Okres na severu (TV seriál)

Československo, 1981, 11 h 17 min (Minutáž: 13x52 min)

Jaroslav Dietl

Eduard Landisch

Otmar Mácha

Jaroslav Moučka, Jiřina Švorcová, Petr Svojtka, Jarmila Švehlová, Renáta Doleželová, Josef Bláha, Jiří Štěpnička, Martin Růžek, Alois Švehlík, Josef Bek, Zdeněk Řehoř, Jan Teplý st., Jiří Holý, Petr Haničinec, Lenka Termerová, Ludmila Roubíková, Milan Novotný, Jaroslava Obermaierová, Karolina Slunéčková, Mirko Musil, Josef Langmiler, Zdeněk Kutil, Petr Oliva, Roman Hemala, Josef Mixa, Miriam Hynková, Ilja Prachař, Jiří Vala, Soběslav Sejk, Věra Koktová, Ota Sklenčka, Václav Mareš, Svatopluk Beneš, Václav Fišer, Miloslav Homola, Josef Patočka, Jan Šváb, Jiří Zahajský, Vladimír Zoubek, Ferdinand Krůta, Břetislav Slováček, Josef Čáp, Svatava Hubeňáková, Karel Koloušek, Viktor Maurer, Vít Pešina, Libuše Štědrá, Karel Urbánek, Zora Jandová, Jan Přeučil, Adolf Filip, Dalimil Klapka, David Vejražka, David Prachař, Jiří Adamíra, Eva Klenová, Vladimír Ráž, Zdeněk Ornest, Eva Svobodová, Jana Paulová, Čestmír Řanda st., Oldřich Musil, Jiří Knot, Jaroslav Kotrba, Vlastimil Slezák, Jan Kuželka, Josef Chvalina, Otakar Brousek st., Karel Houska, Bedřich Prokoš, Václav Švorc, Karel Peyr, Vladimír Krška, Jana Břežková, Jiří Plachý ml., Jiří Krampol, Ladislav Pešek, Václav Sloup, Zdeněk Žák, Petr Štěpánek, Bohuslav Ličman, Josef A. Stehlík, Karel Hovorka st., Miroslav Vladyka, Milan Mach, Jiří Hálek, Josef Velda, Vlastimil Hašek, Václav Kaňkovský, Jaroslav Mareš, Rudolf Vodrážka, Svatopluk Skládal, Luděk Čtvrtlík, Jiří Wohanka, Čestmír Řanda ml., Jarmila Krulišová, Antonín Molčík
  • Payushka

Totalni bizar a nejhorsi serial jak Jaroslava Dietla, tak Sokolovskyho (i kdyz, zatim jsem nevidela Gottwalda, ze...). Ackoliv jsem netusila, ze to jeste jde, tak dramatickych zoomu pribylo - cimz se nahrazuje klasicke dramaticke vypraveni. V dusledku je pak serial obcas smesny, vetsinu stopaze ale nudny (staticke porady na ulici nebo v budovach UV KSC neberou konce). Oproti jinym "cernym" serialum od Dietla jsem mela ale jeste dva problemy. Zaprve herci - dosud jsem nenarazila na tak pekelne nesympatickou partu jako tady. Hral Moucka nekdy neco jinyho nez uvedomeleho komunistu? Zvladnul Blaha i nekdy postavu, ktera by nebyla urvanej buran? Do toho se pridava priserna a s prominutim blba matka Svorcove (byt mi v Zene za pultem vubec nevadila), hystericka Termerova a vypatlana sekretarka Dolezelove. Druhy problem s tim mozna souvisi - zrejme se do takovehle agitky pustil jen "urcity typ" lidi. Jiste, Dietl musel ohnout hrbet a napsat to vsechno tak, aby to proslo komisi. Ale at mi nikdo netvrdi, ze tam skvele poschovaval kritiku rezimu. Protoze vzdycky, kdyz se takova kritika objevi, je nasledne umlacena "argumenty" a jeji cele vyzneni je a la "to jste si trosinku popletli". Dva priklady: Stepnickuv odmitac Platenika, ktery ho kritizuje za zakroceni proti lidem, kteri v roce 68 "nezvladli situaci" - kritika je zminena, ale Stepnicka zacne hrat cim dal vetsiho blbecka, az slepy divak musi uznat, ze ten Platenik ma prece pravdu. Nebo: ke konci Platenik jasne rekne, ze potrebuje protekci pro kamarada. Ze by to ukazovalo, ze pred X lety kdo nemel kamose v trafice nebo v masne, nedostal ABC nebo svickovou? Ale kdepak, Platenik to prece mysli vsechno dobre, takze na protekci vubec neni nic spatneho.(30.11.2014)

