Okres na severu

Československo, 1981, 11 h 17 min (Minutáž: 46–58 min)

Scénář:

Jaroslav Dietl

Kamera:

Eduard Landisch

Hudba:

Otmar Mácha

Jaroslav Moučka, Jiřina Švorcová, Petr Svojtka, Jarmila Švehlová, Renáta Doleželová, Josef Bláha, Jiří Štěpnička, Martin Růžek, Alois Švehlík, Josef Bek (více)

Epizody(13)

Hrdinou třináctidílného seriálu je okresní tajemník KSČ v Brodu Josef Pláteník. Působí v silně průmyslovém a bouřlivě se rozvíjejícím se kraji.Každý jeho den je plný událostí, které je nutno řešit. Pláteník je člověk, který cítí svou odpovědnost za přítomnost i budoucnost naší země. (woody)

boni

Já bych tomu třeba i částečně odpustil to, že je to absolutní tendenční blábol, kdyby to alespoň mělo nějakou hlavu a patu. Tento seriál ale nemá prostě vůbec nic, až se skoro divím, že to soudruzi pustili na svět, protože i v takové době televizní šedi, jaká tu panovala za totáče při kolosální kvantitě dvou programů, to musela být strašná sračka – v podstatě tedy něco, co tu utopickou myšlenku komunismu muselo dehonestovat v hlavě každého, kdo měl mozek alespoň o velikosti jednoho varlete Járy Moučky. Samozřejmě tím nechci snižovat výbornou kvalitu velkého množství tehdejších seriálů, na které se všichni díváme dodnes, a které už nebyly v budoucnu napodobeny, ale prostě tohle je vážně dno. ()

donkocicak odpad!

Snad nejhorší československý seriál. Pořád samé funkce, tajemníci, náměstci, schůze, sjezdy... ani v Ženě za pultem toho nebylo tolik. A především - tam se alespoň něco dělo. V Okresu na severu se neděje nic... ()

Rodin odpad!

Čuměl jsem na to, jak vejřík. Opravdu se toto dělo mé rodině (a desetitisícům dalších)? A že jsem nikdy nic podobného nezaregistroval! ()

karlee

Rozšafný okresní tajemník Pláteník tak ňák lidsky pomáhá pracovitým a schopným, krotí horlivé a radikální, bojuje proti korupci a papalášství. Mně to baví, má to zajímavé zápletky, vtipné dialogy a - i když se jedná o okresního tajemníka - není to zas tak poplatné režimu, jak by se mohlo zdát. Hlavně souboj s ambiciozním tajemníkem Vejříkem je ligový, Ej Hlemýžďova historka mu dodává ještě nový rozměr. Na Nemocnici to sice nemá, ale oproti Plechové kavalerii nebo Nejmladšímu Hamrovi to má větší spád. ()

Mello

Myslím, že velice podceňujete historickou hodnotu tohoto seriálu. Přesto že je to nechutná socialistická agitka, není pro člověka který tuhle dobu nezažil lepší výpověď o absurdnosti té doby. Přestože se můj zájem neshoduje s tím co zamýšleli tvůrci tohoto seriálu nic to tomu neubírá. Všem vřele doporučuji možná potom všichni pochopí proč je myšlenka socializmu tak zcestná. ()

sunfreedom

Musím se na kus podívat vždy, když se v litvínovské chemičce něco stane na ethylenové jednotce. Samozřejmě, že je to odpad, ale rozlišuji mezi odpadem, který je natočen, i když nemusí (např. třetí Major Maisner) a tvorbou poplatnou době. Tohle je historický exkurz. Zatímco vzpomínky babiček vyblednou, učebnice se změní, tohle tu bude vždy. A nezbývá než doufat, že čím absurdnější se nám to bude zdát, tím dál od té doby budeme. Jaroslavu Moučkovi bych tohle angažmá nevyčítal, u Sokolovského to je trochu jiná kapitola. ()

topi80

Dějovým pojítkem celého seriálu je existenciální dilema, zda se strana může mýlit a zvrátit své již jednou vydané rozhodnutí o odvolání ředitele chemičky. Soudruh Pláteník tak bojuje proti všem. Nečiní tak ale rozvracečsky (to by tím okresním tajemníkem dlouho nebyl), nýbrž pomocí osvědčených stranických frází a nekonečného schůzování. Na závěr se za svou snahu kupodivu nedočká suspendace, nýbrž potlesku na otevřené scéně. Seriál jako celek tu má nižší hodnocení než jednotlivé epizody. Já půjdu opačnou cestou. Většině dílů jsem dal dvě hvezdičky, seriálu dám tři. Proč? Protože celkově mě ty eskapády soudruha Pláteníka, jenž byl do každého dialogu vyzbrojen nějakou tou poučkou, jak to ve straně a v životě chodí, docela bavily. Ať už tak, jak autoři zamýšleli, či tak, jak nezamýšleli. Pokud přihlédnu k tomu, že se celý seriál odehrává na schůzích a na poradách... K dobrému dojmu přispěly i další postavy, neuchopitelný a poněkud korporátním způsobem náklady snižovat chtějící inženýr Belšán, dvojznačný tajemník Bodie, jenž vyměnil boj proti gangstrům v Británii za souboje argumentů na schůzích, glosující řidič Bláha, poněkud podezřele přeslazená postava, kterou hrál Jiří Štěpnička, či veselá (aspoň do půlky seriálu) Pláteníkova dcera v podání Jarmily Švehlové. Zajímavé je, že ony stranické deklamace, jež zněly tak přirozeně (byť s příchutí parodie) z úst Pláteníkových, se v podání takového Petra Štěpánka a dalších soudruhů měnily ve vyloženě komickou vložku. Seriál má dvě další zvláštní zajímavosti. Hudbu, která se k němu nehodí, a vynalézavý dramatický prvek, jímž nám režisér Sokolovský připravil nejednu lekačku. Zazní dramatický zvuk a následuje nájezd do Pláteníkovy tváře. Například ve chvíli, kdy mu kdosi připomene, že řediteli chemičky hrozí i pozastavení členství ve straně. Nedá se to popsat. Jde sice o klasický rukopis Evžena Sokolovského, ale tady jsem měl dojem, jako by si prostřednictvím tohoto efektu dělal z diváka legraci. Moučka ve své roli exceluje a v roli laskavého a rozvážného tajemníka, který má vždy po ruce nějaké stranické moudro, působí přirozeně, jakkoli se toto mé tvrzení může jevit absurdně. Ale zkuste si v té roli představit původně zvažovaného Josefa Beka. ()

