Arabela (TV seriál)

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Československo, 1980, 6 h 17 min (Minutáž: 13x29 min)

Emil Sirotek

Luboš Fišer

Jana Nagyová, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Dagmar Patrasová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Ondřej Kepka, Veronika Týblová, Jiří Hrzán, František Filipovský, Iva Janžurová, Jitka Zelenohorská, Dana Vávrová, Lenka Termerová, Hana Talpová, Simona Stašová, Helena Růžičková, Ludmila Roubíková, Zdenka Procházková, Alena Procházková, Míla Myslíková, Lenka Kořínková, Věra Kalendová, Jana Drbohlavová, Ivana Andrlová, Jana Andresíková, Vlastimil Zavřel, Oldřich Vízner, Josef Větrovec, Oldřich Velen, Luba Skořepová, Radim Vašinka, Jaroslav Tomsa, Václav Sloup, Svatopluk Skládal, Otto Šimánek, Ladislav Šimek, Josef Šebek, Milan Riehs, Čestmír Řanda st., Jan Přeučil, Jiří Pleskot, Michal Pešek, Gustav Opočenský, Vít Olmer, Jiří Datel Novotný, Milan Neděla, Václav Mareš, Jiří Lír, Václav Lohniský, Zdeněk Kutil, Jan Kraus, Jiří Krampol, Václav Kotva, Luděk Kopřiva, Jiří Kodet, Antonín Jedlička, Vítězslav Jandák, Vladimír Hrabánek, Zdeněk Hodr, Stanislav Hájek, Josef Dvořák, Jaroslav Drbohlav, Jan Cmíral st., Petr Brukner, Karel Augusta, Augustín Kubán, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Ladislav Županič, František Peterka, Ivo Niederle, Jaroslav Mareš, Vladimír Krška, Eugen Jegorov, Vlastimil Bedrna, Jiří Bruder, Jan Kuželka, Mirko Musil, Petr Svojtka, Miloslav Homola, Jiří Krytinář, Luděk Nešleha, František Hanus, Karel Koloušek, Jiří Bednář, Milada Ježková, Jiří Růžička ml., Martin Šotola, Stanislav Litera, Jan Vokurka, Běla Jurdová, Jiřina Steimarová, Petr Jákl st., Rudolf Vodrážka, Bohuslav Ličman, Petr Skarke, Pavel Spálený, Hana Vávrová-Heřmánková, Josef Střecha, Jiří Samek, Otto Budín, Karel Engel, Pavel Havránek, Karel Hovorka st., Bohumil Koška, Martin Mikuláš, Oldřich Musil, Eduard Pavlíček, Vladimír Pospíšil, Karel Polišenský, Karel Kalaš, Jana Robenková, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Alena Karešová, Oleg Reif, Vladimír Drha, Hana Čížková, Jiří Wimmer, Vladimír Hrubý, Josef Karlík, Bronislav Poloczek, Aťka Janoušková, Daniela Bakerová, Marek Mikuláš, Roman Hájek

Úplně nejoblíbenější pohádka z mého dětství. V české kinematografii překvapuje, alespoň pro mě, návazností jednotlivých dílů a kvalitním zpracováním. Navíc jsem strašně chtěl vlastnit "Arabely prsten" a různé fantomasovi vymoženosti. Dokonce jsem si některé i vyrobil:) Jednoduše taková pohádka, ke které se vždycky rád vrátím.(14.12.2008)

Pro mě srdeční záležitost, přináší mi krásné vzpomínky z dětství, kdy se celá rodina sešla u televize a čtyři generace se dívaly na Arabelu. Už jen pro to si toto dílo zaslouží uznání. A kdybych měla kouzelný prsten, tak ho s chutí obtočím kolem prstu s přáním, abych se mohla vrátit do dětství a všechno to znovu zažít.(23.11.2010)

