Šedá zóna

• Kanada

• Austrálie

Drama / Historický / Válečný

USA, 2001, 108 min

Hlášky: SS-Oberscharfuhrer Eric Muhsfeldt: - "Opravdu bych nevěřil, že Židé, které jsem viděl, se snadno dají přemluvit na tu práci. A dělají jí dobře. Se svými lidmi. Nepřežijí do konce týdne oni všichni. Vystřídají je další, taky tak dobří. Víš jak je to jednoduché?" & Gestapo Interrogator, SS-Untersturmfuhrer: - "Mohl bych říct, že to nerad dělám, ale není to tak. Zůstane nám méně těl, o které se musíme starat, hlídat, krmit." & Dívka: - "Po vzpouře zůstala polovina pecí. Hodili nás tam společně. Rychle jsem vzplanula. Moje první část se vznesla v hustém dýmu, který se spojil s okolním dýmem. Potom kosti se změní na popel. Vymetají ho aby ho vhodili do řeky. A poslední částečky našeho prachu, které se prostě jen vznášejí, tam v povětří kolem nové skupiny sonderkommanda. Ty částečky prachu jsou šedé. Zůstáváme na jejich botách a také na jejich tvářích i v jejich plících. A tak si na nás zvykají, že za chvíli už nekašlou ani nás nesmývají. V té chvíli se právě pohybují, dýchají a pohybují. Jako každý kdo ještě žije na tomhle místě. A tak práce dál... pokračuje."(27.2.2008)

Seda zona, ktoru reziroval Tim Blake Nelson, sa vobec nesnazi dostat divaka do centra dejovej linie, vobec sa nesnazi, aby divak pochopil hlbsie suvislosti, atmosfera je len naznacena. Na to, ze je to film o koncentracnych taboroch, je to velmi slabe, herecke vykony nepresvedcive /snad len Harvey Keitel bol uveritelny ...../. Az prilis priemerny film, a pritom scenar je uz len z principu silny ..... 61 %(29.1.2013)

Z takového tematu se rozhodně dalo vytřískat víc..a já se na ty dramata chlapů u pecí tolik těšila. Ve finále se mi to zdálo jaksi nedomrlé, neosobní a příliš chladné, bez toho, že by vám osud a jednání postav náležitě rval vnitřnosti. Snahu o vykreslení událostí kolem povstání vězňů ze sonderkommanda bez zbytečného patosu chválím, ale kurva tohle zpracování mě prostě absolutně nedostalo!..jednu hvězdu přidávám čistě za skutečný příběh a moji slabost pro Osvětim, jinak slabé dvě.(22.3.2012)

Téma filmu by si asi zasluhovalo trochu lepší rozpočet a především neanglickou zvukovou stopu, protože ta pak vzbuzuje lehce pocit lacinosti. Ale...Šedá zóna je snad jedinej film, kterej se nebojí a snaží se ukázat ,,život,, v Březince, především pak práci Sonderkommanda. Kamera byla výborná, scény z komor a pecí působily hodně realisticky. Myslim si, že pokud se v budoucnu témata Březinky ujme nějakej velikán s balíkem peněz, tak by z toho mohl bejt další Schindlerův seznam nebo Pianista.(3.2.2011)

V niektorých ohľadoch mi to trocha pripomenulo Nahý medzi vlkmi (1963), len to nemalo taký pekný myšlienkový presah. Snímok sa snažil hrať na city diváka v zmysle činnosti toho židovského komanda a poukázaním na drsné scény - púšťanie plynu, spaľovanie väzňov, hromadná poprava... no v tomto smere to nemalo na mňa taký účinok ako povedzme Saulov syn (2015). Pocit drsnej reality, naturálnosti a emotívneho vyznenia jednotlivých scén smerom k divákovi mi tu skrátka chýbal. Tiež po obsahovej stránke mi to prišlo trochu rozhárané (hlavne prvé minúty), ako keby autori nevedeli ako začať príbeh - slabé uvedenie diváka do príbehu. Celkovo ma film nechal až nečakane pocitovo neutrálnym. Slabší priemer. 55/100(16.3.2018)

• - 90 % celé reprodukce táboru Březinka v Osvětimi bylo nedaleko města Sofia v Bulharsku. Ke stavbě byly použity skutečné plány tábora. (mi-ib)

• - Po filmech Gauneři (1992), Vycházející slunce (1993) a Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994) se jedná o čtvrtý společný film Harvey Keitela a Stevea Buscemiho. (JohnSmith)

• - Pri povstaní sonderkomanda zahynulo, alebo bolo popravených dokopy 853 ľudí. Pri bojoch zahynulo i 70 príslušníkov SS. Medzi nimi jeden Obersturmführer, 17 Oberscharführerov a Scharführerov a 52 vojakov (Sturmmannov). Krematórium 3 zhorelo na popol a krematórium 4 bolo v dôsledku deštrukcie strojného zariadenia vyradené z prevádzky. (gogo76)