Síla lidskosti - Nicholas Winton

Matej Mináč

Patrik Pašš

Zvuk:

Igor Vrabec

Veľmi, veľmi silný dokument o človeku akých mnoho nie je.(20.6.2009)

Pekný film, který zachycuje příběh Velikána, který by si tu Nobelovu cenu jistě zasloužil.(26.7.2010)

Film, tedy spíš dokument, který jsem viděla teprve před pár dny. Ve chvíli, kdy jsem se na tu úžasnou věc dívala, měla jsem, přiznám se trošku roztřepaný obraz. Byli jsme na tom v kině v rámci výuky a dlouho jsem nezažila, aby se na konci promítání tleskalo. A netleskalo se ani tak tomuto dokumentu, ale hlavně panu Nicholasu Wintnovi! Totiž tento snímek nabuzuje velmi smutný, ale zároveň i hřejivý pocit u srdce. Nevybavuji si lepší dokument.(30.4.2011)

Nicholas Winton je přesně ten typ hrdiny, kterých je na světě málo. Neváhal pomoct, nedělal nic pro sebe a nikomu neměl potřebu říkat, co vlastně udělal. Byla to pro něj samozřejmost.(8.6.2011)

Tak tohle je naprostá špica. Vem čert dokument po filmové stránce. Ale ten příběh,ještě ted z toho mam husí kůži. Kdyby tu bylo 6 hvězd, tak Sir Nicholas Winton je rozhodně má! Hrozně silná věc....(18.1.2012)

Asi jeden z nejlepších a nejdojemnějších dokumentů co jsem měla možnost vidět. Jak mohl svůj čin pozapomnět a nedat nikomu o něm vědět asi nepochopím. Velmi skromný člověk, nebít jeho manželky, která našla krabici fotek a dopisních papírů, jeho čin by se nikdo nedozvěděl.Velmi hezké zpracování, i když možná s malinkýma chybami, ale pro jeho celkovou výpověď můžou být zcela zapomenuty.A po scéně setkání s „jeho“ dětmi nemohlo zůstat oko suché. Pět hvězdiček zcela zaslouženě(13.1.2013)

Skvělý dokument. Matěj Mináč odvedl opravdu dobrou práci. Vynikající dokument. 90%(10.8.2015)

Síla lidskosti je krásný a chvílemi dost dojemný dokument o jednom z nejlepších a nejskromnějších lidí, co chodí po téhle planetě, o Nicholasi Wintonovi.(26.3.2008)

Tenhle film dokázal, že kino plný puberťáků ztichlo na celou hodinu a na konci ještě tleskalo. A jestli tohle není důkaz, že ten film je úžasně silnej, tak nevím...(18.12.2008)

Výborně zpracovaný dokument, hltala jsem každé slovo. Bylo tam spousta silných momentů. Pro mě asi nejsilnější ten, když moderátorka, která poslala do pořadu pana Wintona a děti, které zachránil, řekla, ať se postaví ten, koho pan Winton zachránil. Zvedl se celý sál. Opravdu neuvěřitelné, co ten člověk dokázal. A přitom ta jeho skromnost. Doporučuji nezapomenout si vzít kapesníčky, až se na tento dokument půjdete dívat. =o)(27.12.2008)

biografické dílo o hrdinovy ve špatné době. Měl jsem možnost shlédnout. Opravdu neuvěřitelně emotivní a obzvláště v momentě, kdy byl sir Winton pozván do studia BBC a moderátorka prohlásila větu: ,,Jestli je tu ještě někdo, komu pan Winton zachránil život, at se postaví" a celé studio jako jeden muž vstalo... Při tomto momentu mi opravdu proběhl mráz po zádech... Samozřejmě všichni z nás podepsali petici, aby pan Winton dostal nobelovu cenu za mír:-))(10.2.2009)

