Šedá zóna

• Kanada

• Austrálie

Drama / Historický / Válečný

USA, 2001, 108 min

Tak tohle me celkem zklamalo, velice silne tema a pritom takova nuda. Ve filmu se skoro nic nedeje, bud nekdo s nekym neco resi (navic spousta dialogu na nic nenavazuje a nebo nikam dej neposouva) nebo vidime nejakou drsnou scenu a navic film nema zacatek ani poradnej konec. Vse zacne vrzenim do filmu, kdy jsem netusil kdo je kdo a co se deje a konci to tim, ze se vlasne nic moc nestalo a spaluje se dal. Je to hodne depresivni to jo a nektery sceny jsou fakt hodne drsny, ale je to proste nudny. Herci jsou v pohode, skoda ze Buscemi nedostal vic prostoru, protoze byl dobrej, Keitel byl skvelej a prijemne prekvapil Arquette. Nude taky pomohla absence hudby, z tech 100 minut co film ma hraje hudba tak 10 minut a jinak jsou jen slyset dunive zvuky a vykriky, pusobive to je, ale vseho moc skodi. Kulisy jsou hodne levne, takze to cele pusobi trosku dokumentarnim dojmem. Proste film na zajimave tema, ale po obsahove strance naprosto prazdny.(28.9.2005)

Robert De Niro coby otec Lorenzo v Příběhu z Bronxu říká..., že nejsmutnější věcí v životě je promarněný TALENT. Já naprosto souhlasím a za sebe ještě dodávám....,také nevyužitý POTENCIÁL. To je přesně případ tohoto snímku. Silné téma, navíc na motivy skutečné události, silné herecké obsazení ( alespoň co se jmen týče ), přesto to v konečném výsledku dosti skřípe a až na pár silnějších momentů se tento snímek Tima Blakea Nelsona utápí ( možná chtěl dotyčný, aby snímek dělal " čest " svému jménu ) v ŠEDI průměrnosti. Nutno podotknout, že se o to podělili všichni zůčastnění. Od průměrného scénáře a následného zpracování, po unylou režii a co se hereckých výkonů týče, tak největším zklamáním byl pro mě osobně naprosto průměrný Harvey Keitel. Přitom jeho role skýtala velké možnosti a dostatek prostoru pro vyniknutí. Kdo naopak lehce potěšil a příjemně překvapil ( alespoň mě ), to byl David Arquette. To je ale na takovýto typ snímku zatraceně málo. Je mi to velice líto ( vzhledem k tématu ), ale snímek The Grey Zone si ode mě více než 55% nevyslouží......(12.9.2010)

Jedná se o skutečný příběh z 2. světové války. Pojednávající o povstání ve vyhlazovacím táboře Osvětim. Uvidíte zde těžký život v tomto táboře i chladnokrevnost hlídačů, kteří na lidi zde zavřené pohlíželi spíše jako na obtížný hmyz. Nebo na prašivou zvěř nejodpornějšího druhu. Tohle nejde dlouho popisovat. To se musí vidět...(12.11.2012)

