Arabela (TV seriál)

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Československo, 1980, 6 h 17 min (Minutáž: 13x29 min)

Emil Sirotek

Luboš Fišer

Jana Nagyová, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Dagmar Patrasová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Ondřej Kepka, Veronika Týblová, Jiří Hrzán, František Filipovský, Iva Janžurová, Jitka Zelenohorská, Dana Vávrová, Lenka Termerová, Hana Talpová, Simona Stašová, Helena Růžičková, Ludmila Roubíková, Zdenka Procházková, Alena Procházková, Míla Myslíková, Lenka Kořínková, Věra Kalendová, Jana Drbohlavová, Ivana Andrlová, Jana Andresíková, Vlastimil Zavřel, Oldřich Vízner, Josef Větrovec, Oldřich Velen, Luba Skořepová, Radim Vašinka, Jaroslav Tomsa, Václav Sloup, Svatopluk Skládal, Otto Šimánek, Ladislav Šimek, Josef Šebek, Milan Riehs, Čestmír Řanda st., Jan Přeučil, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Gustav Opočenský, Vít Olmer, Jiří Datel Novotný, Milan Neděla, Václav Mareš, Jiří Lír, Václav Lohniský, Zdeněk Kutil, Jan Kraus, Jiří Krampol, Václav Kotva, Luděk Kopřiva, Jiří Kodet, Antonín Jedlička, Vítězslav Jandák, Vladimír Hrabánek, Zdeněk Hodr, Stanislav Hájek, Josef Dvořák, Jaroslav Drbohlav, Jan Cmíral st., Petr Brukner, Karel Augusta, Augustín Kubán, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Ladislav Županič, František Peterka, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Vladimír Krška, Eugen Jegorov, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, Jan Kuželka, Mirko Musil, Petr Svojtka, Miloslav Homola, Jiří Krytinář, Luděk Nešleha, František Hanus, Karel Koloušek, Jiří Bednář, Milada Ježková, Jiří Růžička ml., Martin Šotola, Stanislav Litera, Jan Vokurka, Běla Jurdová, Jiřina Steimarová, Petr Jákl st., Rudolf Vodrážka, Bohuslav Ličman, Petr Skarke, Pavel Spálený, Hana Vávrová-Heřmánková, Josef Střecha, Jiří Samek, Otto Budín, Karel Engel, Pavel Havránek, Karel Hovorka st., Bohumil Koška, Martin Mikuláš, Oldřich Musil, Eduard Pavlíček, Vladimír Pospíšil, Karel Polišenský, Karel Kalaš, Jana Robenková, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Alena Karešová, Oleg Reif, Vladimír Drha, Hana Čížková, Jiří Wimmer, Vladimír Hrubý, Josef Karlík, Bronislav Poloczek, Aťka Janoušková, Daniela Bakerová, Marek Mikuláš, Roman Hájek

Na můj vkus se tam málo vyskytoval Fantomas (František Peterka:))), ale i tak jde o nedostižné dílo, neboť v něm pan Vorlíček výborně propojil svět pohádek a svět reálný. Tvrzení o nedostižnosti jen potvrzuje naprosto zbytečná "druhá série", ve které je sice více Fantomase, ale zas je tam na pytel všechno ostatní:)(16.9.2003)

Scénáristické duo Macourek & Vorlíček je jedinečné a málokdo se jim dokázal a možná i dokáže kdy vyrovnat. Jejich výjimečné nápady sahaly až do třinácti třicetiminutových epizod plných humoru, vynikajících hereckých es a schopnosti navodit u diváka nezapomenutelný zážitek na celý život. Už to, že je chuť se k něčemu znovu vracet je myslím docela dobré měřítko dokonalé kvality a mistrovství.(22.9.2014)

Krásná princezna, jejíž vzdělání skončilo u skoňování podsatných jmen, odloží diadém a princeznovské šaty, aby v legínách a košili mohla v rodině muže, se kterým si je aspoň o čem povídat, čarovat podle kuchařky "Vaříme zdravě, chutně, hospodárně". Tu kuchařku máme doma taky, ten diadém mě fascinoval víc než kouzelný prsten. Asi to bude tím, že vařit umím i bez prstenu. Ale ten kouzelný plášť, to bych si chtěla zkusit. Na výstavě jak se obléká pohádka jsem si na něj mohla aspoň sáhnout.(27.8.2010)

Moje dětství. Moje fantazie a dobrodružství na obrazovce. Dívám se dodnes, ale dnes se již neunáším na oblacích fantazie ani na létajícím kufru, ale unáším se na podívané na umění takových herců, jakými byli Vlastimil Brodský, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Jiří Sovák a další. Nádherné dílo s nádherným příběhem.(29.12.2012)

První řada téhle pohádky byla opravdu výborná a vytknout se jí dalo jenom málo co. Bohužel s dalšími pokračováními se do příběhu dostává stále víc a víc postav a z velmi příjemného seriálu se stává jenom nadstavovaná kaše. Ale dodneška se většinou, když na Arabelu náhodou v televizi narazím, rád posadím a vychutnám si vzpomínku na jeden z mála dobrých českých seriálů.(21.4.2007)

• - "Havran" do kterého se přeměňoval Rumburak (Jiří Lábus) byl ve skutečnosti krkavec. Chovatel Viktor Čahoj na tuto chybu režiséra Vorlíčka několikrát upozorňoval, ale už nechtěli přepisovat scénář. Krkavec je proti havranovi mnohem větší.
    Krkavec Jack (na natáčení se podílelo více krkavců, ale Jack byl nejchytřejší) stále žije u svého chovatele. Je mu přes třicet let, přičemž krkavci se můžou dožít až 80 let. (checa)

• - Ve scéně, kdy Arabela (Jana Nagyová) utíká od Rumburaka (Jiří Lábus) do světa lidí, drží létající kufr v pravé ruce. Když se však vzápětí ve světě lidí objeví, drží jej v ruce levé. (Jardaboss)

• - V roku 2013 bol Václav Vorlíček oslovený, aby pre nemeckú televíziu natočil remake seriálu s kompletne nemeckým obsadením. Ten to odmietol. (Raccoon.city)