Černí baroni

• Slovensko Čierni baroni

Epizody(11)

Adaptace veselých příběhů z neveselých let podle románu Miloslava Švandrlíka. Seriál vznikl z příběhů jeho populárních knih (Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, Říkali mu Terazky, Pět sekyr poručíka Hamáčka, Lásky černého barona, Terazky na Hrad, Černý baron od Botiče, Kam kráčíš, Kefalíne?), podle scénáře M. Bezoušky. Věrohodnou dobovou atmosféru 50. let 20. století vtiskl seriálu renomovaný režisér Juraj Herz, který ve spolupráci s kameramanem Jiřím Macháněm umocnil Švandrlíkův humorný nadhled nad neradostným totalitním režimem v tehdejší československé armádě. (Česká televize)

DonPedro

Rozpustit už tak docela řídké Švandrlíkovy předlohy do jedenáctidílného seriálu, byl nápad za milion (ostrejch). Nekonečným opakováním skoro stejných situací se humor rozředil do homeopatické hustoty, postavy vykastrované na jednu dokola omílanou vlastnost výsledku nepřidají a herci jsou bez šance cokoli zachránit. Zvlášť Radek Holub si zadělal na problém – pro toho, kdo vydržel do konce, bude asi každá jeho další role nasáklá Kefalínem. A nejsmutnější na tom všem je, jak Herz v rozhovorech naznačuje, že s negativními reakcemi vlastně počítal, protože komunistům se Černí baroni prostě líbit nemůžou :-( ()

Hennes

Protože od Švandrlíka mám přečteno snad všechno, nechce se mi tento nepovedený filmařský pokus hodnotit. Nemůžu to ale kvůli panu Švandrlíkovi nazvat odpadem. Kdo k tomuto dílku přemluvil ty dobré herce ?? Pan Herz se měl poučit od pana Sirového. ()

rakovnik

Seriál jsem viděl, na rozdíl od skvělého filmu, po dlouhých letech snad teprve podruhé. První díl byl pro mě velikým zklamáním a na druhý jsem si zvykal. Největším problémem se mi ukázal být Kefalín. Ondra Vetchý vede už jen proto, že Radkovi Holubovi ty ženy nevěřím. Ale herecké obsazení je jinak naprosto unikátní a postupně mi došlo, že toto ztvárnění pétépáků je mnohem realističtější, než ve filmu. Navíc jsem se opravdu dost dobře bavil. Vítězem zábavy je u mě Bolek Polívka. ()

cariada

Velká škoda, že tohle nevzniklo ve stejné době a stejném obsazení jako film, pak by to bylo asi kultovní. Takhle to každý srovnává a hned to zavrhne. na můj vkus je to až moc "švejkovské" a jeden vtip střídá druhý, chtělo to trochu ubrat. Přesto se na to sem tam koukat dá. ()

MarekT

Je až zarážející, že klenot české kinematografie Spalovač mrtvol a tento nehumorný seriálový remake mají jedno společné: za kamerou stál jeden a tentýž člověk. O kvalitě humoru vypovídá fakt, že legendární "Čo bolo..." tu zaznívá prakticky pořád, až už působí trapně. ()

Mylouch

Komedie založená na neustálém pomrkávání na divákovu prostotu a vstřícnost, dnešní seriálový standard. 1-2* ()

otík

Těžký televizní look baronům nesedí, stejně jako nesedí jiné obsazení než v původním filmu (Landovský, Vetchý, Javorský prostě těžce chybí). ()

dr.fish

V první řadě musí člověk zapomenout na ten legendární celovečerní film. Toto je zcela nepopsaný list. Mně osobně víc připomíná Švandrlíkův originál. Andrej Hryc Terazkyho zvládl a utáhl. Jandák mne překvapil výtečným výkonem. Jednotlivé figurky se vcelku povedly, některé díly byly méně záživné, ale celkově 70% úplně v pohodě. ()

rodo

Tak to je škoda, to se opravdu moc nepovedlo. Snažil jsem se, ale tohle pojetí Černých baronů nemá se Švandrlíkovým skvělým humorem vůbec nic společného. To si radši pustím ještě jednou film od pana režiséra Sirového. Howgh... ()

LiborGondek

I když se to s filmem nedá srovnávat, je to něco jiného a dá se u toho také zasmát. Rozhodně lepší než třeba Angelika... 60% ()

farmnf

Ano, obsazením se šklebícího debila Radka Holuba šlápli tvůrci do hovna. Ale jinak se mi líbí přístup režiséra a úplně jiný náhled, než byl populární film. Myslím, že Andrej Hryc byl věrnější Terazky než Lanďák. Také Cimel v podání Lišky byl o moc hezčí (promiň Burdo) Role našeho ministra Jandáka je zase o moc lepší než ve filmu. A dnes jsem měl hovor se svým kamarádem, co se ve filmech fakt vyzná, jemu se líbí spíše seriál, než film. A já vím proč. Je věrnější Švadrlíkovi. ()

Ertai odpad!

Absolutní znevážení perzekuovaných členů PTP; to by tam asi šli všichni, bejt tam taková prdel, ne? Fuj... ()

Ravi

Nechtěl bych se zastávat knížky, protože film a kniha je něco docela jiného, ale i když je film nic moc, tak musím připustit, že byl lépe zvládnutý, než tento seriál. 30% = 2-/5 ()

Death

Ono by to nebylo zase tak hrozny, kdyby se to tak zoufale neopakovalo. Priznam se, ze sem se parkrat zasmal, ale kdyz uz po sty koukam, jak prijede nejaka delegace na navstevu a zase se pos**e co muze, tak uz to moc vtipny neni(navic vsichni jsou podelany strachy, jaky z toho vyvodeji dusledky, ale stejne se skoro nic nestane). To same plati i o postavach, ktere jsou zaskatulkovane a porad se chovaji stejne(Hamacek vecne ozraly,Terazky pritroubly, doktor jen vypravi anekdoty atd.), proste to zacne byt nuda. Filmove zpracovani, ac take nebylo buhvijake, se povedlo mnohem vice. ()

Braddy

Bohužel mé černé představy se naplnily a celý seriál byl opravdu dost špatný. A tak jediné co se dá vyzdvihnout je výkon Pavla Lišky a úvodní píseň od Jana Vodňanského. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc