Dobré ráno, Brno!

(seriál)
  • angličtina Good Morning, Brno! (festivalový název)
Česko, (2023–2024), 7 h 52 min (Minutáž: 26–34 min)

Petr Koblovský

Ivan Acher

Jan Kolařík, Zuzana Zlatohlávková, Ondřej Kokorský, Simona Lewandowska, Tereza Volánková, Ivana Hloužková, Slávek Bílský, Vojtěch Hrabák, Roman Slovák (více)

Série(2) / Epizody(16)

Dobré ráno, Brno! je osmidílný televizní seriál Jana Prušinovského, který si tentokrát vybral prostředí živě vysílaného ranního pořadu, o němž vypráví s obrovskou nadsázkou. Pořad Dobré ráno to nemá jednoduché. Je to ranní show, jejímž posláním je připravit diváky do nastávajícího dne pomocí dobré nálady. Každý ho zná, ale málokdo na něj soustředěně kouká. Pro několik šťastlivců bývá tento pořad odrazový můstek k další kariéře a pro většinu hrob... Když na Špilberku zhasne noční osvětlení, rozsvítí se v režijní místnosti studia České televize na druhé straně města červené světýlko a společně s ním se rozzáří i oči ostříleného televizního režiséra Mirka Kurše. Se svou televizní rodinou, vlastní už dávno nemá, každý sudý týden bojuje o přízeň vstávajících diváků, kteří spouštějí své televizní přijímače, aby zahnali ranní chmury. Že rána nejsou vždycky dobrá, to ví Mirek, milovník piva a žen, moc dobře. Přes nepřízeň techniky, lidského faktoru, přírodních i hromadných katastrof chce ale všem těm, kteří to potřebují, společně s moderátorkou Radkou a jejím kolegou Cyrilem pravidelně naživo popřát – Dobré ráno, Brno! (Česká televize)

dopitak

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Rozepsal jsem se u posledního dílu, který byl absolutním zklamáním. Ovšem ten předposlední byl zase dokonalý. A teď si vyberte. Já bych možná sérii ukončil po tom sedmém pokračování a hotovo. Potěšilo mě obsazení Vladimíra Hausera. EDIT po druhé sérii: Opět nám zábava osciluje, ale smál jsem se určitě víc než u jedničky. DIvadlo Daniely Špinar bych v posledním díle prostříhal trochu víc, ačkoliv tam bylo takhle rušivě úmyslně a mělo nebavit. ()

alchac

„To je na hovno totok, ty musíš tu stolicu pořádně ředit!“ „A jak?“ „No tak si dej burritos na Cejlu.“ Jakožto osoba, která ve Štatlu spokojeně prožila cca pětinu života, jsem převelice překvapen, že borec odkudsi od Příbrami to trefil až takto skvěle! Až jsem si z toho při sledování občas, jako např. u výše citované scény či u Kmotrovského setkání poškádlených lokálních divizí veřejnoprávní mafie, kvalitně zvlhčoval spodní prádlo (přičemž zejména kontyšák Luba Slovák, alias da Vinci z průjezdu, by si zasloužil vlastní seroš, nebo alespoň tři další řady tohoto). ------------ Resp. uvedené žel platilo toliko o první sérii a dejme tomu s přimhouřenýma bulvama o prvním dílu druhé. Následně však komusi kdesi zjevně přeskočilo a k mému zděšení se seroš bez varování přepnul na Dobré ráno v růžových Babovřeskách, tj. zasmrádlou žumpu beznadějně nehumorné a pečlivě vymýdlované scénáristické nemohoucnosti beroucí za vděk i evrgrýny jako chrápající a prdící Mirda, kterého s takovou měli raději nechat vesele komatovat a předat štafetu Šmardovi. No, Morávkovou a souložící ropuchu jsem ještě se skřípěním zubů zvládl, aniž bych prohodil obrazovku oknem, nicméně dále si dojem z první řady kurfit opravdu nehodlám. ()

