Arabela (TV seriál)

• Česko

Arabela

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Československo, 1980, 6 h 17 min (Minutáž: 29 min)

Emil Sirotek

Luboš Fišer

Jana Nagyová, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Dagmar Patrasová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Ondřej Kepka, Veronika Týblová, Jiří Hrzán, František Filipovský, Iva Janžurová, Jitka Zelenohorská, Dana Vávrová, Lenka Termerová, Hana Talpová, Simona Stašová, Helena Růžičková, Lída Roubíková, Zdenka Procházková, Alena Procházková, Míla Myslíková, Lenka Kořínková, Věra Kalendová, Jana Drbohlavová, Ivana Andrlová, Jana Andresíková, Vlastimil Zavřel, Oldřich Vízner, Josef Větrovec, Oldřich Velen, Luba Skořepová, Radim Vašinka, Jaroslav Tomsa, Václav Sloup, Svatopluk Skládal, Otto Šimánek, Ladislav Šimek, Josef Šebek, Milan Riehs, Čestmír Řanda st., Jan Přeučil, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Gustav Opočenský, Vít Olmer, Jiří Datel Novotný, Milan Neděla, Václav Mareš, Jiří Lír, Václav Lohniský, Zdeněk Kutil, Jan Kraus, Jiří Krampol, Václav Kotva, Luděk Kopřiva, Jiří Kodet, Antonín Jedlička, Vítězslav Jandák, Vladimír Hrabánek, Zdeněk Hodr, Stanislav Hájek, Josef Dvořák, Jaroslav Drbohlav, Jan Cmíral st., Petr Brukner, Karel Augusta, Augustín Kubán, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Ladislav Županič, František Peterka, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Vladimír Krška, Eugen Jegorov, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, Jan Kuželka, Mirko Musil, Petr Svojtka, Miloslav Homola, Jiří Krytinář, Luděk Nešleha, František Hanus, Karel Koloušek, Jiří Bednář, Milada Ježková, Jiří Růžička ml., Martin Šotola, Stanislav Litera, Jan Vokurka, Běla Jurdová, Jiřina Steimarová, Petr Jákl st., Rudolf Vodrážka, Bohuslav Ličman, Petr Skarke, Pavel Spálený, Hana Vávrová-Heřmánková, Josef Střecha, Jiří Samek, Otto Budín, Karel Engel, Pavel Havránek, Karel Hovorka st., Bohumil Koška, Martin Mikuláš, Oldřich Musil, Eduard Pavlíček, Vladimír Pospíšil, Karel Polišenský, Karel Kalaš, Jana Robenková, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Alena Karešová, Oleg Reif, Vladimír Drha, Hana Čížková, Jiří Wimmer, Vladimír Hrubý, Josef Karlík, Bronislav Poloczek, Aťka Janoušková, Daniela Bakerová, Marek Mikuláš, Roman Hájek, Pavel Želízko, Alena Karešová (vyp.)

Když mi někdo řekne co si vybavím pod pojmem "Studio kamarád" tak to jednoznačně bude jeden z kultovních seriálů mého dětství - ARABELA.Tak dokonale provázanou fikci pohádkového světa a se světem reálným,dokázali pánové Vorlíček-Macourek právě v tomto seriálu.Dát dohromady jednotlivé pohádkové postavy Říše pohádek,tak aby výsledek nepůsobil příliš násilně se myslím zde povedlo velmi dobře(pozn."Velmi dobře" v tomto řípadě znamená pouze to,že se snažím šetřit superlativy.Ne že hodnotím jako ve škole ...za 3.) Mimochodem,všimli jste si,že jak v Arabele,tak např. i v Létajícím Čestmírovi nebo v Návštěvnících, střet světa fantasy (ať už z minulosti,nebo z budoucnosti) se skutečností ,doslova odskáče Vladimír Menšík? A nádherně! V Arabele sice neskončil na psychiatrickém oddělení tak jako v Čestmírovi,ale také si užil dosyta :-)))Díky Arabele vím,že existuje něco tak absurdního jako je "korekce fázového posuvu" a podobné nepochopitelnosti :-) .Triky nejsou sice tak dokonalé jako v dnešních filmech a seriálech,ale to přeci vůbec nevadí !!! Právě taková jakoby "neumětelost" dává možnost divákovi filmový trik částečně odhalit,ale zase jen do té míry kterou mu tvůrci dovolí.Seriál,je skvěle obsazen zavedenými "firmami" (V.Menšík,S.Zázvorková,J.Sovák,O.Velen,V.Brodský,J.Brejchová,J.Lábus ,L.Županič,F.Filipovský,J.Hrzán,J.Kodet), ale i mladými tvářemi které ještě ukázali v budoucnosti,že o nich uslyšíme (V.Dlouhý,O.Kepka).Jak já nenáviděl tu týdenní frekvenci v jaké Československá televize jednotlivé díly vysílala.I dnes kdy mám všechny díly první serie na DVD a můžu si je pouštět kdy chci a jak dlouho chci,tak když slyším závěrečnou znělku jde na mne takový blbý pocit,že budu muset nějak přežít celý týden než uvidím další díl..... A na závěr pár citátů : "Karle,co mi to děláš?Já se tady za tebe peru....!" // "... žádám audienci u hlavy tohoto státu! Jo tááák,já myslel,že něco chcete!" //(15.1.2011)

