Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

venca163

Nikdy by mě nenapadlo, že uvidim Robina Williamse v roli takovýhleho záporáka =). Insomnii jsem zkouknul právě teď v takovym menším období nespavosti, což ještě tenhlecten krimi thriller co do atmosféry podbarvilo. Nad neokoukaným námětem vyčnívá právě úžasně budovaná atmosféra, možná i s pomocí mrazivé aljašky. Líbila se mi ta scéna s kládami. (80%) ()

Rousse

Abych se přiznala, úvodní půlhodinka pro mě byla neskutečná nuda, ale jakmile se rozjelo vyšetřování smrti Happa, rozjela se paradní psychologická kriminálka se vším všudy. Al Pacino je ve své roli naprosto úžasný - věřila jsem mu ji do posledního dechu a skvěle vyšinutý Robin Williams. Tohle hvězdné duo doplňuje vynikajícím výkonem Hilary Swank a rozjíždějí tak hru na opravdu vysoké úrovni. ()

Maynard.

Poprvé když jsem viděl tento snímek, jsem ještě netušil, že to natočil rejža, který se později stane mým téměř nejoblíbenějším. A na poprvé jsem příliš nadšen nebyl. Tak jsem tomu dal šanci teď, když už vím, co je Nolan vlastně zač. A bohužel ani napodruhé nejsem z filmu vůbec nadšen. Atmosféra téměř nulová, herecké obsazení mi vůbec nesedlo. No, ruku na srdce, ale Robin Williams vrah? S tou jeho komickou tváří prostě nejde hrát záporáka, a nebo možná jde, ale on se s tím nevypořádal zrovna nejlíp. Celý film sledovat Al Pacinův ospalý výraz, hmm to mě taky příliš nebralo. Pointa se jako povedla, ale zpracování je na Nolana opravdu hodně slabé. Chvíli to na mě působilo jako Twin Peaks, s tím rozdílem, že Twin Peaks má hustou atmošku a všecko, Insomnie nemá prakticky nic. Hudba úplně out. A nějaké ty rejžovské vychytávky, jó jsou tam (zakrvácení bílé látky), no ale to je proklatě málo. Jednoznačně nejslabší Nolan, který jak doufám, nebude nikdy překonán! ()

ranp

Výborný film s výraznými psychologickými prvky. Přesvědčivě zde hrají Pacino, Williams i Hilary Swank. ()

BMAJTZ

Další z Nolanových majsterštyků, ale ruku na srdce víceméně jsem tak nějak očekával jak to všechno dopadne. Al Pacino tradičně skvělý, Williams standard. ()

Kejdlo

Tísnivá chladná atmosféra, k tomu jako vždy famózní Al Pacino. Opravdu není moc co vytknout. Snad jen občasnou scénaristickou nudičku a že těch lepších scén (klády,mlha) nebylo po víc. 8/10 ()

sedm.1

Tak bohužel, ale já z tohoto thrilleru nejsem zas až tak odvázaný. Samozřejmě tím vůbec nechci snižovat jeho kvality, které jsou nesporně vysoké, niicméně, mám takové nemilé podezření, že ono místní opravdu vysoké hodnocení je tak trochu zapříčiněno tzv. "Nolanmánií", která je zvlášť v těchto časech více než aktuální a jistě i oprávněná, ale konkrétně v tomto případě jsem prostě přesvědčený, že na tom všem humbuku kolem svého tvůrce zkrátka Insomnie dost vydělala. Každopádně, absolutní bombou a nezapomenutelným zážitkem je další ze strhujících a fantastických výkonů božského Al Pacina. Sledovat ho je zkrátka zážitek a Al Insomnii neskutečně povznáší. Zápletka je též zajímavá, netuctová a nenudící a hodně mě v ní oslovilo fungující napětí přítomné prakticky po celou dobu trvání filmu. A nyní k těm negativům. Ikdyž zmiňovaná fajnová zápletka není ani náhodou o strhujícím tempu, ale o pečlivě budovaném vyšetřování, postupně gradujícím ve "velkém" zúčtovacím finále, na mě to nezapůsoblo ani příliš nápaditě, ani originálně či jinak výrazně. A ještě více mě pak zamrzela naprosto nevyužitá a promarněná atmosféra, kterou se v mých očích zkrátka nepodařilo kupodivu mistru Nolanovi vůbec navodit. A přitom jak zápletka, tak především přenádherné a nezaměnitelné prostředí Aljašky k tomu doslova vybízelo. Divné a pro mě vážně dost záhadné. Insomnie je zkrátka spolehlivě fungující psychologický thriller, s mnoha plusy, ale bohužel tentokrát i dost výraznými minusy. ()