• #47

Jsem všeobecně považován za gurmána normalizačních perverzí, takže jsem toužil po tom tento seriál shlédnout, na českých televizích se ho asi jen tak nedočkáme, ale měl jsem štěstí a sehnal jsem si ho po drobných peripetiích celý. Přestože komunisty bytostně nesnáším, házet automaticky do odpadu všechno, kde se lidé oslovují soudruhu a soudružko považuju za určitý druh fanatismu /woody neber to osobně :-)/. Okres na severu je sice opravdu plný propagandistických keců, ale viděl jsem mnohem horší agitky a tady jsem se opravdu zase bůhvíjak nepohoršoval...možná to je tím, že jsem se při řadě hlášek spíš výborně bavil, což určitě nebylo záměrem tvůrců. Problémem tohoto seriálu je spíš fakt, že jeho podstatou jsou neustále schůze, jednání, projevy apod. To vše stále dokola, což běžného diváka začne dříve nebo později nudit, vše je naštěstí ještě proloženo několika milostnými liniemi, což alespoň trochu seriál oživuje a je asi jedinou možností, jak k něčemu takovému přitáhnout i ženského diváka. Teď už k samotným hercům resp. postavám; Jaroslav Moučka alias soudruh Pláteník zde ztvárňuje svoji typickou úlohu bodrého komunistického papaláše, kterou hrál velmi často, přestože je někdy až nesnesitelně neomylný a dokonalý, má určité charisma a pravděpodobně se pro tuto roli narodil...jeho manželka (pi*ka s hvězdou J. Švorcová) hraje taktéž to samé co vždy a mě osobně se otevírá kudla v kapse jenom když promluví (není se čemu divit, vždycky se mi vybaví to její: "Pohrdáme těmi kdo v nezkrotné pýše, ješitné nadřazenosti..." a chytají se mě vražedné sklony), na ránu je taktéž nadšený kariérista Petr Oliva jako mladý Pláteníkův zástupce, ale jeho role prostě taková měla být, za nejzajímavější postavu považuji Pláteníkova zeťáka ing. Belšana (asi poslední role Petra Svojtky), tohoto mladého ekonoma si člověk zamiluje hned v první scéně kdy se objeví, už podle toho jak ho dcerunka tatínkovi představí: "Musím tě hned na úvod upozornit, že inženýr Belšan není členem strany a jeho činnost v SSM spočívá pouze v tom, že čte Mladý svět"...když se Pláteník zděšedě zeptá proč je tomu tak, mladík mu klidně odpoví že by to považoval za ztrátu času. Poté během celého seriálu zkouší v praxi aplikovat svoje ryze pravicové metody a skutečně racionální ekonomické uvažování, ale pochopitelně zjišťuje, že to v socialismu nepadne na úrodnou půdu...zláště když mu pak soudruh okresní tajemník (etablovaný přirozeně z dělnické třídy, ekonomií netknutý) velmi lidsky vysvětlí že to prostě "TAKHLE NEJDE". Jenom jsem čekal, kdy podepíše Chartu, popřípadě emigruje a tím se stane "tím špatným" nebo naopak v horším případě projde procesem "uvědomění", vstoupí do strany a stane se "tím dobrým". Nic z toho se ale nestane...ostatní postavy jsou pak vesměs více či méně důležití aparátčíci v podstatě jeden jako druhý. Ještě pak stojí za zmínku tak trochu disidentský Štěpnička a jeho otec (M. Růžek), který byl Pláteníkem odstaven v 68', ale soudruh tajemník si vše bravurně obhájí a ještě se nakonec spolu slavně usmíří...opravdu nechutná záležitost. Celkový dojem je jasný...typický normalizační seriál, jehož největší chybu spatřuji v tom, že je až na pár nechtěně vtipných momentů poměrně nudný.(6.6.2007)