Na české podmínky skvělý dokument o panu Wintonovi, před nímž smekám. Pokud on se nedostane do pomyslného nebe, tak pak už nevím kdo. Na velký čin, který provedl, se přišlo náhodou, když jeho manželka našla staré spisy, které si vedl při práci, na kterou nakonec zapomněl, protože nastoupil do armády jako letec. Co mne celkem zaujalo, že spousta z Wintonových dětí jsou velmi úspěšní lidé, od bývalého ministra Velké Británie přes letecké inženýry až po uznávané doktory a novináře. Chápu, že je to jen vzorek z 669 lidí - z těchto se prý ozvalo asi jen něco přes 200 - ale i tak smekám před panem Wintonem a jeho dětmi a jejich rodiči. Člověk se může snažit vžít do jejich role, avšak pokud to neprožijete, tak asi nepochopíte. Hodnocení dokumentu je z mé strany silně ovlivněno skutečností, o níž pojednává, ale z mé strany 90%.(2.11.2009)

Těch pět hvězd je pro pana Wintona. Nezachránil jen 669 dětí, ale tisíce, protože i Wintonovy "děti" měly děti a ty zase další děti a ty zase budou mít další děti. A miliony dalších tím dojal a dojímat bude. Svojí skromností (nikomu o tom nikdy neřekl, protože nepovažoval svůj čin za nějak výjimečný), nezištností (nic za to nechtěl, a s Nobelovkou za mír jděte k čertu, čin pana Wintona není hoden toho, aby dostal to samé ocenění, jaké dostal i válečný fanatik Arafat), nesobeckostí a naprostým nedostatkem lhostejnosti (přestože on sám tvrdí, že jen viděl, k čemu se schyluje, a udělal, co mohl, aby pomohl).(6.1.2011)

• pee-jay

"Podle mě neexistuje věc, která by se nedala uskutečnit, když je opravdu rozumná."(28.1.2011)

Sir Winton je hrdina. Takový dokument by se dal jedině zkazit. Tvůrci to neudělali.(4.3.2011)

Skutečně výjimečný dokument o vyjimečném muži. 50 let nikdo nevěděl co udělal, neuvěřitelné...(24.4.2011)

Asi jediný dokument u kterého mám na krajíčku a většinou to nevydržím a bulim jak stará želva. Klaním se.(7.5.2011)

Dojemná podívaná ze života.(4.2.2012)

Neuvěřitelné, co Winton dokázal a to závěrečné setkání mě prostě dostalo!(20.10.2012)

Měl jsem možnost vidět tenhle dokument v kině, kde byla také k tomu přednáška od člena štábu, který nám k tomu ještě řekl pár zajímavostí a vtáhl nás do děje. Musím říct že tohle jsem od dokumentu opravdu nečekal. Neskutečný příběh tak obyčejného člověka, který byl na 50 let nezveřejněn, protože mu to přišlo zcela obyčejné zachránit lidské životy. Což mě ještě víc uchvátilo a byl jsem dojat, že se najde někdo jako je on, který bere pomoc druhým jako samozřejmost. Opravdu krásný dokument, který reprezentuje tohoto pána jako obyčejného muže, který to prostě vzal tak, jak by to měl vzít každý správný člověk. Velice dojemné a s chutí jsem na konci tohodle filmu stál a tleskal. Protože pán, jako je Winton si to zaslouží. I když mě drobet překvapili stupidní komentáře a dotazy, které zazněli během filmu nebo až po konci. Někteří žáci škol nemají k tomuhle tématu vůbec, ale vůbec úctu. Smějící se blbečky v sále mě opravdu rozčílili a zděsili. Jak se mohl někdo tomuhle tématu smát ? Nebo stupidní komentáře, které se pronášeli během filmu, cituji: "A já jsem si uvědomil, že už nikdy neuvidím svoje rodiče." A jak někdo může odpovědět, že je to dobře ? Mladiství si neváží života, který mají. Což by měly, protože jestli se vrátí někdy takové období, což doufám že ne, tak si začnou vážet života. Drobet jsem se tady rozpovídal o tématu, které se netýka přímo filmu, ale spíš některému současnému přístupu k tomuhle tématu.(26.11.2012)

Měla jsem se za emocionálně vysmahlého člověka, ale po zhlédnutí tohoto dokumentu jsem trochu změnila názor. Krásně zpracovaný dojemný příběh s autentickými záběry a výpověďmi zainteresovaných osob. Přítomnost lidí jako je pan Winton na tomto světě mě nutí vidět budoucnost světa v když už ne růžových, tak aspoň světlých barvách. Jeho příběh by mělo vidět co nejvíc lidí. A jen tak na okraj, není úžasné, že má pan Winton už 103 let? Asi začnu věřit na karmu...(18.12.2012)