Arabela (TV seriál)

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Československo, 1980, 6 h 17 min (Minutáž: 13x29 min)

Emil Sirotek

Luboš Fišer

Jana Nagyová, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Dagmar Patrasová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Ondřej Kepka, Veronika Týblová, Jiří Hrzán, František Filipovský, Iva Janžurová, Jitka Zelenohorská, Dana Vávrová, Lenka Termerová, Hana Talpová, Simona Stašová, Helena Růžičková, Ludmila Roubíková, Zdenka Procházková, Alena Procházková, Míla Myslíková, Lenka Kořínková, Věra Kalendová, Jana Drbohlavová, Ivana Andrlová, Jana Andresíková, Vlastimil Zavřel, Oldřich Vízner, Josef Větrovec, Oldřich Velen, Luba Skořepová, Radim Vašinka, Jaroslav Tomsa, Václav Sloup, Svatopluk Skládal, Otto Šimánek, Ladislav Šimek, Josef Šebek, Milan Riehs, Čestmír Řanda st., Jan Přeučil, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Gustav Opočenský, Vít Olmer, Jiří Datel Novotný, Milan Neděla, Václav Mareš, Jiří Lír, Václav Lohniský, Zdeněk Kutil, Jan Kraus, Jiří Krampol, Václav Kotva, Luděk Kopřiva, Jiří Kodet, Antonín Jedlička, Vítězslav Jandák, Vladimír Hrabánek, Zdeněk Hodr, Stanislav Hájek, Josef Dvořák, Jaroslav Drbohlav, Jan Cmíral st., Petr Brukner, Karel Augusta, Augustín Kubán, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Ladislav Županič, František Peterka, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Vladimír Krška, Eugen Jegorov, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, Jan Kuželka, Mirko Musil, Petr Svojtka, Miloslav Homola, Jiří Krytinář, Luděk Nešleha, František Hanus, Karel Koloušek, Jiří Bednář, Milada Ježková, Jiří Růžička ml., Martin Šotola, Stanislav Litera, Jan Vokurka, Běla Jurdová, Jiřina Steimarová, Petr Jákl st., Rudolf Vodrážka, Bohuslav Ličman, Petr Skarke, Pavel Spálený, Hana Vávrová-Heřmánková, Josef Střecha, Jiří Samek, Otto Budín, Karel Engel, Pavel Havránek, Karel Hovorka st., Bohumil Koška, Martin Mikuláš, Oldřich Musil, Eda Pavlíček, Vladimír Pospíšil, Karel Polišenský, Karel Kalaš, Jana Robenková, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Alena Karešová, Oleg Reif, Vladimír Drha, Hana Čížková, Jiří Wimmer, Vladimír Hrubý, Josef Karlík, Bronislav Poloczek, Aťka Janoušková, Daniela Bakerová, Marek Mikuláš, Roman Hájek

Co říct, jako dítě jsem tenhle pohádkový seriál vyloženě žrala a možná i dnes bych byla schopná vidět nějaký díl bez újmy na duševním zdraví. Hrozně se mi líbil Rumburak:-). Úspěchu jistě pomohla řada vynikajících českých herců, skvělé kostýmy i příběhy plné fantazie - byť občas vyloženě absurdní (viz postava francouzského Fantomase mezi českými princeznami a čarodějnicemi, divím se, že nebyl zakomponován i Mrazík:-)). "Arabela" je seriál pro děti, budu tedy hodnotit ze svého někdejšího dětského hlediska: 95%.(22.4.2009)

• igi B.

