Tanec s vlky

• USA Dances with Wolves (více)

Poručík Dunbar, těžce zraněný v bitvě s konfederační armádou, je dekorován jako hrdina a poslán na vlastní žádost do opuštěné pevnosti na západní hranici. Spřátelí se s osamělým vlkem a pokouší se navázat kontakt s poblíž žijícím kmenem Siouxů. Přízeň obezřetných indiánů si získá informací o blížícím se stádu bizonů. Jazykové problémy mu pomáhá překonat ovdovělá Zaťatá pěst, kterou jako dítě bílých osadníků Indiáni unesli. Dunbar, přejmenovaný Siouxi Tančí s vlky, začne žít v indiánské osadě. Líbí se mu jejich způsob života, v němž nachází smysl další existence. Když se chystá jeho svatba se Zaťatou pěstí, je Dunbar zajat oddílem kavalerie, který s ním zachází jako se zrádcem. Siouxové ho osvobodí a zabijí většinu vojáků, ale Dunbar raději se Zaťatou pěstí kmen opouští, aby nepřivolal pomstu kavaleristů. (oficiální text distributora)

Rodriguez

"Co to je pane? Něco jako sebevrah." *** Nostalgicky jsem si po letech připoměl tento úžasný filmový skvost a musim uznat, že u mě dílo dozrálo příslušné kvality, kterou si určitě poprávu zaslouží. Nemohu jinak než za 100% ()

joker.george

Mnohokrát jsem si při sledování pomyslel, že teď už se Tanec s vlky stočí směrem k obyčejnému klišé nebo slzopudnému dojímání nad nepochopením a zlem nebo naopak bezměrnou krásou a láskou, ale ani jednou snímek nesklouzl ke kýči. Po celou dobu zůstal svůj a krásný svojí hudbou, zobrazenými scenériemi, slovy a také Kostnerovou režijní i hereckou upřímností a výpovědí. (Ne jako tento komentář...) ()

starbrejkr

Naprosto úchvatné dílo a dle mého patrně nejlepší western - možná proto, že to tak úplně western není. Drtivá většina westernů je v podstatě popcornovou zábavou, kde jde u těch lepších jde především o atmosféru a umělecký dojem ze snímku. Tanec s vlky je však navěky žijící a lidský (ano, používám tohle přídavné jméno často, ale o tohle mi u filmů tak často jde) příběh, prostý jakéhokoli klišé. Někdo by možná tvrdil, že ten film okatě straní Indiánům, ale vzpomeňte si na celou linku s Pónii, to je ten faktor, díky ktérému je nějaký stranící pohled vyloučen. Costner taky prostě ukázal Indiány jinak než jen ryčící pošuky kšeftující se zbraněmi a chlastem. Ukázal je jako vyspělý a kulturní národ, který je v mnohém vyspělejší než tehdejší vyspělá civilizace. Zasazuje tak tvrdou ránu "slavnému dobývání Divokého západu" a navíc velice netradičním způsobem. Neukazuje tady na city hrající vybíjení indiánek s malými dětmi, nic takového se nedočkáme. Vše tu stále visí jen jako taková temná hrozba, která má mnohem silnější účinek (toho vybíjení už diváci viděli dost) právě v porovnání v jak kulturním a až meditativním světle je indiánský život zobrazen. V tomto ohledu mají největší hodnoty Dunbarovy monology (skvělé i v českém provedení v podání geniálního dabéra Vladimíra Dlouhého). Na závěr si snad jen dovolím pronést názor, že genocida původního amerického obyvatelstva dodnes patří k poněkud opomíjeným záležitostem světové historie a přitom si svou masovostí a brutálností v ničem nezadá s ideologickými fanatiky, kteří pustošili Evropu ve 20. století. Jen hypoteticky - že bychom jen sklízeli a stále sklízíme, co jsme zaseli? Protože jsme to byli my, Evropani, kteří "stvořili" současnou Ameriku, to z potomků evropských náboženských fanatiků vyrostli vybíječi původního amerického obyvatelstva, kteří si takto rozšiřovali svůj "lebensraum"....Všechny tyto myšlenky ve mně rozproudil tento nesmrtelný film, když jsem ho viděl po několika letech ve dvě ráno v jednom autobusu cestou z dovolené v Itálii. Absolutní nutnost vidět. ()

