Snímek Las Days je zamyšlením Guse Van Santa nad vnitřní posedlostí jednoho talentovaného muzikanta, která ho ničila v posledních hodinách jeho života. Blake, mladý umělec, se zhroutil pod tíhou slávy, úspěchu a absolutní izolace. V domku uprostřed lesů se snaží uprchnout před svým životem, svým okolím a svými povinnostmi. Vyhlíží, naslouchá a očekává vysvobození. Michael Pitt září v dramatu o vynikajícím hudebníkovi, jehož život a kariéra připomínají život a kariéru frontmana skupiny Nirvana, Kurta Cobaina. (oficiální text distributora)

vyfuk

Tenhle film by se dal definovat jako nevyužitý potenciál. Film, který lehce naznačuje, že se jedná o příběh Kurta Cobaina si jde spíše svou vlastní ztřeštěnou cestou. Zvláštní je, že ty scény, ve kterých se vůbec nemluvilo a nebo celkově se nic nedělo byly nejlepší. Prvních patnáct minut v celku nadějný materiál, pak už to bylo skoro celý na jedno brdo. Tenhle film zase dle mého není rozhodně tak špatný, jak ho popisují, ale ani to není kdejaká úžasnost. Doufal jsem, že budu takovej ten cápek, který vystoupí z davu a řekne, že ten film byl ve skutečnosti super, ale ono ne. Ten film mi skoro nic nedal. ()

vaja

Až budu chtít někoho uspat, pustím mu Last Days. Tak nehorázně dlouhé záběry vyloženě o ničem zdolají i ty nejotrlejší. Jaká vnitřní posedlost? Jaké ničení? Kde? To všechno je spláchnuto pomalu plynoucí dějovou nudou, která se s přibývajícími minutami stává víc a víc na nervy lezoucí. Koho baví hledět na tříminutovou bezeslovnou přípravu snídaně, která sestává z "kornflejků" zalitých mlékem? Nicméně, musím pochválit Michaela Pitta - poprvé jsem ho viděla vytvořit víc jak dva různé výrazy v obličeji! A stejně, pustit si Venus In Furs na dojezdové party je velká dekadence... ()

Schuldiner odpad!

Tak..ještě jsem to nedokoukal, asi až zas jindy, ale moje pocity z tohohle počinu jsou smíšený, spíš směřujou do tý negativní roviny.. Jsem rád, že se jedná o Blakea, protože se jménem Kurt by to bylo strašně nedůstojný. Tedy ten film. Takhle, i když je jasný kdo Blake je, teda..koho představuje, je to jen nudný a zkreslující a zavádějící. No nic, dopíšu to a ohodnotim až to dopozerám.. PS: Tak po dokoukání musím říci, že to opravdu rozhodně není nic čemu bych chtěl tleskat. Nuda, nic neříkající rozhovory, převážně monology, zkrátka pokus o něco, co se dá brát opravdu jen jako pokus.. Na Nirvaně jsem vyrostl a nikdy ji z hlavy nedostanu, ani nechci, ale tenhle film je něco, co jsem si vůbec neměl pouštět. Leč zvědavost je silná... ()

kapibara

Guse Van Santa jen tak někdo nezkousne, na jeho filmy je potřeba být velmi trpělivým divákem, kdo takový je, film si určitě vychutná, kdo ne, bude se nudit nudit nudit. Myslím, že Kurtovi by se tohle dílko určitě líbilo. ()

chim.chim

Nic neříkající, z valné části němý film, za každou cenu se snažící šokovat. Jediné, co lze ale považovat za šokující, je příšerně nevěrohodná, ač očividná, stylizace do Kurta Cobaina. Ten kdyby to chudák viděl... Obdivuju ty jedince, kteří se vydrželi dívat až do konce. ()

