C0r0ner

V naprosté většině případů kritizuji obsah a vyzdvihuji zpracování. Šedá zóna patří do velmi zřídkavé kategorie filmů, kde je obsah naprosto kurevsky špičkový, zato zpracování stojí za hovno. Jak mohl Nelson takové téma tak špatně natočit, mi nebere hlava. Nicméně ukázka Osvětimské mašinérie to byla excelentní. 70% ()

Juto

Dobrý film o pekle tábora smrti v Osvienčime. Sledujeme tu prácu Sonderkommanda  vykonávaním smrteľných a vynútených úloh. 6/10 ()

AGO

Zlovestné dunenie krematória mi v hlave bude blúdiť ešte hodnú chvíľu. Film posobí rovnako desivo a depresívne v scénach, ktoré ukazujú viac, než by ste chceli, ako aj v tých, čo neukážu vôbec nič a orientujú sa prevažne na sluch. Výborní herci sú pre podobné filmy samozrejmosťou a tento nie je výnimka. Pre mna najpôsobivejší (hlavne záver) a najdrsnejší film z druhej svetovej vojny. Nebudete môcť zaspať... ()

Koly

Hodně dlouho jsem čekal na film jako je tenhle. Většina podobně laděných filmů se totiž omezuje jenom na náznaky nebo kratičké záběry každodenní reality vyhlazovacího tábora, ale Tim Blake Nelson, zdá se mi, sere na všechny kompromisy a tak je THE GREY ZONE neuvěřitelně brutální podívanou. Takhle to, podle mě, skutečně v Osvětimi vypadalo. ()

maxxxim

Veľmi zaujímavý počin, ktorý si zaslúži plný počet už len za to, že sa našiel niekto, kto sa nebál spracovať jeden z najkontroverznejších "blackoutov" ľudskej histórie. Neveril som, že by som sa mohol stretnúť so sonderkommandami mimo dokumentárneho formátu. Film dokáže priblížiť atmosféru 40. rokov minulého storočia veľmi tvrdým až surovým spôsobom, čo však nie je na škodu, naopak. Film by som odporučil ako učebnú pomôcku, aby nedochádzalo v budúcnosti k počatiu a následne narodeniu podobných....ako biskup Richard Williamson. ()

mr.kliky

"a takhle nakonec skončime všichni. nejdřív vy a potom my. takže není třeba se usmívat.".. to absolutní 'odosobnění' a apatie je nejlepší a zároven nejhorší atribut filmu, takže fakt nevim. nicméně za viděné stojí stopro. závěr je solidní déčko ()

lennyd

Na špinavou práci používají nacisté v koncentračním Osvětimi židovská komanda, která si díky tomu užívají drobných výhod (např. života). Jejich pozice jim také umožňuje komunikaci s ostatními odděleními (např. pracujícími v továrně na výbušniny), a za jejich pomocí se začíná připravovat vzpoura. Vše ale může ohrozit mladá dívka, která zázrakem přežije popravu v plynové komoře... Z filmu mám hodně rozporuplné pocity - na jedné straně téma, které by rozhodně nemělo být nikdy zapomenuto, a i tomu nejblbějšímu filmovému zpracování přidávám kladné body za to, že toto téma stále připomíná. Na druhé straně se Šedá zóna opravdu nijak moc nepovedla - zhruba dvě třetiny filmu sledujete různé útržky rozhovorů, které s vlastním příběhem leckdy vůbec nesouvisí, a jen tušíte, že se něco chystá. To že se všichni brilantně domluví (i poslední maďarský žid dokáže plynule konverzovat s nacistickým zřízencem, že ano) je dalším minusem. Nevyužitý herecký potenciál Steve Buscemiho dalším. V poslední půl hodince se sice začne něco dít, jenže to prvotní zklamání se odstranit nepodařilo, ani silnou závěrečnou scénou... ()

