Vetřelec vs. Predátor

• Německo

Votrelec vs. Predátor

• Nový Zéland

Akční / Sci-Fi / Thriller / Dobrodružný

USA / Německo / Česko / Velká Británie / Kanada, 2004, 87 min (Director's cut: 109 min)

• Dan9K

Nebudu skrývat, že jsem měl vždy raději vetřelčí sérii a to překvapivě všechny díly. Ano, je v nich znát sestupná tendence, ale přese všechno měla každá epizoda svou úroveň. Samozřejmě jsem se těšil, jací budou moji oblíbení hrdinové a jak to těm predátorům pěkně natřou. Čekal jsem zklamání a také jsem se ho bohužel dočkal. Herní předloha se již stala legendou. Prach však brzy filmovou konverzi odstraní z lidského povědomí a zařadí se po bok Wing Commanderu a Mortal Kombat 2. Alespoň doufám. Čeká vás sprška nelogičností a trapností a to ještě vůbec nevypichuji trapný závěr ála Godzilla, Aligátor, Jezero nebo třeba další milióny americký béček. Po půl hvězdičce dávám za triky, efektní souboj mezi hlavními hrdiny a za poměrné absentování nudy. Rád ale zaokrouhluji dolů, a tak dávám moc pěknou jednu hvězdičku :)(20.6.2005)

• Djkoma

Něco zajímavého se začne dít po půl hodině. Po 45 minutách je první akce. Celkově v celém filmu max. 3 slušné akční scény z nichž jedna je fakt moc dobrá. Bohužel se prakticky celý film nudíte. K nikomu z celé skupiny(asi kromě černošské "tvrdé" průvodkyně)si neuděláte vztah, protože vždycky po chvíli umřou. Závěrečná naivní scéna a naprostý konec opět ponechaný jako dveře (BRÁNA) k pokračování. Celkově to bylo špatné. vytratila se všechna snaha o navázání na alespoň jednu sérii a celý děj jde úplně jiným, špatným, směrem. Lidstvo hraje jen předmět, do kterého se vetřelci touží dostat, aby se z nás mohl vyklubat jejich další bratříček a predátoři figurují jako policie, která utrženým psům nakažených vzteklinou, chce zpátky uvázat obojek z jejich laseru a kopí. Paul W. S. Anderson neumí pořádně točit a sám se ztrácí v neschopnosti nejen své režijní, ale i scenáristické. Je to smutné kam spadl výtvor H.G.Gigera.(27.8.2004)

• Melies

0 / 10 Týmto filmom Paul W.S. Anderson len potvrdil, že je jeden z najneschopnejším režisérov nielen súčasnosti a zaslúžil by si biografiu od Tima Burtona... A u tohto filmu to zamrzí dvakrát - nápad postaviť proti sebe dve najznámejšie monštrá strieborného plátna by si bol zaslúžil Nobelovu cenu za mier, pretože mohol zjednotiť dva nezmieriteľné tábory, či už skalopevných prívržencov slizkého votrelca pravidelne behajúcich po stropoch a syčiacich na súrodencov, alebo fanúšikov zásadových lovcov lebiek. Bohužiaľ, nestalo sa tak a namiesto prvotriednej akcie nás čaká len osemdesiatsedem minút nudy. Aby som Andersonovi nekrivdil, nedá mi nespomenúť scenár, ktorý je... ehm, no... to je taká ošemetná téma... jednoducho povedané, stojí za starú bačkoru, slušne povedané. Stupídny dej preplnený postavami pripomínajúcimi vygumované bábky je ešte nič oproti incestu takmer intergalaktických rozmerov, ktorý nás čaká na konci. Hrúza. Jediné, čo zaslúži pochvalu, sú kostýmy, no tie sú vo filme za sto miliónov dolárov samozrejmosťou. Hoci nie som fanatik ani do jednej z filmových sérií, tento film ma urazil. PS: Votrelec vs. Predátor je film, u ktorého môžem s pokojným svedomím prehlásiť, že by som ho zrežíroval lepšie. A určite nie som sám...(15.5.2005)

Tady musím pochválit a vyzdvihnout kvalitu Predátorů, kteří svojí skvělou novotou, oplývají díky českým ručičkám. Jak postava predátora, tak postava vetřelce byla totiž vytvořena v barrandovských ateliérech. ( Sice byli vytvořeny dle požadavků, ale celkový konečný dojem je opět v rukách umělců samotných.) Jediný dojem kazí fakt, že vetřelec v určitých záběrech má nadměrně bílý chrup a spíše by se hodil do reklamy na colgate. Za tuhle nevhodnou scénu musím hvězdu sundat. Příběhově je to sice něco jiného, nežli od standardů, ale ty bitky mezi oběma stvůrami jsou prostě bezchybný.(6.7.2010)

• Lavran

Ne že by to bylo přímo špatné... ono je to tragické. Anderson staví na hlavu veškerá pravidla hry, demoluje léta budovaný odkaz a střílí do vzduchu za vydatné pomoci výkvětu českého. Imbecilem je v jeho vidění každý: vetřelci, predátoři, lidské postavy, ale hlavně diváctvo, které bylo tak krátkozraké a za zpětné financování téhle blamáže se musí vyrovnávat s těžkou neurózou. Už jen vzpomínka na podezřelé přátelské pouto mezi vesmírným lovcem (schopného opravdových citů) a lepou amazonkou bez bázně a hany (povolné nechat se skarifikovat za polárním kruhem), které oscilovalo na hraně sexuálního sebezapření, mi na zdraví nepřidává. Jediné, co na filmu funguje v mezích obstojného, to je příjemně lezavá atmosféra a efektní monster mač, kde si jeden z predátorů zatrénoval na olympiádu v hodu kl...vetřelcem (?). Nedivte se proto, že napříště mám z jakýchkoli crossoverů (v pařátech neosvícených) obavu předem. "A vzpamatovávají se z toho až do dnes..." tak pravil moudrý Zaratushtra-Yutani.(6.4.2007)

• - Žoldáci ve filmu používají zbraň Heckler & Koch G36C ráže 5.56x45 mm, Adele Rousseau (Agathe De La Boulaye) pak Berettu 84FS ráže .380 ACP. (dc125)

• - Související filmy Vetřelec (1979), Vetřelci (1986), Vetřelec ³ (1992), Vetřelec: Vzkříšení (1997), Predátor (1987), Predátor II (1990), Predátoři (2010) a Vetřelci vs Predátor 2 (2007) mají přístupnost R, tento má však slabší přístupnost PG-13. (mzss1)

• - První scénář o setkání obou kultovních ras vznikl již v roce 1991 a z jeho autora Petra Briggse kromě bohatého člověka udělal i hvězdu mnoha novinových článků. Scénář ale nakonec skončil v odpadkovém koši, podobně dopadl i Shane Salerno, který pracoval na projektu 15 měsíců. Psal i během samotného natáčení a nakonec se nedostal ani do titulků. Je ale uveden alespoň pod literárním přepisem filmu. (imro)