Pečlivý a energický Chuck Noland je zaměstnán u známé společnosti FedEx, která rozváží poštu po celém světě. Díky tomu žije velmi rychle. Jeden den je v Rusku, vzápětí pár hodin stráví ve Francii. Pro samý spěch si vlastně ani nedokáže užívat života. Práce Chucka okrádá o tolik času, že si se svojí důvěrnou přítelkyní Kelly dokonce předává vánoční dárky v autě na letišti. Když za několik hodin opět letí z Ruska zpět do Ameriky, letadlo FedExu s piloty a Chuckem nečekaně havaruje. Katastrofu a pád do moře přežije pouze Chuck, kterému se s malým člunem podaří dostat na neznámý ostrůvek. Po prvním šoku začíná po vzoru Robinsona Crusoa na stromě odškrtávat dny, při životě ho drží láska ke Kelly a naděje, že ho v krátké době někdo objeví… Dobrodružně laděný příběh o nezdolné lidské vůli nevzdávat se a bojovat o svůj život a své sny – natočil úspěšný hollywoodský režisér Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti I-III, Forrest Gump, Pod povrchem). Přípravy na filmový projekt začaly už někdy v roce 1998, kdy Tom Hanks o napsání scénáře k tomuto projektu požádal Williama Broylese Jr. (scenáristu Apolla 13 a Forresta Gumpa). Při jeho filmové realizaci pak musel podstoupit drastickou dietu a v průběhu přerušeného natáčení, za několik měsíců zhubnul o dvacet kilo. Tím působivěji pak předvedl proměnu z výkonného workoholika na polodivokého trosečníka se sklony k šílenství. S jeho skvělým hereckým výkonem film stojí i padá. Za ztvárnění Chucka byl Tom Hanks v roce 2000 oceněn Cenou kruhu newyorských filmových kritiků (nejlepší herec) a Zlatým glóbem (nejlepší herec v dramatu). Úlohu jeho přítelkyně Kelly Frearsové vytvořila Helen Huntová (Dr. T a jeho ženy, Lepší už to nebude, Po čem ženy touží). (Česká televize)

zsn

Bože, ta scéna v tom dešti po tom návratu ke své lásce... To je jak v Madisonských mostech... Nesmrtelné tyto filmy. Pláčete ve 20 i ve 30 letech. A i za dalších deset let si popláču. Protože nostalgie vlastní lásky je příliš silná... Ztratit ji dvakrát... co je to za život. ()

Fox85

Vlastně ani nevím, co k tomuhle filmu napsat. Je to z větší části jedna one man show Toma Hankse a on ji zvládnul. Pamatuju si, že jsem při prvním shlédnutí chtěl film po pár minutách přepnout (to po té scéně v ruské pobočce), ale vydržel jsem. Teď, při opakovaném shlédnutí, to bylo jiné, už jsem chápal potřebu dokreslit osobnost Chucka Nolanda a film jsem si vychutnal o trochu víc ()

Braddy

Nechtěl bych být v jeho kůži. A teď myslím jak filmovou postavu, tak i samotného Hankse. Jinak velmi zručně natočený film. ()

solskjaer

Jelikož jsem velmi veliký fanoušek knihy RObinson Crusoe , musel jsem ač nechtíc trochu srovnávat. A musím říst, že tak jak mě chytila kniha mě film ani trošičku nechytl. Mimo to si myslím, že jde o zcela tuctový snímek bez nápadu a místy jsem se šíííííleně nudil. ()

Arius

Hanks podal skvelý výkon, do príbehu zapadol. Stroskotanec sa tváril viacmenej nenápadne, film pomaly plynul, od minúty k minúte ste mali lepší a lepší pocit. O čo menej upútaval pozornosť jeho pobyt na ostrove, o to viac to Zemeckis vynahradil v závere. Ako som už spomínal, šťastie v nešťastí prijaté zo smútkom a z radosťou zároveň, vytvorili pozitívnu atmosféru a príjemne ovplyvnili môj názor na vec. Škoda len tej minutáže. Pár vychytávok som si ešte mohol vychutnať. ()

