Návštěvníci

• Západní Německo Die Besucher (více)
Sci-Fi / Rodinný / Komedie
Československo / Západní Německo, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)

Hudba:

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dáda Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov (více)

Epizody(15)

Nesmrtelný český sci-fi seriál pro celou rodinu. Píše se rok 2484 a počítač CML (CENTRÁLNÍ MOZEK LIDSTVA) signalizuje neznámé těleso, jehož srážka se Zemí může mít katastrofální následky. Narychlo svolaná Světová rada zvažuje, jak zabránit hrozícímu zániku civilizace. Jisté řešení nabídne akademik Richard, který je specialistou na historii lidstva. Připomene postavu velkého učence 20. století Adama Bernaua, který už jako malý chlapec objevil princip umožňující přesun kontinentů a zaznamenal jej do svých školních sešitů. Jejich nález by bezpochyby zachránil život na ohrožené planetě Zemi. A tak se vědecká expedice v čele s akademikem Richardem vydává na cestu zpátky časem...
Taková je výchozí situace seriálu Návštěvníci, který s humornou nadsázkou konfrontuje náš nedokonalý svět s dokonalostí světa budoucnosti. Popravdě ale tohle srovnání pro nás nedopadá zase tak špatně. Autoři Ota Hofman a Jindřich Polák totiž vidí pokračování lidské existence nikoli v odosobněné a přetechnizované budoucnosti, ale v obyčejném lidském citu, toleranci, zvídavosti a zdravém selském rozumu, který odjakživa posunoval dějiny lidstva tím správným směrem. (Česká televize)

noriaki

Na to že se seriál odehrává v době "Star Treku", lidstvo zase tak velký pokrok neudělalo. Respektive představivost Jindřicha Poláka není zdaleka tak bezbřehá, jak se mi kdysi zdálo. Nápadů také není tolik aby zaplnily všech patnáct dílů a tak kvalita občas nepěkně zakolísala.. Myslel jsem si, že bude zábavnost stát na serepetičkách z budoucnosti a ulítlém ději, ale mnohem větší dojem zenechal vynikající Josef Bláha a skvělá hudba Karla Svobody. Zmíním ještě vedlejší rolik Jiřího Kodeta v roli vyčůraného kolotočáře. Na konci mi ho bylo skoro líto. ()

PetrPan2

Srdeční záležitost a duch mého dětství... takovéhle seriály člověku ovlivní celý jeho život... Nedávno jsem to viděl znovu a musím říct, že ani po těch letech, desetiletí a změny poměrů to neztratilo své kouzlo a vtip. ()

Trustme

Tenhle seriál stojí na jedné postavě a tou je akademik Richard (původně Filip) v podání usurpátorského Josefa Bláhy. Plus samozřejmě na několika dalších dnes již legendárních scénách a postavách: Laserová pilka, Děda Drchlík - zachránce světa, CML, nahá Dáda Patrasová, krtkování, humidování, pršení, oko 1, pes Fido, spratek Bernau, specialista Karas, v počátku přípravy báječně vypadající amarouny, smolařský kolotočář Eda a analogová hudba Karla Svobody. ()

ella

Do tohohle jsem nikdy nemohla proniknout...je to množství motivů a obrazů, z nichž je vytvořen příběh pro mě nezajímavý. ()

Palvinie

To je vskutku zajímavé, kolikrát je zde opomíjena nahá Dáda Patrasová. To já si spíše pamatuji na amarouny. Moc hezké, jak si páni tvůrci představovali v dávných letech léta budoucí. Možná by nebyl až tak špatný nápad nějaký ten CML v budoucnu mít... ()

LEGACY

Futuristické retro, které už v dnešní době působí spíše úsměvně, přesto dokáže často pobavit a poukázat na proměnlivost doby. Herecká smetánka a celkem oddychový tempo se přičiní o to, že člověk může dokonale vypnout a neřešit blbosti. Prostě umírněná verze českého Startreku, pro generace co byly uvězněni v totalitě. ()

Ravi

Neznám lepší český seriál, než jsou "Návštěvníci". Genialita tvůrců i provedení podle mě nepřekonaná. Zatím. 100% = 5/5 ()

Autogram

Jednoznačne najlepší seriál minulej doby a dokonca sci-fi. Každý týždeň sme sadali k televízoru a s otvorenými ústami čakali, čo bude nové u návštevníkov. Čo vymyslí Karas, ako sa robia amarouny a čo predvedie Patrasová. K myšlienke Centrálneho Mozgu Ľudstva sa v skutočnosti stále viac približujeme a zaručene ho v krátkej budúcnosti dosiahneme. ()

MrMar

Na tomhle seriálu mě vždycky rozčilovalo, že musím čekat na další díly. Klidně bych ho zkouknul v kuse... ()

pfa

Vynikající humorný sci-fi seriál neztrácí nic na své kvalitě ani dnes, a to jak filmově, tak také hudebně! [9/1O] (Návštěvníci, ČSSR, sci-fi seriál) ()

voleman

Možná nejlepší Český seriál, který kdy vznikl. Originální a velmi zábavné Sci-fi, které se ani po 30 letech nemá za co stydět. Herecké výkony, hlavně Josef Bláha a i hudba jsou na velmi dobré úrovni. Také na svou dobu velmi povedené triky a skvělý scénář s režií zajištují tomuhle seriálu to, že i dnes se na něj velmi rád podívám, což se u mnoha seriálů nestává a Českých už vůbec ne. 90% ()

manonfire

Josef Bláha nejlepší, puntičkářský a přitom tak mile až pateticky něžný ke svému vědeckému teen vzoru. Taky si člověk uvědomil, jak byla Dáda nádherná a nemyslím tím její typické vlhké scény s delfíny ani Abrhámem, prostě ten půvab, který docenil až pan Felix díky té své dlouhé a na konci prudce zahnuté trubce, o pěstěném nátisku nemluvě. Jiří Datel Novotný měl myslím našlápnuto k idolu žen, jeho sympatický ksicht tehdy jistě nedojal jen Jitku Molavcovou či CML(čti cumel) v podání Miroslava Moravce. Akorát věčná luxusní svině Dana Bartůňková odolala, dajíce jako vždycky přednost materiálním hodnotám tentokrát nikoliv v podobě zláťáků od čertova švagra, nýbrž zlatým pískům v Bulharsku. Vlasta Brodský opětovně ideální pro svou roli. Josef Dvořák byl čtvrté kolo u vozu, holt bylo potřeba i někoho se slabostí pro technická udělátka či buřty, a ačkoliv se pro tuto roli Dáda veskrze nabízela, tvůrci si netroufli smělou myšlenkou dovézt do konce. Odejmuto od vtipkování, seriál nikoliv ideální, nicméně s jasně převažující skvadrou kladů, mezi něž přiřaďme i Svobodu, Švankmajera a hlavně celkově pozitivní až roztomilé charaktery hlavních i vedlejších postav. Milá vzpomínka. Každý seriál, který aspoň maličko zabolí, když končí, je přínos, zvláště z pohledu dnešních "projektů". 80% ()

Smileface

NEJlepší, NEJvětší, NEJdražší prostě NEJ seriál české televize. Návštěvníci mají výborné herecké obsazení v čele s výborných Josefem Bláhou a jeho nezapomenutelnou postavou akademika Richarda. Jemu sekundují Josef Dvořák který je vždy při chudi, sladká Dáša Patrasová či vesnický balík Vlastimil Brodský. Kdo tento seriál neviděl připravil se o hodně protože v jeho 7,5 hodinách naleznete vše, co si jen lze od českého seriálu přát. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let