Arabela (TV seriál)

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Československo, 1980, 6 h 17 min (Minutáž: 13x29 min)

Emil Sirotek

Luboš Fišer

Jana Nagyová, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Dagmar Patrasová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Ondřej Kepka, Veronika Týblová, Jiří Hrzán, František Filipovský, Iva Janžurová, Jitka Zelenohorská, Dana Vávrová, Lenka Termerová, Hana Talpová, Simona Stašová, Helena Růžičková, Ludmila Roubíková, Zdenka Procházková, Alena Procházková, Míla Myslíková, Lenka Kořínková, Věra Kalendová, Jana Drbohlavová, Ivana Andrlová, Jana Andresíková, Vlastimil Zavřel, Oldřich Vízner, Josef Větrovec, Oldřich Velen, Luba Skořepová, Radim Vašinka, Jaroslav Tomsa, Václav Sloup, Svatopluk Skládal, Otto Šimánek, Ladislav Šimek, Josef Šebek, Milan Riehs, Čestmír Řanda st., Jan Přeučil, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Gustav Opočenský, Vít Olmer, Jiří Datel Novotný, Milan Neděla, Václav Mareš, Jiří Lír, Václav Lohniský, Zdeněk Kutil, Jan Kraus, Jiří Krampol, Václav Kotva, Luděk Kopřiva, Jiří Kodet, Antonín Jedlička, Vítězslav Jandák, Vladimír Hrabánek, Zdeněk Hodr, Stanislav Hájek, Josef Dvořák, Jaroslav Drbohlav, Jan Cmíral st., Petr Brukner, Karel Augusta, Augustín Kubán, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Ladislav Županič, František Peterka, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Vladimír Krška, Eugen Jegorov, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, Jan Kuželka, Mirko Musil, Petr Svojtka, Miloslav Homola, Jiří Krytinář, Luděk Nešleha, František Hanus, Karel Koloušek, Jiří Bednář, Milada Ježková, Jiří Růžička ml., Martin Šotola, Stanislav Litera, Jan Vokurka, Běla Jurdová, Jiřina Steimarová, Petr Jákl st., Rudolf Vodrážka, Bohuslav Ličman, Petr Skarke, Pavel Spálený, Hana Vávrová-Heřmánková, Josef Střecha, Jiří Samek, Otto Budín, Karel Engel, Pavel Havránek, Karel Hovorka st., Bohumil Koška, Martin Mikuláš, Oldřich Musil, Eduard Pavlíček, Vladimír Pospíšil, Karel Polišenský, Karel Kalaš, Jana Robenková, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Alena Karešová, Oleg Reif, Vladimír Drha, Hana Čížková, Jiří Wimmer, Vladimír Hrubý, Josef Karlík, Bronislav Poloczek, Aťka Janoušková, Daniela Bakerová, Marek Mikuláš, Roman Hájek

Svého času pro mě existovali dva skutečné světy. Ten náš šedý nudný a hlavně bez kouzel, ale ten druhý otevíral mojí fantazii. Nebyl žádný Harry Potter, Spiderman,Batman ani jiný hrdina nebo kouzelník. Byl tady pan Sovák, Lábus, Brodský a další nezapomenutelní herci, kteří mi dovolili alespoň na okamžik uvěřit pohádkám a udělala ze mně slušného a milého chlapce. No dobře tak polovina je pravda, ale i tak je to neskutečné, jak skvělé časy to byly. Český zlatý seriál.(26.2.2011)

Duo Macourek+Vorlíček opravdu "naplnilo" naši kinematografii nápady k nezaplacení. Geniálními a přitom jednoduchými. Nezapomenutelné je vše od pana Majera (jezevčíka, jinak též skvělý Vladimír Menšík :-), přes "továrnu pozpátku" až po sousoší Muž, slinící si prrrst a jeho přřřátelé :))) Ve své době mě ještě hodně bavil a naplňoval naprosto nepohádkový závěr, dávající ohromný smysl celému uběhnuvšímu pohádkovému ději.(4.11.2003)

Bohužel jsem teď Arabelu viděl znova a musím ubrat ze svých "dětských" 4* na 3*. Janu Nagyovou asi Vorlíček klátil, jinak si nedokážu představit, že by takovýmu hereckýmu dřevu svěřil jednu z hlavních rolí. No a během toho klácení už mu nezbejval čas na scénář a tak to chvilkama vypadá, jak to vypadá -- dějový zvraty jsou občas těžkej facepalm. Ale jako děcko jsem to žral, to se musí nechat. Staříci by se asi neměli dívat na hity mládí :)(2.8.2012)

Úplně nejoblíbenější pohádka z mého dětství. V české kinematografii překvapuje, alespoň pro mě, návazností jednotlivých dílů a kvalitním zpracováním. Navíc jsem strašně chtěl vlastnit "Arabely prsten" a různé fantomasovi vymoženosti. Dokonce jsem si některé i vyrobil:) Jednoduše taková pohádka, ke které se vždycky rád vrátím.(14.12.2008)

"Jsem ředitel Duda, přeji vám dobrý večer." Sú scény, ktoré sa vám chtiac-nechtiac zapíšu v pamäti, že na ne nikdy nezabudnete. Blbnutie s prsteňom v triede 3.B medzi ne určite patrí, aj po toľkých rokov beznádejne lapám po dychu, čo sa nemôžem prestať smiať. Pohoda, široký úsmev na tvári, jednoduché pocity dobrej nálady - to všetko Arabela prináša. I keď sa nájde pár vecí, ktoré môžu prekážať (Niekedy dosť zbytočné naťahovanie, naháňačky), aj tak ide o jednu z najkúzelnejších vecí, ktorú dokázalo Československo vytvoriť. Obľúbená epizóda: Jeníček a Mařenka(5.8.2012)

• - Ve scéně, kdy Arabela (Jana Nagyová) utíká od Rumburaka (Jiří Lábus) do světa lidí, drží létající kufr v pravé ruce. Když se však vzápětí ve světě lidí objeví, drží jej v ruce levé. (Jardaboss)

• - Šaty pre Arabelu (Jana Nagyová) navrhol a ušil Theodor Pištěk, ktorý herečke ušil aj jej svadobné šaty pri jej prvej civilnej svadbe s Mirom Kubovičom. (Raccoon.city)

• - Natáčeno v Praze Na Příkopě, v ČVUT v Praze - Dejvicích, Záběhlicích, Černošicích, zřícenině hradu Helfenburk, hradu Český Šternberk. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)