štísko

Na dvě hvězdičky to tak špatné není, na tři to nemá. Podobná témata mně "berou", ale u tohoto jsem se dost nudil. Tom Hanks mi do oka prostě nepadne. Rád bych zde poukázal na jeden naprostý nesmysl v tomto filmu. Každý člověk, ale opravdu úplně každý (i ten největší neznaboh a zapřísáhlý ateista) v situaci jaké se trosečník nacházel, tedy pár okamžiků před smrtí, tak se jednoduše modlí. Toto je nám lidem nějak vrozeno. Neříkám, že se každý stane tímto křesťanem, ale toto máme nějak v sobě. To volání k Bohu jako k tomu poslednímu, kdo s tím může něco udělat. A toto přrozené lidské "duchovno" zde bylo zcela opominuto. Špatný to nebylo, ale nějak to prošlo krze mne a nic to uvnitř nezanechalo. Takže dvě hvězdy je z mého pohledu akorát. ()

sedm.1

Velmi silný a emotivní snímek.Tom Hanks opět potvrdil svou extratřídu a koncertuje zde po celou stopáž této novodobé "robinsonády" a skutečně zvládl tuto one man show na 110%.Po celou dobu,ikdyž film nemá nijak strhující tempo,jsem se s ním ani na vteřinu nenudil a vesměs jsem s ním prožíval veškeré jeho nepěkné životní momenty,činy a rozhodnutí a strašně moc jsem mu držel palce.Trosečník je totiž hlavně skrz naskrz o emocích,ať už na samotném ostrově,tak při následném návratu,kdy si člověk pak uvědomí spoustu věcí(zvlášť při scéně již zpět v civilizaci se zapalovačem a kraby) a společně s postavou Toma Hankse pak musí chtě nechtě přehodnotit některé své životní postoje.A to když nějaký film s divákem dokáže,musí být prostě víc než dobrý. ()

lskala

Tenhle film nádherně ukazuje, jak jsme nechutně zhýčkaní dobou a moderními výdobytky. Dokážete si představit život bez sprchy, televize, plné ledničky, nákupů v supermarketu a jiných, pro nás, naprosto běžných věcí?! Tenhle film Vám ukáže, že to není žádná pr... Navíc lidé, kteří neradi chodí k zubaři, se po shlédnutí scény s bruslí, musí vyloženě těšit na návštěvu svého dentisty. 95% - 5***** ()

mohamedsfinger

Asi nejslabší Zemeckisův hraný film, přesto můžu říct, že to nebyla ztráta času. Jak už bylo řečeno, škoda toho přeslazeného konce, ale tak to asi muselo být... ()

Cejny

Slušné dobrodružství s Tomem Hanksem na robinsoncrusoeovské téma. Pro natáčení byla vybrána nádherná scenérie a některé scény jsou hodně oblíbené. Především většina s tím míčem :D ()

Katy86

Páni.... naprosto mě to dojalo. Jeden z mých nejoblíbenějších herců a taky režisérů spolu. I když jsem měla posunutý zvuk za obrazem... vychutnala jsem si to stejně. U většiny filmů dokonce vypínám konečné titulky, aĺe tady jsem si musela doposlechnout nádhernou hudbu, která ve mě musela alespoň trochu utišit moje pocity. Tom Hanks tak skvěle zahrál svoji roli, že k tomu zase nemám ani jednu jedinou výhradu! I když film neskončil dobře, jak jsem si přála, k tomuto filmu se happy end vlastně ani nehodil. Ve své podstatě skončil dobře, poněvadž mohl začít nový život, a já byla s koncem spokojená, ale nevím proč, jenom u tohoto filmu mi nevadil takový konec. Z tohoto filmu jsem jednoduše unesená i když jsem dala jenom čtyři hvězdičky, poněvadž to mělo otevřený konec a já si konce nerada domýšlím. Dala bych pět, protože se k tomu filmu takový konec i hodí a lepší by snad ani nemohl být, (ale znovu se opakuji) takové konce já moc nemusím. Zřejmě to vypadá povrchně, ale i přes čtyři hvězdičky jsem nadšená. Tom Hanks a Robert Zemeckis mi opět vrátili na chvíli chuť do života a za to jsem jim vděčná :)) ()

harapag

Scénář je velmi slabý. Zemeckise mám rád, ale tento film mezi mé favority nepatří ani náhodou. Je to jen šedivý průměr se slušným ziskem, za který může CENTURY FOX poděkovat jen a jen profíkovi jako je Tom Hanks. ()

Reanimated

Sakra proč se tenhle vizionářský režisér vrhl do slepé uličky chabých CGI filmů. Tohle mu šlo mnohem líp, zvlášť když byl po ruce famózní Tom Hanks. Měním své staré hodnocení a dávám plnou palbu. ()

Sdoom

Přes dvě hodiny krásně natočené nudy. Není toho moc, co filmu vytknout, bohužel selhává u mě v tom nejdůležitějším bodě - abych se u něj bavil. (HD, orig.) ()

gutshoter

Do doby, kdy letadlo směřuje do hlubin oceánů, což je mimochodem natočené velice, velice dobře, to bylo celé takové nemastné, nicméně nějak se na to hlavní navázat muselo. Ono hlavní bylo naprosto mistrovské. Hanks si svoji one man show užil náramně, do toho diváka potěší dokonale zpracované zvuky na ostrově a jeho neskonalá krása. Musím také vypíchnout hudbu, která byla v kritických, emocionálně podtržených momentech, kterých překvapivě nebylo málo, skutečně skvělá. Bohužel celkový dojem, nutno říci na vysokém levelu, shazuje typicky americký závěr. Film by si zasloužil závěr naopak jednoduchý nepotřebujíc rádoby morální vysvětlování těch amerických nesmyslných "otázek". Nebýt toho, bylo by to za pět. ()

herr_carter

Je až neuvěřitelné, jak dokázal Tom Hanks změnit svou postavu během natáčení k nepoznání, nemyslel bych si, že je tohle vůbec možné (byť za vydatného přispění maskérů). Zemeckisův dvorní herec tu jenom ukazuje, že je jedním z největších postav světového filmového průmyslu současné doby................moje hodnocení = 8, 5 z 10. ()

Circumscriptor

Toto je neuveriteľný príklad na zmysel pre dokonalosť Roberta Zemeckisa, herecké nadanie Toma Hanksa a príjemnú neotravnú hudbu Alana Silvestriho. ()

LexBarker

Po posledním shlédnutí jsem změnil hodnocení ze čtyř na pět. Skvěle natočená scéna zřícení letadla, jako vždy bezchybný Tom a výborný příběh o tom, že naděje umírá poslední a čas, čas že je velmi relativní pojem...Někdy zkrátka musíme ztroskotat abychom našli sami sebe a mohli se změnit. Konec není vůbec tak špatný, jak by se mohlo po přečtení některých zdejších komentářů zdát. ()

JADIM

Sledovať Trosečníkove pokroky v pomalom tempe, rozmýšľať ako by som to urobil ja a súcitiť s ním je naozaj zážitok. Aj napriek tomu pomalému tempu a stopáži je to v podstate rýchly film, ale ten prológ a epilóg naozaj mohol zvoliť rýchlejšie tempo. Trosečníka som si pozrel po niekoľkých rokoch a často som spomínal na tú záverečnú scénu, z ktorej je silno cítiť energiu nádeje a slobody. 8,5/10 (Videné v TV, Originálne znenie aj CZ dabing) ()

Sam Raimi se vrací k hororu

Sam Raimi se vrací k hororu

21.10.2019

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

13.02.2016

Drama vypráví o manželích (Vanda Hybnerová a Karel Roden), kteří se vydávají na vysněnou plavbu do Karibiku a doma zanechají dvě nedospělé děti (Jenovéfa Boková a Daniel Kadlec). Nepřítomnost rodičů… (více)

Reklama tisíckrát jinak

Reklama tisíckrát jinak

07.07.2006

Product placement znáte všichni, a nejvíce z našich filmů, kde se autorům prostě nějak nedaří jej přirozeně zakomponovat do děje. Ovšem v amerických filmech, jako i v některých jiných ohledech,… (více)