zdepapepa

Pomalý rozjezd, u kterého by mě nepřekvapilo, že někdo seriál vzdá (i zde je aktuálně vidět, že epizody první řady 1-3 jsou modré, zbytek červený), ale kvalitní koncovka. Nebo možná jen zpětně zjišťuji, že můj oblíbený styl humoru je aktuálně - crazy, unhinged, mental (evidentně nejspíš comfort zone Jana Prušinovského). Jak jinak taky popsat bláznivý děj a chování postav, který si nezadá se zahraničními sitcomy? To dokládá i závěr první řady, který ctí kontinuitu a následky ne nepodobně jako tomu bylo např. u Seinfelda. Rád bych v textu vzdal hold dvěma postavám (resp. herečkám) - prvně je to Zuzana Zlatohlávková, která mi byla sympatická a povědomá, ale nemohl jsem ji zařadit (vzpomněl jsem si přitom na Zuzanu Onufrákovou, které jsem fandil v dnes již pomalu archivní Redakci) - a v tom jsem při návštěvě její Wiki stránky zjistil, že se jedná o tu samou osobu. Jsem rád, že jsem na ni opět narazil. Druhak je to Tereza Volánková, kterou jsem sice z dřívějška neznal, ale bavila mě stejně dobře, nejvíce asi její kuřátka, kulíšci, myšičky, (beránci!) atd. Tím samozřejmě nechci podtrhávat zbytek ansámblu, ostatně bylo vynikající, že do děje byl zahrnut celý štáb včetně například osvětlovačů nebo zvukařů. Ono celkově byl seriál pozdvihnut na vyšší úroveň, jelikož se jedná o pořad založený na sice fiktivním pořadu, ale podle mustru reálného pořadu a na reálné televizní stanici. Sice jsem určitě nepobral úplně všechny parodované reálie, ale obě dvě řady (u kterých to nejspíš i díky celkem uzavřenému konci zůstane) mě bavily dobře. ()

blackkocour

Takový to, když dobrý herci utáhnou špatně napsaný scénář, zkuste si z toho pak vyvodit, že v brně sú samí kontišové. Seroš se trochu táhne, než narazí na zlatou žílu, a pak už jen uběhnou asi 3 hodiny, kdy se nemůžete smát totálně blbému humoru brněnských šauklařích, ale chápete mně je to někde v lógru. Pružinovka to ale stále umí, a držím si názoru, že na poli českých režisérů, se toho fakt nebojí, ale měl by za prvé dostat copyrajty na hentéc, a za druhé nedělat z pražských cajzlů rodilé moraváky. Nu což, furt lepší než se hrabat v krtkovi. A jinak, zdravím do štatlu..! p.s.: Kolařík vypadá jak Tarantino po mrtvici. ()

kajas

Překvapilo mě, že další seriál Jana Prušinovského ČT nijak zvlášť nepromovala a nasadila ho do vysílání na pozdní večerní hodinu. Po zhlédnutí první epizody mi ale došlo proč. Jedná se totiž o velmi, velmi, velmi nekorektní poctu České televizi, zejména pak jejímu pořadu Dobré ráno. Poctu plnou vulgarit a někdy také fekálního humoru, který si Prušinovský a spol. už mohl odpustit. Z prvního dílu jsem byla trochu zmatená, ale pokračovala jsem každé pondělí celé dva měsíce a postavy moderátorů, režiséra a dalších pracovníků brněnského studia ČT jsem si postupem času zamilovala (a poslední díl obrečela stejně jako před lety finále MOSTU!). Hráli je totiž skvělí herci v čele s Janem Kolaříkem, kterého už několik let registruji ve vedlejších filmových rolích a jsem moc ráda, že konečně dostal větší prostor. Není to seriál pro každého, ale komu nevadí nekorektní humor a kdo má rád Prušinovského tvorbu, určitě nebude zklamaný. Edit březen 2024: Druhá řada si udržela vysokou kvalitu, jenom se mi trochu promíchalo pořadí oblíbených postav (Mirek promine, Radka je totiž bohyně). Třetí řadu, prosím! ()

• Ve scéně před úvodními titulky je zrcadlově otočený záběr s návěstidlem L2 (cca čas 0:40), i ten následující s jedoucím vlakem – u nás jsou návěstidla (až na výjimky) vpravo ve směru jízdy. Dále v záběrech ČT24 o nehodě běží ve spodní části obrazovky vtipné titulky: „Do Brna se nedostanete vlakem ani za týden. Ředitel ČD odjel na konferenci o bezpečnosti vlakové dopravy. Na místo nehody míří ministr dopravy s maminkou. Využijte dálnici D1 nebo jděte pěšky.“ (JSy)

Související novinky

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

15.01.2024

V pondělí 15. ledna 2024 dopoledne byly na tiskové konferenci České filmové a televizní akademie (ČFTA) odhaleny nominace v rámci 31. ročníku předávání cen Český lev. Na začátku tohoto ceremoniálu… (více)

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)