Drákuloviny

Dracula: Dead and Loving It

• Francie

Dracula mort et heureux de l'être

Drakuloviny

Komedie / Thriller / Fantasy

USA / Francie, 1995, 88 min

Takže ešte raz: videl som totiž nedávno prvý krát film s Klausom Kinskím (a aj som čítal knihu, vôbec celé som si to zrekapitoloval, vrátane ostatných filmov s Lugosim, Leem a pod.), takže mením moje hodnotenie u draculovských filmov. Pôvodne som písal, že za paródiu hviezdička... ono dosť som sa mýlil. Pozrite si pred týmto Draculu s Lugosim z r. 1931 a Nielsen zaručene pobaví. ("Children of the night. What mess they make."). Na svoje si prídu aj priaznivci ostatných adaptácií. Jednoducho treba mať čerstvo v hlave ostatné filmy, inak to človek nevychytá. Jediná otázka však ostáva o tom, komu je film vlastne určený. Tvrdí priaznivci, ktorí budú napríklad ospevovať onen film s Kinskím (1979), ktorý je napr. podľa mňa veľmi blbo poskladaný a miestami aj trápny odvar pôvodného nemého Nosferatu, určite zavrhnú akýkoľvek pokus o paródiu. Naopak, bežný divák väčšinou nepozná všetky filmy o Draculovi, resp. si z nich nepamätá konkrétne dialógy a scény - v tom prípade táto paródia nebude mať efekt.(11.10.2004)

• Jara.Cimrman.jr

"Jsem ohromen, Van Helsingu. Vy znáte naši staromoldavštinu?" Tak v té trochu tápu a stejně tak mi není úplně jasné, proč tato parodie není vtipná. Patrně to bude má vina, neboť jsem nikdy pořádně nenastudoval životopis pravého Draculy, takže když falešný Dracula paroduje skutečného Draculu, tak mi určitě unikají nějaké souvislosti. Anebo je to jenom debilní film, k čemuž se samozřejmě přikláním, aby nebyla odhalena mezera v mém vzdělání a někdo mi do ní nevrazil dřevěný kolík.(26.10.2016)

Och bože, ten film je vážně strašně vtipný. Místy jsem se prohýbal smíchy. A současně si ve vztahu k filmovému žánru parodie uvědomil 3 věci: 1) správná parodie v ideálním případě překoná originál 2) a usvědčí ho z toho, že je sračka 3) a současně ve vás probudí chuť ho znovu vidět. Přesně toto se povedlo tomuto filmu ve vztahu ke mně. Při sledování jsem si uvědomil, že tato parodie je lepší než originál (na mysli mám verzi z roku 1931, která je po mém soudu vážně příšerná), že geniálně zesměšňuje originál tím, že za něj zodpovídá otázky, které mohl vyvolávat (za všechny třeba budiž uveden fór s uklouznutím po po netopýřím exkrementu), a že ve mně paradoxně probudila chuť vidět znovu originál (který po mém soudu vážně za nic nestojí - znovu opakuji, že mám na mysli verzi z roku 1931, která je podle mě spolehlivě tou verzí, která je zde parodována). Leslie Nielsen je, och bože, tak výborný! Ten chlapík je jako americká verze Přemka Podlahy, kterého si nemůžete nezamilovat. a smějete se, jen ho vidíte, aniž ještě stačil něco udělat - rozený komediální talent! Pokud vás náhodou u původní předlohy napadla stejně znepokojivá myšlenka jako mě - co když je to celé, při té nula celá nula nula nula jedna pravděpodobnosti náhodou proboha pravda - a měli jste kvůli tomu těžké spaní, pak vám díky této báječné komedii zcela jistě spadl kámen ze srdce. Žádní upíři nejsou, je jen Leslie Nielsen, který si z toho všeho dělá prdel. Och bože, zase bude možné v noci klidně spát.(10.9.2014)

Povedal by som, že Leslie Nielsen hral už v mnohých lepších filmoch, ale nieje to až tak zlé v tomto prípade. Je to samozrejme ďalšia paródia ale tentokrát dosť odlišná a to sa mi na tom páči. Je "strašidelná" respektíve z takého prostredia. Jedná sa o oddychový film a tak je treba ho aj brať. V niektorých chvíľach mám pocit že snáď aj uráža hereckú komiku hlavného protagonistu ale inak sa jedná skutočne len o striktne oddychovú záležitosť. Kto navyše nevidel film ktorý je parodovaný (Dracula z roku 1992) bude sa baviť ešte viac.(23.1.2015)

Soundtrack Hummie Mann: 1. Main Title ,2. Faster Horses ,3. Too Dark/Limping Shadows/The Web/Hypnotizing Reinfield ,4. Vampires?/Gypsy Woman/Dracula's Castle ,5. Reinfield Bleeds/Dracula's Women ,6. Striptease/Bat Flies to Window/Dracula Bites Lucy ,7. Lucy in Bed/Bite Marks?/Three Tiny Puncture Marks/I Remember Nothing/Emergency ,8. Dracula in the Garden/Dracula Files, Reinfield Doesn't! ,9. Dracula Attacks Lucy/Funeral/Never Give Up/To the Crypt/Lucy Bites Sikes/Concern/Jonathan to the Crypt ,10. Lucy Reacts to the Cross/Dracula Hypnotizes Mina and Essie ,11. To Carafax Abbey/El Choclo ,12. Van Helsing Sees the Mina's Bite ,13. The Kaminsky Two-Step ,14. Hungarian Rhapsody #5 ,15. Escape/In Pursuit of Reinfield/Fight!/Jonathan on the Floor/Attempted Escape ,16. Ucipital Mapillary/Romantic Moment/Finale ,(11.5.2011)

• - Když se Drákula (Leslie Nielsen) sklání nad postelí Lucy Westenry (Lysette Anthony), aby ji kousl, vrhá jeho postava stín směrem na okno, místo od okna, odkud svítí Měsíc. (GordonCZ)

• - Postava madam Ouspenskaya (Anne Bancroft) bola pomenovaná po Marii Ouspenskaya. (ti88na)

• - Ve scéně, kdy Van Helsing otevřel žaluzie, vnikne do budovy světlo. V dalším záběru je žaluzie zavřená, avšak světlo se nezměnilo. (Čiban)