Černí baroni

• Slovensko Čierni baroni

Epizody(11)

Adaptace veselých příběhů z neveselých let podle románu Miloslava Švandrlíka. Seriál vznikl z příběhů jeho populárních knih (Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, Říkali mu Terazky, Pět sekyr poručíka Hamáčka, Lásky černého barona, Terazky na Hrad, Černý baron od Botiče, Kam kráčíš, Kefalíne?), podle scénáře M. Bezoušky. Věrohodnou dobovou atmosféru 50. let 20. století vtiskl seriálu renomovaný režisér Juraj Herz, který ve spolupráci s kameramanem Jiřím Macháněm umocnil Švandrlíkův humorný nadhled nad neradostným totalitním režimem v tehdejší československé armádě. (Česká televize)

Peabody

V novém tisíciletí nová verze, už naznačující, kam se sune celkově český humor, ke Kameňákům, a ještě daleko níže, vede vulgarita a hlasitost. Komedií moc JH nenatočil a slušnou snad jen jednu - Sladké starosti. Ale švandrlíkovský řachavý humor není jeho parketa. To je podle mne problém č jedna, druhý je scénář Martina Bezoušky, kde se opravdu příliš často opakují stejná schémata, hlášky. Opakování je matka moudrosti, možná, ale humoru ne. Herecky slušné, i když mi nesedí Radek Holub, ale on málokdy a navíc tady zdůrazňuje právě to, co na něm rád nemám. To skoro ztotožnění se Švejkem mne tak neuráží, myslím, že v předloze je hodně styčných prvků. Andy Hryc umí být lepší, Pavel Landovský dal Terazkymu hloubku, kterou tady nenajdeme, ale to je věc scénáře, tady je Terazky stejně jako většina ostatních jen figurka, která furt vykřikuje co bolo to bolo. No ale ona to zase ani v předloze není o moc víc než spotřebka, tak co. a průser to podle mne není. . ()

xentrixx

Jako jo, dívat se na to dá, i pobavit. Táhne to totiž důstojnický sbor - Hryc jako Haluška a Bolek jako Hamáček jsou výborní. Proč se ale autoři tolikrát odchýlili od literární předlohy, nepochopím. Je do toho násilím vecpán Švejk (zabijačka, opilý Hamáček na kazatelně), a to především do postavy Kefalína. Radkem Holubem ji totálně zazdili a domrvili. Kefalín byl kultivovaný glosátor a pozorovatel, to, co s ním provedl Holub, či lépe řečeno režisér,  je trestuhodné. A další postavy jakbysmet. Mělo to být panoptikum podivínů a exotů, třeba letargický mimoň doktor Macháček, negramotný Kotlár, a desítky dalších existencí. Namísto toho divák sleduje křečovitě správňácké figury, které se svými knižními předobrazy nemají společného zhola nic. A korunu všemu nasazují politické vložky, které v knize vůbec nebyly a devalvují její jedinečný satiristický ráz - zmínky o Mašínech a Grebeníčkovi. Proč? ()

PJD

Seriál je v porovnání se Sirového filmem věrnější knižní předloze a je to takové správně Švandrlíkovsky nadsazené. Za mně, který jsem v dětství hltal tehdy díky režimu neznámého Kopyta a mňouka a v pubertě cyklostylované Černé barony, spokojenost. Jen ten Petr Nárožný mi tam nepasuje, a to ho mám jinak v oblibě. ()

Bohdy67

Bohužel filmu tenhle výtvor nesahá ani po kolena, ikdyž námět svou obsáhlostí z vícero knih mohl mít velký úspěch...A i přes výborné herecké obsazení ani jeden z nich nedosáhl kvalit herce z filmu...Jak tu mnozí psali, hlavně Kefalín v podání Holuba byl hroznej... Vetchý švejkoval s vážným výrazem, že člověk chápal, že si dělá ze všeho jen prdel....Holub za to hází držky a tlemí se jak kokot celý seriál a působí spíš jako retardovaný debil...Polívka taky hroznej a jeho Hamáček je úplně jinej než ve filmu... Kaiser je taky šílenej a zbytek prostě tak proplouvá...25% ()

kotrlak

Nepříliš vtipný seriál z neveselých dob. Zrovna tak by mohla tahle parta natočit seriál z jáchymovských uranových dolů. Nebo z koncentračního tábora Auschwitz. To by se v Izraeli nachechtali.... ()

babuška

hodně to kopíruje knížku až na ty židovské anegnoty, výběr herců špatný, mohli vzít mladíky z Famáče možná by to bylo lepší ()

Songo odpad!

Grrr, dal sem tomuto paskvilu šanci do druhého dílu doufaje, že se to snad trochu zlepší. Ó jak sem byl naivní. Největší šok byl pro mě Kefalín v podání pana Holuba. To byl teda těžkej zdár. A těžkej zdár je i tento seriál. Pozn. těžkej zdár = dost akože na p**u ()

danick

Od tohoto seriálu jsem dostal přesně to, co jsem čekal. Nenáročnou zábavu v hvězdném obsazení. Pravda, mnozí přehrávali, Špalek na hranici (mojí) únosnosti, mnoho scén bylo variacemi na to samé téma, ale v podání důstojnického sboru mě vždy rozesmály. Přestože byly postavy a jejich chování celkem vypočitatelné. Anebo právě proto. Ale porovnejte s některými "kulty". Nebyli Rimmer a Lister taky docela vypočitatelní? Zdá se mi, že se čeští (slovenští) tvůrci prostě nezavděčí. Čo bolo, bolo... ()

trollfjord odpad!

Mám moc rád režiséra Herze a jeho filmy. Tento seriál jsem sháněl dlouho, vzhledem k tomu, že žiju v zahraničí, neměl jsem možnost sledovat jeho vysílání v premiéře. Dnes jsem se k němu konečně dostal a ten šok bych nikomu nepřál. Na tomto seriálu není kvalitního vůbec nic. Radek Holub jako Kefalín, to je neuvěřitelný průser, stejně tak jako hrabě Šternberk. Jediný kdo tam trošičku drží laťku je Tomáš Topfer ale ten má tak malý prostor, že je to k ničemu. Bolek Polívka je nudný, Andrej Hryc sice roli Terazkyho mohl dovést do jakéhosi zdárného cíle ale nepovedlo se a Jasánek to je nepřesvědčivá figurka. Zvláštní ovšem velkou tragedii je kamera, která je jako na houpačce. Dialogy mizerné, vůbec se nedivím že se televize moc nemá k repríze. Hrůza a ani moje slabost pro tvorbu pana režiséra mi nedovoluje hodnotit jinak než odpad. ()

anonim

I přes zdejší ízké hodnocení se mi seriál líbil. Dle mého názoru zachycuje atmosféru Švandrlíkovy knižní předlohy, stejně jako panoptikum jeho postav a postaviček, podstatně lépe než film. ()

Peregrina

knihy "Černí baroni aneb válčili jsme za Čepičky", "Říkali mu Terazky" a "Pět sekyr poručíka Hamáčka", z kterých je sestaven tento seriál, znám moc dobře, ba dalo by se říct i zpaměti. Spousta lidí nechápe, co je to tam za děj, ale právě jen proto, že si myslí, že to bylo natočeno jen podle první jmenované knihy. "To tam přece nebylo, v té knize..." říkal mi známý, který neměl o existenci knižního pokračování "baronů" ani ponětí. Švandrlík byl génius. Jeho spisovatelský talent a hlavně humor, kterým oplýval, je geniální, nejen v knihách o "baronech", ale i v dalších, je to můj oblíbený spisovatel. A osobně si myslím, že se jeho "baroni" celkově zfilmovat prostě nedají...chybí v tom to laskavé kouzlo slovního humoru, hrátek se slovy, aforismy atd. Filmem Černí baroni se to povedlo - byl to tehdy doslova zázrak, všichni se u toho chlámali v kinech smíchy...ten film v sobě ten Švandrlíkův "duch" má. Jenže seriál, spleskaný dohromady z těch tří knih, jen vysloveně vykrádá jednotlivé scénky, které Švandrlík popsal v knihách. Je tam zjednodušení - postavy se jmenují kolikrát jinak, aby to diváky nemátlo, vystupují i v dalších příhodách, ač v knihách jsou to naprosto jiní hrdinové a jiná jména a osobnosti...Vadí mi to zjednodušení a to zmixování děje (dějů) dohromady, až je z toho jeden velký chaos. Jakožto opravdu věrné čtenářce "baronů" mi neuniklo pár doslova zdařilých momentů ("znásilnění " Štěpánové poručíkem Hamáčkem, prověrky - "hovno ste mě převychovali" atd, kde je to opravdu slovo od slova jako v knize...ale seriál je roztříštěný na jakési střípky, které si jako asi má divák poskládat dohromady. Nic na nic nenavazuje, vše mi příjde spíchnuté horkou jehlou a myslím si, že ani herci si to natáčení moc neužívali, je to na nich vidět. Protože jim po pár klapkách muselo být jasné, že půjde o kravinu. Snaží se Hryc (ale do mojí představy majora Terazkyho má daleko.. Je až příliš chytrý, Terazky byl v knize popsán jako sice tupé, leč se snažící poleno, navíc sexuálně přitažlivé), Kaiserův Troník je vynikající, jako ostatně Kaiser vždy je. Topfer jako doktor Hořec mi příjde až moc rozesmátý, přece jen dr. Hořec dle Švandrllíka je spíš laxní a zasněný a z ničeho si nic nedělá, Hamáček Polívky je naopak výborný. Takhle nějak asi vypadal :-D Zajímavá je postava vojína Šternberka, není ani v jedné knize, jen je tam zmíněn, ale coby hrabě Kinský (s vojakmi nětancujem, ja som uradnička)...tuhle postavu převzali zřejmě po úspěchu filmu....v knihách neexistuje. Jasánek je tam vykreslen jako postava, co se přehlédne, ten herec fakt tam neměl co dělat.....Liška, Vaculík, proč ne. Ale jednoznačně a to naprosto nejhorší, ale NEJHORŠÍ je role Kefalína v naprosto šíleném podání Radka Holuba. Jeho debilní, rozšklebený bezzubý úsměv, jeho přehrávání, šklebení, pohled primitiva, šaška,, debila, který si hraje na Švejka, je nechutný, opravdu odporný tím, jak ze své role Kefalína vytvořil takovou kreaturu. Je to ostatně vidět i na ostatních hercích, kteří, jak je občas vidět, když Holub rozšklebeně něco s vyplazeným jazykem vypráví, se tváří opradu znechuceně. Nechápu, jak mohl režisér něco takového vůbec dovolit. Kefalín v knize byl glosátor, mystyfikátor, ale jaksi - normální a srandu si dělající jaksi tiše,normálně..., ne primitiv. Holub z něj udělal dementa. Shlédla jsem všechny dílly, ale to rozšklebené pometlo, u kterého jsem se bála, že každou chvíli začne slintat, to jsem přetáčela rychloposunem. Prostě se na něj nedá dívat. I když mám v paměti Ondru Vetchého jako Kefalína, nemyslím si, že bych byla proti dalšímu představiteli, ale tohle - to je silný kafe.Nevím, jestli to někdy někdo Holubovi řekl, ale já to říct musím - zkazil celý seriál, který byl dobře nasazený...ale s Holubem se na to prostě dívat nedá. Kdyby hrál Kefalína třeba ten zminovaný Vaculík, dal by do něj takovou tu dobrotu, dělání si prdele ze všeho jen pohledem, chápete....ale Holub z něj udělal rozšklebeného uječeného slintajícího primitiva. Proto a už kvůli němu ode mě dvě hvězdičky. První za důstojnický sbor a druhý za vojáky. Zbytek je nechutný Holub. :-D () (méně) (více)

papez12

44 % ?????? No tak to veru ani omylom. Este aj herecke obsadenie je velmi slubne, no niet dobrej role v zlom serialy. Myslim tak nejak třídně.... za 1 hviezdicku........................ radsej si pozrem film 20 krat , nez kazdu cast tohto serialu raz. ()

StarFsh

Natočiť v roku 2004 seriál, ktorý pojednáva o základnej vojenskej službe za totáča, keď sa už komanči dávno rozpŕchli do všetkých možných politických strán a základná vojenská služba sa zmenila profesionálnu? Načo?! Koho tým preboha chceli osloviť? Tých nostalgikov, ktorý to zažili na vlastnej koži a dajú si námahu sledovať tento seriál je, ako šafránu. O trochu viac je tých, čo zažili aspoň "základnú vojenskú..." po revolúcií a samozrejme úplne najviac je tých, ktorým ani jeden z tých pojmov nič nehovorí. Preto je hodnotenie tohoto seriálu (44%) kruto neobjektívne, ale bohužiaľ si za to môžu sami tvorcovia. ()

Udet

..velmi slabé, nezáživné, bez jiskry, atmosféry, s pitomou hudbou, nevýraznými hereckými výkony, naprosto nepřesvědčivé.. ..pan Herz se pustil na neznámou půdu, jako mistr hrůzy nemá v téhle zemičce konkurenci, ale tohle bylo opravdu hodně slaboučké.. .. ()

shivaki

Švandrlíkovi Černí baroni jsou pro mne literární srdcovka. ´ O to víc skřípu zubama nad touhle adaptací. Vykreslit atmosféru "temných" padesátých let a to ještě v duchu Švandrlíkovy laskavě ironické "člověčinky", to se tvůrcům bolestně nepovedlo. Což podtrhuje naprosto tragické obsazení postav a jejich ztvárnění. Většina z nich skončila jako přehnaná karikatura s nulovou hloubkou. Výsledná atmosféra seriálu je tak daleko a urovní tak hluboko od původní předlohy i ostatních adaptací, že je těžké ho vnímat jinak než jako těžkej průšvih. ()

CassidyXXX odpad!

Mnoho recenzentů se zde shoduje, že první díl ještě celkem ujde, ale pak už se to čím dál víc nedá vydržet. Jedním z hlavních důvodů je "herecký" výkon Radka Holuba v roli vojína Kefalína - on se totiž objeví se svým retardovaným xichtem až ke konci prvního dílu a tím hned začne kazit dojem z celýho díla. To jehho přiškvírání je opravdu odpornej hnus a degraduje to nejen seriál jako celek a ostatní dobré herce, ale i odkaz pan Švandrlíka. Hanebnost. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc