Marťan

The Martian

The Martian

Marťan

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

Velká Británie / USA, 2015, 144 min (SE: 151 min)

Príjemne ma prekvapilo, ako sa tvorcovia držali knihy. Tá sa mi veľmi páčila a ani mi nevadí, že film vynechal asi 2 vážne problémy, s ktorými sa hlavný hrdina pri svojej marsovskej anabáze stretol - divákom nechýbali a už tak 134 minútový film by výrazne predĺžili. Takže som bola spokojná s vernosťou predlohe aj s celkovým spracovaním. Na 5* to síce necítim (možno práve znalosť knihy spôsobila, že som sa chvíľkami nudila), ale bolo to dobré, palec hore!(14.10.2015)

Reparát za Promethea? Dá se to tak brát, s výhradou, že jestli byl let na hasičáku v Gravity na povytažení obočí, pak zdejší "ironman" finále je přímo na parkinsona. V kombinaci s předchozí uměřeností je to jako Jackson Pollock v galerii vlámských mistrů. Nebudu to raději rozebírat, protože bych si to mohl ještě rozmyslet, takže ne čisté, ale čtyři. No a že pěstoval brambory z hoven. Kompostování výkalů je odvěká lidská činorodá zábava...(2.10.2015)

Já jsem v tomhle případě vděčná za to, že o mně většina ví, že nejsem zarytou sci-fíčkovou fanynkou. Bojuji s tím stále, ale tohle byl marný boj, protože já jsem se vážně nudila. Asi jsem čekala něco výraznějšího, něco alespoň trochu "dechberoucího", ale kde nic, tu nic. Ono taky co na Marsu, tam se nedají ani ty emoce extra projevit. Matt je sympaťák o tom žádná, ale tohle si nezasloužil. Že bych se tedy pustila do Drewa, Andyho a nebo dokonce do Ridleyho ? Takže sorry všem fandům Marťana, snad příště.(19.2.2016)

Fajn vesmírný survival, kde Robinson Damon odmítá zhebnout sám na Marsu, dokumentuje to s humorem na GoPro, taky pěstuje bio brambory z hoven. Nikdy jsem se nezajímal o fyziku a možná i proto jsem si nenechal zkazit dojem řadou očividných kokotin, podaných neprůstřelnou hollywoodskou logikou. Bowieho "Starman" zhruba v půlce stopáže mě definitivně utěšil v tom, že ať už se odtamtud pirát katapultuje jakkoli, tohle celkem užiju od začátku do konce. Ledová pouštní krajinka nádherná, možná jen škoda, že Scott ošidil epičtější rozměr - vítězí INTERSTELLAR.(23.12.2015)

Perfektní režie, vtipné vsuvky, vynikající casting a Ridley Scott opět slaví trefu do černého (nebo červeného?) ve sci-fi žánru. Někdy si říkám, jaká je škoda, že podobné filmy netočil mnohem víc a věnoval čas dílům jako Konzultant nebo Švindlíři. Martaň je skoro až rodinně univerzální film, který svým nádechem pozitivna i na pozadí něčeho poměrně tragického (opuštěný kosmonaut daleko od domova) působí velice pozitivně a film je jak stvořený pro potěchu oka i duše. Bohužel právě ten vtip a určitý nadhled nad vším tím osudem způsobuje, že se vytrácí osudovost a já osobně jsem nebyl ani v závěru stržen vysloveně na kolena... Čisté 4*, otázkou je, na kolik bude chuť se na Mars vracet:-).(6.10.2015)

• - Astronaut Alex Vogel (Aksel Hennie) má na rameni skafandru místo americké vlajky vlajku Německa. Ovšem astronauti NASA by měli mít na skafandru vlajku Spojených států. (Iktus)

• - Znepokojivé množství lidí bylo při promítání filmu přesvědčeno, že je natočen podle skutečného příběhu. (Jirka_Šč)

• - Režisér filmu nevzal vůbec v potaz nižší gravitaci - argumentoval tím, že astronauti nosí těžké obleky a tím se vyváží tato gravitační nepřesnost, ale tohle funguje jen do té doby, dokud na sobě tento oblek mají, v prostorech základny, kde chodí bez obleku, by se menší gravitace znatelně projevila. (jakub1998)