Amroth666

Tenhle film mi vrazil kudlu do zad! Vůbec nevím, jak mám začít. Asi nejrozumnější by bylo napsat zatím jedno slovo - " NÁDHERA"!!! Po slovu nádhera následují dva dny klidu a třetí den se musím podělit s pocity k tomuto nádhernému filmu. Režie - Kevin Costner, Produkce - Kevin Costner, Hlavní role - Kevin Costner. Je to jednoznačně jeho večer. NFR 2007, Oscar 7 : Nejlepší film, Režie, Kamera, Střih, Hudba, Zvuk, Scénář - A + 5 nominací: Herec HR - Kevin Costner, Herec VR - Graham Greene, Herečka VR - Mary McDonnell, Výprava, Kostýmy . . . Zlatý Medvěd - výběr. Tohle sedí naprosto přesně. Rok 1990 je jednoznačně Costnerův. Po skončení filmu jsem si začal pouštět okouzlující a tolik perfektní soundtrack Johna Barryho. Příběh má i v roce 2010 jen opravdu málo protivníků. Komunikace ve filmu? Trvalo to dlouho. Cesta bílého muže k indiánům není lehká. Dunbar to dokázal nejenom jako postava. Akce kafemlejnek - veliká nejistota v očích Dunbara a také v očích nevěřících indiánů. Dunbar a vlk podkolenka. Nevím, zda v tom bylo něco skrytého, ale Dunbar dokázal dokonce i se přiblíížit na metr k vlkovi. Dobro a závěrečné titulky jsem si užíval a vychutnával jako málokdy. Krásný!!! Příběh se vývojově přehoupl úplně někam jinám a je to kategorie sama pro sebe. Film měl v ději neobvykle hodně otazníku. Například, zda Dunbar s neznámou běloškou bude trávit společný život nebo se s ní nebude ani bavit. Jak se popasoval Costner s tím vzít všechno na sebe? Popasoval se s tím tak, jako by to už někdy zažil. ____ Je zraněná! Je zraněná! ____ Běloch v indiánském poli. ()

Joges

Tenhle film se Kevinu Costnerovi vážně povedl. Tanec s vlky je od začátku velmi působivý, okamžitě mě vtáhl do děje. Poručík Dunbar je sympatická postava. Tanec s vlky má skvělou myšlenku, poukazuje na nesmyslnost válčení a dotýká se prostých hodnot. Ve filmu je nádherné snad všechno - příroda, lidé, zvířata i jímavá hudba Johna Barryho, až na ten pravdivý a bohužel hořký konec. Vzpomínám, film mě před dvaceti lety oslovil natolik, že jsem si krátce po shlédnutí koupil knihu sepsanou podle scénáře. ()

vykur!

"I was just thinking that of all the trails in this life, there's one that matters most. It is the trail of a true human being. I think you are on this trail and it is good to see." ()

C0r0ner

Očividná inspirace pro Posledního samuraje, která ve výsledku vychází úplně stejně. Je to velmi zajímavý, skvěle natočený, příběh, který ale doplácí na svou délku. Být to víc sestřihané (aspoň na dvě a půl hodiny), tak by z toho byl dost slušný zážitek. Takhle mi to přišlo jako dost nastavovaná kaše. A +- 45. nejlepší film historie? To vážně ne. 85% ()

tomtomtoma

Tanec s vlky, mistrně efektní film, má pro mě nálepku pokrytecký humanismus. V současnosti slouží ceremoniální uznání lidských hodnot zájmům politicko-společenské korektnosti. Většina ostentativně humanistických počinů je ve skutečnosti vyžadovaným společenským obřadem a v zidealizovaném pohledu se zdůrazňuje slušnost a zdvořilost. Realita je ovšem zcela jiná. Znevažuji hodnoty filmu i režisérské heroizování vlastní hlavní postavy. Odmítám Costnerova ryzího hrdinu bez absence jakéhokoli negativní vlastnosti. O bohatýrovi není pochybnost od samého začátku a z této nezranitelné pózy se line na všechny možné strany smrad přetvářky. Costner mohl pozdvihnout westernový žánr, ale aurou nesmrtelnosti obklopil především sám sebe. Jeho obdivovatelé budou padat v okouzlení do mdlob. Samozřejmě, rozmáchlá gesta melancholického patosu, monstrózní účinnost hrdinství a vzor opravdového muže dělají z neskromného filmového díla efektní podívanou a modlu. Pro mě je Costnerův projev utrpením. Hlavní postavou filmu je poručík americké armády John J. Dunbar alias Šuŋgmánitu Tȟáŋka Ób Wačhí - Tančící s vlky (Kevin Costner). Všem pochybovačům dává každou chvilku důkaz o své udatné chrabrosti a vždy z první linie čelí každému nebezpečí i dobrodružství. Hlavní ženskou postavou je Napépȟeča Nážiŋ Wiŋ - Stojící s pěstí (zajímavá Mary McDonnell), čerstvě ovdovělá běloška, adoptovaná již v útlém dětství indiánským kmenem Siouxů. Kde je osamělost, musí být i romance a erotické jiskření. Důležitou postavou je Ziŋtká Nagwáka - Kopající pták (sympatický Graham Greene), přívětivý medicinman a svatý muž Siouxů. Vždy rozvážná, otevřená a moudrá autorita indiánské vesnice. Z dalších rolí: temperamentní mladý bojovník Pȟehíŋ Otȟáte - Vítr ve vlasech (Rodney A. Grant), starý a obezřetný náčelník Matȟó Wikčémna - Deset medvědů (Floyd 'Red Crow' Westerman), oddaná manželka Kopajícího ptáka Šiná Sápa Wiŋ - Černý závoj (Tantoo Cardinal), přátelský pacifista Iȟá S’a - Smějící se mnoho (Nathan Lee Chasing His Horse), prostoduchý zásobovatel vojenské pevnosti Timmons (Robert Pastorelli), agresivní a nepochopitelní členové americké armády poručík Elgin (Charles Rocket), seržanti Bauer (Larry Joshua) a Pepper (Tom Everett), šílený major Fambrough (Maury Chaykin), či odměňující generál Tide (Donald Hotton). Film pro mě není zábavou. Pokrytecký humanismus mě znechucuje, vypořádat se s vlastní nelichotivou národní minulostí lze i méně sebestředně. Jsem ochoten ocenit technickou stránku, ale náladu překousnout nedokáži. ()