Natabar

Vskutku - šedá zóna. Průměrné, obyčejné, nijaké. Doprčic - na to, jak silný je motiv holokaustu a potenciál Osvětimi, se scénáristé nijak nevybičovali a dějem (rovněž i emocemi) zůstali na úrovni průměrné TV inscenace. (Jediný pohled na osvětimské pece v Schindlerově seznamu me zasáhl 1000x více.) BTW: Závěrečný epilog je spíš trapný než - ani nevím, jaký chtěli autoři, aby byl... ()

Compadre

Šedá zóna je rozhodně dobrej filmek, ale jaksi jsem čekal víc. Rozhodně trpí syndromem neyužitého potenciálu, který kdyby byl využit, tak tenhle snímek mohl bejt fakt maxiluxusní. Ale i tak dobrý..depresivní podívaná z prostředí koncentračních táborů..co vám budu povídat, mrtvoly, komíny, židi..stojí za podívání. ()

ravenir

I přes to, že má film všechny atributy levného bijáku (natáčení v Bulharsku, chybějící hudební doprovod, který by ještě více podtrhl jeho sílu), jedná se o silný zážitek s vynikajícícmi výkony. ()

ganz

Nemohu si pomoci, ale tomuto filmu něco jednoduše chybělo. Nedokážu říct co přesně mi na tomto filmu nesedělo, ale ve srovnání se schindlerovým seznamem, který je pro mě v této tématice zatím nejlepší film, Šedá zóna trochu pokulhává. Dal bych 2* ale za Harveyho Keitela 1* navíc. ()

MI-380

Syrové, surové, kruté, depresivní. Po nepřehledné úvodní čtvrthodince se rozjíždí polodokumentální masakr toho nejsilnějšího kalibru. Od filmů s tématem koncentračního tábora si udržuji stejný odstup jako od hororů. Vím, že se musím občas podívat, protože jde většinou o silné zážitky, ale stále to oddaluji. A když už na tato témata dojde, uvědomím si naplno jeden zásadní rozdíl: zatímco u hororů jsme nad věcí - víme, že jde o pohádky pro dospělé, u zvrhlostí odehrávajících se v koncentračních táborech je to jinak - předpokládáme, že to tak nějak opravdu bylo. Brr. Ještě, že žijeme ve střední Evropě na začátku 21. století. 90%. ()

JohnSmith

Silný příběh z Osvětimi, ve kterém se mísí pokrytectví s touhou zůstat naživu. K tomu velmi dobré herecké výkony, zvláště u Arquetta je příjemné vidět ho v něčem seriózním. ()

Specs

Hlášky: SS-Oberscharfuhrer Eric Muhsfeldt: - "Opravdu bych nevěřil, že Židé, které jsem viděl, se snadno dají přemluvit na tu práci. A dělají jí dobře. Se svými lidmi. Nepřežijí do konce týdne oni všichni. Vystřídají je další, taky tak dobří. Víš jak je to jednoduché?" & Gestapo Interrogator, SS-Untersturmfuhrer: - "Mohl bych říct, že to nerad dělám, ale není to tak. Zůstane nám méně těl, o které se musíme starat, hlídat, krmit." & Dívka: - "Po vzpouře zůstala polovina pecí. Hodili nás tam společně. Rychle jsem vzplanula. Moje první část se vznesla v hustém dýmu, který se spojil s okolním dýmem. Potom kosti se změní na popel. Vymetají ho aby ho vhodili do řeky. A poslední částečky našeho prachu, které se prostě jen vznášejí, tam v povětří kolem nové skupiny sonderkommanda. Ty částečky prachu jsou šedé. Zůstáváme na jejich botách a také na jejich tvářích i v jejich plících. A tak si na nás zvykají, že za chvíli už nekašlou ani nás nesmývají. V té chvíli se právě pohybují, dýchají a pohybují. Jako každý kdo ještě žije na tomhle místě. A tak práce dál... pokračuje." ()

