Alenka v říši divů (TV film)

Alice in Wonderland

• Německo

Alice im Wunderland

Alica v krajine zázrakov

Rodinný / Dobrodružný / Fantasy

Velká Británie / USA / Německo, 1999, 150 min

• tuberatanka

Umelé, sploštené, kŕčovité s nepodarenými trikmi a gýčovitou vizuálnou stránkou. Zredukovanie pôvodného "švihnutého" námetu na panoptikum umelých animovaných postavičiek bez pointy a myšlienky. Herecké výkony a repliky sú kŕčovité a ťažko uveriteľné. Nuž, námet síce obľúbený, ale ľahko sa na ňom dajú vylomiť zuby.(9.10.2011)

Příběh o holčičce, která propadne jámou do podivného světa plného bláznivých postaviček, světa, kde neplatí žádná pravidla a žádná logika. Chápu, že se někomu nemusí líbit, občas je až nervydrásající :-) Jinak se jedná o celkem pěkné a věrné zpracování Alenky v říši divů. Takhle nějak jsem si ten příběh představovala, když jsem čítávala knížku.(1.11.2008)

Alenku miluju, proto vím, že je dost těžké toto téma zfilmovat - toto je velice podařený pokus, zvučná jména (Ben Kingsley jako zhulená housenka je k sežrání :-D) upřímně nějaké chyby by se našly, ale protože prostě toto téma žeru, hlavní hrdinka je skvělá, triky též... dávám 4* za zatím nejlepší zpracování Alenky. Stále doufám, že se někdo tématu zhostí důkladně, že dám 5* myslím, že takový Tim Burton by prostě "sedl".(8.10.2007)

• MartinezZ

Příliš dlouhé, příliš... fantaskní? Tohle už ani není fantazie, tohle je na psychiatra. Příliš mnoho postav, jediné zajímavé tři postavy: Kloboučník, zajíc a Srdcová královna. Whoopina kočka nevýrazná, samotná Alenka nehraje, jen chodí před kamerou. Výsledkem je cosi psychotropně nudného, což se takřka vylučuje. ~~~ Za verzi sestříhanou o 40 minut jsem ochotný přidat *.(25.10.2011)

Knižní předlohu jsem nečetl (z filmových zpracování znám pouze kouzelné Švankmajerovo ´Něco z alenky´), takže nevím, do jaké míry se jí tvůrci drželi, ale některé scény dělají z tohoto filmu obstojně koukatelnou záležitost. Vzhledem k menšímu rozpočtu občas ucházející triky a masky, vypíchl bych skvěle namaskovaného Martina Shorta s digitálně upraveným krátkým tělíčkem a šklebící se kočku s tváří Whoopi Goldberg. Na televizní film celkem obstojný průměr.(3.7.2005)

• - Hlava Martina Shorta byla digitálně 3x zvětšena, aby se více podobala šílenému kloboučníkovi z Tannilových ilustrací. (HappySmile)

• - Postava kočky Šklíby (Whoopi Goldberg) byla vytvořena použitím loutky a CGI. Její tělo tvořila loutka, zatímco obličej Whoopi Goldberg byl nasnímán a digitálně dodán v postprodukci. (Stanislaus)

• - Většina postaviček z Říše divů vystupuje v rámcovém příběhu jako hosté na dýchánku u Alenčiných (Tina Majorino) rodičů. Toto dvojí obsazení mělo posílit hranici mezi Alenčiným reálným a snovým světem, a rovněž šlo o poctu Lewisu Carrolovi, jehož knižní postavy měly základ v kruhu jeho skutečných známých. (Stanislaus)