Arabela (TV seriál)

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Československo, 1980, 6 h 17 min (Minutáž: 13x29 min)

Emil Sirotek

Luboš Fišer

Jana Nagyová, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Dagmar Patrasová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Ondřej Kepka, Veronika Týblová, Jiří Hrzán, František Filipovský, Iva Janžurová, Jitka Zelenohorská, Dana Vávrová, Lenka Termerová, Hana Talpová, Simona Stašová, Helena Růžičková, Ludmila Roubíková, Zdenka Procházková, Alena Procházková, Míla Myslíková, Lenka Kořínková, Věra Kalendová, Jana Drbohlavová, Ivana Andrlová, Jana Andresíková, Vlastimil Zavřel, Oldřich Vízner, Josef Větrovec, Oldřich Velen, Luba Skořepová, Radim Vašinka, Jaroslav Tomsa, Václav Sloup, Svatopluk Skládal, Otto Šimánek, Ladislav Šimek, Josef Šebek, Milan Riehs, Čestmír Řanda st., Jan Přeučil, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Gustav Opočenský, Vít Olmer, Jiří Datel Novotný, Milan Neděla, Václav Mareš, Jiří Lír, Václav Lohniský, Zdeněk Kutil, Jan Kraus, Jiří Krampol, Václav Kotva, Luděk Kopřiva, Jiří Kodet, Antonín Jedlička, Vítězslav Jandák, Vladimír Hrabánek, Zdeněk Hodr, Stanislav Hájek, Josef Dvořák, Jaroslav Drbohlav, Jan Cmíral st., Petr Brukner, Karel Augusta, Augustín Kubán, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Ladislav Županič, František Peterka, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Vladimír Krška, Eugen Jegorov, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, Jan Kuželka, Mirko Musil, Petr Svojtka, Miloslav Homola, Jiří Krytinář, Luděk Nešleha, František Hanus, Karel Koloušek, Jiří Bednář, Milada Ježková, Jiří Růžička ml., Martin Šotola, Stanislav Litera, Jan Vokurka, Běla Jurdová, Jiřina Steimarová, Petr Jákl st., Rudolf Vodrážka, Bohuslav Ličman, Petr Skarke, Pavel Spálený, Hana Vávrová-Heřmánková, Josef Střecha, Jiří Samek, Otto Budín, Karel Engel, Pavel Havránek, Karel Hovorka st., Bohumil Koška, Martin Mikuláš, Oldřich Musil, Eda Pavlíček, Vladimír Pospíšil, Karel Polišenský, Karel Kalaš, Jana Robenková, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Alena Karešová, Oleg Reif, Vladimír Drha, Hana Čížková, Jiří Wimmer, Vladimír Hrubý, Josef Karlík, Bronislav Poloczek, Aťka Janoušková, Daniela Bakerová, Marek Mikuláš, Roman Hájek

Moje dětství. Moje fantazie a dobrodružství na obrazovce. Dívám se dodnes, ale dnes se již neunáším na oblacích fantazie ani na létajícím kufru, ale unáším se na podívané na umění takových herců, jakými byli Vlastimil Brodský, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Jiří Sovák a další. Nádherné dílo s nádherným příběhem.(29.12.2012)

Naprostá bomba. Děti v říši pohádek (pro děti), čaroděj druhé kategorie Rumburak omylem v říši lidí, do toho Fantomas, Mekota+Blekota+Jekota a tuny dalších postaviček. A hlavně, hromady výborných fórků. Třeba když princezna Xenie myje dočasně nádobí v Intercontinentalu. Macourkova fantazie nezná hranic.(14.10.2007)

Pohádkový seriál, z dílny vyhlášeného dua Vorlíček-Macourek patří mezi nejhezčí československé seriály. Plno známých herců jako V. Menšík, V. Dlouhý, J. Sovák, J. Lábus, V. Brodský, S. Zázvorková, a mnoho dalších. Kdo by netoužil mít kouzelný prsten nebo cestovní pláš, kterým se dopravíme do kouzelné říše pohádek. Snad jen škoda, že jsme se nedočkali více dílů, protože pokus o navázání po 15 letech už se s tímto seriálem opravdu nedá srovnat.(7.1.2012)

"Jsem ředitel Duda, přeji vám dobrý večer." Sú scény, ktoré sa vám chtiac-nechtiac zapíšu v pamäti, že na ne nikdy nezabudnete. Blbnutie s prsteňom v triede 3.B medzi ne určite patrí, aj po toľkých rokov beznádejne lapám po dychu, čo sa nemôžem prestať smiať. Pohoda, široký úsmev na tvári, jednoduché pocity dobrej nálady - to všetko Arabela prináša. I keď sa nájde pár vecí, ktoré môžu prekážať (Niekedy dosť zbytočné naťahovanie, naháňačky), aj tak ide o jednu z najkúzelnejších vecí, ktorú dokázalo Československo vytvoriť. Obľúbená epizóda: Jeníček a Mařenka(5.8.2012)

Nadprůměrný seriál už jen proto, že je skutečně určený pro celou rodinu. Děti se při jeho sledování doslova nemohou odtrhnout od obrazovek a dospělí se také nenudí. Mnohé fóry ostatně mohou se vším všudy vychutnat právě a pouze oni. Podobně kvalitně řemeslně zvládnutých počinů je v našich luzích a hájích žel opravdu poskrovnu. Samozřejmě to lze chápat i obráceně, neboť seriál nabízel role (a tudíž i herecké zkušenosti) v českém filmu a televizi jinak nevídané. Celkový dojem: 75%(12.9.2006)

• - Vladimír Dlouhý (Petr Majer) mal počas natáčania veľké problémy s nadmerným pitím alkoholu. (Raccoon.city)

• - "Havran" do kterého se přeměňoval Rumburak (Jiří Lábus) byl ve skutečnosti krkavec. Chovatel Viktor Čahoj na tuto chybu režiséra Vorlíčka několikrát upozorňoval, ale už nechtěli přepisovat scénář. Krkavec je proti havranovi mnohem větší.
    Krkavec Jack (na natáčení se podílelo více krkavců, ale Jack byl nejchytřejší) stále žije u svého chovatele. Je mu přes třicet let, přičemž krkavci se můžou dožít až 80 let. (checa)

• - Scény z Petrovy (Vladimír Dlouhý) vysoké školy byly natáčeny na ČVUT v Praze, stejně jako záběry z menzy, která patří také ČVUT v Praze. Dále se filmovalo také v Černošicích u Prahy, kde byla filmována Majerovic vila, která se dnes nachází na adrese ul. Zdeňka Lhoty 466. Chechotův hrad představovala zřícenina hradu Helfenburk u Bavorova, nádvoří už bylo natáčeno na Kunětické Hoře. Budova televize se natáčela na Heyrovského náměstí 2 v Praze 6 Břevnově. Studio 5 bylo natáčeno v prostorách ČT Na Hřebenech 4, v Praha 4 Podolí. Bouračka Rumburaka (Jiří Lábus) s Blekotou (František Filipovský) se odehrála na křižovatce v ul. Na ořechovce a Lomená, Praha 6 Střešovicích. (Mikyska)