Návštěvníci

• Západní Německo Die Besucher (více)
Sci-Fi / Rodinný / Komedie
Československo / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)

Hudba:

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dáda Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov (více)

Epizody(15)

Nesmrtelný český sci-fi seriál pro celou rodinu. Píše se rok 2484 a počítač CML (CENTRÁLNÍ MOZEK LIDSTVA) signalizuje neznámé těleso, jehož srážka se Zemí může mít katastrofální následky. Narychlo svolaná Světová rada zvažuje, jak zabránit hrozícímu zániku civilizace. Jisté řešení nabídne akademik Richard, který je specialistou na historii lidstva. Připomene postavu velkého učence 20. století Adama Bernaua, který už jako malý chlapec objevil princip umožňující přesun kontinentů a zaznamenal jej do svých školních sešitů. Jejich nález by bezpochyby zachránil život na ohrožené planetě Zemi. A tak se vědecká expedice v čele s akademikem Richardem vydává na cestu zpátky časem...
Taková je výchozí situace seriálu Návštěvníci, který s humornou nadsázkou konfrontuje náš nedokonalý svět s dokonalostí světa budoucnosti. Popravdě ale tohle srovnání pro nás nedopadá zase tak špatně. Autoři Ota Hofman a Jindřich Polák totiž vidí pokračování lidské existence nikoli v odosobněné a přetechnizované budoucnosti, ale v obyčejném lidském citu, toleranci, zvídavosti a zdravém selském rozumu, který odjakživa posunoval dějiny lidstva tím správným směrem. (Česká televize)

marek86

Spolu s arabelou nejlepší český seriál vůbec. Je to vtipný a laskavý scifi seriál se zajímavou zápletkou a velkou škálou skvělých českých herců. A to vše doplňuje geniální hudba Karla Svobody. Pro mě klasika, na kterou se pokaždé rád podívám. Moje hodnocení 10/10. ()

Martin79

Geniálně propojené sci-fi versus obyčejné lidské příběhy v nadčasovém Československém seriálu. Jindřich Polák ve skvělé formě. Nádherná hudba Karla Svobody a expedice Adam 84 v čele s Josefem Bláhou. Rullezz ... ()

swiss

Mám rád sci-fi, Bláhu i kolotočáře Edu. Jak jinak mohu hodnotit, než pětkou.... P.S. Přestože akademik Filip je Richard, nebo naopak? ()

Rudyamon

Vzpomínám si, že tento seriál na nás děti působil jako zjevení z jiného světa. Pak jsme už všechno, co jsme prožívali dál, dělili na období „před“ a „po“ Návštěvnících, doslova. Mánie, která jistou dobu probíhala, neměla obdobu (alespoň z našeho pohledu). Zakládali se sešity, kde se lepily fotografie herců, slavné Lady Nivy, probírali se testy sci-fi vozidla a teoretické možnosti přesunu kontinentů, ba i celých světů. A snilo se o cestách časem kterýmkoli směrem. No, snad jsem teď trochu ujel, co se týče komentáře, ale takhle to přece jen bylo. A mohl za to tento skvělý seriál, který i dnes shlédnu s radostí. A nakonec i u něj se mi nelíbilo (stejně jak u před chvilkou komentované Arabely) jeho dělení na patnáct půlhodinových dílů, a tak jsem si ho pro svou potřebu sestříhal na čtyři celovečerní filmy. To je pak u shlížení nepřerušované radosti! Perfektní seriál, perfektní obsazení, provedení a myšlenka, co víc si přát! 5 hvězdiček - 100%... s tím musí souhlasit i CML, toho času v důchodu... :-) ()

Inozuka

S odstupem několika desetiletí... komediální linka filmu i cestování časem fungují bezvadně. Herecké obsazení naprosto zdrcující, nejvíce pro mě vládne Josef Bláha jako akademik Richard. Tenhle člověk je prostě bůh! Ale i všichni členové Expedice Adam 84 jsou skvělí. Z vedlejších postav vedle jasných favoritů v podobě Velkého učitele Vl. Brodského a policisty Vl. Menšíka vyčnívá především Jiří Císler jako hoteliér. Co ale naprosto skřípe jsou téměř všechny záběry z budoucnosti a dost primitivní trikové scény. Nechci rýpat do klišé o světových československých trikařích, ale to co tady předvádí, je na úrovni padesátých let, nikoliv osmdesátých. ()