Cheeter

Někdy není nutné vyprávět úplně silný příběh. A taky se mi zde potvrdilo, že někdy i dobrá cesta může být cílem. Přerod poručíka Dubara v Tančí s vlky se povedl výborně. Je to něco, co bych sám dokázal prožít. Život v tee-pee pro mě není cizí, ani návrat k jednoduchému způsobu života. Celou dobu mi přišlo, jako bych i já tento příběh někdy prožil, už jenom kvůli tomu, že řada věcí mi cizí nebyla. Současně musím pochválit i délku filmu, byť pro některé může být až odrazující, tak bych řekl že tak akorát, aby člověk dokázal všechno pochopit. Jediné, co mi trochu vadilo, byly účesy Kostnera a McDonnell. Byl z nich cítit přelom 80. a 90. let. ()

zette

Celkem prijemne koukani na pohadku pro dospele, ktera nikoho neurazi a nektere i dojme. Krasna krajina, dobra hudba, tim ja ale koncim a tomuto " 7 Oscarovemu klenotu " davam za tri, prumer. ()

danecek24

48. Zlatý Glóbus za rok 1990 - cena (3) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší režie - Kevin Costner, *Nejlepší scénář - Michael Blake + nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Kevin Costner, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Mary McDonnell, Nejlepší hudba - John Barry ()

Pajky3

Označení western mě odradilo na hodně dlouho, zbytečně, protože tohle má s westernem pramálo společného. Je to příjemný a i dojemný dobrodružný příběh o tom, jak se jeden poručík dostane mezi indiány a uvědomí si, že jeho život byl do té doby prázdný. Costnera mám docela rád a i tady je skvělej a jeho postava je úžasně propracovaná. Dokonce i ty tři hodinky utekly jako nic. Ten, co tančil s vlky stojí za to. ()

Juto

Tento film sa pohybuje tak sebavedome a vyzerá tak dobre, že sa zdá neuveriteľné, že ide o režisérsky debut. Costnerov štýl riadenia je svieži a istý. 10/10 ()

Rm.

Chtel bych podotknout, ze jsem videl pouze director's cut, tedy 4 hodinovou verzi a u filmu jsem se ani vterinu nenudil. Dokonale, velkolepe, uchvatne dilo. 6* ()

emo

Vynikajúci a úchvatný film, v ktorom sa Costner prekonal nielen ako režisér. Aj napriek svojej dĺžke nestráca tempo, je zaujímavý a ponúka divákovi pohľad insidera na život indiánskeho kmeňa. Nádherná kamera, krásna hudba... Directors Cut je geniálny! Bál som sa, že to bude priveľa ale opak je pravdou. Ešte to pridalo na atmosfére! ()

Kevin Costner chystá desetihodinový western

Kevin Costner chystá desetihodinový western

02.01.2017

Tak, a je to tady. Remake Vinnetoua!

Tak, a je to tady. Remake Vinnetoua!

13.08.2011

Poté, co se Christophe Gans pustil do nové verze Fantomase, jsme tak nějak tušili, že se na plátna kin vrátí i další evropské klasiky. Německá produkční společnost Constantine Films (od Resident Evil… (více)

Sam Mendes na Divokém západě

Sam Mendes na Divokém západě

10.12.2009

U tohoto tvůrce už nás „nečekané“ žánrové volby nemůžou překvapit. Proč by si nemohl zkusit třeba western? Obzvlášť, když se schyluje k návratu kovbojek na filmová plátna (komiksový Jonah Hex,… (více)

Tanec s piráty

Tanec s piráty

20.03.2009

Kevin Costner se chystá opět režírovat. A protože jeho Krajina střelců byla ukázkou víc jak solidní řemeslné práce, není důvod jeho nový film nevyhlížet se zájmem. Obzvlášť, když mu scénář pomáhal… (více)