Sirota Dorotka vyrastá u svojej tety a strýka na ich farme v Kansase, kde žije jednotvárny a obyčajný život, sníva však o úplne inom svete, až ju raz tornádu spolu s jej psíkom Totom odnesie do zázračnej krajiny Oz. Až tam zistí, ako jej rodina chýba a chce sa vrátiť späť k svojmu bežnému životu. Spolu s novými priateľmi sa vydáva do Smaragdového mesta, kde žije mocný čarodejník z krajiny Oz, ktorý by jej mohol pomôcť vrátiť sa domov. (STV)

zdenur

Zajímalo by mě, na jakém matroši se tvůrci sjížděli, protože tohle je fakt sada. Ty songy mě dostávaly do totální hypnózy. ()

Gore

Na svou dobu přelomový snímek, ze kterého těží a bere si nápady mnoho současných snímků. Nebýt závěrečného moralizování a celkově celé poslední čtvrthodinky, bylo by to na plnej počet. Takhle mě, ale ten konec docela zakopal do země. ()

Mr.Mick

Pamätám si to z čias ešte starého Carton Networku, kde po desiatej sa zmenil program (asi MGM) a začali dávať takého klasiky. Z viacerých ktoré som videl ostal v spomienkách len Wizard of Oz. Nato že som im nerozumel ani slovo sa mi film nesmierne páčil a nechával som sa unášať pohyblivými obrázkami s veselými pesničkami. Od tých čias prebehlo veľmi veľa vody a znovu som si ho zatiaľ nepozrel čiže moje hodnotenie berte s rezervou. ()

Kerbello

Americká Alenka, výborně podaná a zcela klíčová pro pochopení americké kultury jak ji známe dnes, protože z tohoto kultu vznikla neskutečná spousta odkazů, kterých si bez jeho znalosti nevšimnete. Jsou tam příjemné písničky, dobré kostýmy i kulisy a je to správně dětské, tedy, ne až tak Alenkovsky šílené (což je možná škoda). Knižní předlohu neznám, proto hodnotím pouze film. Oblíbil jsem si postavu Strašáka s výborně humornými texty a bezchybným hereckým výkonem, naprostý protiklad byl potom Lev. Toho jsem kvůli kostýmu jednak litoval, jednak se mi nelíbil vizuálně a jednak mě strašně otravoval (jeho píseň o tom jak bude král... no...). Někdy za polovinou jsem měl strach že se vše zvrtlo a z důvodu infantilnosti to nedokoukám (pryč se smaragdovým městem), nicméně jak dostanou od čaroděje úkol a vrací se na cestu, vrací se i dobrá nálada. Za tenhle kolabs tedy hvězda dolů. ()

Brejlil

Film, u kterého lze uvažovat nad lecčíms. Například není příliš dobré vidět ho poprvé až ve 40, protože okouzlení tak úplně nezabere. Zase ovšem vítězil cynik ve mně, který si vychutnával ironii dvou mrtvých čarodějnic a zvrácených oslav v Mlaskalově. Mlaskalov byl vůbec kapitolka sama pro sebe, protože jde o jasný důkaz prvního kreativního užití LSD (takové barvy nikdo za střízliva nevymyslí). Když se potom Dorotka seznámí s těmi svými průvodci, jde nápaditost trochu stranou, naštěstí se objevují obě čarodějnice a ty jsou nejzábavnější. Ta zelená se sice překvapivě rychle rozpustila hned poté, co jsem ocenil odvážný pokus natočit upálení Strašáka naživo, ale ta hodná, ta musí strašit děti ještě dnes, zvláště poté, co trochu pochopí, jak se vlastně chovala. Bezkonkurenční je kamera a vizuální efekty mají také něco do sebe, zvláště jako hádanka typu "jak tohle udělám před kamerou?" Pěkné, ani bych neřekl že zastaralé, ale viděl jsem to pozdě, takže jen za čtyři. ()

Vesecký

Myslel jsem na pět hvězdiček, ale ten konec byl příliš sentimentální, z pohádky se stal jen sen a výchovné ponaučení, že máme mít rádi kolem sebe. Jako pohádka to bylo ovšem dost strašidelné. Na tehdejší dobu krásná výprava, masky, kostýmy a ovšem i hudba především s tou průvodní Somewhere over the rainbow. Judy byla kouzelná dívka, už tenkrát, když jí bylo sedmnáct - a to byla ještě nalíčena na mladší děvčátko. Hezky se na ni dívalo a popslouchalo i v originále, ačkoliv jsem rozuměl jen těm nejjednodušším větám. Ano, neslo to prvky moderního fantasy, naštěstí se v tom člověk neztrácel jako v ději těch dnešních... ()

joker2

Jeden z prvních barevných filmů, který barev využil opravdu dokonale k vytvoření fantazijního světa. Nejen díky chytlavým písničkám se stal jedním z nejpopulárnějších filmů všech dob Písnička Judy Garland: Somewhere over the Rainbow hrála nemalou roli i v komedii Tichý hlas a při vyvražďování v Tváří v tvář. Film byl několikrát zparodován, mimo jiné například ve Futuramě. ()

jasanka

Čaroděje ze země Oz mám ráda odjakživa. Proto jsem se trochu bála filmového zpracovaní. Je ale opravdu povedené, krásně barevné, postavy sympatické. V některých filmových muzikálech mě písničky nebaví a vyloženě je jen přetrpím, ale tady do děje krásně zapadaly, byly chytlavé a upoutaly divákovu pozornost. Na konci jsem si uvědomila, že většinu písní jsem vlastně znala už dříve, i když vlastě ani nevím odkud. Docela mě překvapilo, že tu film není v top300 a vidělo ho tak málo lidí. Na IMDb (dnes) 132. místo. ()

