Vetřelec vs. Predátor

Alien vs. Predator

Alien Vs Predator

Votrelec vs. Predátor

Akční / Sci-Fi / Thriller / Dobrodružný

USA / Německo / Česko / Velká Británie, 2004, 87 min (Director's cut: 109 min)

• Dudek

Po druhém zhlédnutí jsem nucen svůj názor trochu změnit. Vetřelec vs. Predátor totiž není tak děsný film, jak jsem si myslel, určité zklamání a kvalitativní úpadek je tam vzhledem k předchozím dílům, dájí-li se tak původní Predátor s Vetřelcem nazvat - přeci jen znát. Možná, že jediným důvodem proč se mi tenhle snímek líbí je můj zvláštní vztah k Paulu W.S. Andersonovi. Narozdíl od ostatních jej nepovažuji za špatného filmaře, právě naopak, dokáže na velmi dobré úrovni pracovat s divákem při zachování relativně kvalitní podívané. Bylo to patrné již u Resident Evila. Celým filmem dýchá ta správná atmosféra, která diváka udržuje v napětí. Z celého snímku je též cítit Andersonova láska k původním filmům a zejména přehnaný respekt. Zároveň je jasně patrné, kterou rasu má P. W. S. Andersen radši, bohužel. Byl jsem nadšen zejména vysokou vizuální kvalitou díla, krom skvělých celků je tu brán zřetel i na detaily, zejména pak právě na Predátory a Vetřelce, kteří dostali mnohem slušivější úborek, samozřejmě při zachování všech průvků, na které jsme zvyklí. Horší je to už se scénářem, tady totiž film bohužel selhává. Máme tu totiž neuvěřitelně prostinký příběh, který zde působí jako velmi slabý bráška starších snímků. Ano, sice se jedná o akční horor, ale přeci jen by to chtělo něco jiného než stokrát viděnou variaci na partu lidí, která bojuje o přežití na místě, které se vydala prozkoumat.(2.9.2006)

• Gilmour93

Znesvěcení, za které se bude Anderson navěky smažit v horoucím pekle v kotli s prošlým fritovacím olejem. Díky, Lanci, Ty jsi byl jediný světlý bod v tomto kolosálním propadáku.(24.10.2008)

Rozpočet $60miliónovTržby USA $80,282,231Tržby Celosvetovo $172,544,654║ Takže stačí byť ako že poriadnym fanúšikom najúspešnejšej sci-fi predlohy gigantov ako Predátor a Votrelec a štúdio 20th Century Fox vám z radosťou zveria dôveru a mini rozpočet aby ste domrvili kult. Neviem fakt, neviem kto čo videl na režisérovi Paul W. S. Andersonovi, keď mu zverili takéto niečo, človek čo nemá skoro štipku vlastného talentu, čo musí za každú cenu vykrádať iné filmy aby vo filme mal ako že funkčné scénky ... Prvá polovica filmu sa ešte dá uznať ako budovanie určitého príbehu, kde toho moc neškrípe ale keď sa na scénu dostanú dve mimozemské obludy ich povesť rázom každou minutou je zadupávaná pod zem, aj keď ako že snaha o širší rozhľad v ich minulosti je načrtnutý a nie je to až taký zlý nápad, všetko zničí okolo postavená jednoduchosť, samozrejme že nemyslím slušne vystavané kulisy ale spackané dejové línie a ta najhoršia je priateľstvo človeka teda žienky s Predátorom, čo vyznie skoro ako romantická až parodická osnova. Pre každého poriadneho fanúšika týchto nestvúr to musela byť pohroma sledovať takéto niečo čo malo byť nadmieru originálne a veľkolepé. Od tvorcov bolo pekné že oživili postavu Bishopa v podobe herca Lance Henriksena ale na tom v podstate chceli založiť celú podstatu starých dielov. /videl v kine: 50%/(4.1.2008)

• Skejpr

Strašlivá kravina, která nemá s žádnou ze sérií společného ZHOLA NIC (a s Vetřelcem a Predátorem na mě nechoďte). Spousta logických chyb, Anderson vykrádá kde může, body v podstatě jen za akci, ucházející triky a za Predátory, kteří jsou ještě pořád docela cool, i když dredama házet neuměj.(6.1.2008)

• Marigold

Hnusný a hnusnější, jak to trefně překřtil jeden můj kamarád. A uprostřed hnusných se zoufale snaží přežít skupinka více či méně hezkých humanoidů... Paul W. S. Anderson natočil hodně vděčné téma, leč namísto atmosferického mixu klaustrofobického napětí a dynamické akce, jak ho nabízí stejnojmenná počítačová hra, vylezla z toho zpočátku napínavá, posléze neobyčejně předvídatelná vyvražďovačka s emancipovanou hrdinkou a na hlavu postaveným příběhem. Ona hrdinka bohužel nesahá Ripleyové ani po nohavice roztrhaných mariňáckých kalhot a její cesta za přežitím je sice plná docela pěkných akčních sekvencí, ale chybí jí napětí a schopnost pohltit diváka. Škoda, protože úvod filmu je docela slibný, pak se ale bohužel napětí vytratí v regimentech dobře viditelných hnusáků. Anderson prostě natočil béčko s průměrnými áčkovými efekty. Příjemně zabitá hodina a půl, ale kredit hnusných (Predátorů) a hnusnějších (Alienů) se tímhle filmem nijak nezvětšuje, ba naopak. AvP je totiž pouze cizopasník... 50%(3.10.2004)

• - Ve filmu se vlastně potvrzuje teorie Ericha von Dänikena, že lidé stavěli pyramidy pro mimozemské bytosti přicházející z vesmíru, které uznávali jako své bohy. (Danny F.)

• - AvP je první film s Predátorem, který ho zobrazuje jako leváka. (imro)

• - Natáčení probíhalo v Itálii, Francii a České republice. (Yardak)