Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

WolfR

Třetí Bondovka s názvem Goldfinger patří určitě mezi tři nejlepší Bondovky. Všechno tak klape! Ta chemie je neuvěřitelná! Connery snad v nejlepší formě, Bond girl dostatečně sexy, ale i dostatečně mrcha, záporák Goldfinger a jeho přisluhovač dokonalí a zápletka se zlatochtivým magorem dostatečně promyšlená! Styl této Bondovky je prostě nezaměnitelný. Jestliže minulá Bondovka postavila základy Bondovských mantinelů, tak Goldfinger je kompletně dokončil! Paráda! Určitě nejlepší “Conneryovka“! 5 hvězd. ()

Mol

WHAT HAPPENED? WHERE'S GOLDFINGER? PLAYING HIS GOLDEN HARP! Nezapomenutelné scény jako ta s laserem DO YOU EXPECT ME TO TALK? NO, MR. BOND, I EXPECT YOU TO DIE! a postavy jako babička se samopalem a nebo pán s házecím kloboukem dělá z této bondovky jednu z těch top. Závěrečný fight, kde je James domlácený jako já po koncertě Outcasts, je to pravé a jak jinak může Bond skončit než v náruči krásné ženy. Btw všichni ti korejci vypadali, jako by zrovna vylezli z Vaultu. ()

Radiq

Na začátku mě okamžitě pobavila kachna na hlavě (nebo racek nebo co to bylo) a pak přišly titulky se super songem Goldfinger (dokonce bych řekl, že nejlepším - i lepším než Mobyho James Bond Theme). To by byla většina kladů. Jinak už to nebylo zas až tak nic moc. Hlavně ten japonskej lamželezo s vraždícím kloboukem! A pak taky super smrt Goldfingera, když ho to vycuclo :))). Ale v podstatě jsem se bavil, takže průměr. Jo a ještě to vybouchnutí auta okamžitě při kontaktu se zemí... No toto...! ()

SoolenJV

The essential of Bond. Asi nejlepší Bondovka ze staré školy (Do Brosmana) - zábavná, napínavá, vtipná, promyšlená do detailů. Vynikající Connery, Fröbe se také zapsal na jedno z předních míst mezi bondovskými padouchy. Pokud chcete někomu ukázat, jak má vypadat Bond, pusťte mu GOLDFINGERA. ()

tom88

Tretí Bond je podľa mňa dosť nadhodnotený film a u mňa má k najlepším bondovkám ďaleko. Goldfinger je síce najkratší diel série, ale rozhodne nesplnil požiadavky do takej miery aby diváka dokázal uspokojiť. Akcia mi neprišla lepšia ako v predošlých dieloch. Objavil sa síce Aston Martin a 007 začal popíjať svoje pretrepané, nezamiešané Martiny, ale za to percentá nezdvihnem. Oscar za zvukové efekty určite potešil. Ja som bol sklamaný aj čo sa deja týka. 75% ()

Mylouch

Škola stylu a jeho nadřazenost nad střemhlavou akčností. Budování postav s platností pro celou sérii, vývoj příběhu, stylizace a navrch zásadní porce Barryho hudby. ()

panMartin

Tak tomuhle dílu jeho vysoké hodnocení opravdu sluší. Bond, James Bond, neohrožený, nebojácný a stylový agent, jenž se dokáže v každé situaci zorientovat a poslat k ledu i ty nejhrozivější mafiány. Legendární, skvělý, akční, vtipný. Spousta legendárních scén, postav a hlášek. Záporák byl opravdu zajímavý, hlavně taky jeho kumpán s kloboukem byl super. Sean Connery jako Bond je zaručená známka kvality. ()

andrii

Stále na něj funguje, stále u něho boduje. Figura feminní s finesami. Paprsky hřejivé, au, no ale i jehlice bodavé, ve vlasech, v zásobě má jeho společnice, slečna "Slunečnice." ()

LeoH

Napotřetí je koncept definitivně vyladěn, rozpočet utěšeně nabobtnal, svět zmasírovaný nevídanou reklamní kampaní šílí, Connery má o kariéru postaráno a žánr akčního thrilleru vykolíkováno na mnoho desetiletí dopředu. A já o padesát let později? Bavím se výborně (v tom směru si hodně cením plně rozvinuté komiksové nadsázky), ale na plný počet to pořád ne a není – snad že žádná z příbalových bondgirls není tak docela můj typ? ()

Cedr

Velkolepější a bondovější než předchozí snímky, nicméně s odstupem času v kontrastu se syrovějším From Russia with Love působí bohužel lehce lacinějším dojmem. ()

adams89

Patrně nejlepší bondovka vůbec. Klasika špionážních filmů. Už jen úvodní píseň od Shierley Bassey je skvostná. V porovnání s jinými díly, kde chce kde kdo ovládnout svět, mi Goldfingerův plán přišel, že měl hlavu a patu. Scéna s přepadením banky ve Fort Knox je nezapomenutelná. Conneryho výkon byl opět na jedničku. V době uvedení to musel být neskutečný hit. Z dalších dvaceti Bondů ještě Goldfinger asi překonaný nebyl. ()

