poster

Alenka v říši divů (TV film)

 • Velká Británie

  Alice in Wonderland

 • Německo

  Alice im Wunderland

 • Slovensko

  Alica v krajine zázrakov

Rodinný / Dobrodružný / Fantasy

Velká Británie / USA / Německo, 1999, 150 min

 • Phobia
  ***

  Ani knižní "Alenka" není zrovna můj šálek kávy a hodně bych se divila, kdybych film hodnotila lépe. Tenhle druh absurdní fantazie, kdy je třeba za vším hledat symboly a přemýšlet "co tím chtěl básník říci", mi prostě často nesedí a nezachrání to ani hvězdné obsazení. Každopádně jsem čekala, že to bude méně koukatelné. No, dalo se, čili úspěch dle mého skromného názoru:-). 60%(18.3.2009)

 • Stanislaus
  ***

  Alenka v říši divů patří mezi povedenější hallmarkovské projekty, byť by se dalo mnohé vytýkat, ale i přesto si drží nějakou úroveň. Toto zpracování dokáže na první pohled zaujmout zejména dobře vybranými hereckými hvězdami, které se ve filmu sice většinou jen mihly v podobě cameí, ale i tak mě potěšily - nejvíce jsem byl spokojený s výkonem Elizabeth Spriggs, Martina Shorta, Gena Wildera a (jako vždy) Mirandy Richardson. Rovněž Tina Majorino se hlavní role ujala velice dobře a jako mnozí, tak i já oceňuji Whoopi Goldberg v roli Šklíby. Vlastně mi ani moc nevadilo, že byly ve filmu viditelné TV efekty, jelikož to pak celé působilo více hravě až potrhle, což jen podtrhovalo úžasně šílenou Říši divů, plnou různých bizarních a bláznivých postaviček, které stále křičí, padají, spí, pijí čaj, sekají hlavy atd. Ve výsledku jde o celkem slušnou adaptaci, jež dokáže oslovit i dnes, zejména díky hercům, výpravě a chytlavým písničkám.(15.9.2016)

 • Ripley
  ***

  Alenka,ať už ji natočí kdokoliv bude vždy divná,protože je divná i předloha.Již jsem si na to zvyknul a jsem ochoten ten bláznivý svět s bláznivými postavičkami ochotně strávit,takže hodnotím relativně kladně.Tohle TV zpracování mělo velmi slušnou výpravu,masky,triky a herecké obsazení.Takže za 60%.Jsem zvědav na verzi Tima Burtona.(3.8.2010)

 • MartinezZ
  *

  Příliš dlouhé, příliš... fantaskní? Tohle už ani není fantazie, tohle je na psychiatra. Příliš mnoho postav, jediné zajímavé tři postavy: Kloboučník, zajíc a Srdcová královna. Whoopina kočka nevýrazná, samotná Alenka nehraje, jen chodí před kamerou. Výsledkem je cosi psychotropně nudného, což se takřka vylučuje. ~~~ Za verzi sestříhanou o 40 minut jsem ochotný přidat *.(25.10.2011)

 • blondboss
  ***

  Jedno z ďalších priemerných filmových spracovaní krajiny zázrakov, do ktorého bolo vsadené veľké množstvo kvalitných hercov. Problém ale je, že kvalitou tento snímok len ťažko môže prekonať iné rozprávky, nakoľko ani námet nie je dvakrát kvalitný. Aspoň mne sa tieto príbehy veľmi nepáčia, aj preto možno tendenčné hodnotenie z mojej strany. 50 %(28.11.2017)

 • - Hlava Martina Shorta byla digitálně 3x zvětšena, aby se více podobala šílenému kloboučníkovi z Tannilových ilustrací. (HappySmile)

 • - Sigourney Weaver dostala roli ve filmu, ale nakonec ji musela odmítnout kvůli problémům s rozvrhem. (HappySmile)

 • - Většina postaviček z Říše divů vystupuje v rámcovém příběhu jako hosté na dýchánku u Alenčiných (Tina Majorino) rodičů. Toto dvojí obsazení mělo posílit hranici mezi Alenčiným reálným a snovým světem, a rovněž šlo o poctu Lewisu Carrolovi, jehož knižní postavy měly základ v kruhu jeho skutečných známých. (Stanislaus)