OughJay

Navzdory tomu, že jde podle mě o Nolanův nejslabší film, má pořád velmi vysoký kvality. Ona už samotná Aljaška dělá svoje. Všude kolem nevyzpytatelná divoká příroda a ke všemu polární den. Nevim, zda je Nolanovým vzorem Riddley Scott, ale atmosféra byla v Insomnii herec číslo 1. Byla nepřekonatelná. Ale aby jí divák nějakym způsobem vstřebal, potřeboval k tomu samozřejmě prostředníka. Tím tu byl Al Pacino, jehož kruhy pod očima jsem vzal prakticky za svý a bál jsem se, že následně taky nebudu moct usnout. Jádrem filmu bylo ale vyšetřování vraždy a to mě naopak svojí fádností málem donutilo upadnout do hlubokýho spánku i za polárního dne. Ne, že by Robin Williams nebyl dost charakterní zabiják, nebo Hilary Swank ambiciózní detektivka, ale žánr krimi asi hold neni to pravý ořechový pro mě. Všechno mi to přijde na jedno brdo a to je kámen úrazu. Dormer: "You don't get it do you Finch? You're my job. You're what I'm paid to do. You're about as mysterious to me as a blocked toilet is to a fucking plumber. Reasons for doing what you did? Who gives a fuck?" ()

herr_carter

Nolan...je prostě Nolan, viděno již kdysi dávno, rád se k tomuto napínavému filmu opět vrátím...............moje hodnocení = 8 z 10. ()

Kelly2502

Perfektná kriminálka v hlavnej úlohe s Al Pacinom,ktorého nespavosť dostávala do úzkosti aj mňa :D Robin Williams sa mi do úlohy záporáka vobec nehodil ,ale zjavne to bol Nolanov zámer...dokázať nám,že to či človek vyzerá ako dobrák alebo vrah vôbec nerozhoduje o tom,či je schopný zavraždiť. Citové vydieranie perfektné a ak trpíte nespavosťou,tento film vás presvedčí o tom,že sa dá vydržať aj dlhšie ako 6 dní :D ()

Sdoom

Zvěsti o nejhorším Nolanově celovečeráku nelhaly. Chvílemi je to příliš zdlouhavé a nudné, což bohužel není vyváženo nějakou hodně hustou atmosférou a napětím a šanci vylepšit dojem nemá ani skvělý Al Pacino. Navíc se jedná o remake, takže ani žádný originální námět zde nehledejme. Takové průměrné 3 hvězdičky. (HDrip, orig.) ()