Saur.us

Legendární muzikálová pohádka s krásnou ústřední písní. Prostředí sice neuvěřitelně kýčovité a infantilní ale zároveň hravé a působivé, stejně jako celá pohádka. Uznávám, že nebylo zrovna nejlepší okopírovat část Alenky v říši divů, ale tvůrci to naštěstí použili k dobrým účelům. No a jak by řekl Cypher v Matrixu. Připoutej se Dorotko, protože Kansas nějakej čas neuvidíš. ()

grerar

Abyste věděli, nedávám pět hvězdiček za atmosféru, hudbu nebo cokoliv jiného, než za převratné triky - tedy na rok 1939. Slámový muž vypadá naprosto autenticky, letící dům není vůbec špatný atd. atd. U filmů z posledních deseti let jsem viděl horší triky. Povedené po této stránce, a za to plné hodnocení. Neshodí to ani fakt, že jsem se u netrikových scén už tolik nebavil, že mi některé momenty přišly absurdní téměř tolik, co téměř jakákoli troškovina. Nedá se svítit, stejně jako Kick-Ass, Avatar, Matrix atd. - prostě vizuální mazec. 5 stárz ()

Tred2

Někdy je potřeba, aby byly všechny aspekty filmu dotaženy k dokonalosti, aby se mohl ohodnotit plným počtem, jindy na to stačí sympatický herecký squad, jedná písnička a několik narážek, jež mají svůj význam i po desetiletích. Kvůli přeslazenému konci bych šel o stupeň níž, ale čert to vem. PS.: Film je převážně určen dospělým, co jsou aspoň částečně stále dětmi. ()

Matli

Klasika jak řemen, těžko očekávat něco lepšího. Líbil se mi přechod barvy filmu ze sépie do barvy, pěkné překvápko, ostatně na ten rok bych to spíš čekal celé černobílé. A originál písnička Over the Rainbow je super! 72% ()

zdeny99

Legendární muzikálová pohádka, které podle mě ubírá na kvalitách snad jen to, že je vše točené ve studiu. Na druhou stranu tato studiová verze je nostalgicky krásná. Oku lahodící je i ta zvláštní hnědobílá verze. Není to klasický černobílý film. Na rok 1939 je to také pohádka plná filmových triků, které tedy dnes už vypadají velice úsměvně. Vrcholem je tornádo na začátku filmu, kde mě nejvíc uhranula letící kráva, štrikující babička v křesle a hlavně učitelka čarodějnice na kole. Poté už film nabírá jiné obrátky. Stává se z něj barevný pohádkový film plný písniček a roztomilých kostýmů. To vše je přehlídkou toho nejlepšího z Hollywoodu 30. let. Tehdá to bylo úchvatné. Dnes také, ale jiným způsobem. [3033. hodnocení, 226. komentář, 78%] ()

Lukin413

Těžko se hodnotí. Z filmařského hlediska nádherné a asi i celkem pionýrské. Ale herecké výkony a příběh jsou neuvěřitelně ujeté, holt Evropa mobilizovala, Amerika ujížděla na koksu. ()

Angelitos

I když jsem tento skvost viděla poprvé teprve nedávno, nemohu hodnotit jinak než plným počtem. Když jsem v minulosti slyšela název filmu, ptala jsem se, co na něm všichni mají. A také jsem pochopila. Skvělá Judy Garland v Čaroději přímo září a její song Somewhere over the rainbow je jedním z nejlepších, co jsem slyšela. Kouzelná pohádka pro děti a "všechny lidi s mladým srdcem" plná naděje a humoru bude doufám přežívat ještě mnoho let. ()

Hapretor odpad!

OMG! WTF! Tohle je vrchol amerického kýče a nevkusu! Dyť se na to nedá dívat?! Nemyslím si ani, že by na to děcka vydržely koukat. Písničky sem musel přetáčet. Opravdu šílená kombinace barev, kostýmů, zpěvu a přiblblých dialogů. ()

Besyn

Dnes už klasický pohádkový muzikál ,mě nikdy nijak zvlášť nenadchnul.Ale zasloužená klasika to bezesporu je. ()

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

18.07.2018

Americká klasika Čaroděj ze země Oz z roku 1939 se v průběhu let dočkala již mnoha remaků a různých převyprávění. Chystaný animovaný film od studia Warner Bros. má ale ambice jít ještě dál. Bude… (více)

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland