poster

Síla lidskosti - Nicholas Winton

 • slovenský

  Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti

 • anglický

  Power of Good: Nicholas Winton, The

Dokumentární / Životopisný

Česko / Slovensko, 2002, 64 min

Režie:

Matej Mináč

Střih:

Patrik Pašš

Zvuk:

Igor Vrabec
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (212)

 • Revanx
  *****

  Veľmi, veľmi silný dokument o človeku akých mnoho nie je.(20.6.2009)

 • zanetta
  ****

  Silný citový a emoční zážitek nám jistě tento dokumentární film přinese do našich srdcí. Příběh Nicholase Wintna je tak velkolepý, že jsem přehlížela nedokonalosti filmu, možná to bylo kvůli pohledu přes zaslzené oči. Je ovšem pravda, že snímek mě upoutal až v jedné třetině, kdy začal děj trochu gradovat. V tomto okamžiku si člověk uvědomí sílu lidskosti. Nejvíce se mi líbilo setkání Wintna s „jeho dětmi“, které se uskutečnilo v televizním pořadu bez Wintnova vědomí a bylo to velmi dojemné. Tady jsem si teprve uviděla, co ten člověk dokázal. Srovnala bych ho s Oskarem Schindlerem (film Schindlerův seznam), který zachránil židy, a ne děti, přesto dokázal rovněž mnohé, zkrátka: „Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání svět.“(10.12.2008)

 • MickySu
  *****

  Tento dokument jsem viděla ještě na střední škole v Neveklově, odkud spousta Wintonových dětí byla (jsou). Dokument je silným zážitkem sám o sobě, ale když je to ještě podtrženo vystoupením několika "W. dětí" z řad nás diváků a následné objímání se a pláč... Byl to pro mě opravdu nejemotivnější zážitek v životě...(4.6.2010)

 • LucMosss
  ****

  Docela jasně si pamatuji, že jsem na tomto filmu byla na prvním stupni se školou v kině. Na to, že byl tento snímek zpracován obyvateli našeho národa spolu s námi blízkými sousedy, jedná se o nadprůměrné zpracování sílného příběhu, u jehož konce mi takřka zvlhly oči. Zhlédnutí vřele doporučuji nejen těm, jenž chtějí poznat dění druhé světové války konečně i z té poněkud stinnější stránky.(13.6.2010)

 • Priest
  ****

  Pekný film, který zachycuje příběh Velikána, který by si tu Nobelovu cenu jistě zasloužil.(26.7.2010)

 • kacaaa
  *****

  Film, tedy spíš dokument, který jsem viděla teprve před pár dny. Ve chvíli, kdy jsem se na tu úžasnou věc dívala, měla jsem, přiznám se trošku roztřepaný obraz. Byli jsme na tom v kině v rámci výuky a dlouho jsem nezažila, aby se na konci promítání tleskalo. A netleskalo se ani tak tomuto dokumentu, ale hlavně panu Nicholasu Wintnovi! Totiž tento snímek nabuzuje velmi smutný, ale zároveň i hřejivý pocit u srdce. Nevybavuji si lepší dokument.(30.4.2011)

 • Jan Preissler
  *****

  Nicholas Winton je přesně ten typ hrdiny, kterých je na světě málo. Neváhal pomoct, nedělal nic pro sebe a nikomu neměl potřebu říkat, co vlastně udělal. Byla to pro něj samozřejmost.(8.6.2011)

 • Marty_cihi
  *****

  Tak tohle je naprostá špica. Vem čert dokument po filmové stránce. Ale ten příběh,ještě ted z toho mam husí kůži. Kdyby tu bylo 6 hvězd, tak Sir Nicholas Winton je rozhodně má! Hrozně silná věc....(18.1.2012)

 • Blackborne
  *****

  Neuvěřitelné, co Winton dokázal a to závěrečné setkání mě prostě dostalo!(20.10.2012)

 • _elishka_
  *****

  Asi jeden z nejlepších a nejdojemnějších dokumentů co jsem měla možnost vidět. Jak mohl svůj čin pozapomnět a nedat nikomu o něm vědět asi nepochopím. Velmi skromný člověk, nebít jeho manželky, která našla krabici fotek a dopisních papírů, jeho čin by se nikdo nedozvěděl.Velmi hezké zpracování, i když možná s malinkýma chybami, ale pro jeho celkovou výpověď můžou být zcela zapomenuty.A po scéně setkání s „jeho“ dětmi nemohlo zůstat oko suché. Pět hvězdiček zcela zaslouženě(13.1.2013)

 • Tumbik
  *****

  Skvělý dokument. Matěj Mináč odvedl opravdu dobrou práci. Vynikající dokument. 90%(10.8.2015)

 • jungewolf
  *****

  Souhlasím s komentářem "Matty" . Dávám 5 * a 83 % .(10.8.2016)

 • T369
  *****

  Síla lidskosti je krásný a chvílemi dost dojemný dokument o jednom z nejlepších a nejskromnějších lidí, co chodí po téhle planetě, o Nicholasi Wintonovi.(26.3.2008)

 • Isirian
  *****

  Tenhle film dokázal, že kino plný puberťáků ztichlo na celou hodinu a na konci ještě tleskalo. A jestli tohle není důkaz, že ten film je úžasně silnej, tak nevím...(18.12.2008)

 • škvrně
  *****

  Výborně zpracovaný dokument, hltala jsem každé slovo. Bylo tam spousta silných momentů. Pro mě asi nejsilnější ten, když moderátorka, která poslala do pořadu pana Wintona a děti, které zachránil, řekla, ať se postaví ten, koho pan Winton zachránil. Zvedl se celý sál. Opravdu neuvěřitelné, co ten člověk dokázal. A přitom ta jeho skromnost. Doporučuji nezapomenout si vzít kapesníčky, až se na tento dokument půjdete dívat. =o)(27.12.2008)

 • Michalee
  *****

  biografické dílo o hrdinovy ve špatné době. Měl jsem možnost shlédnout. Opravdu neuvěřitelně emotivní a obzvláště v momentě, kdy byl sir Winton pozván do studia BBC a moderátorka prohlásila větu: ,,Jestli je tu ještě někdo, komu pan Winton zachránil život, at se postaví" a celé studio jako jeden muž vstalo... Při tomto momentu mi opravdu proběhl mráz po zádech... Samozřejmě všichni z nás podepsali petici, aby pan Winton dostal nobelovu cenu za mír:-))(10.2.2009)

 • cmman
  *****

  Na české podmínky skvělý dokument o panu Wintonovi, před nímž smekám. Pokud on se nedostane do pomyslného nebe, tak pak už nevím kdo. Na velký čin, který provedl, se přišlo náhodou, když jeho manželka našla staré spisy, které si vedl při práci, na kterou nakonec zapomněl, protože nastoupil do armády jako letec. Co mne celkem zaujalo, že spousta z Wintonových dětí jsou velmi úspěšní lidé, od bývalého ministra Velké Británie přes letecké inženýry až po uznávané doktory a novináře. Chápu, že je to jen vzorek z 669 lidí - z těchto se prý ozvalo asi jen něco přes 200 - ale i tak smekám před panem Wintonem a jeho dětmi a jejich rodiči. Člověk se může snažit vžít do jejich role, avšak pokud to neprožijete, tak asi nepochopíte. Hodnocení dokumentu je z mé strany silně ovlivněno skutečností, o níž pojednává, ale z mé strany 90%.(2.11.2009)

 • norionn
  *****

  Těch pět hvězd je pro pana Wintona. Nezachránil jen 669 dětí, ale tisíce, protože i Wintonovy "děti" měly děti a ty zase další děti a ty zase budou mít další děti. A miliony dalších tím dojal a dojímat bude. Svojí skromností (nikomu o tom nikdy neřekl, protože nepovažoval svůj čin za nějak výjimečný), nezištností (nic za to nechtěl, a s Nobelovkou za mír jděte k čertu, čin pana Wintona není hoden toho, aby dostal to samé ocenění, jaké dostal i válečný fanatik Arafat), nesobeckostí a naprostým nedostatkem lhostejnosti (přestože on sám tvrdí, že jen viděl, k čemu se schyluje, a udělal, co mohl, aby pomohl).(6.1.2011)

 • pee-jay

  "Podle mě neexistuje věc, která by se nedala uskutečnit, když je opravdu rozumná."(28.1.2011)

 • Bojinda
  *****

  Sir Winton je hrdina. Takový dokument by se dal jedině zkazit. Tvůrci to neudělali.(4.3.2011)

 • StandikK
  *****

  Skutečně výjimečný dokument o vyjimečném muži. 50 let nikdo nevěděl co udělal, neuvěřitelné...(24.4.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace