Vřískot 4

Scream 4

Vreskot 4

Horor / Mysteriózní

USA, 2011, 111 min

Když točíte hororovou čtyřku a nenapadne vás něco fakt dobrýho (tento případ), zbývá vám zachránit to lacinými béčkovými triky - víc maso, víc kozy. Craven nepřidal ani jedno a vylezl mu z toho totální průměr plný opotřebovaných a nijakých charakterů, který mi ve své oslavované unylosti silně připomněl NEW NIGHTMARE. Ale ještě musím přiznat, že jsem se na SCREAM 4 vlastně ani netěšil, což by se mi u Myerse, Kruegera (Englundova) nebo Voorheese prostě nestalo. Vrah samotný je problém.(14.4.2011)

Statistický úřad v městečku Woodsboro musí mít asi hodně trpělivé vedení, protože tyhle neustále klesající počty obyvatel musí neuvěřitelně vytáčet.. Jedno je ale jisté, feeling prvních dvou pokračování je nenávratně pryč. Tedy alespoň ten feeling z druhé poloviny devadesátých let, kdy ještě tak náramně fungoval. Třetí zadýchané pokračování už bylo solidním krokem vedle, čtyřka je sice viditelně lepší, ale na staré dobré časy rozhodně nemá. Tehdy se Craven rozhodl, že nás nejen vyděsí, ale i pobaví. Natočil poctu žánru, plnou odkazů a stylových hlášek pro znalé. U čtvrtého Vřískotu je tu jeden velký problém – už ničím nedokáže překvapit!! Hlavní hrdinové jdou víc s dobou, ale výsledek vypadá … unaveně, řekl bych. I když tvůrci nabízejí hned několik potencionálních vrahů, nakonec nepřekvapí. Člověk by si řekl, že po deseti letech pořádně promažou divákovy závity a začnou přepisovat hororovou historii, ale oni si jen jedou v tom svém a opisují to, co jsme milovali v roce 1996. A to není dobrá cesta.. scénář se tváří býti vychytralým, má řadu poznámek k dnešnímu stavu žánru, ale sám jen lenivě postává a.. pak jen v klidu odkráčí do zapomnění. A divák už (i kvůli nevyváženému tempu) pomalu zívá.. stejné pocity má i s ohledem na vyšeptalou ústřední trojku, která nemá absolutně co hrát. Nadsázka, nenadsázka, já se prostě nudil a s nostalgií vzpomínal na výše zmíněná léta páně 1996..(29.5.2011)

Fuck Bruce Willis! Zatímco u prvního dílu jsem měl jasno a dal jsem plný počet bez zaváhání, u druhého dílu jsem chvíli uvažoval, ale kvůli konci jsem dal pět hvězd. U třetího dílu už to nešlo a musel jsem dát "jen" čtyři hvězdy no a u tohoto nejnovějšího dílu jsem přes hodinu přemýšlel mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Protože Scream 4 má o čem vyprávět a dokazuje, že pokračovaní (i po 11 letech) nemusí být nutně jen blbost, která chce vytřískat ze zbylých fanoušků nějaké ty peníze navíc. Přičtěte k tomu fakt, že je zde dost krásná "mladá krev" (Hayden a Emma) a prakticky všichni přeživší se vrátili taky. A kvůli těm fórům (filmovým i nefilmovým, např. o manželství Courtney a Davida) kvůli té mladé krvi, kvůli faktu, že jsem se téměř pořád opravdu bavil (i když ke konci bylo celkem náročné rozpoznat, co je parodie na horory a jejich klišé a co už jen nezvládnutý scénář) musím přitlačit a těch 90 % tomuto zatím poslednímu dílu jedné uvřískané série dám.(1.8.2011)

Scénář: Kevin Williamson .. Lehce zábavná, veselá a hravá variace na původní díl s důraznou a důslednou aktualizací pro online věky 21 století. Není to kupodivu hloupé, vnitřně film funguje, ovšem nemocniční konec tomu nepřidává, spíše naopak a celek místy dojíždí na přehnané sliby o nových pravidlech či rezignace být alespoň trochu SCARY (zato té MOVIE komedii se přiblížil až až). Užil jsem si jako divák se slušným přehledem na přijatelných 70%, které budou fanoušky upravovány dle velikosti zainteresovanosti. Zas tak v tom nelítám (anebo tomu chyběl pár tradičních půllitrů před..;-))!?).(26.4.2011)

Čtvrtý díl téměř stejně kvalitní jako první? Ano, i v žánru horor 21. století, kde jsou povětšinou čtvrté díly tragické sračky bez jakéhokoliv náznaku aspon malé inteligence, se to může povést. A tady se to povedlo náramně. Wes Craven se vytasil s perfektním příběhem, plném odkazů, zábavných dialogů kolem samotné podstaty a složení jakéhokoliv hororu a jejich následném překroucení a boření. Herci jsou sympatičtí, krev teče proudem, mrtvol přibývá a nakonec přichází i perfektní několikanásobná pointa. Popravdě, vraha jsem jenom matně tušil, takže překvapení to bylo parádní (ti, co viděli, ví). Jsem taky rád, že jsem naštěstí nevlezl před shlédnutím do diskuze, protože její úroveň klesla s příchodem pár jedinců hluboko do doby ledové a nějaká Sydney by jim měla říct, jak se má chovat k originálu. No, to jen takové povzdechnutí a snaha na to někoho upozornit. Zpátky k filmu: Craven nám teda spolu se scénaristou Williamsonem přináší na dnešní poměry velmi inteligentní horor, který se ani trochu nebere vážně a přináší prvotřídní vyvražďovačku téměř bez zakolísání. Nebýt té nudnější poloviny, bylo by to za 5. Ale GhostFace nikdy nebyl v takové formě. Who is this?(16.9.2011)