Narozdíl od pokračování je původní Arabela vytvořena "tradičnějším" pojetím. Jsou zde vyobrazeny ryze české/německé pohádky a tamní pohádky jsou vymezeny pro ty dospělé a děti. V tomto případě se jednoznačně bylo zaměřeno na děti a bylo to i vidět. Herecké obsazení na tehdejší dobu, to byla prakticky klasika a prakticky to nejlepší co bylo v tehdejší dobou k dispozici. Sám Vorlíček si pochvaloval, že se mu podařilo sehnat na 125 herců, což nebylo vzhledem k vytížení v divadle či na jiných projektech zcela snadné. Na tehdejší dobu to taky mělo specifické úvody a závěry, zvláště Cliffhangery patří v Arabele mezi ty nejlepší co v českých seriálech existuje, však Vorlíček si na tomto hodně trval. Ohledně děje, musím znovu připomenout že se jednalo hodně o dětský seriál, funny/crazy situace kdy si děti dělali srandu z dospělých (zvláště z kantorů), nebo dospělí z vedoucích kapacit (režiséři, policajti atd), nebylo málo a do jisté míry to mohlo pro dospělého zdát se být trapné. Nicméně tvůrci uměli pracovat s charaktery postav (viz Rumburak vs. zbytek), 13 dílů mělo souvislý děj, hlavu a patu, diváka prostě nechával neustále ve střehu a na závěr ho vždy dokázal překvapit s tím, že po konci dílu člověk skutčně řval že je konce. Díl měl stopáž okolo 30 minut, což nebylo obvyklé pro tak nákladnou seriálovou produkci a ještě více tak nechával člověka natěšeného na další díl a zároveň zklamaného že díl končí. Tohleto napětí možná člověku chybělo u pokračování, ale o tom si můžete přečíst v mém komentáři u Arabela se vrací. Takže pokuď odmyslíte jistou infantilitu pro děti, na tehdejší dobu se jedná o solidní fantasy příběh, který nakonec funguje i pro dospělé jako takovou nevázanou odychovou zábavu. Jednoznačně doporučuju - 4*.(31.8.2015)

V ARABELE Macourek s Vorlíčkem velmi zdařile propojili a zúročili dvě linie svojí dosavadní tvorby - pohádky a sci-fi crazy komedie/parodie - a jako obvykle se mohli opřít o luxusní obsazení v čele s Menšíkem, Brodským, Sovákem a Lábusem. Příběh o skutečném světě ovlivňujícím paralelní svět fikce připomíná jinou klasiku mého dětství, NEKONEČNÝ PŘÍBĚH, který ale poprvé knižně vyšel ve stejném roce, kdy byla natočena ARABELA. Zajímavý námět, sympatické postavy, napínavý a zamotaný děj, typické macourkovsko-vorlíčkovské motivy, gagy, dialogy a hlášky ("NEPOSLOUCHEJTE HO, JE TO BLÁZEN." - "A CO JSTE VY? - "ČARODĚJ.") , gejzír nápadů a famózní znělka. A fešné princezny. Zřetelně si pamatuju, jak jsem jako děcko hluboce prožíval všechny intriky Rumburaka, jakož i dvou malých sígrů, co se na chvíli zmocnili kouzelného prstenu, nebo když kouzelné artefakty měnily majitele (nebo byly zničeny). S odstupem času mě nejvíc dostal do kolen Menšíkem nadabovaný jezevčík.(3.1.2016)

Kultovní seriál. Viděla jsem ho poprvé když mi bylo šest a od té doby ho můžu vidět kdykoliv znovu. Všechny jsme jako malé holky chtěly vypadat jako Arabela, oblékat se jako ona a vlastnit její prsten. Životní role pro Jiřího Lábuse jako čaroděje 2. kategorie Rumburaka - tu už nepřekonalo nic. Koprodukce se západoněmeckou televizí asi také způsobila to, že reálie nebyly "socialistické", ale připomínaly spíše kapitalistickou cizinu nebo spíš nějakou neurčitou jinou zemi.(22.10.2007)

• - Keď majú Honzík a Mařenka v 7. diele seriálu hodinu klavíra, učiteľka pani Millerová (Iva Janžurová) ich upozorňuje na nesprávne zahranú notu slovami: „Tak dost, tam je "cis" a ne "c"!“ V skutočnosti ale zaznel falošný tón "fis" namiesto správneho "f". (Fanda_Jary)

• - Poté, co pan Majer (Vladimír Menšík) zapíjí vodou ze skleničky prášek, protože ho z blázince v televizi bolí hlava, položí sklenici na stůl. Když ho však promění čaroděj Vigo (Jiří Sovák) v jezevčíka, sklenička mizí. (Jardaboss)

• - Natáčeno v Černošicích, v Praze na náplavce pod Jiráskovým mostem, v Kralupech nad Vltavou (továrna). [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)