Vikinec

Pro mne jasných 5*. Spolu s Inženýrskou odyseou nejvěrnější dokument a obžaloba socialismu v ČSSR. Můžeme do úmoru rekonstruovat tehdejší dobu a točit další a další seriály, které staré komunistické časy mají pravdivě podat, ale to se nemůže podařit. Atmosféru té doby s reálnými kulisami může zaznamenat jenom tejdejší kamera a tehdejší prominentní herci s prominentním scénáristou a režisérem. ()

bakulator

Soudruh Vejřík mě velice zklamal, že se ucházel o takovej náročnej post, takže pro mě jedinej kladnej hrdina a proslavenej alfa samec zůstává soudruh Pláteník. A co se týká soudružky Švorcové, tak ta se moc nevytáhla a bez svého srostlého obočí již nebudí patřičný respekt. Seriál je již v této době pro mě dosti zábavnej a rozhodně je kvalitnější, než většina seriálů (nebo telenovel?), které se točí v posledních deseti letech. ()

whenry

Normalizační seriály tu byly s námi, celý národ je sledoval, tak proč na ně plivat? Jistě, je to propaganda nejhrubšího zrna. Jako dítě jsem to nechápal, teď zůstávám nad věcí. Jedno je ale jisté, tohle dílko se nemůže měřit se současnou seriálovou produkcí. Má totiž něco navíc. Například výtečného Moučku, Bláhu, Prachaře, Olivu či Svojtku... ()

jprmusic

Z Pláteníka si na rozdíl od kluků z Inženýrské odysey dělala většina lidí srandu už tenkrát. Jednu hvězdu dávám proto, že jsem na to stejně čučedl, protože mi nic jinýho nezbývalo. ()

teltri

Mne sa to páčilo tak ako sa mi páčia všetky staré českolovenské seriály. Ale toto už bola sila. Atmosféra veľmi ťažká, tvrdá a dusivá. Už som cítil na vlastnej koži tvrdosť a moc komunistického režimu. To už bolo nepríjemné. To už nie je Žena za pultem. Ale aj tak som vďačný že som tento seriál mohol vidieť a že ho za komunizmu videli aj diváci v ČSSR. Podľa mňa to bolo dosť dôležité. Možno si to súdruzi ani neuvedomili, ale pre mňa je to skôr anti reklama na komunizmus. ()

Eraser

Jistě, je to bolševická s*ačka, ale odpad tomu dávat nebudu a to hned ze dvou důvodů. Prvním z nich je skvělý herecký výkon Jaroslava Moučky a druhým zručnĕ napsaný scénář Jaroslava Dietla (pokud se oprostíme od ideologického balastu). Takže jsem nakonec docela rád, že jsem to vidĕl. ()

Bifftekk odpad!

Čest práci ! Čest........Soudruzi, my musíme držet krok s naším rudým bratrem SSSR. Lid vás potřebuje, jako nikdy. Musíme bojovat proti kapitalistům a těm zvrhlým seriálům bez špetky socialismu a proto všichni koukat na Pláteníka ! ()

Havala

Tak Moučka ze sebe dostává životní maximum. Nutno říct že krom těch brutálních textů jsou i ty kulisy strohých kanceláří naprosto geniální. ()

subic

Haló tady Pláteník... a jinak těžká propaganda. Jaroslav Moučka jako okresní tajemník Pláteník a dál v těch propagačních budovatelských seriálech hrál kde kdo. ()

tavvva

Na to, že jsem čekal proud zahuštěné agitace, ten seriál ve skutečnosti ukazuje jakej hnus ten soudružský hovnopád byl, protože oni snad ani sami soudruzi, kteří to schvalovali, netušili, s jakým opovržením na ty tehdejší zřejmě normální "poměry" dnešní střízlivý divák bude schopen nahlížet. Takže vlastně pro mě fungoval tak trochu i jako dokument. Překvapivě seriál slušně zaadresoval i (doslova) pár témat bez politických nálepek, a proto nedávám hodnocení odpad. Víc, než jednu hvězdu si ovšem nezaslouží kvůli nepříjemnému tísnivému pocitu, který na mě uvrhl. Prostě jen blátivě lepivé zhnusení bez horrorového napětí, na které nejsem zvyklý a ani si nezvyknu. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011