Vetřelec vs. Predátor

• Německo

Votrelec vs. Predátor

• Nový Zéland

Akční / Sci-Fi / Thriller / Dobrodružný

USA / Německo / Česko / Velká Británie / Kanada, 2004, 87 min (Director's cut: 109 min)

• Faidra

Teda to jsem zase jednou měla kliku jak od blázince. Oba titulní hrdinové jsou mi volní jak triko po Marlonu Brandovi a tím pádem je to pro mě jen jeden z mnoha mizerných filmů místo prznění legendy. Osamocenou hvězdičku věnuji Henriksenovi, který byl v tomhle filmovém ekvivalentu zánětu dásní osamocený jakožto jediný slušný herec, aby ani jemu, ani hvězdičce nebylo smutno. Ale třeba je Lance zvyklý přijímat útěchu od jiných hvězdiček, co já vím.(29.10.2009)

• choze

Miluju béčka, i ta nepovedená, ale tohle je prostě nuda jako hrom. Po úvodní expozici, která přestože trvá dvacet minut nám o postavách řekne velký kulový, se postavy dají na zmatený úprk pyramidou plnou predátorů a vetřelců a hraje se všichni proti všem. Jelikož příběh neexistuje a na postavách (nevýrazně hraných nevýraznými herci) nám nijak nezáleží, je dokonale eliminováno jakékoliv napětí a jelikož Anderson od MORTAL KOMBATU zapomněl i jak se dělá dobrá akce (viz. tragický ŽOLDÁK: LEGIE ZKÁZY), je eliminována i veškerá zábava. Hezkých záběrů a vychytávek (úvodní záběr se siluetou kosmické stanice evokující vetřelčí královnu, virtuální přechody) je tu tak akorát, aby bylo z čeho sestříhat trailer a trademarkové scény jsou natočeny zcela rutinérsky a sterilně. Nikdy jsem si ani na vteřinu nemyslel, že by se snad tenhle snímek mohl rovnat svým předchůdcům, ale že to bude až tak špatné...(6.2.2006)

Znovupřivedení mého oblíbence Predátora, na filmové plátno. Po dlouhých čtrnácti letech. Nedopadlo to nejhůře, je to slušný dobrodružný sci-fi film, plný povedených soubojů a dokonce se dozvíme i něco více o mimozemských příšerách, které nás baví už od roku 1979 respektive 1987. Ovšem to, že se krvelačný superzabiják z vesmíru spřátelil s lidskou rasou, snímek posouvá do trošku odlehčenější roviny. Na druhou stranu uznávám, že v rámci zachování zde nastaveného děje, to celkem dává smysl.(17.11.2009)

• Lavran

Ne že by to bylo přímo špatné... ono je to tragické. Anderson staví na hlavu veškerá pravidla hry, demoluje léta budovaný odkaz a střílí do vzduchu za vydatné pomoci výkvětu českého. Imbecilem je v jeho vidění každý: vetřelci, predátoři, lidské postavy, ale hlavně diváctvo, které bylo tak krátkozraké a za zpětné financování téhle blamáže se musí vyrovnávat s těžkou neurózou. Už jen vzpomínka na podezřelé přátelské pouto mezi vesmírným lovcem (schopného opravdových citů) a lepou amazonkou bez bázně a hany (povolné nechat se skarifikovat za polárním kruhem), které oscilovalo na hraně sexuálního sebezapření, mi na zdraví nepřidává. Jediné, co na filmu funguje v mezích obstojného, to je příjemně lezavá atmosféra a efektní monster mač, kde si jeden z predátorů zatrénoval na olympiádu v hodu kl...vetřelcem (?). Nedivte se proto, že napříště mám z jakýchkoli crossoverů (v pařátech neosvícených) obavu předem. "A vzpamatovávají se z toho až do dnes..." tak pravil moudrý Zaratushtra-Yutani.(6.4.2007)

No... Nízká věková přístupnost filmu prostě neprospěla. Na druhou stranu se na něj vůbec nekouká špatně, a i když to není hodno ani jedné předlohy, tak je to příjemný náznak... Jako zastánce Predátorů jsem jenom rád, že jsme konečně ukázali alienofilům, zač je toho loket... Dvě hvězdy mi přijdou málo... i když tři jsou možná moc. No co...(11.12.2009)

• - Během úvodního víkendu diváci zanechali v US kinech 38,2 mil. dolarů, což je na 65-milionovou produkci slušné. Film na severoamerickém kontinentu vydělal něco nad 80 milionů. (imro)

• - AvP je první film s Predátorem, který ho zobrazuje jako leváka. (imro)

• - Náklady na film byly 60 000 000 $ a alších 35 000 000 $ padlo na mohutnou propagaci. I přes spíše záporné hodnocení kritiky a přes nevoli fanoušků původních sérií dokázal film vydělat 80 000 000 $ v USA a dalších bezmála 84 000 000 $ ve zbytku světa. Není tedy divu, že AVP 2 na sebe nenechal dlouho čekat. (messiah)