Sirota Dorotka vyrastá u svojej tety a strýka na ich farme v Kansase, kde žije jednotvárny a obyčajný život, sníva však o úplne inom svete, až ju raz tornádu spolu s jej psíkom Totom odnesie do zázračnej krajiny Oz. Až tam zistí, ako jej rodina chýba a chce sa vrátiť späť k svojmu bežnému životu. Spolu s novými priateľmi sa vydáva do Smaragdového mesta, kde žije mocný čarodejník z krajiny Oz, ktorý by jej mohol pomôcť vrátiť sa domov. (STV)

Paity

Skutečná klasika, kterou v podstatě v tv hrají pořád, jen s tím rozdílem, že ne jako hlavní program, ale slouží jako "křoví" ve filmech, kde je vysílána v TV, na které se např. dívá hlavní hrdina. Zajímavý osud filmu. ()

Scevola

Verim tomu ze keby tento film mam od detstva napozerany tak by som ho bral uplne inak. Kedze teraz som ho videl prvykrat musim uznat ze tie roky na nom zanechali riadne stopy. Posobi to miestami velmi naivne az lacno, a ten lev to je uplna hroza. Na druhej strane ustredna melodia je ozaj chytlava, takze priemerna znamka. 6/10 ()

Adramelech

V roce 1962 jsem – ještě jako malý špunt – četl první české vydání literární předlohy tohoto filmu. Knížka se mi moc líbila a dodnes si z ní pamatuji silnici ze žlutých cihel, Dorotku, slaměného strašáka a plechového dřevorubce, který se musel každou chvíli olejovat, aby nezreznul. „Co to máte za pasem?“ „Olejničku vzala jsem.“ Ale to se mi, sakra, s něčím plete, to tam snad ani nebylo. Nicméně si dobře vzpomínám na vyobrazení velikého Oze strašlivého. Na obrázku v knize byl vyvedený jako veliká kulatá hlava a přišel mi docela strašidelný. V šedesátých letech se na knižní grafiku dbalo, a to i v knihách pro děti, aby se v nich pěstovalo estetické cítění, zatímco dnes se v nich pěstuje... Ale ne, nebudu sem motat LGBT ani multikulturalismus. – Filmové zpracování Čaroděje ze země Oz z roku 1939 je pěkné, i když mi trochu nesedla forma muzikálu. Samotný příběh je sice dnes už klasický, ale z „umělých pohádek“ se mi přece jen víc zamlouvá Čarodějnice od Roalda Dahla, ostatně též zfilmovaná. ()

Anderas

Skutečně jsem čekal, že takováto kávička už dávno není pro mou duši. Óóó já krátkozraký. Nádherné písničky, úžasné kulisy, vtipné a hlavně dokonale nalíčené postavy jako čarodějka, strašak nebo plecháč, každý záběr téměř až útočí svou překrásnou poetikou a zázraćností. Mějte si mě za infantila je-li libo, ale tahle pohádka má jednoduśe něco do sebe, něco tak silného, že ani po letech výchovy surovým filmovým realismem neváhám zvednout obě ruce. Teď už si jen obstarat soundtrack..... ()

Radim

Těžko uvěřit, že tento film vznikl v roce 1939. Skvělé masky, hudba (hlavně písnička Over the Rainbow). A především neuvěřitelně talentovaná Judy Garland (mimochodem matka neméně slavné Lizy Minnelli), kterou bohužel později Hollywood semlel a vlastně i zabil. ()

venom14

Na svou dobu bomba.Efektově,maskami,kostými a i když je to americký film,je hezké vidět barvy.A i v téhle době je to hezký a milý film.Moje legenda z dětství! ()

Prochy38

Od filmu natočeném téměř před 80ti lety člověk může čekat ledasco, ale jistě musí brát ohledy na několik věcí. Především efekty, masky atd. Já to samože udělal, protože jsem fanoušek filmu obecně a tedy i objektivní "kritik" :). Přesto nemohu dát nejvyšší, ba ani vyšší hodnocení, film se ode mě musí spokojit se 3*. Pohádka zajímavá, na naše (české) poměry jistě netradiční. Půjdu na to takto.... Co mi vadilo? Písničky... hloupé, otravné, někdy chytlavé :), ale bylo jich prostě moc. Přehrávání... Ano, 80 let a jde o pohádku, ale tohle je na mě moc.... Není to divadlo. Dabing. Jasně, moje chyba, jistě to bylo lepší v originále... nesehnal jsem, smůla... Příběh je zvláštní, ne hloupý, takže do něj rýt nebudu. Co se mi naopak líbilo? Snad asi jen to, že jde opravdu o klasiku, alespoň v USA a to respektuji. Respektuji i historii tohoto snímku a nejsem žádný hnidopich, abych to úplně odsoudil... ()

