Černí baroni

• Slovensko Čierni baroni

Epizody(11)

Adaptace veselých příběhů z neveselých let podle románu Miloslava Švandrlíka. Seriál vznikl z příběhů jeho populárních knih (Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, Říkali mu Terazky, Pět sekyr poručíka Hamáčka, Lásky černého barona, Terazky na Hrad, Černý baron od Botiče, Kam kráčíš, Kefalíne?), podle scénáře M. Bezoušky. Věrohodnou dobovou atmosféru 50. let 20. století vtiskl seriálu renomovaný režisér Juraj Herz, který ve spolupráci s kameramanem Jiřím Macháněm umocnil Švandrlíkův humorný nadhled nad neradostným totalitním režimem v tehdejší československé armádě. (Česká televize)

Gig

Na rozdíl od filmového zpracování je tento seriál založen z vícera knížek o černých baronech pána Švandrlíka. Což je velké plus. Výborný je Andrej Hryc jako Terazky. I ostatní vedení je báječné. Stejně jako Liška v roli zloděje apd. Kdo mi vadil od počátku je vojín Kefalín. Nevadí mi výběr herce Radka Holuba, jako možná většině. Je to výborný herec. Ale spíš mi vadí, že role byla napsána jako hrej Švejka v padesátých letech. Což takhke knihy koncipované nebyly. Kdyby se sem tam švejklo jako “poslušně hlásím”, tak je to proti ničemu a mělo by to své kouzlo. Ale pokud švejkovství je všude a Holub ala Kefalín se všude tváří hloupě jako úřední blb, tak to prosťe seriál snižuje. Kefalín byl inteligentní a nejde o zjev tváře. Jak říkám, Holub dokáže zahrát cokoliv a kdyby se nešklebil a pořád nechechtal, seriál by měl vyšší hodnoceni. Protože srandy tam byl kopec. ()

Docentus

Mám asi osobní antipatie k p. Holubovi - asi ho to baví, ale já ho nemusím... Jinak ale slibný úvod. Vzhledem k tomu, že máme notoricky známou knižní předlohu a kažnému známý film, tak je celkem jasné, že tento SERIÁL NEMŮŽE dopadnout dobře. Nejlépe tak, že to nebude průser. Jako Nemocnice II. ()

superzurda

Ale jo, to jsem si řekl, když jsem to viděl. Je to televizní seriál, tak to bylo asi takové jaké bylo. Nevěřím tomu, že Kefalín takhle švejkoval, nevěřím, že si při politickém školení všichni četli a kouřili, taky nevěřím, že při pořadovém nikdo nic nedělal a vojáci mezi sebou kecali a opět kouřili. Seriál je však podobnější než film. Hryc coby Terazky je ještě větší buran a v tomhle směru je realističtější. A pokud dojde na důstojnický pojeb, tak jsem doma. Seriál se bohužel neubrání srovnání s českým velkofilmem a tam pokulhává v oblasti herecké, scénaristické, hudební a absolutně mu chybí jakákoli poetika. ()

aannemer

V rozporu s místní většinou považuji Herzovy Barony za mnohem závavnější než Sirového film. Postavy dostaly prostor pro improvizaci a Polívka, Heřmánek, Jandák, Hryc, Kaiser a mnozí další naprosto excelují. Klidně bych snesl i pár dalších pokračování. ()

chinano

Většinou tady čtu na film to nemá. Já přidávám: na knihu to nemá. Kefalín mi absolutně nesedí - takový absolutně nesympatický Švejk. Herecké výkony nejsou vůbec špatné a když se člověk smíří s tím, že všechny seriály podle knih si upravují příběh jak potřebují a vybírají si z něj jen vhodné pasáže (což je pravda i v tomto případě) dá se na to jednou za čas koukat. /70%/ ()

gpx

Není to zas tak zlý. Než si člověk zvykne, tak Holub zpočátku působí ve své roli jako rána kladivem do koulí, ale časem si to sedne. ()

giacobbe

Autoři se drželi více námětu než tvůrci stejnojmeného filmu a v seriálové produkci poslední doby patří, bohužel, k těm lepším. Příjemě překvapil A. Hryc. Nicméně některé blbosti z filmu okopírovali- v knize neexistující hrabě Šternberk, Ciml fešácký zloděj aut a magnet na baby je opět polodebilní skrček. Radek Holub si svou roli pletl se Švejkem, kterého v době natáčení hrál v divadle. Vojíni se chovají jako Švejci, kteří mají z vojny a hlouposti představených náramnou legraci - v 50. letech velmi ,,pravděpodobné" . Nejhorší byly poznámky o vyšetřovateli Grebenáčkovi (sic.) a ,,Uvidíte jednou budou lidi tvrdit, že to tehdy bylo dobrý"( myšleny poměry na začátku 50.let). Tradiční problém čtyřicetiletých záklaďáků - Se stejnými herci se mělo točit o deset až dvacet let dřív ()

Trescha

Tak nevim,tohle asi nebylo nejrozumější Juraji:-D Ta jedna hvězda je za Hryce,který i v tomhle televizní paskvilu trochu zahrál. ()

Lovin

Oproti filmu je scénář slabší ale to je holt tím , že předloha je spíše podle knih po Černých baronech a protože to nejlepší už bylo ve filmu . Ovšem obsazení je opravdu výborné rozhodně lepší než ve filmu . Každému je přece jasné ,že Kefalín nebyl žádný krasavec ala Vetchý a proto Holub sedí jako prdel na hrnec a i když všichni trochu přehrávají mě to nevadí , zřejmě to byl účel . Pro mě stoprocentní záležitost . ()

rezor

Tenhle seriál je geniálně pojatý v tom (neviděl jsem jmenovaný film), že dokáže satiricky poukázat na všechny absurní a směšné situace naší bývalé socialistické armády a vojny s ní spojené. Od klasické ukázky toho, že vojna neudělá z "chlapců chlapy", ale pomyslné ztroskotance ujíždějící na alkoholu a cigaretách, kteří se místo morálky naučí poslouchat a ignorovat buzeraci včetně způsobů, jak se práci vyhnout. Rozhodně bych tak seriál předepsal všem českým komunistům, kteří se po tajmu schovávají na diskuzním fóru hlavního zpravodajského serveru. Co však seriálu značně ubírá na kvalitě je zbytečně dlouhá stopáž, která je pomyslně ještě vynásobena 11 díly. Celý děj by se dal bez větších problémů narvat do 2 hodinové stopáže, která by měla poměrně slušnou kadenci vtipu a neztratila by nic na své originalitě. Kvůli tomu musím * ztrhnout. Přesto se jedná na naše poměry o velmi kvalitní počin, který si hezky umí dělat srandu z toho, co tu díky bohu už není. A ještě jedna poznámka pod čarou. Některé scény se až nápadně podobají "uniklým obrázkům" ze Severní Korei, které se dnes tak všichni smějeme... ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc