Pečlivý a energický Chuck Noland je zaměstnán u známé společnosti FedEx, která rozváží poštu po celém světě. Díky tomu žije velmi rychle. Jeden den je v Rusku, vzápětí pár hodin stráví ve Francii. Pro samý spěch si vlastně ani nedokáže užívat života. Práce Chucka okrádá o tolik času, že si se svojí důvěrnou přítelkyní Kelly dokonce předává vánoční dárky v autě na letišti. Když za několik hodin opět letí z Ruska zpět do Ameriky, letadlo FedExu s piloty a Chuckem nečekaně havaruje. Katastrofu a pád do moře přežije pouze Chuck, kterému se s malým člunem podaří dostat na neznámý ostrůvek. Po prvním šoku začíná po vzoru Robinsona Crusoa na stromě odškrtávat dny, při životě ho drží láska ke Kelly a naděje, že ho v krátké době někdo objeví… Dobrodružně laděný příběh o nezdolné lidské vůli nevzdávat se a bojovat o svůj život a své sny – natočil úspěšný hollywoodský režisér Robert Zemeckis (Návrat do budoucnosti I-III, Forrest Gump, Pod povrchem). Přípravy na filmový projekt začaly už někdy v roce 1998, kdy Tom Hanks o napsání scénáře k tomuto projektu požádal Williama Broylese Jr. (scenáristu Apolla 13 a Forresta Gumpa). Při jeho filmové realizaci pak musel podstoupit drastickou dietu a v průběhu přerušeného natáčení, za několik měsíců zhubnul o dvacet kilo. Tím působivěji pak předvedl proměnu z výkonného workoholika na polodivokého trosečníka se sklony k šílenství. S jeho skvělým hereckým výkonem film stojí i padá. Za ztvárnění Chucka byl Tom Hanks v roce 2000 oceněn Cenou kruhu newyorských filmových kritiků (nejlepší herec) a Zlatým glóbem (nejlepší herec v dramatu). Úlohu jeho přítelkyně Kelly Frearsové vytvořila Helen Huntová (Dr. T a jeho ženy, Lepší už to nebude, Po čem ženy touží). (Česká televize)

Zagros

Tom Hanks stále na vrcholu svého herectví… naštěstí, protože Trosečník je pro něj velké sólo, kdy mu povětšinu času dělá společnost jen pan Wilson. Vůbec to ale nevadí, Tom Hanks je totiž mistr svého oboru a dokáže to nejen v pohodě utáhnout, ale ještě pozvednout na vyšší úroveň. Novodobý Robinson Crusoe mě bavil moc a místy i velmi napnul a to je co říct, když se většinu času díváme jen na chlápka na pustém ostrově a vlastně se nic neděje. Tady se sluší pochválit i režii. Dramatizace a postupná gradace příběhu se povedla skvěle. Na poprvé je to za čtyři hvězdy, na další opakování už to lehce klesá na tři. Trosečník si ale doporučení určitě zaslouží a někdy v budoucnu (po několika letech) si znovu rád dopřeji opakování. ()

Davej

Tom Hanks si s rolí pohrál skvěle a zase předvedl, že až na pár výjimek nemá v Hollywoodu dnes konkurenci, když celkem banální historce vtiskl punc světovosti. Jeho parťák Wilson ovšem odvedl také perfektní práci a jeho kreace, hlavně pak hysterické výstupy jsou nezapomenutelné. A k tomu happyendu, který tady někteří zmiňují, nějak jsem si ho nevšiml. Nekončí film náhodou tak, že hlavní hrdina ztrácí svoji partnerku? ()

Romario

Zřejmě jsem byl zklamán proto, že jsem četl Robinsona Crusoa, a čekal jsem, co vše si Hanks na ostrově vybuduje, nemohu i při nejlepší vůli dát víc bodů. A to je Hanks můj oblíbenec... ()

Theraphosa

Není moc co psát. Tento příběh musí mít snad každý vsugerovaný z Robinsona Crusoe ...ale Tom Hanks, to je panečku nějakej pan herec a ať už bylo natočených Robinsonů se všema Brosnanama nebo Richardsama kolik chtělo, nikdy nebudou mít kvalit Trosečníka. 80% ()

Balu...

