Vetřelec vs. Predátor

• Německo

Votrelec vs. Predátor

• Nový Zéland

Akční / Sci-Fi / Thriller / Dobrodružný

USA / Německo / Česko / Velká Británie / Kanada, 2004, 87 min (Director's cut: 109 min)

• Dudek

Po druhém zhlédnutí jsem nucen svůj názor trochu změnit. Vetřelec vs. Predátor totiž není tak děsný film, jak jsem si myslel, určité zklamání a kvalitativní úpadek je tam vzhledem k předchozím dílům, dájí-li se tak původní Predátor s Vetřelcem nazvat - přeci jen znát. Možná, že jediným důvodem proč se mi tenhle snímek líbí je můj zvláštní vztah k Paulu W.S. Andersonovi. Narozdíl od ostatních jej nepovažuji za špatného filmaře, právě naopak, dokáže na velmi dobré úrovni pracovat s divákem při zachování relativně kvalitní podívané. Bylo to patrné již u Resident Evila. Celým filmem dýchá ta správná atmosféra, která diváka udržuje v napětí. Z celého snímku je též cítit Andersonova láska k původním filmům a zejména přehnaný respekt. Zároveň je jasně patrné, kterou rasu má P. W. S. Andersen radši, bohužel. Byl jsem nadšen zejména vysokou vizuální kvalitou díla, krom skvělých celků je tu brán zřetel i na detaily, zejména pak právě na Predátory a Vetřelce, kteří dostali mnohem slušivější úborek, samozřejmě při zachování všech průvků, na které jsme zvyklí. Horší je to už se scénářem, tady totiž film bohužel selhává. Máme tu totiž neuvěřitelně prostinký příběh, který zde působí jako velmi slabý bráška starších snímků. Ano, sice se jedná o akční horor, ale přeci jen by to chtělo něco jiného než stokrát viděnou variaci na partu lidí, která bojuje o přežití na místě, které se vydala prozkoumat.(2.9.2006)

Z kdysi dost děsivého monstra se stal otravný lovený hmyz bez charismatu (a to sem ho měla vždycky radši). Kdyby hlavní postava nebyla politicky korektní černošská "hrdinka" (rasyzmuz!§), asi by mě to bavilo víc. To "kamarádění" mi přišlo napůl odporně patetické a napůl dojemné. Scénář úplně na hovno, ale o ten tu přece nejde. A úplný závěr je pro zasmání, ale snad to tak tvůrci chtěli. Celkově jsem to čekala mnohem horší, takže neva, když zaokrouhlim na 3*, že ne.(2.3.2011)

Tady musím pochválit a vyzdvihnout kvalitu Predátorů, kteří svojí skvělou novotou, oplývají díky českým ručičkám. Jak postava predátora, tak postava vetřelce byla totiž vytvořena v barrandovských ateliérech. ( Sice byli vytvořeny dle požadavků, ale celkový konečný dojem je opět v rukách umělců samotných.) Jediný dojem kazí fakt, že vetřelec v určitých záběrech má nadměrně bílý chrup a spíše by se hodil do reklamy na colgate. Za tuhle nevhodnou scénu musím hvězdu sundat. Příběhově je to sice něco jiného, nežli od standardů, ale ty bitky mezi oběma stvůrami jsou prostě bezchybný.(6.7.2010)

Za to, ze som to dopozerala az do pokrocileho casu 00:30 a navyse s dabingom, a pritom som sa vobec nenudila, si to zasluzi naozaj minimalne priemerne hodnotenie. Plus fakt, ze sa z mojej oblubenej sci-fi postavicky Predatora vyklubal "nepriatel-nepriatela-je-moj-priatel", tak to proste musim ocenit :D Ale inak skutocne jedna velka zlataninka bez chuti a zapachu...(25.10.2009)

• DaViD´82

Na horror to postrádá byť jen náznak atmosféry a na adaptaci akční hry (resp. komiksu) zase nějakou akci. Pochvalu zaslouží snad jen masky. Nudné a nezajímavé béčko jakých jsou v regálech půjčoven stovky. Anderson dokázel zneuctít hned dvě legendy v jednom snímku a tak doufejme, že si ho najde nějaký zručný predátor a vyžádá si na něm osobní satisfakci za urážku na cti.(10.2.2007)

• - Film mohl natočit i Guillermo del Toro, ale dal přednost Hellboyovi. (akisha)

• - Režisér Anderson v jednom z rozhovorů prozradil, že Arnold Schwarzenegger mu slíbil cameo roli na konci filmu, ale jenom pokud by prohrál volby na guvernéra Kalifornie. (akisha)

• - Během úvodního víkendu diváci zanechali v US kinech 38,2 mil. dolarů, což je na 65-milionovou produkci slušné. Film na severoamerickém kontinentu vydělal něco nad 80 milionů. (imro)