategórii LSMCH (Less Skill-More Chill) získava cenné body. Je tam posmelený Nicola(u)s Cage, ktorý sa predsa len preberá z notorickej opice z Las Vegas a fľasky páleniek zamieňa za kôpky koksu, šluky cracku a nechcené ochutnávky heroinu. Ako problémový detektív-egocentrik s boľavým chrbátom, s náchylnosťou na hazard, s labilnou povahou vyšetruje vyvraždenie senegalskej rodiny a tým ako priznačne prehráva, dostáva sa tak opäť na (asi skôr) dočasné herecké výslnie. A je tam aj to nehmatateľné ako old-school, neo-noir, duch Lyncha, ďalej tiež nelichotivé paralely s reálom prepierajúce pojmy ako skazenosť, zákernosť, korupčnosť, ale zároveň aj uletené slovné výmeny, netušené prípadové odbočky a takisto zámerná a účelová hyperbolizácia, ktorú mnohí zjavne nezaregistrovali. Odvážnym čitateľom ďakujem, že sa dočítali až sem a za ich vytrvalosť im v treťom, poslednom odseku ponúkam stručné stanovisko týkajúce sa darcu._______Warner Herzog je veterán-macher, ktorého know how má (nielen pre mňa) vysokú úroveň a takéto drzé ozvláštnenie krimi žánru len posiľuje jeho kredibilitu. Nebojí sa ísť na hranu-hrotiť, ale (aj keď sa to niekomu nezdá), za pomyselnú mieru únosnosti nezachádza. Dokazuje, že aj nekompaktným/nepresahovým dielom sa dá zatieniť sterilita nepoučiteľných filmárov a nepochopenie más. Počína si obdobne ako Cronenberg a jeho „Bad Lieutenant“ zlým rozhodne nie je, zlo zosobňuje a ešte pri tom stíha byť kurevsky škodoradostný. Objektívne (existuje vôbec niečo také?) za isté štyri, ale kvôli tomu príšernému podhodnocovaniu pálim protekčných päť. "Shoot him again. What for? His soul is still dancing."(26.12.2010)

Peprná krimi s neotřelým nábojem. Herzog nám předhodil nadupanej matroš vsakující se do všech pórů. Jeho McDonagh(Cage) bez skrupulí všechny válcuje(a taky uválcuje). Útlum Vicodinem oživuje o dost výraznější berličkou a drobnější(ale svinsky bolestivej) tělesnej handicap nahrazuje samolibým vzezřením a drsnějšími způsoby. Ale ve skrytu duše je pořád tím správňákem s plackou. :-) „Daruji zelené leguány. Zn.: Šetrné zacházení.“(21.5.2010)

• paascha

Zcela netypický Herzog, který raději měl zůstat u svého kopýtka, a netypický Cage, který mě dost překvapil. myslím, že po Zběsilosti v srdci to byl jeho nejlepší výkon. Smutné je, že to bylo dost trapné a nuzné, ale od bulvouna ani nic jiného nečekám.(13.1.2010)

Trošku podezřívám samotného Cage že shání prachy na koks a proto hraje v tolika filmech. Ten člověk vezme prostě cokoliv co mu nabídnou. Ale teď trošku vážně, neměl jsem s ním ve Špatném poldovi jedinej problém. Tuhle ťáplou roli zvládnul naprosto s přehledem. Ani moc k ruce nepotřeboval nějakou výpomoc. Prostě jen tak si to 2 hodinky odchodí, odkouří, odšňupe a sem tam si i vsadí na zápas. Jižanská pohoda. Nepobral jsem snad jen ty halucinogení scény s leguánama. 55%(2.4.2011)

Prazvláštny halucinogénny patvar bad-cop thrilleru s vynikajúcim Cageom a sexy Mendeskou. Neeticky atraktívna temnota ktoré síce baví, ale zároveň neuspokojuje "vyššie zmysly" tak ako by mohla. Bez Cagea by to zapadlo prachom bez povšimnutia. V rámci jeho filmografie posledných rokov ale svetlá chvíľa.(29.4.2010)