Zběsilý útěk

Running Scared

Zbesilý útek

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2006, 117 min

Kamerové kejkle, režisérské nápady, osobitá forma. Nikdy by neměli zastřít kupení nepravděpodobností a brutální konstrukt, v tomto je můj postoj pevný jak zadek Very Farmiga. Zase na druhou stranu, to pozadí nebude pevné věčně, cáká z toho animálnost a navíc tam padlo něco, za čím si stojím už dávno. John Wayne je bukvice..(29.9.2014)

"Fuck, fuck, bang, bang!!!" Paul Walker se s nikým nes**e!!!(5.2.2007)

Noční New Jersey, plné temných zákoutí jak v ulicích, tak v relativně přepychových bytech, v režisérském vizuálním fetiši, na který se jen tak nezapomíná. Práce s kamerou, filtrováním a střihem možná v první chvíli připomene Tonyho Scotta, ale Wayne Kramer po pár minutách ještě přitvrdí a ukazuje, že s patnáctimilionovým budgetem a „erkovým“ ratingem se dají dělat divy. Příjemně odvázaný sex, střelba hlava nehlava (doslovně!) a takový koncentrát „fucků“, že na jiné řeči pomalu ani nezbylo místo. Což nebrání v dobře rozehrané dějové partii udělat režisérovi (a scénáristovi v jedné osobě) několik působivých zlomů, takže o napětí a divákův zájem není nouze. A nářky nad konečným vyústěním jsou zcestným výkřikem těch, kteří prostě nejsou schopni akceptovat jistá žánrová pravidla, která však mohla být (jen tak mezi námi) projednou porušena.(14.7.2006)

Je to veľmi dobrý akčný thriller. Má výborný príbeh o gangsterovi, ktorý sa má zbaviť zbrane použitej na zabitie skorumpovaného policajta, ale schová ju len u seba doma, no keď ju nájde susedov syn a použije na svojho nevlastného otca, pričom aj s pištoľou ujde, gangster si uvedomí, že urobil najväčšiu chybu svojho života a chlapca s pišťoľou musí nájsť skôr, než polícia alebo jeho spoločníci. Spracovaný je vynikajúco, už na začiatku si stanoví rýchle tempo, ktoré si udrží až do konca, keďže dej je veľmi zaujímavý a nápaditý, s množstvom skvelých situácií a momentov, nechýba napätie a dej celý čas zásobuje mnoho chvíľkových, ale o to zaujímavejších vedľajších postáv. A navyše celý film pôsobí správne tvrdo a nekompromisne. Akčné scény tu sú len dve a sú aj celkom vydarené. Sú to prakticky len prestrelky, ale sú vizuálne nápadité, celkom originálne, krvavé a drsné. Ale aj tak na celom filme najviac zaujme skvelá časť s úchylným párom, ktorú by som teda v takomto filme vôbec nečakal. Herecké obsadenie je výborné, Paul Walker vo svojej najlepšej úlohe, perfektný Karel Roden so skvelo napísanou a aj zahranou postavou a plno výborných postáv. Réžia je vynikajúca a rovnako je na tom aj technická stránka. Tento typ filmov o rôznych gangsteroch so svojimi problémami moc nevyhľadávam, aj tie najslávnejšie mi väčšinou prídu len priemerné, ale tento sa skutočne vydaril, rozhodne je to špička svojej kategórie. Objektívna kvalita filmu- 85%, film sa páči mne na 78%.(3.12.2007)

Šokující akční thriller, který v sobě (dle mého) skrývá víc, než se na první pohled zdá. Ten hojný výskyt č...áků, kurev a pr..elí může někoho snadno odradit, u mě se to naštěstí nepovedlo a musím říct, že ke konci jsem zůstala na obrazovku zírat s otevřenou pusou. Celou dobu jsem měla úplně nervy v kýblu. Výborná kamera a především příběh natřískaný různými druhy parchantů, až si říkám, že je škoda to narvat do jediného filmu. Na druhou stranu to pak na diváka více zapůsobí. Alespoň pro mě je to šílená depka, po které musím přemýšlet, kolik je na tom světě zla (domácí násilí, mafie, prostituce, pedofilové, úplatní policisté...). Kramer má zřejmě hodně nápadů a nijak jimi nehodlá šetřit. Ale co, tady se to vyplatilo. Mimochodem jednoznačně nejlepší část je s Verou Farmigou, která objeví útočiště zvrhlíků. PS:Rodena musí mít Američané už nadobro zapsaného v paměti jako toho českého psychopata..(28.9.2012)