MartinS96

Insomnie je vcelku unikátní počin v Nolanově filmografii. Jeho první studiový film je jediným remakem, který dosud natočil. Jedná se také o jediný film z jeho dosavadní tvorby, u kterého není kreditován za scénář. Ten co se týče vrstevnatosti a několika opakujících se motivů z jeho zaběhlých standardů nevyčnívá, za což nejspíše oběma autorům patří uznání. Přestože to není jediný z jeho filmů, ohodnocený ratingem R, je dosud zatím posledním a nejspíše tím nejvíce surovým. Při ohlédnutí za původním filmem musím použít příměr „jako nebe a dudy“, kdy z vcelku obyčejného filmu dokázal v té době ještě nezávislý talentovaný filmař učinit něco nezapomenutelného a jedinečného. Nejde totiž jen o klasický whodunit se skvělými herci na obou stranách barikády, ale aspekt, jež samotný název naznačuje v kombinaci s pohnutou minulostí, jinak absolutně kladného hrdiny tomu dává nejednu vrstvu navíc. Brilantně je zvládnutý i zvrat zhruba ze třetiny filmu, který divákovi nedá až do samotného závěru jednoznačnou odpověď, na klíčovou otázku. Celý film je pak perfektně nasnímán a hlavně sestříhán pod nekompromisně sugestivním režijním vedením v té době vycházející vypravěčské hvězdy, dnes nejžádanějšího tvůrce Hollywoodu. Insomnie by byla perlou ve filmografii téměř každého režiséra, v případě Christophera Nolana jde však o nespravedlivě, leč trochu pochopitelně nedoceněné a upozaděné dílo. Po několikátém zhlédnutí jsem byl přesvědčen a z původních 89 zvyšuji na 90%. „A good cop can't sleep because a piece of the puzzle's missing. A bad cop, because his conscience won't let him. You said that once. “ - „I did?“ 9/10 ()

PALINO

Hypnotický snímok CHRISTOPHERA NOLANA je výsledkom jeho vynikajúcej réžie, kvalitných hereckých výkonov a prekrásneho, atmosferického prostredia a vzájomným zlúčením týchto 3 prvkov vznikol vskutku nadpriemerný, nápaditý a kvalitný film, ktorý zdobí svoj žáner. Na celý film nazeráme prostredníctvom WILLA DORMERA a je to naozaj zaujímavý pohľad, pretože AL PACINO podáva jeden zo svojich ďalších vynikajúcich hereckých výkonov a jeho scény s ROBINOM WILLIAMSOM sú vôbec tie najlepšie. Jediná vada na kráse INSOMNIE je jej záverečné vyvrcholenie, ktoré mi prišlo trochu obyčajné až rutinné, film ako celok ale obyčajným rozhodne nazvať nemožno. Práve naopak. ()

darwin

Velmi dobrý krimithriller zasazený do prostředí krásné přírody Alasky. Al Pacino v roli zkušeného, férového a nevyspaného detektiva z Californie je vynikající. Hilary Swank jako mladá, bystrá a ambiciózní venkovská policistka a Robin Williams v roli hnusného uchyláka jsou taky dobří. To mluví samo za sebe. ()

jondoe

Vinikaju inteligenti thriller Z perfektnymi hercami, napinavou atmosferov a z dokladne prepracovanym scenarom. Al Pacino podava zasa jeden z perfektnych vykonov a je absolutne doveryhodny tak isto ako aj Robin Wiliams. Hilary Swank sa niez nedala zahambit a vyborne svojim kolegom sekundovala. Tento film je podla mna najlepsie dielo Christophera Nolana. A to som uz videl oboch Batmanov. ()

wikus

Kvalitná klasika bez nejakých zbytočných akčných scén, no napriek tomu je tam tej akcie dosť. Nolan jednoducho vie, čo robí a všetko, čo vytvorí, naozaj stojí za to. Príbeh dýcha zaujímavou atmosférou od začiatku,graduje a nenecháva vás nezaujatými.Al Pacino ako stále excelentný, nieže by Hilary a Robin boli zlí, ale Al ich jednoducho o kúsok predbehol. ()

Rudinsky

Veľmi dobrý thriller s kvalitne vybudovanou atmosférou, netradičným, ale zato o to viac psychopatickejším Williamsom a tradične bezchybným Al Pacinom. A hlavne to nie je žiadna selfobhajoba americkej policajnej kultúry typu ruky hore a bezchybné akcie. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (více)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (více)