Ali

Drama / Sportovní / Životopisný
USA, 2001, 158 min (Director's Cut: 165 min, Alternativní 150 min)

Režie:

Michael Mann

Will Smith, Jamie Foxx, Jon Voight, Mario Van Peebles, Ron Silver, Jeffrey Wright, Mykelti Williamson, Jada Pinkett Smith, Nona Gaye, Michael Michele (více)

Legenda světového boxu žije! Will Smith jako Muhammad Ali, nejslavnější boxer všech dob... Americký boxer Muhammad Ali (1942–2016) bývá někdy označován za největšího sportovce minulého století. Ve světě sportu proslul jako osobnost s neochvějným sebevědomím a vírou v sebe sama. První titul mistra světa dokázal vyhrát už ve 22 letech, zároveň však dokázal veřejnost šokovat svými občanskými postoji a konverzí k islámu. Aliho životní příběh a sportovní kariéra neustále vzbuzuje obrovský zájem, proto o něm vzniklo nebývalé množství dokumentárních snímků. Jeho pozoruhodný osud upoutal také amerického režiséra a scenáristu Michaela Manna (Poslední mohykán, Collateral), jenž ve své tvorbě systematicky reflektuje silné dramatické příběhy. Mann patřil k předním proponentům digitálního natáčení, což si poprvé vyzkoušel právě při práci na celovečerním životopisném snímku o Muhammadovi Alim. V hlavní roli se představil Will Smith a za svůj životní herecký výkon byl po zásluze nominován na Oscara a Zlatý glóbus... Děj snímku strhujícím způsobem pokrývá všechny důležité momenty Aliho sportovní kariéry a vrcholí legendárním utkáním o titul s Georgem Foremanem, který proběhl v tehdejším Zairu s podtitulem Rachot v džungli (The Rumble in the Jungle). Na pozadí slavných zápasů se ovšem odvíjela mnohem důležitější bitva, která souvisela s jeho vírou a politickým přesvědčením. Po zisku prvního titulu šokoval svět, když se prakticky ze dne na den nechal přejmenovat. Jméno Cassius Marcellus Clay Jr. prohlásil za otrocké a nejprve si změnil jméno na Cassius X, následně se pod vlivem vůdce Národu islámu rozhodl převzít jméno Muhammad Ali. Později skandálně odmítl vojenskou službu ve válce ve Vietnamu a stal se nejkontroverznějším sportovcem všech dob. (Česká televize)

FLVEKK

Druhá polovina rozhodně lepší...Ta první byla na mě až moc ''muslimská'', což mě vůbec nebavilo. Zbytečně dlouhé, přitom se to dalo zkrátit. Will Smith skvělý jako vždy, Jamie Foxx taktéž..Poslední 2 minuty v ringu stojí za to, hlavně skvělý soundtrack ! A aji celkem pěkné ženy ! :) Měl jsem dané 3*, ale nakonec jsem to změnil na slabší 4..:-D .) ()

KorenGeorge

Kromě scény konce zápasu s Listonem film absolutně emočně chladný a nudný. Řemeslně dobře zvládnutý, choreografie zápasů výborná, ale Will Smith je oproti skutečnému Alimu neuvěřitelně leklá ryba a tu vitalitu a energii mu prostě nebaštíte. Děj končí v momentě, kdy Muhhamad poráží George Foremana, což je škoda, protože jeho kariéra zde ještě rozhodně nekončila, a příběh pro něj vyznívá až příliš optimisticky, a neodpovídá skutečnosti. Lepší je se podívat na některý ze skvělých dokumentů, které byly o "The Greatest" natočeny. Slabých 60%. Zajímavost: Joe Fraziera hraje několikanásobný mistr světa v několika váhových kategoriích James "Lights Out" Toney. A je to pro Fraziera trochu podpásovka, až takhle ošklivý nebyl. ()

kokofek

Obdivuji herce,kteří přistupujou k roli se vším všudy,klobouk dolů před Willem.Opravdu jsem mu věřila,že je boxer tělem i duší. ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočený životopisný film o časti kariéry Cassiusa Claya alias Muhammada Aliho. Will Smith tu prekvapivo dobre zvláda širšie spektrum emócií ako má možnosť použiť v akčných filmoch. Výborná kamera zaberá boxerské zápasy z nezvyčajných uhlov a originálnym spôsobom. Okrem boxu sa film venuje hlavne Aliho ženám a náboženstvu aj keď tomu len povrchne. ()

Standey

Sám boxuju a proto je pro mě Ali nejpovedenější film z boxerského prostředí, jaký jsem kdy viděl. Scény jsou narozdíl od hloupě přehnaných hoolywoodských trháků naprosto reálné a Will zvládnul svou roli na výbornou!!! Myslím, že takhle kvalitně natočených životopisných filmů moc není a proto všem vřele doporučuji... ()

Tomulka

Role Aliho asi nebude patřit k willovým nejlepším. Jeho herecký výkon mne vůbec nenadchnul a nutno dodat že mě nenadchnul ani film. Příliž dlouhé pasáže filmu jej pouze dělají nudným. film o boxerovi si představuji s větším spádem. Děj místy jako by spal. U vilmu jsem se dost často nudil, takže pouze dvě hvězdičky. ()

shinlove

Kombinace Mann-Smith tady zafungovala výborně! Ali popsán jako člověk, plný sebedůvěry a víry, který ví dobře, co chce a jde si za svým snem. Moc pěkný film z boxového prostředí, kde box hraje jen druhé housle... 4* ()

d4

Ďalší z množstva životných príbehov úspešného boxera zápasiaceho v ringu aj mimo neho. No na rozdiel od tých mnohých to Michael Mann proste vie uhrať pre diváka viac než pôsobivo. Will Smith pôsobí trochu neisto, miestami som mal až pocit, že to pekelne prehráva, no v celku to pôsobí suverénne a efektne. Cassius Clay bol proste osobnosť a Michael Mann to dobre vie a rešpektuje. ()

Svadbos

Táto biografia Cassiusa Claya (Muhammad Ali), mapujúca jeho obdobie v rokoch 1964 až 1974, je sklamaním. Napriek svojej dĺžke je film neuveriteľne škicovitý. Z neho zistíme veľmi málo o tomto mužovi s výnimkou jeho konverzie na Islám a jeho odhodlanosti vyhrať v ringu. "Vrcholné" finále, ktoré malo byť triumfálne, je zobrazené ako jeden z ďalších súbojov. Will Smith odviedol dobrú prácu, ale skutočný Ali bol charizmatickejší. Režisérska verzia filmu trvá 165 min. ()

nydahl

Pro me jeden ze slabsich filmu z prostedi ringu a trochu urcite zklamani.Pro Manna typicky dlouha stopaz mi tentokrat hodne vadila i kdyz si uvedomuji ze zivot Aliho musel obsahnout tolik udalosti , ze neni mozne to do jednoho filmu nacpat .Opravdu jsem byl prekvapen , kdyz klasicky Mannuv model ze siroka vypraveneho pribehu co smeruje k zaverecnemu okamziku z mnoha poloh hlavnich postav se nakonec potka v souboji v Zairu.O box se nezajimam a Muhammad Ali mel urcite nesporne moralni vlastnosti , ktere bylo nutne ukazat ,ale presto vsechno.... - Vrcholem zivota tohoto borce byl souboj s Joe Frazierem v Manile.Tento a zadny jiny souboj je povazovan za nejlepsi boxersky zapas vsech dob takze nechapu ze ve scenari chybel.Libil se mi Peebles ackoliv opet nedostal mnoho prostoru - je to nedoceneny herec a ma urcite vyssi potencial nez kam ho castingove agentury zarazuji.Smith byla skvela volba - prijde mi ze je tam i fyzicka podoba a grimasy s vycenovanim chranice zubu byly az autenticke. Jinak davam jen 2 hvezdy , protoze je to slabe zpracovani velmi silneho materialu ikony nasi doby ()

r.carlos

Film mě nezaujal tak jak jsem čekal. Největší nedostatek vidím v příliš dlouhé stopáži, navíc (možná je to jen můj problém) jsem se zpočátku moc neorientoval v postavách, jelikož mi hodně černochů připadalo stejných. ()

magero

Jedným slovom = VYBORNE, tento film ma chytil za srdce, super hudba, strih a kamera. Myslim ze tato rola sadla Willovi Smithovi ako prdel na serbel. Hned po filme som mal chut si zaboxovat :) ()

Teen.AGE.r

Velmi kvalitně zpracovaný film o asi neslavnějším boxerovi Muhammadu Alimu. Will Smith je na jedničku, jamie fox taky není k zahození, scénář velmi kvalitně propracovaný a já konečně vím jak to bylo :) ...75% ()

Pythonator

Michael Mann umí. Ve vyprávění je mistr a životopisný žánr vystihl dokonale. Ve filmu je přesně to z Aliho života co tam má být a ukazuje to přesně takového Aliho jak je o něm psáno v knihách. Nic víc, nic míň. Bohužel je to příliš dlouhé a já osobně se radši podívu na Rockyho. Jinak mě box vůbec nezajímá, tak mě nemůže nadchnout ani film o slavném boxerovi. I kdyby to bylo natočeno ještě lépe, pořád to přece není Poslední Mohykán. Tam ukázal Michael Mann své opravdové kvality. ()

Dupac

Nedoceněný, protože ne úplně konvenční životopisný snímek. Mannova precizní a nápaditá režie, skvostná kamera Emmanuela Lubezkiho, nabušený soundtrack (u Manna pravidlem) a herecké výkony v čele se zcela adekvátním Smithem staví ALIHO hodně nad průměr. Ale firmy, které od diváků něco chtějí (třeba pozornost a trpělivost), to mají vždycky těžší. ALI nestaví pomník, nevysvětluje, neokecává, nesoudí ani neospravedlňuje, jen nás s filmařskou bravurou bere s sebou na jednu zajímavou a neskrývaně rozporuplnou cestu. Meditativní entrée poslední části v Zairu se dotýká filmových nebes. 85 % ()

flouny8

Nuda, strašná nuda. Jestli tohle bylo natočeno podle Aliho života, tak teda nic moc. Scénář i režie strašný a ani nedošlo na Aliho nejznámější zápas. ()

Bogrant

Will Smith v hlavnej a ťažkej úlohe ukázal, že je skvelým hercom aj do takýchto rolí a nie len do akčných komédií. Politické a náboženské maniere, ktoré patrili k Alimu životu by sa dali aj vynechal, ale patrili k životu tejto osobnosti a treba ich pretrpieť, inak však obstojný snímok, i keď možno až prehnané dlhý. Mann je proste dobrý. ()

Ed jako slavný skladatel?

Ed jako slavný skladatel?

07.02.2005

Je to tak, Ed Harris, kterého jistě není třeba představovat, si zahraje postavu veleslavného hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena v připravovaném dramatu COPYING BEETHOVEN. Milostný příběh o… (více)