Arabela (TV seriál)

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Československo, 1980, 6 h 17 min (Minutáž: 13x29 min)

Emil Sirotek

Luboš Fišer

Jana Nagyová, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Dagmar Patrasová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Ondřej Kepka, Veronika Týblová, Jiří Hrzán, František Filipovský, Iva Janžurová, Jitka Zelenohorská, Dana Vávrová, Lenka Termerová, Hana Talpová, Simona Stašová, Helena Růžičková, Ludmila Roubíková, Zdenka Procházková, Alena Procházková, Míla Myslíková, Lenka Kořínková, Věra Kalendová, Jana Drbohlavová, Ivana Andrlová, Jana Andresíková, Vlastimil Zavřel, Oldřich Vízner, Josef Větrovec, Oldřich Velen, Luba Skořepová, Radim Vašinka, Jaroslav Tomsa, Václav Sloup, Svatopluk Skládal, Otto Šimánek, Ladislav Šimek, Josef Šebek, Milan Riehs, Čestmír Řanda st., Jan Přeučil, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Gustav Opočenský, Vít Olmer, Jiří Datel Novotný, Milan Neděla, Václav Mareš, Jiří Lír, Václav Lohniský, Zdeněk Kutil, Jan Kraus, Jiří Krampol, Václav Kotva, Luděk Kopřiva, Jiří Kodet, Antonín Jedlička, Vítězslav Jandák, Vladimír Hrabánek, Zdeněk Hodr, Stanislav Hájek, Josef Dvořák, Jaroslav Drbohlav, Jan Cmíral st., Petr Brukner, Karel Augusta, Augustín Kubán, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Ladislav Županič, František Peterka, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Vladimír Krška, Eugen Jegorov, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, Jan Kuželka, Mirko Musil, Petr Svojtka, Miloslav Homola, Jiří Krytinář, Luděk Nešleha, František Hanus, Karel Koloušek, Jiří Bednář, Milada Ježková, Jiří Růžička ml., Martin Šotola, Stanislav Litera, Jan Vokurka, Běla Jurdová, Jiřina Steimarová, Petr Jákl st., Rudolf Vodrážka, Bohuslav Ličman, Petr Skarke, Pavel Spálený, Hana Vávrová-Heřmánková, Josef Střecha, Jiří Samek, Otto Budín, Karel Engel, Pavel Havránek, Karel Hovorka st., Bohumil Koška, Martin Mikuláš, Oldřich Musil, Eda Pavlíček, Vladimír Pospíšil, Karel Polišenský, Karel Kalaš, Jana Robenková, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Alena Karešová, Oleg Reif, Vladimír Drha, Hana Čížková, Jiří Wimmer, Vladimír Hrubý, Josef Karlík, Bronislav Poloczek, Aťka Janoušková, Daniela Bakerová, Marek Mikuláš, Roman Hájek

Nepřekonatelné duo Macourek – Vorlíček má na svědomí i zřejmě úplně první televizní seriál, který jsem kdy sledoval. Na černobílé televizi. Samozřejmě, v barvě je ještě lepší. ;-) Jinak je základem opět výborně vystavěný scénář, snad celá tehdejší herecká špička zhusta i v drobných rolích a triky, které tehdy působily nevídaně, a ani dnes nevypadají k smíchu. Jejich spojení reálného a pohádkového světa také značně předběhlo dobu a filmařské trendy. Prostě nadčasová klasika.(17.6.2011)

Pohádkový seriál, z dílny vyhlášeného dua Vorlíček-Macourek patří mezi nejhezčí československé seriály. Plno známých herců jako V. Menšík, V. Dlouhý, J. Sovák, J. Lábus, V. Brodský, S. Zázvorková, a mnoho dalších. Kdo by netoužil mít kouzelný prsten nebo cestovní pláš, kterým se dopravíme do kouzelné říše pohádek. Snad jen škoda, že jsme se nedočkali více dílů, protože pokus o navázání po 15 letech už se s tímto seriálem opravdu nedá srovnat.(7.1.2012)

Na můj vkus se tam málo vyskytoval Fantomas (František Peterka:))), ale i tak jde o nedostižné dílo, neboť v něm pan Vorlíček výborně propojil svět pohádek a svět reálný. Tvrzení o nedostižnosti jen potvrzuje naprosto zbytečná "druhá série", ve které je sice více Fantomase, ale zas je tam na pytel všechno ostatní:)(16.9.2003)

Výborný seriál, který jsem v dětských letech naprosto hltal. Nemohl jsem se dočkat dalších dílů. Děj je skvěle vymyšlený a plný různorodých postav ze dvou světů. Právě ono spojení světa lidského a pohádkového utvořilo vynikající, napínavé, tajemné i humorné scény. Myslel jsem si, že seriál po letech ztratil kouzlo, ale kdepak. Rád jsem ho zhlédnul i teď a zabralo to jen dva dny. Pro mě nejkultovnější český seriál. 100%(25.12.2007)

Pajdo, nech toho! Premena ľudí na zvieratá a naopak je v rozprávkach jedným z najkrajších kúziel, z ktorých sú deti užasnuté aj dnes v čase Shrekov a iných kreslených príšer. Každý týždeň sme netrpezlivo čakali, ako to s Pajdom dopadne, či sa televízny svet rozprávok dá do poriadku, alebo zlý Rumburak vyhrá nad princeznou Arabelou, ktorá kvôli tomu prišla z krajiny, ktorá existuje len pre radosť detí.(24.12.2013)

• - Natáčelo se v Černošicích, v Průhonickém parku, hradu Český Šternberk, na zřícenině Helfenburk, v Praze u Park hotelu, v České televizi, Praze - Kyjích a na Karlově náměstí. [Zdroj: Filmovamista.cz]). (M.B)

• - Ondřej Kepka se jako dítě jednoho dne při výpadku proudu v ateliéru ztratil. Jak bloudil scénami, jež byly v ateliéru postavené, narazil na kulisy koupelnové scény pro trpaslíky. Našel tak se zděšením záchodovou místu, která mu byla tehdy vysoká až k hlavě. (FIBO)

• - Natáčeno v Černošicích, hradu Český Šternberk, Praze - Hradčanech. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)