Bournův mýtus je film, který již víc než jednu dekádu natolik miluji a natolik jsem toužil jeho dynamice definitivně přijít na kloub, že i po stu a jednom zhlédnutí jsem se pustil do několikaměsíční práce na jeho analýze okénko po okénku a záběr po záběru. Výsledkem je studie Bournův mýtus: akční film pohybu, v níž je rozbor samotného snímku zarámováný do výkladu o proměnách (moderního) akčního filmu (s. 51-55, 87-91). Kromě vysvětlení rozmanitého množství filmařských taktik tohoto působivého díla v článku najdete i pasáž o výstavbě slavné automobilové honičky v Moskvě (s. 81-84). ___ (Jo a strašně moc se těším na letošní pokračování. ;))(16.1.2016)

Greengrass to pochopil lépe než Liman. Takže jediné, v čem jeho autentický Bourne ztrácí, je choreografie jedné rvačky, jinak to, co v předchozím díle vypadalo jako přešlapování mezi dynamickým a drsným thrillerem a učesanou špiónkou ala MI je nahrazeno Paulovým typickým švihem a dokumentárním maelströmem obrazů. Výsledkem je Bourne, který kromě identity nachází především integritu, chybějící charisma se objevuje tam, kde se Bourne-člověk a Bourne-voják stávají jedním tělem a jednou osobností. Damon jakoby přišel postavě plně na chuť, a tak má Bourne jak ostré lokty, tak lidské rysy, aniž by si to nějak odporovalo. Skvostné automobilové honičky, napětí i v poklidných scénách, mnohem civilnější pojetí a samozřejmě 24karátová závěrečná moskevská naháněčka. Vytkl bych jen velkolepé gesto humanity ve finále, které je trochu přehnané, a občas předvídatelnost a dírky v logice. Ale jinak mě Jason Bourne začíná získávat na svou stranu.(14.2.2008)

Jízda pokračuje. Bourne snad ještě zmatenější než v prvé částí, což ještě umocňuje použití ruční kamery. Bloumá ulicemi, svou myslí a přemítá, kdo vlastně je. A v patách mu je pokaždé nějaké to komando či policejní jednotka. Bournova minulost je postupně odkrývána a kousky hádanky se začínají kompletovat. Greengrass opět ukázal, že patří mezi současnou režisérskou špičku, co se týče hereckých výkonů: One Damon Show.(24.8.2007)

Po učesanej uvádzačke Limana, nastupuje rozkmitaná a neskrotná paprča Greengrassa, ktorá pulíruje pozabudnuté partie. Prejavuje sa to prísunom holej autentičnosti, ale aj závratným zrýchlením už beztak energického nástupu. Obmena zvyklostí, streľby/výbuchy sú zrazené na minimum, všetká usilovnosť sa vzťahuje na psychologickú rovinu a jej dôkladné spochybňovanie. S tým potom súvisí nasledovné: 1) Nadväzujúce odkrývanie mýtu a kulminácia vytváraných neistôt o pošpinenom agentovi, rast takmer sebestačnej osobnosti a validovanie predpokladanej inteligencie. 2) Dôkazový materiál o nemohúcnosti pohotovostných jednotiek tajných služieb (vrátane ich odpočúvacích zariadení), ktoré sú kvôli bystrosti agenta Bourna niekoľkonásobne eliminované a buď sa nechávajú chytiť do nastraženej pasce alebo proste prídu na "miesto činu" neskoro. Jason je vždy o krok vpred, s prispením paralyzujúcej sebavedomosti prekypuje nápadmi par excellence a svoje dovednosti korunuje famóznou naháňačkou po mrznúcej Moskve. Damon valcuje, dôverne sa zžíva so svojím životným obsadením a varuje záškodníkov pred udaním ultimáta. "Bourne Supremacy" nespadá pod kdejaké lokálne strielačky, plynie na vlastné riziko a neverí na zľutovanie. Rýchlo do trojky. :)(6.1.2012)

Soundtrack John Powell: 1. Goa [3:00] ,2. The Drop [3:42] ,3. Funeral Pyre [2:21] ,4. Gathering Data [1:54] ,5. Nach Deutschland [2:40] ,6. To the Roof [5:32] ,7. New Memories [2:48] ,8. Berlin Foot Chase [5:16] ,9. Alexander Platz/Abbotts Confesses [3:34] ,10. Moscow Wind Up [6:55] ,11. Bim Bam Smash [5:09] ,12. Atonement [1:35] ,13. Extreme Ways - Moby [3:57],(10.6.2011)

• - Taxi, které Bourne řídí během automobilové honičky je ruský GAZ 3110. (imro)

• - Postavu Gretkova si zahral český herec Karel Roden. (marciano)

• - Vodka, ktorou si Bourne čistí strelnú ranu počas auto nahánačky v Moskve, sa volá Stoličnaja. (Zdroj: ČSFD.cz)