Plivu na tvůj hrob

(festivalový název)
  • USA I Spit on Your Grave (více)
USA, 1978, 101 min (Director's Cut: 96 min)

Mladá atraktivní spisovatelka Jennifer Hills (Camille Keaton) přijíždí na venkovskou usedlost u řeky dopsat svůj román. Namísto vytouženého klidu na práci a inspirace tu ale nalezne pouze bolest a ponížení z rukou čtveřice brutálních buranů, kteří ji opakovaně znásilní a zničí její knihu. Zdrcená umělkyně se jim rozhodne krutě pomstít - a vytvoří tak mistrovské dílo!

Nechvalně známá klasika žánru exploitation filmů, který prožíval konjunkturu v 70. letech. Ještě donedávna byl tento film v řadě zemí zakázán, protože měl podle cenzorů glorifikovat násilí páchané na ženách a přední americký filmový kritik Roger Ebert jej označil za nejhorší film, jaký kdy viděl. Camille Keaton za svůj výkon obdržela v témže roce kdy byl film natočen cenu na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu ve Španělsku. (choze)

cariada

Od filmu jsem čekal mnohem víc, přesto je to drsná jízda, která má svůj happy end. Jenže né každý se ho dočká. Burani si chtěli vrznout, ale nák se jim to vymklo z rukou, naštěstí znásilněná má v sobě dost síly se pomstít a to tvrdě. Některé postavy se moc nepovedli hlavně ten debil. Přesto na tehdejší dobu hodně odvážný počin. ()

Rodriguez

Na svou dobu hodně podceňované a podhodnocené filmové dílko! I spit on Your Grave je o znásilnění a následné pomstě, která nedělá žádné vyjímky. Rozhodně jeden z "NEJ" v kategorii exploatačních filmů všech dob! 90% ()

Fallen_One

Hvězda navíc za Camillu, kterou ve filmu uvidíme opravdu důkladně ze všech možných stran, úhlů a způsobů. Říkat tomu horor je opět scestné...těžko to zařadit. Slasher bude asi nejvhodnější. I když logických kiksů to je plné, sedmdesátá léta - a zvláště tento typ filmu nepotřebuje zas tak důkladně propracovaný scénář. ()

sulimo odpad!

heh?....tohle bylo až příliš vadné a příliš trapné....ale v 70. letech bych asi byla více než znechucena... ()

destroy83

Po právu označované jako kultovní kruťárna, která samozřejmě čerpá z exploitů, které byly natočeny dříve. Ovšem zde jde režisér divákovi skrze maso až na kost. Činí to vskutku nejrealističtější formou, jakou to jen jde. Příběh je vskutku prostý - mladá newyorčanka odjíždí na venkov, aby měla klid na psaní své knihy. To by si ji ovšem nesměla všimnout partička vidláků, kteří sestoupí pod vlivem chtíče hluboko pod rovinu lidského jednání a mladou dívku opakovaně znásilní a psychicky ztýrají tolik, že zhrzená žena najde sílu na pořádně krvavou pomstu i odpuštění před bohem. Právě prostota příběhu, vyprávění i stylu, kterým je snímek natočen, umožnuje prožít divákovi pocit absolutní syrovosti zobrazovaného násilí, jak při trýznění nebohé spisovatelky, tak při následné odplatě. Obě pasáže snímku rape/revenge mají zajisté nějaké chybičky, ale v návaznosti na sebe v optimální stopáži filmu působí výborně. Nahota zobrazovaná ve valné většině děje jen dokresluje otevřenost režiséra, který posouvá mantinely zase o něco dál, jak je u podobných snímků zvykem. K celkové koncepci snímku nemám jedinou výtku, takže u mě jasný plný počet. ()

majo25

Jedno uprieť tomuto exploitation nemožno - a to, že nenudí. Druhým možno to, že hoci hlavná predstaviteľka nie je nič extra, bobríka má luxusného. Zbytok je iba prvoplánová brutalita, surovosť, litre krvi a kopa nelogičností, nad ktorými si tvorcovia evidentne ani v najmenšom hlavu nelámali. V jednoduchosti možno povedať, že po znásilnení nastupuje pomstichtivá obeť, ktorá vyvraždí všetkých 4 násilníkov. No v jednoduchosti - vlastne nič zložitejšie tam ani nie je. Všetky vraždy podstupuje hlavná "hrdinka" s takou sebaistotou a neomylnosťou, že sa človek pýta, že na spisovateľstvo je jej "násilný talent" zbytočne premárnený. Tak jej všetko vychádza - ono ťažko namietať, keď tvorcovia urobili z násilníkov iba (vyrevujúce) figúrky a z hrdinky vražedné zviera, ktoré sa v závere usmieva, hoci by ju určite čakala cela smrti či rovno "blikajúce" kreslo. Keby som mal vysvetlovať všetky nelogičnosti, zabralo by to pol strany, takže možno inokedy. ()