Sokkk_y

#3rdbondovka: He's the man, the man with the midas touch. Ovšem tentokrát nemyslím pana Goldfingera, jako spíše režiséra Guye Hamiltona. Právě on svým dotekem dal třetí bondovce ten nefalšovaný zlatý punc, tak krásně typický pro snímky s agentem 007. Nad obvyklý rámec přidal decentní humor, zajímavého zlosyna s naprosto creepy pomocníkem, perfektní zápletku a dokonalou Dame Shirley Bassey, které, co se týče bondsongů, dokázala konkurovat až Adele ve 21. století. Tímto mixem s hlavní přísadou Conneryho vznikl dle mého názoru aspirant do TOP 5 nejkvalitnějších bondovek. A protože jsem začal úvod opening songem, dovolím si jím i zakončit. Shirley zpívá: "beckons you to enter his web of sin, but don't go in." Má drahá Dame, Bond mě lákal, lákal, až jsem tomuto hříchu naprosto propadl. Díkybohu. ()

LadyPupu

Kdyby James sledoval Goldfingera a neobtěžoval jeho děvče, nemusel se o chvíli později dívat na to samé děvče obalené celé do zlata. Jo jo, nezvládnutý chtíč je svinstvo. Teď vážně: perfektní retro, skvělý Bond se vším, co k němu patří. Sean je frajer a prasopes Goldfinger výborný soupeř. ()

lennyd

Další případ zavádí agenta 007, Jamese Bonda do sfér podnikatelů ze zlatem. Konrétně pan Goldfinger, americký multimilionář a odborník na zlato, podezřelý z mezinárodního pašování zlata. Již při prvním setkání šlápne agent 007 Goldfingerovi na kuří oko, když odhalí jeho triky s kartami. Při společné partičce golfu jen přilije olej do ohně, a vzájemná nevraživost vzrůstá. Co může být pro agenta 007 větším zadostiučením, než překazit Goldfingerovi vyloupení Fort Knox, největší banky se zlatem... James Bond pokračuje, i když tento díl mi přišel kapku slabší - radši mám proti Bondovi padouchy, kteří chtějí ovládnout svět. Pan Goldfinger chtěl jen kapku zbohatnout, přejme mu to. Na druhou stranu hromada skvělých hlášek, sledovaček, krásných žen (apropó, co se stalo s Tilly Mastersonovou?) nedovolí filmu padnout nikam k šedivému průměru. A taktéž se zde již objevuje záhadný pan Q, se svoji hromádkou vynálezů a kouzelný Aston Martin a samozřejmě skvělý Sean Connery... ()

pytlik...

Film mi ze všeho nejvíc připomínal pohádkové příběhy o Fantomasovi, scény z obou sérií by se mohly libovolně promíchávat a nikdo by nic nepoznal. Což přivede člověka na zajímavou myšlenku, jak by asi dopadl souboj Fantomas vs. James Bond? Já bych tipoval za vítěze Fantomase. Na vodě by měl výhodu díky svému kamuflážnímu zabarvení, to samé ve vzduchu, kde by navíc mohl dokonale využít své další přednosti: aerodynamický tvar (Connerymu přece jenom ještě nějaké ty vlasy rašily) a hlavně svou lepší technickou výbavu, přece jenom, aston martin v té době létal jen pár metrů a jen tehdy, když Bond nezvládl v nějaké serpentině řízení. Nejvyrovnanějšími by se tedy jevily boje na zemi. Ale i tady bych se přikláněl na stranu Fantomase. Bond byl neustálými sexuálními dobrodružstvími značně oslabován na těle, jak ostatně prozrazuje i jeho vyžilá postava, takže jeho síly stačily tak maximálně na padouchy rozežrané alkoholem, přemírou jídla, kouření a případně i drog. Proti Fantomasi, který držel přísnou životosprávu a ženy se nikdy ani nedotkl, by tedy neměl nejmenší šanci. Ale zpátky k filmu: Bond se zde projevil jako naprostý anglický negentleman, jak v jedné z prvních scén použil ženu k odražení padouchova útoku, správně se měl nechat zastřelit. Taky mě zaujala ten rychlý způsob pozlacování rozměrných ploch a zejména flegmatičnost Američanů, kteří se nechají zničit národní banku a vmontovat do něj atomovou bombu, místo aby zasáhli už v době, kdy se padouši vlamovali dovnitř. ()

noriaki

Jednou to může být náhoda, podruhé už je to trend. Třetí díl sice lehce polevil ve kvalitě, ale o to přidal na zábavnosti. A onu odlehčenou atmosféru a nadsázku už série nikdy úplně neopustila. Goldfinger se navíc může pochlubit asi největší koncentrací hlášek a nezapomenutelných scén. Agent 007 ohrožovaný laserem a němý sluha se zabijáckou buřinkou jsou jen dvě z mnoha. Půl hvězdičky přidám za brilantní úvodní píseň. ()

P.L.U.C.K.

Zatím nejlepší Bondovka se Seanem Connerym. Děj je rozmanitější než v předchozích dílech a 007 má stále větší eleganci. Akorát škoda konce, kde podle mého názoru byla úplně nesmyslná scéna, ale nebudu spoilerovat. Už se těším na další díly.... ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)