Kouzelný seriál, který mne rozzáří pokaždé, když ho vidím na obrazovce a připomene mi krásu mého překonaného dětství. Nedokázal bych spočítat, kolikrát jsem ho dokola celý viděl, ale vím, že mě to nikdy nepřestalo a ani nepřestane bavit. Dnešní české seriály i filmy jsou jen urážkou těm tehdejším, kde se vyskytuje jen pramálo nepovedených, ale i ty horší jsou většinou přijatelné. Arabela je opravdu jedinečná, plná skvělých postav a pohádkové atmosféry, která si svou cestu najde úplně ke každému. 90%.(4.12.2011)

K Arabele si moje dětská duše nikdy nenašla cestu, fandil jsem Rumburakovi a chtěl aby Fantomas měl co nejvíc prostoru, na úkor všech postav a veškerého příběhu. Vadilo mi jak to bylo komplikované a nikdy nepřišel hrdina co je zbouchal na hromadu a řekl, hele králi tady máš všechny padouchy, přichystej mi uzenáče na snídani jsem zpátky. Na české poměry, však uznávám že pro děti udělali to nejlepší co v té době mohli, po scénaristické a hlavně trikové stránce.(22.6.2010)

Kdo by nechtěl mít kouzelný prsten a občas si s ním jen tak otočit a splnit si nějaký to přání. České ručičky dříve uměli dělat opravdu fantastické pohádky. A tento seriálový hit obdivuji. Pohádková země a svět lidí, kolem kterých se odehrávají všechny příběhy. Největším nepřátelem pro celé království se stal Rumburak, jenž chce ovládnout celou pohádkovou říši a vládnout jí. A o tom jestli vyhraje dobro nad zlem není až takový pochyb, ale k štěstí vede hodně dlouhá cesta. / Viděné epizody *13.dílů / Zhlédnuté vše ( Hodnocení: 10/10 )(3.11.2009)

Vánoce na začátku 80. let a televizní dárky v podobě premiérových dílů seriálů typu Arabela, Návštěvnící. Létající Čestmír... Aspoň je po čtvrtstoletí co reprízovat. Dokonalé. Počínaje Jeníčkem a Mařenkou, Pajdou a Karlem Majerovými a konče Petrem a Arabelou. Omlouvám se Rumburakovi, Xenii, manželům Blekotovým, Fantomasovi, Vigovi či královským manželům, že jsem je opomenul, ale to bych musel vypsat všechny postavy. No řekněte, kdo by si nechtěl vyzkoušet, jak funguje kouzelný prsten, nebo se zahalit do kouzelného pláště?(9.7.2008)

• - Vladimír Dlouhý (Petr Majer) mal počas natáčania veľké problémy s nadmerným pitím alkoholu. (Raccoon.city)

• - Ve scéně, kdy Arabela (Jana Nagyová) utíká od Rumburaka (Jiří Lábus) do světa lidí, drží létající kufr v pravé ruce. Když se však vzápětí ve světě lidí objeví, drží jej v ruce levé. (Jardaboss)

• - Rozprávková postava Mekota (Jiří Krytinář) mala na sebe takú masku, že namiesto očí mal dve vypuklé čočky z ručných bateriek, takže vôbec nič nevidel a na všetky pohyby ho navigoval štáb. (Raccoon.city)