Marťan

Marťan

• Austrálie

• Nový Zéland

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2015, 144 min (SE: 151 min)

Fajn vesmírný survival, kde Robinson Damon odmítá zhebnout sám na Marsu, dokumentuje to s humorem na GoPro, taky pěstuje bio brambory z hoven. Nikdy jsem se nezajímal o fyziku a možná i proto jsem si nenechal zkazit dojem řadou očividných kokotin, podaných neprůstřelnou hollywoodskou logikou. Bowieho "Starman" zhruba v půlce stopáže mě definitivně utěšil v tom, že ať už se odtamtud pirát katapultuje jakkoli, tohle celkem užiju od začátku do konce. Ledová pouštní krajinka nádherná, možná jen škoda, že Scott ošidil epičtější rozměr - vítězí INTERSTELLAR.(23.12.2015)

Velice si cením filmů, které pod záštitou popkornové zábavy diváka vzdělávají, aniž by si to uvědomoval "dřív než je pozdě". Marťan sice zdaleka není vědecky přesný, ale je z něj cítit, že jeho ambice na realističnost jsou o level nižší než např. u Gravitace a paradoxně snad i Interstellaru, takže to nijak nebije do očí. Marťan je především zábavný a poutavý film, pracuje s divákem pomocí obvyklých mainstreamových hollywoodských postupů a výsledkem je dobrodružné sci-fi v nejlepší formě, navíc s parádními herci. Pocit z filmu příjemně evokuje klasiky jako Kontakt nebo Apollo 13. 9/10(22.10.2015)

Čistá práce. Scott natočil krásně přístupný rodinný biják, v němž budete Damonovi fandit jako o život a radovat se z každého jeho úspěchu. Hardcore fandové sci-fi to možná zase tolik neocení, Marťan je ale zábavnou i napínavou žánrovkou, která nešlape vedle řemeslně a vlastně ani scenáristicky. Sem tam si možná řeknete, že se mělo to či ono víc vytěžit nebo že se dalo v lecčems přitvrdit. Natahování by ale Marťanovi spíš uškodilo, takhle tu máme svižnou vědátorskou jistotu, ze které dozajista bude evergreen. Scott už takovou trefu vážně potřeboval.(25.9.2015)

Nebýt toho šíleného konce se skafandrem, tak by to byla čistá pětihvězda. IronMan mě skutečně až rozkuckal smíchy. Na druhou stranu klobouk dolů před Mattovým hereckým uměním. Nejdříve zjištění, že jsi zhruba 400 milionů kilometrů úplně sám samotinký od své oblíbené lavičky v parku, pak se s tím vším nějak poprat a za další hlavně se nevzdat a bojovat. Jen aby z tebe místo prvního kolonizátora Marsu nebyla první mrtvola Marsu. Líbilo se mi to závěrečné dojetí. Takové scény mají můj obdiv. Dokážu se představit na jeho místě a pokud by mě už dávno nezavál rudý písek, psychicky bych se hroutila taky. Potěšilo mě obsazení Seana Beana do vedlejší role. Při narážkách na Pána prstenů jsem čekala nějakou hlášku i od něj. Pěkné to bylo. Napínavé i vtipné. Jenom by kapitánka Lewisová mohla mít kapku jiný hudební vkus. Nic proti disko oldies, ale poslouchat to cca 600 solárních dní ... ?(27.4.2016)

Perfektní režie, vtipné vsuvky, vynikající casting a Ridley Scott opět slaví trefu do černého (nebo červeného?) ve sci-fi žánru. Někdy si říkám, jaká je škoda, že podobné filmy netočil mnohem víc a věnoval čas dílům jako Konzultant nebo Švindlíři. Martaň je skoro až rodinně univerzální film, který svým nádechem pozitivna i na pozadí něčeho poměrně tragického (opuštěný kosmonaut daleko od domova) působí velice pozitivně a film je jak stvořený pro potěchu oka i duše. Bohužel právě ten vtip a určitý nadhled nad vším tím osudem způsobuje, že se vytrácí osudovost a já osobně jsem nebyl ani v závěru stržen vysloveně na kolena... Čisté 4*, otázkou je, na kolik bude chuť se na Mars vracet:-).(6.10.2015)

• Matt Damon

• - Oranžový nůž, který ve filmu používá Mark (Matt Damon), je Victorinox Hunter Pro. (Velorahex)

• - Rick Martinez (Michael Peña) nechá sjet žebřík rakety dolů, i když v jednom z předchozích záběrů už dole byl. (moznazitra)

• - Spoiler: Záverečné scény, odohrávajúce sa na Zemi, sú voľne dotvorené v scenári a celkom sa vymykajú knižnej predlohe. V tej sa dej skončil po návrate na Hermes. (ma2sko)