Radiq

Nahota a násilí, tak má vypadat správnej film. Drsnej film, ale dobře jim tak. Chudák ženská. A ještě taková hezká - ty vlasy, ta postava, obličej, bobr, no sen. Ti poslední dva teda mohli chcípnout nějak líp, ale to už se dá odpustit. Když znásilňoval ten druhej znásilňovač, tak jsem asi pochopil, co to znamená ten váš pojem "přehrávání". Herecké výkony nebudu hodnotit, protože je to jen vedlejší produkt tohoto filmu. Každopádně ta baba to hrála dobře. Natočení tohohle filmu chtělo asi hodně odvahy, ale pravděpodobně ještě víc odvahy chtělo v něčem takovým hrát hlavní oběť. Nejen, že se v celým filmu pohybuje skoro výhradně nahá (sic se nemá za co stydět), ale ještě je tam tak zneužívaná a pak vraždící. No, pěkná role. ()

kosta73

Všechny moje pocity z tohoto filmu zde už velmi věrně zachytili pánové monolog a choze. Osobně bych k tomu dodal snad jen to, že když si procházím zdejší komentáře a hodnocení tak mám pocit, že většina uživatelů dala volný průchod ne lidské touze po násilí a krutosti, ale spíše naléhavé potřebě nevybočovat z řady. ()

sir-dave

Thriller, kde z každého záběru čiší oldschoolová atmosféra. Celé to je o znásilnění a mstě. Natočeno dost realisticky, na dnešní dobu působící už možná trochu komicky. Novější verze profesionálněji zpracována. Zároveň bych tím nesnížil dopad, který v té době asi způsobil. Mírnou komičnost završuje závěrečná scéna, kde hlavní záporací předvádí vrchol debility. ()

Nivenx

Zajímavý a rozporuplný film plný erotiky, brutality a pro někoho to je hnus na který se dívat nemusí a pro někoho je to žánr, který ho prostě bere. Ze zástupců tohohle žánru paráda. Já si to vážně užil. Škoda jen, že Meir Zarchi natočil pouze toto. Mohl se vyřádit i v jiných filmech. 70% ()

HorrFi

Byl jsem hodně zvědavej na původní starou verzi I spit on your grave, ale byl jsem docela zklamanej. Přišlo mi to nudný ikdyž vidět to v roce 1978 asi bych mluvil jinak ale i tak jsem rád že jsem to viděl. ()

Courtemanche

Velmi dobře natočený horor/thriller, hru, režii, si cením ještě víc od té doby kdy jsem viděl hodně slabý remake tohoto filmu. 3,5/5 ()

Sfinkter

Mezi R&R snímky se jedná o mírný nadprůměr, který je v některých částech dokonce podpořený jakousi myšlenkou. I přesto z části uspávající nuda, kterou si pravděpodobně nikdy nezopakuji. Ještěže má tento film remake, který mu udělal neocenitelnou službu. ()

Cushing

Za odvahu snad i ty dvě. Jinak je to neskutečná nuda a za herecké výkony by ti hoši i ta slečna, a nakonec i rejža zasloužili hromadné zbičování. ()

hanagi

Velmi mě překvapil ten propastný rozdíl v hodnocení vzhledem k remaku, ten má výrazně víc příznivců anebo je alespoň přijímán s větší benevolencí. Napadá mě, že i to násilí chtějí lidé vidět hezky zabalené a filmařsky dokonale zpracované, s drásavou hudbou...No, nevím, na mě ten naturalismus rozhodně zapůsobil víc než ta uhlazenost, na vyšší hodnocení ale i tak nedosáhl. Viděno během Season Challenge tour 2015. ()

PetrPan2

Prvních 20 minut filmu je pro romantiky... krásná mladá dívka, přijíždí z New Yorku (ehm, myslím, že to byl New York) do malebné vesnice, kde v překrásné přírodě hledá najít inspiraci pro svůj román... zamyluje se do ní místní vesnický idiot a také... si ji vyhlédne partička zdejších buranů... další část filmů je pro sexuální delikventi a milovníky SM hrátek, bo následují dlouhé scény několikanásobného znásilňování (opět v překrásné přírodě) a jiného sexuálního týrání. No a poslední část filmu režizér věnoval, asi na usmířenou, radikálním, militantním feminiskám, neboť je o tom jak se ono původně romantické, několikrát znásilněné děvče brutálně pomstí každému ze svých prznitelů... Poctivé echtovní béčko, které si právem vysloužilo úctu i opovržení. ()

zdenny

Naturalisticko-realisticky natočený film, který může některé diváky pohoršit. Zezačátku to vypadalo jako konverzační cvičení pro začátečníky (hlavně rozhovor Matthewa a spisovatelky). Pak se to ale rozjelo a my jsme mohli být svědky určité brutality, která ale hodně koresponduje s realitou. Velmi logické bylo i chování postav a především rozhovor v baru čtrnáct dní po "vraždě". Takhle přesně se zločinci chovají - tedy já tomu věřím. Velice se mi líbila i postava Matthewa, protože ten retarda byl fakt zahrán kvalitně. Závěrečná část s pomstou už tak realistická nebyla, ale možná o to víc nám dává pocit satisfakce. Zde vyvstává otázka ohledně trestu smrti. Já sám jsem proti a když, tak jen v případě, že trest vykoná rodina nebo pozůstalí sami. V tom bych spatřoval jakési naplnění spravedlnosti. Myslím si, že člověka moc neuklidní, když vrah dostane humánní injekci a navíc od někoho úplně cizího. Závěrem bych chtěl dodat, že vzhledem k roku výroby filmu, bychom mohli být shovívaví především ke zvukové stránce filmu. ()