Fantômas (TV seriál)

Horor / Thriller / Mysteriózní

Francie, 1980, 4x86 min

Předloha:

Marcel Allain (kniha), Pierre Souvestre (kniha)

Bernard Revon

Helmut Berger, Jacques Dufilho, Gayle Hunnicutt, Fabrice Luchini, Yves Barsacq, Marion Hänsel, Philippe Dumat, Hélène Duc, Katia Tchenko, Dominique Zardi, Henri Attal, Mario David, Agathe Natanson, Raoul Delfosse, Albert Michel, André Badin, Daniel Lecourtois, Hubert de Lapparent, Georgette Anys, André Weber, Fernand Guiot, Michel Peyrelon, Gilbert Servien, Maxence Mailfort, Marcel Gassouk, Jacques Maury, Philippe Laudenbach, Louis Navarre, Yvon Sarray, Pierre Douglas, Claudia Messner, Victor Garrivier, Gilette Barbier, Dorothea Parton, Denise Bailly, Jean-Marie Arnoux, Peter Wolfsberger, Helmut Janatsch, Pierre Lafont, Julien Verdier, Jean Cherlian, Jean-François Dupas, Bernard Cazassus, Denyse Roland, Albert Augier, Pierre Danny, Jack Berard, Jean-Paul Zehnacker, Emanuela von Frankenberg, Erick Desmarestz, Jacqueline Hopstein, Serge Bento, François Robert, Bernard Dumaine, Geneviève Omini, Kristina van Eyck, Francis Terzian, Bernard Marcellin, Maurice Jacquemont, Fritz Goblirsch, Jean-Pierre Coffe, Martin Obernigg, Peter Wolsdorff, Rudolf Melichar, Hubert Tscheppe, Paul Temps, Franz Suhrada, Jean-Pierre Moreux, Jacques David, Denise Péron, Yvonne Décade, Pierre Malet, Dominique Bernard, Karl-Heinz Wukow, Marieli Froehlich, Bernard Papineau, Kurt Liederer

...pamatuju se z toho na podivnou nepříjemnou vraždu typu "Tom a Jerry", kdy snad kapající kohoutek plnil kýbl se svíčkou, která postupně prohořela provázek, který držel spoušť pušky namířené na svázanou oběť. Jinak to bylo celkem zdlouhavé.(9.6.2012)

Co se týče Fantomase, četl jsem jen čtyři díly (v tomto případě jen první a druhý) a proto mně potěšilo, když jsem zjistil, že se tahle výborná minisérie věrně drží kouzelných předloh. A je to skutečně úplně něco jiného, než funésovská klasika a němá pětidílná série, která taky adaptuje knihy a taky stojí za to. A tenhle čtyřidílný seriál (jak moc mně mrzí, že zůstalo jen u čtyř dílů!) je taky výborný. První, co musím zmínit, je fantastická hudba a správně mrazivá atmosféra, která k těmhle příběhům prostě patří. Samotný komisař Juve si snad lepšího herce ani přát nemohl (myslím v seriózní verzi) a má správné charisma, což ale bohužel o Fantomasovi úplně neplatí, což je škoda a vlastně i chyba, vůbec není tak ďábelský, jak je vylíčen v předlohách. Ale to je jen jediná vada, ve skutečnosti tam tolik prostoru zas nemá. Další pozitivum je, jak už jsem říkal, že to věrně adaptuje knihy, a pokud budete mít místy pocit, že se to vleče, tak to není pocit. Ale v knižních předlohách je to kolikrát taky. Tohle tedy můžu rozhodně doporučit, považoval bych to za docela velkou raritu, která se ale naštěstí dá snadno sehnat a pro znalce pouze funésovské trilogie to asi bude dost velké rozčarování. Já jsem si tuhle minisérii neskutečně užil a fakt mně mrzí, že nenatočili všechno. 85%.(15.6.2019)

Nadšení upadalo s každým dílem. Ve čtyřdílné sérii se mi líbilo asi deset scén, to je dobré na jeden díl, ne na všechny. Přidal bych erotiku, akci, atmosféru, napětí. Druhý díl o něco lepší ostatních.(27.10.2018)

Pěkné; poměrně drsné. A vtípek s Fantomasem převléknuvším se za neslyšícího profesora Šálka (?), jehož fyziognomie nápadně připomíná Bedřicha Smetanu, potěší. 3,5*(25.7.2010)

• strougy

L'Echafaud magique (Claude Chabrol): První část naznačila, že seriál se bude striktně držet i u nás vydané knižní předlohy od Souvestreho a Allaina, která nemá s proslulou komediálně/dobrodružnou sérií pranic společného. Což by mohlo být fajn, neboť kniha je mimořádně zábavná ukázka brakové literatury, avšak bohužel první díl má očekávání hrubě nenaplnil. Nudná, rozvleklá konverzačka bez tempa a šmrncu postrádající gradaci i v závěru, kdy se to přímo nabízí, pro mě představuje obrovské zklamání. Navíc samotný "zloduch" vypadá v úvodu spíše jako tuctový kapesní zlodějíček než jako prvotřídní zloduch motající hlavu geniálnímu inspektorovi Juvemu a celé francouzské policii. 1/5. L'Etreinte du diable (Juan-Luis Buñuel): Oproti první části značný kvalitativní vzestup a konečně aspoň částečné přiblížení se bizarní předloze. Zejména závěr v kostele má patřičně působivou atmosféru a představuje zatím vrchol této minisérie. Jen škoda, že jak samotný padouch, tak duo jeho "lovců" postrádají potřebné charisma k tomu, aby ve mně dokázali vyvolat větší emoce. 3/5. Le mort qui tue (Juan-Luis Buñuel): Fantomas stále bez kapky charismatu, což už mě vzhledem k potenciálu postavy takřka fascinuje, jelikož bych nevěřil, že to je možné. Navíc je to zde celé koncipováno tak, že jsou všechny zvraty okamžitě odhadnutelné. Ale jinak to tu zejména v první polovině nabralo nebývalou porci humoru, i když ne vždy jsem si byl jistý, zda se jedná o humor chtěný či nikoliv. A určité scény mají i solidní atmosféru, takže v závěru vcelku spokojenost. 3/5(29.5.2013)