• Big Bear

,,My nezapomínáme, to si nemůžeme dovolit! '' Z téhle věty sekretářky soudruha Pláteníka - tajemníka ONV KSČ zamrazilo...Jo, tehdy mělo každé řemeslo svůj film. Soudruhu Pláteníkovi jde o prospěch každého občana, který si k němu přijde postěžovat i o problémy a rozvoj místní chemičky... Hlavní roli si střihl kovaný komunista Moučka, manželku mu dělá kovaná komunistka Švorcová. V seriálu se více či méně mihne i vícero socialistických hvězd, přičemž převládají herci, kteří už za sebou měli nejeden komunistický ideologicko-poučný humáč. Za zmínku stojí i pekelná hudba, která připomíná budovatelské pochody vyřvávané rozhlasem po drátě. To se prostě musí vidět. Mazec. Hvězda za to retro, protože podívat se do takovéhleho Jurského (komunistického) parku se v tak ucelené formě jakou nabízí tento seriál jinde nepodaří ! *(25.1.2011)

• Bart

Když tenhle seriál srovnám s jeho (téměř) souputníkem Mužem na radnici, tak musím říct, že se Okres na severu mnohem více povedl a to po všech stránkách. O hlavním hereckém představiteli není třeba hovořit, protože J. Moučka dobrým hercem byl a J. Švorcová jakbysmet. Seriál pro mě není úplným ideologickým odpadem, jako jiné. Z prostého důvodu. Pilný divák, který vydrží a shlédne seriál dokonce, musí uznat, že ne všechno bylo v seriálu poplatné režimu. Byly postavy (P. Svojtka), které se modelu socialistického člověka vymykali a přesto nebyli vykresleny negativně. Poměrně často se v seriálu objevovali narážky na skutečnost, že na západě "TO" dělají lépe a že bychom si z nich měli vzít příklad, protože jsme zaostalejší. V seriálu vystupují také postavy příkladných straníků, kteří i přes svojí čistou morální minulost sešli na zcestí a dopouštěli se chyb (zpronevěry, podvody). Je zde přeci jenom znát rukopis Jaroslava Dietla, který se snažil o trochu objektivity, ale v rámci určitých mezí, tak aby to schvalovatelům šlo pod vousy. A ono bohužel nešlo. Seriál měl při schvalování problémy. Soudruhům se právě nelíbila ta rozličnost charakterů a určitá míra sympatií a pochopení soudruha Pláteníka s těmi "negativními" rysy špatných soudruhů. Nakonec ale seriál prošel. Snad si soudruzi cenzoři mysleli, že to bude vypadat, že strana přiznává, že ne vše je dobře, ne všichni komunisti jsou příkladní, ale že vše se dá napravit. Každopádně role v seriálu se dávali zřejmě za odměnu. Svědčí o tom nepřeberné množství herců, kteří přesvědčenými straníky opravdu byli. Např. Moučka, Švorcová, Sklenčka, Růžek, Bek, Řanda, Prachař, Mixa, Krulišová, Švorc, Haničinec a další.(15.10.2007)

• slunicko2

Politický thriller reálného socialismu aneb Z pohádky do pohádky. 1) Známý pohádkář 52letý Jaroslav Dietl při konstrukci štastné socialistické fantasy tu dosáhl vrcholu svého fabulačního úsilí. Dnes ráno jsem se stavil v zelenině a koukal tam na mě svazeček ředkviček, tak co mi k tomu řekneš? 2) Zvláštní pozornost si zaslouží živý bohatý newspeak, tesilové oblekové kreace a vůbec celá radostná atmosféra, která provází všechny díly. Poslyš, co jsi mi přinesl o mládeži, to není špatný, ale není to taky dobrý. 3) Dílo nemohu než doporučit jako vynikající studijní materiál všem nepamětníkům. 4) V posledním díle přichází Pláteník za mohutného potlesku na okresní konferenci KSČ: To už přijeli z ÚV?, ptá se. Když se dozví, že nikoli, pronese větu, která sama o sobě dokonale charakterizuje celý seriál: Tak proč pořád tak tleskají?(5.10.2013)