Amputace

Film se svým netradičním námětem stává hodně lákavým, ale již od prvních minut je bohužel znát, že nevede atmosféru správným směrem. Chladný a emocionálně prázdný přístup k úděsným (rutinním) událostem v koncentračním táboře Osvětim je sice zajímavým způsobem nahlížení, zároveň však postrádajícím jakoukoli snahu ztotožnit diváka s postavami. Všichni členové komanda jsou zcela zbyteční a než aby se svými charaktery vryly do paměti, splynou v pouhou sněť psychologického klišé, které od sebe ani ke konci filmu nedokážeme nijak oddělit (ani Steve Buscemi, který ztvární navzdory svému umu skutečně nehodnotný charakter, příliš nevynikne); proto potěší snad jen postava Mengeleho pomocného doktora a všechny postavy ženské, které se objeví na plátně jen minimálně a ještě ve zcela postrádatelné dějové odbočce._Co se týče samotného příběhu, tak musím říct, že je velmi zvláště stavěný... 1) Celá jeho koncepce působí nevýrazně, ztrácí se ve snaze šokovat nečekanými a děj nijak neobohacujícími explicitami, zapomíná však posouvat dopředu slibný nápad. 2) Film postrádá hodnotný a přehledný úvod. Zmatené a snad i záměrně teatrální dialogy vůbec nenaplňují informativní charakter, nepřibližují divákovi UDÁLOST, ale může se zdát, že kalkulují s jeho vlastní fundovaností, pokud ne, jsou tedy jen "nedořečené", nic víc (já osobně od podobného filmu očekávám, že mi přiblíží skutečnost, tady se tak nestalo a nejen to, film zkresloval co mohl - příkladem za všechny ať jsou židé kouřící a sedící v křeslech na právě ostřikovaném zeleném trávníku; tohle, že je koncentrák?!). 3) Hlavním dějovým problémem, který ve své podstatě podráží všechen možný požitek z filmu, je skutečnost, že se o postavách až na pár základních údajů vůbec nic nedozvíme. Nemáme tedy možnost vnímat jejich psychologický vývoj, jejich motivaci k činům, jejich smutek, vztek... a jak jsem již řekl na začátku, jejich přítomnost nám připadá zbytečná a nezajímavá. 4) Až doposud jsem záměrně opomíjel dějový motiv holčičky, přeživší plynové peklo. Tento řekněmě "zvrat" přichází příliš pozdě a my už jej jen těžko můžeme považovat za důležitý. Vehementní snahu snad všech zůčastněných o záhranu zdánlivě bezvýznamnou samozřejmě nechápeme, v důsledku čehož nechápeme už vůbec nic a ptáme se: o čem ten film byl, respektive o čem ještě může být? _Odpovídám si, že to byl film, který se nevyvíjel, protože zůstal příliš odtažitý k divákovi a také sám k sobě. Nehrál si s postavami, nehrál si s dějem, hudbou, nevytvářel, jen se líně nesl na notě silného tématu, což je škoda, protože téma to bylo vskutku zajímavé, na což ledabylé zpracování bohužel nechává zapomenout. Byla zde spousta scén, která by se např. ve Spielbergově opusu Schindlerův seznam a při jeho zpracování stala kultovní (hudební "koncert", zabíjení vězeňkyň, nalezení živého děvčete mezi torzy těl, závěrečná poprava organizátorů vzpoury), slabý režisérský přínos v Šedé zóně bohužel vyjevuje opak - pokusíme se zapomenout co nejrychleji, jak lze promrhat šanci. ()

solskjaer

Film jehož hlavní doménou je velice silný a drsný příběh založený na pravdivých vzpomínkách o jedné mladé dívence, která změní život hned několika různým postavám. Film je plný zajímavých hereckých osobností jimž zcela vládne Harvey Keitel, který si střihnul opět zcela odlišnou roli a to roli drsného nadporučíka. Dalším, pro mě opravdu velíikým překvapením je role ztvárněná Davidem Arquettem. Ten mě konečně přesvědčil, že je to dobrý herec a ne jen stín své slavnější manželky nebo dobrý béčkový herec (PAVOUČÍ TEROR). ()

Gogen

Tak nesmyslné dialogy a nevěrohodné sitauce sem už dlouho neviděl. Nechápu jak je možné, že tak silné téma vyznívá tak nudně. ()