Já tenhle snímek beru trochu jinak vež většina ostatních - ne vždycky se vyplatí dýchat; i přesto lze všechno ztratit.. ()

xmozek

Tom Hanks je prostě PAN herec.Být na plátně 3/4 filmu úplně sám, tedy pardon s Wilsnem, to už musíte něco umět když chcete aby divák neusnul.A myslím si že si to nikdo ani nedovolil. 5 * ()

kery-

Kdybych se opuštěném ostrově ocitl já, asi by mě nejspíš sežrala opice nebo bych chcípl hladem. Ale i tak bych dopadl lépe, než někteří slabší jedinci, kteří neumějí ani plavat, a byli by "rychlejší" než já...ale Tom Hanks dokázal nemožné a za to si zaslouží obdiv ve formě 5* ()

Holina

Uznávám, že to nebylo úplně špatné, ale dvouhodinová ukázka hereckého umění Toma Hankse včetně finální záchrany volejbalového míče chvilkami vskutku NUDÍ! ()

noby

Dobrý kousek. Ale zkrátit trochu část na ostrově a vyplnit získaný čas částí po záchraně, mohl být skvělý. Teď je to dlouhá robinsonáda, zachraňovaná jen herectvím Toma Hankse, a skvostný, ale hříšně krátký konec, ukazující konfrontaci s běžným životem po letech na pustém ostrově. Scény s kraby a zapalovačem nebo opakování rozsvěcení s hodinkami jediné vytahují hodnocení nad tři hvězdy. ()

DailyDreamer

Působivý snímek, po jehož shlédnutí jsem si na chvíli vážil všech drobností, které dělají můj život tak snadný. Kéž by mi to vydrželo. R.I.P. Wilson ()

Paity

Docela jsem se toho bál, přece jen vše natočit tak, že to vlastně připomíná už to co tady hodněkrát bylo. Navíc v "moderní době". Jenže opak byl pravdou... až na pár nesmyslů a amerických klišé, jde o hodně dobrou věc, na kterou se musel T. Hanks hodně připravoval a hlavně musel hodně zhubnout. ()

DocBrown

Film, po kterém půjdete dobrovolně k zubaři. I když je to skvěle natočeno a Tom Hanks by si za svůj výkon toho Oskara klidně zasloužil, ten návrat do civilzace je bohužel příliš natahován na úkor samotného pobytu na ostrově. Až úplný konec za Elvisovy melodie Return to Sender vrací film nahoru, ale už to nestačí. 67% ()

kolemjdouc

Film neztratí na zajímavosti ani za dalších sedmnáct let.Situace kdy se Hanks snaží zachránit svého kamaráda který se vzdaluje v dáli na té obrovské mase vod a jiné další situace,které vás dojmou,vás přesvědčí o tom ,že tak cilivě natočený film v omezeném prostoru jste už dlouho neviděli. ()

Bouřňák

Ten film není tak dokonalý, jak by se podle mého hodnocení mohlo zdát. Ale nemůžu jinak - tento film naprosto splnil všechno, co jsem od něj v danou chvíli očekával (pohoda). Je to One Man Show a Tom Hanks to zvládl skvěle. Jediný problém filmu vidím v tom, že bohužel i přes slušnou délku snímku je poměrně málo času věnováno samotnému pobytu trosečníka na ostrově v poměru s dějem před ztroskotáním a po návratu do společnosti - věřím, že Tom by zvládnul větší psychologický rozbor osobnosti trosečníka. Ale upřímně: od Zemeckise bych nic jiného nečekal a jelikož šlo o mou velice oblíbenou herečku Helen Hunt, tak mi to ani nemohlo moc vadit. Zemeckis ví jak uvařit emocionálně chutnou filmovou kašičku. P.S: Tomův jediný přítel na ostrově - WILSON - je užasný nápad, díky kterému si ten film zapamatuju. Potlesk a gratulace. ()

Sam Raimi se vrací k hororu

Sam Raimi se vrací k hororu

21.10.2019

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

13.02.2016

Drama vypráví o manželích (Vanda Hybnerová a Karel Roden), kteří se vydávají na vysněnou plavbu do Karibiku a doma zanechají dvě nedospělé děti (Jenovéfa Boková a Daniel Kadlec). Nepřítomnost rodičů… (více)

Reklama tisíckrát jinak

Reklama tisíckrát jinak

07.07.2006

Product placement znáte všichni, a nejvíce z našich filmů, kde se autorům prostě nějak nedaří jej přirozeně zakomponovat do děje. Ovšem v amerických filmech, jako i v některých jiných ohledech,… (více)