PavelU

První tři epizody jsou vážně skvostné, fíha! Úvodní scéna jakoby zapadala pomalu do našeho nynějšího světa. Stopáž jednotlivých dílů sice kratší, ve výsledku mají ale všechny díly slušnou návaznost. Děj se postupně rozvíjí, ačkoli jde řada situací tak mimoděk kolem, což celkově dotváří onu úchvatnou atmosféru. Řada výdobytků socialismu, Dádin noční tanec na náměstí, používání technologií z budoucnosti, humorné situace vyplývající z neznalosti poměrů, výtečné herecké obsazení, malebné prostředí, dobře zvládnuté triky. Dvojice představitelů obou kluků, z Létajícího Čestmíra a Návštěvníků, si vzájemně prohodila roli. I to je zajímavý prvek. Nakonec doba natočení mluví za vše. Jedno z nejlepších sci-fi vůbec. ()

Shakaar

Na tehdejší dobu odvážný projekt. Stejně tak jako u Arabely platí, že se tvůrci pokusili o něco co tady nebylo. Stejně jako u Arabely byl zvolen 30 minutový formát a stejně jako u Arabely to byl silně serializovaný formát s šokujícím koncem jako námětem pro další díl. Obsazení bylo zase špičkové na tehdejší dobu, zároveň se zde objevovali noví herci jako Jan Harl, Dáda, Jan Čenský a další. Znovu se jednalo o koprodukci s Německem. Seriál i po letech baví, možná méně jako zmíněná Fantasy Arabela, ale třeba o to více že se po revoluci nikdo o něco takového nepokusil. Je to smutné, Posledním podobným pokusem bylo Probudím se včera, jinak jsou to retro příběhy. Moc rád bych viděl český snímek, nebo seriál, který by se mohl vyrovnat právě Arabele, nebo návštěvníků, ale je jasné že to vše se odvíjí od financí a poutavém scénáři. V současnosti se obávám že jediný kdo je něčeho takového schopen je takový Strach. ()

loveless

Seriál, na který jsem se koukala jako malá. Seriál, který jsem po mnoha letech zhlédla celý znovu a musím říct, že mě velmi příjemně překvapil. Vůbec není hloupý, vlastně je originální a zábavný (navíc má vážně vtipný konec). Sci-fi, u kterého můžete přemýšlet a nebude to bolet. Dnes snad už klasika, ze které některé hlášky a pojmy zlidověly. ()

ChickenPate

Jako dítě jsem celý seriál nikdy neviděl, o to víc mě překvapilo, že je seriál koukatelný i pro dospělého diváka. Velmi dobře napsáno i zahráno. Sám se nemůžu rozhodnout, která postava se mi líbila nejvíc, jestli otec Adama, nebo Josef Dvořák coby člověk z budoucnosti absolutně nadšený z jídla a pití 20. století. Vítězkou je ovšem bez debat Dáda Patrasová aka Káťa. I kdyby celý seriál stál za prd, tak jen kvůli ní má smysl se na něj podívat. ()

dawid

Teď jsem seriál viděl na DVD znovu a musím navýšit původní hodnocení na plný počet. Smekám před fantazií tvůrců. Nejlepší český dětský seriál - bez jakýchkoliv diskusí!!! ()

Peck

Na pět hvězdiček to není, ale čtyři si to určitě zaslouží. A co se dotýče hudby, zkuste si někdy poslechnout LP Old Loves Die Hard od kapely Triumvirat, konkrétně píseň The History of Mystery. ()

Tiiso

Pro mě kultovní původní seriál. Kdybych ho viděl poprvé jako dospělý hodnocení by možná dopadlo jinak. Ale to je pouze kdyby. ()

donkocicak

Velmi zajímavý seriál, mám rád Josefa Bláhu, podal krásný herecký výkon. Jen ty první dva díly mi přišly velmi nudné, jak se teprve připravovali na cestu do minulosti. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let