Proboha, co na tomto klopotně upoceném seriálu pro ty naše socialistické dětičky vidí všichni ti velkorysí pětihvězdičkovití hodnotitelé? Že se nic lepšího touto formou a obsahem v téhle zemi neurodilo? A pokračování - to byl už toporný hnus... Ano, toto dílko vychovávalo všechny ty dnešní Koljaře a Pelíškáře. Spousta z nich nestačila dorůst. Stačí se jen mrknout na to množství hrubek v pochlebleptných komentářích. Smutné. Velice smutné a asi typicky české. Škoda slov...(13.9.2005)

Pohádkový seriál, který spousta lidí žrala a žere dodnes, ale na druhé straně je nutno přiznat, že u nás byla natočena spousta a spousta daleko lepších pohádek. Ten seriál vlastně ani není tak pohádkový, jako spíš rodinný, protože je tam spousta scén, které pochopí jenom dospělí. Právě širokým záběrem diváka, pro kterého je tento seriál určený spolu se skvělým hereckým obsazením a hereckými výkony, je zřejmě daná jeho popularita. Jinak samotný námět, který je postaven téměř na parodování všech možných pohádek a světa pohádek vůbec, nic moc. Občas až trochu násilně slepované a poskládané. Pro mě nakonec celkem slušný průměr.(24.4.2012)

Narozdíl od pokračování je původní Arabela vytvořena "tradičnějším" pojetím. Jsou zde vyobrazeny ryze české/německé pohádky a tamní pohádky jsou vymezeny pro ty dospělé a děti. V tomto případě se jednoznačně bylo zaměřeno na děti a bylo to i vidět. Herecké obsazení na tehdejší dobu, to byla prakticky klasika a prakticky to nejlepší co bylo v tehdejší dobou k dispozici. Sám Vorlíček si pochvaloval, že se mu podařilo sehnat na 125 herců, což nebylo vzhledem k vytížení v divadle či na jiných projektech zcela snadné. Na tehdejší dobu to taky mělo specifické úvody a závěry, zvláště Cliffhangery patří v Arabele mezi ty nejlepší co v českých seriálech existuje, však Vorlíček si na tomto hodně trval. Ohledně děje, musím znovu připomenout že se jednalo hodně o dětský seriál, funny/crazy situace kdy si děti dělali srandu z dospělých (zvláště z kantorů), nebo dospělí z vedoucích kapacit (režiséři, policajti atd), nebylo málo a do jisté míry to mohlo pro dospělého zdát se být trapné. Nicméně tvůrci uměli pracovat s charaktery postav (viz Rumburak vs. zbytek), 13 dílů mělo souvislý děj, hlavu a patu, diváka prostě nechával neustále ve střehu a na závěr ho vždy dokázal překvapit s tím, že po konci dílu člověk skutčně řval že je konce. Díl měl stopáž okolo 30 minut, což nebylo obvyklé pro tak nákladnou seriálovou produkci a ještě více tak nechával člověka natěšeného na další díl a zároveň zklamaného že díl končí. Tohleto napětí možná člověku chybělo u pokračování, ale o tom si můžete přečíst v mém komentáři u Arabela se vrací. Takže pokuď odmyslíte jistou infantilitu pro děti, na tehdejší dobu se jedná o solidní fantasy příběh, který nakonec funguje i pro dospělé jako takovou nevázanou odychovou zábavu. Jednoznačně doporučuju - 4*.(31.8.2015)

První řada téhle pohádky byla opravdu výborná a vytknout se jí dalo jenom málo co. Bohužel s dalšími pokračováními se do příběhu dostává stále víc a víc postav a z velmi příjemného seriálu se stává jenom nadstavovaná kaše. Ale dodneška se většinou, když na Arabelu náhodou v televizi narazím, rád posadím a vychutnám si vzpomínku na jeden z mála dobrých českých seriálů.(21.4.2007)

• - Princeznu Arabelu měla původně hrát Libuše Šafránková. Ta ale kvůli zdravotním důvodům roli nepřijala. Nakonec alespoň představitelku Arabely Janu Nagyovou nadabovala. (Stocki)

• - Natáčeno v Černošicích, hradu Český Šternberk, Praze - Hradčanech. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - "Havran" do kterého se přeměňoval Rumburak (Jiří Lábus) byl ve skutečnosti krkavec. Chovatel Viktor Čahoj na tuto chybu režiséra Vorlíčka několikrát upozorňoval, ale už nechtěli přepisovat scénář. Krkavec je proti havranovi mnohem větší.
    Krkavec Jack (na natáčení se podílelo více krkavců, ale Jack byl nejchytřejší) stále žije u svého chovatele. Je mu přes třicet let, přičemž krkavci se můžou dožít až 80 let. (checa)