• Amputace

Film se svým netradičním námětem stává hodně lákavým, ale již od prvních minut je bohužel znát, že nevede atmosféru správným směrem. Chladný a emocionálně prázdný přístup k úděsným (rutinním) událostem v koncentračním táboře Osvětim je sice zajímavým způsobem nahlížení, zároveň však postrádajícím jakoukoli snahu ztotožnit diváka s postavami. Všichni členové komanda jsou zcela zbyteční a než aby se svými charaktery vryly do paměti, splynou v pouhou sněť psychologického klišé, které od sebe ani ke konci filmu nedokážeme nijak oddělit (ani Steve Buscemi, který ztvární navzdory svému umu skutečně nehodnotný charakter, příliš nevynikne); proto potěší snad jen postava Mengeleho pomocného doktora a všechny postavy ženské, které se objeví na plátně jen minimálně a ještě ve zcela postrádatelné dějové odbočce._Co se týče samotného příběhu, tak musím říct, že je velmi zvláště stavěný... 1) Celá jeho koncepce působí nevýrazně, ztrácí se ve snaze šokovat nečekanými a děj nijak neobohacujícími explicitami, zapomíná však posouvat dopředu slibný nápad. 2) Film postrádá hodnotný a přehledný úvod. Zmatené a snad i záměrně teatrální dialogy vůbec nenaplňují informativní charakter, nepřibližují divákovi UDÁLOST, ale může se zdát, že kalkulují s jeho vlastní fundovaností, pokud ne, jsou tedy jen "nedořečené", nic víc (já osobně od podobného filmu očekávám, že mi přiblíží skutečnost, tady se tak nestalo a nejen to, film zkresloval co mohl - příkladem za všechny ať jsou židé kouřící a sedící v křeslech na právě ostřikovaném zeleném trávníku; tohle, že je koncentrák?!). 3) Hlavním dějovým problémem, který ve své podstatě podráží všechen možný požitek z filmu, je skutečnost, že se o postavách až na pár základních údajů vůbec nic nedozvíme. Nemáme tedy možnost vnímat jejich psychologický vývoj, jejich motivaci k činům, jejich smutek, vztek... a jak jsem již řekl na začátku, jejich přítomnost nám připadá zbytečná a nezajímavá. 4) Až doposud jsem záměrně opomíjel dějový motiv holčičky, přeživší plynové peklo. Tento řekněmě "zvrat" přichází příliš pozdě a my už jej jen těžko můžeme považovat za důležitý. Vehementní snahu snad všech zůčastněných o záhranu zdánlivě bezvýznamnou samozřejmě nechápeme, v důsledku čehož nechápeme už vůbec nic a ptáme se: o čem ten film byl, respektive o čem ještě může být? _Odpovídám si, že to byl film, který se nevyvíjel, protože zůstal příliš odtažitý k divákovi a také sám k sobě. Nehrál si s postavami, nehrál si s dějem, hudbou, nevytvářel, jen se líně nesl na notě silného tématu, což je škoda, protože téma to bylo vskutku zajímavé, na což ledabylé zpracování bohužel nechává zapomenout. Byla zde spousta scén, která by se např. ve Spielbergově opusu Schindlerův seznam a při jeho zpracování stala kultovní (hudební "koncert", zabíjení vězeňkyň, nalezení živého děvčete mezi torzy těl, závěrečná poprava organizátorů vzpoury), slabý režisérský přínos v Šedé zóně bohužel vyjevuje opak - pokusíme se zapomenout co nejrychleji, jak lze promrhat šanci.(20.7.2009)

• Douglas

Snímek Šedá zóna až do poloviny jen neuměle inscenuje hrůzy vyhlazovacích táborů a zapomíná, že by vás měl především mezi postavy nějak dostat a dovolit vám je pochopit. Na obrazovce se sice objevuje skupina členů podobného úklidového komanda, ale nikdo z nich není natolik zajímavý, aby zaujal. Zamlklý a neprůrazný doktor, který asistuje samotnému Mengelemu, je možná až příliš zamlklý a neprůrazný, takže jedinou zajímavou postavou zůstává alkoholický nácek v podání Harvyeho Keitela. Do šedé barvy stylizovaný film ale mnohem víc než dokumentární snímek (o což se zřejmě pokouší) připomíná statický televizní pokus o rekonstrukci událostí (které se údajně staly), ale chybí mu síla, která by jej hnala kupředu, donutila vás prožít příběh s jeho hrdiny a skutečně pocítit beznaděj, která v podobných zařízeních panovala. Já jsem se cítil skoro až provinile, když jsem sice sledoval jednu děsivou situaci za druhou, ale docela obyčejně jsem se nudil. Díkybohu velkou část filmového zážitku zachrání poslední půlhodina, v níž hrdinové najdou v plynové komoře živou dívku, která je svou přítomností konečně vyburcuje k nějaké činnosti, film chytne druhý dech a je na těch pár okamžiků takový, jaký mohl být celý. Prostor dostává i několik skutečně silných scén a najednou ani tolik nevadí, že rozhodnutí tvůrců nedat do svého filmu žádný hudební doprovod jej vlastně připravilo o obrovskou část jeho potenciální působivosti. Jenže... Jenže když už si pomyslíte, že teda druhou půli filmu vezmete i na milost, vytasí se tvůrci s posledním esem. Naprosto vážně míněným monologem právě pálené mrtvoly mi vyrazili dech natolik, že jsem si jej musel pustit pětkrát, abych se přestal smát. A to není pro film o koncentráku zrovna dobrá vizitka.(15.11.2005)

• - 90 % celé reprodukce táboru Březinka v Osvětimi bylo nedaleko města Sofia v Bulharsku. Ke stavbě byly použity skutečné plány tábora. (mi-ib)

• - Pri povstaní sonderkomanda zahynulo, alebo bolo popravených dokopy 853 ľudí. Pri bojoch zahynulo i 70 príslušníkov SS. Medzi nimi jeden Obersturmführer, 17 Oberscharführerov a Scharführerov a 52 vojakov (Sturmmannov). Krematórium 3 zhorelo na popol a krematórium 4 bolo v dôsledku deštrukcie strojného zariadenia vyradené z prevádzky. (gogo76)

• - Po filmech Gauneři (1992), Vycházející slunce (1993) a Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994) se jedná o čtvrtý společný film Harvey Keitela a Stevea Buscemiho. (JohnSmith)