IvoB

Rozverná muzikálová pohádka a zároveň jeden z prvních barevných filmů je po všech zásluhách klasikou. Hravě totiž strčí do kapsy i novější, „modernější“, a v této době i známější snímky. Barva se tu využívá na maximum, a plní tak i funkci rozlišení mezi snem a skutečností. Nemůžu říct, že by mi sedla přepálená stylizace (já obecně takové typy filmů moc neberu), v tomto případě ale odpovídá zápletce a bohatému fikčnímu světu. Navíc se u toho dá i slušně pobavit, i když si nejsem jistý, jestli byla směšnost v některých případech tvůrčí záměr. Rozhodně ale pamětihodný počin. ()

Jespi

Nádherná fantasy pohádka s překrásnými kulisami a na svou dobu naprosto TOP HIGH END triky :-) Herecké výkony nejsou úplně nějak úchvatné, ale Strašáka prostě nejde nemít rád. Wicked Witch byla docela důstojný záporák a dokonce i pro mě docela nesympatická Judy Garland si získala během filmu mé uznání. Chytlavé melodie přebije snad jen titulní píseň. A ty nádherné kostýmy.....ani nemá cenu mluvit, to je prostě luxus. Výprava filmu je docela svižná a když si člověk odmyslí zpěv, tak se tam toho zase moc neděje. A to je docela škoda. Chápu, že i tak to byl naprosto velkolepý snímek, ale spoustu věcí se tam odehrálo až moc rychle a je mi líto, že ve filmu nebylo více z knížní predlohy. Taková porážka Zlé Čarodejnice... scénu jsem si musel pustit znovu, protože mi přišlo, že jsem něco propásl, Dorotka je uvězněná, mrk, Dorotku zachraňujeme, dvakrát jsem si kýchnul, Čarodejnice je mrtvá, vysmrkal jsem se, Čarodej nám dává odměny. Pokud bych měl film srovnat s Jih proti Severu (ačkoliv žánrově naprosto rozdílné snímky, beru to čistě z pohledu "velkorozpočtový kultovní film z roku 1939") tak Čaroděj ze země Oz trochu zaostává právě onou výpravou, dialogy a hodně svižným dějem, tam kde Jih proti Severu by zasloužil ubrat ze stopáže, bych Čaroději naopak přidal. Herecké výkony tady (v rámci žánru) taky netáhnou tak moc jako u druhého snímku a celkově.... Jih proti Severu je prostě snad ve všem o ten "jeden level výše." Každopádně, Čaroděj ze země Oz, naprosto krásná pohádka, chápu proč se na ni odkazuje jako na jeden z nejlepších snímků všech dob, někde by to zasloužilo přidat, ale jinak pecka. 85% "Jak můžeš mluvit, když nemáš mozek?" "To opravdu nevím, ale hodně lidí toho namluví, i když nemají mozek, že?" ()

gocatgo

Dorotka je sexy, ale to je tak vše. Jako muzikál parádní, ale jako film to prostě nefunguje. Oceňuju kostýmy, alegorickou rovinu a písně. ()

Mikino00

No nevím vypadá to jako Béčkový film z 30. let, všichni až na čarodějnici působí jako absolutní neherci. Moc často se nestává, že nesnášíte hlavní postavu od první vteřiny, já to takhle měl s Judy Garland. Barvy jsou v kolorované verzi totálně přepálené a hrozně křiklavé. Co na tomhle všichni vidí to teda nevím. ()

geimz

Nespochybniteľne kvalitná "rozprávka", ktorú však už celkom podstatne ohlodal zub času. Čo je však zaujímavejšie než ten príbeh na povrchu, je to, čo sa skrýva pod ním, a to totiž alegória na americkú monetárnu politiku 19. storočia. Z tohto pohľadu je Čarodej zo zeme Oz neoceniteľným obrazom vtedajšej americkej spoločnosti a ideológie bežného ľudu. ()

Oralfabet

Seřazení Dorotčiných společníků od nejúchylněji vypadajícího po nejméně úchylně vypadajícího: 1. Plecháč 2. Lev 3. Strašák. I když jednička a dvojka by asi klidně šly i prohodit... A i trojka je pořád dost úchylná. No, to je tak vše, co podle mě musí být v souvislosti s tímhle filmem řečeno. 8/10 ()

Pawlisman

Ač se na tomto filmu pár nedokonalostí najde, celkový dojem je myslím velice nadstandartní. Především speciální efekty, triky a výprava je velice nadčasová. Skutečný oskarový film své doby. 9/10 ()

Stranger Things dostanou další sérii

Stranger Things dostanou další sérii

30.09.2019

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

Čaroděj ze země Oz se dočká převyprávění

18.07.2018

Americká klasika Čaroděj ze země Oz z roku 1939 se v průběhu let dočkala již mnoha remaků a různých převyprávění. Chystaný animovaný film od studia Warner Bros. má ale ambice jít ještě dál. Bude… (více)

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland

Renée Zellweger si zahraje Judy Garland