jasse

... ale houby, nikdo přesně neví, proč se Kurt zabil a všechny kolem něho to tehdy překvapilo. Všichni počítali s tím, že se jednoho dne předávkuje, ale že by našel odvahu ukončit svůj život sám, to nečekal nikdo. Všichni kvůli tomu mají dodnes výčitky svědomí, to je evidentní. Dá se to jen dedukovat, z toho, co se kolem něho v posledních měsících dělo a co se stalo. Dá se to i předpokládat, díky dědičné dispozici. Dá se to i chápat, kvůli Kurtově povaze, díky které neviděl jiné východisko. A houby ví i Gus Van Sant. Tudíž mi jaksi uniká, kdo mu dal právo se "inspirovat" k vytvoření filmu o smrti právě Kurtem Cobainem. Naštval mě šíleně tím, že věrně zkopíroval Kurtovu podobu, jeho oblečení, jeho povolání, ale zbytek si úplně vymyslel. Když je tedy ten film "pro Kurta, ne o něm", tak proč nezvolil pro svou postavu jinou "image"? Prostě ho podezírám, že i když film má být nekomerční, tak prostě komerční bude, jen kvůli tomu jménu Kurta Cobaina, se kterým si každý ten film spojuje - běžní fanoušci si ho nenechají ujít a budou akorát zklamaní. Proč například naprosto věrně zkopíroval vzhled toho skleníku, a přitom vnitřek domu byl hnus - tak odpornou kuchyň by ani špindíra Courtney nesnesla. :)..Blake z filmu měl být úspěšný, a přitom bydlel v domě, kde byl nábytek jak u cikánů. Je to trochu nelogické a nechápu, proč Sant takto řešil interiér toho domu. Ale to je jen taková nepodstatná drobnost. První půlka filmu mě teda trochu iritovala. Trochu jsem se pobavila scénkou, jak si Blake huláká u ohně jakousi americkou vlasteneckou píseň, tu poznají určitě jen Amíci, my ne..a proč ji zpívá, naprosto netuším. Možná ji dobře znal, a líbilo se mu zařvat si ji v tom lese - třeba ho jako zpěváka upoutala ta akustika tam...Pak scéna s prodavačem reklamy ve Žlutých stránkách - ten chlap absolutně netušil, s kým mluví, prostě úspěch je opravdu relativní... Nějak nerozumím tomu, proč jsou některé záblesky z Kurtova života tak zřejmé... proč Sant tyhle známé věci ve filmu použil tak okatě, a jiné ignoruje. Nebo si je zcela vymyslí - například návštěvu Kim Gordonové (ze Sonic Youth), která hrála zřejmě nějakou zástupkyni nahrávací společnosti. No jasně, chtěla pomoct, ovšem samozřejmě neúspěšně - jako všichni...Spíš chtěla, aby se vrátil k práci, k turné, aby dál fungoval, jako před tím...to chtěl i manažer, který ho v domě hledal, chtěli to i chlapi z kapely, co mu volali...Všichni po něm něco chtěli...i ten týpek z domu, co chtěl poradit s nějakou písní, nebo ten, co po něm chtěl peníze... A tady už jsem začínala Santovi rozumět. Začínalo se mu dařit ukázat, proč je Blake tak unavený, prázdný, apatický.....A když jsem se dostala k té improvizaci ve studiu, to už byl Kurt....Poslední emoční úder pro mě byla píseň Death to Birth, je naprosto úžasná, herec ji zazpíval (i prý napsal) přesně, jakoby ji asi zpíval Kurt.. No a ten závěr - ty zvony - to už snad pochopil každý.... - Jistěže to není životopisný film, tudíž mi (ne)vadilo, že nepodává žádné informace. Na dlouhé statické záběry jsem si zvykla a (ne)vadily mi. Naprosto nepodstatné postavy a jejich nic neříkající dialogy mi taky (ne)vadily. Chybějící příběh mi taky (ne)vadil, protože ho známe. Ve filmu samozřejmě není žádné šokující odhalení, Courtney Love, nebo její charakter, je jen hlasem v telefonu. A neexistuje tu žádné vysvětlení tragické události. Věci se prostě jen staly. Možná mi trošku nestačilo Pittovo ztvárnění duševního stavu jeho postavy, hlavně v závěru. Čekala jsem trochu víc, ale tou jeho písní si u mě fakt šplhnul. Dal do ní tolik bolesti, kolik jí asi Kurt v té době v sobě měl....Celkově ten film nezatracuju, ale chce to hodně trpělivosti a mě osobně akorát rozčílil...Souhlasný komentář: MA.KI () (méně) (více)

Gore

Od odpadu zachraňuje jen Michael Pitt. Kurt Cobain byl zajímavá osobnost a tohle si snad ani nezaslouží. Ne kvůli obsahu, ale kvůli strašně statické a zdlouhavé nudě ()

Tequila

Ty dvě hvězdičky jsou za zajímavou pocitovou stopu, kterou ve mě film zanechal. Jako bych umřel sám. Bohužel za 90 minut mého života to nestálo. ()

agassi68

Gus Van Sant znovu potvrdil svoj nekonformný štýl. Príbeh vám podá neupravený, taký, aký je sám život. Vidíme osamelého hudobníka, ktorý už nevie ako ďalej. Celý čas vám niekoho pripomína. Na konci sa dozviete koho, teda tí, ktorí o rockových muzikantoch toho veľa nevedia. Ale je to pekná pakáreň a napriek solídnej minutáži je ťažké vydržať predlhé pasáže vnútorného prežívania hudobníka. ()

tEnCo

Hrôza - prvých desať minút nesúvislé blúdenie -kúpanie sa v jazere za neustáleho mrnkania hlavného predstaviteľa.... ďaľšícih desať minút pobehovanie po dome.... a opäť s tým otravným mrnkaním... ďaľších desať minút........ prepáčte naozaj neprosím. Na tento film som sa veľmi tešil - no nevydarilo sa. Škoda :-( Napadá ma - prečo vôbec vznikol? ()

Adiemus

Takhle vyprázdněný film jsem dlouho neviděla. Filmografie Guse Van Santa mi připomíná houpačku - jednou jsi nahoře, jednou dole. ()

pang

Musím přiznat že jsem fanatický nadšenec a příznivce Kurta Cobaina a vůbec celé Nirvany. Dochází mi tedy,že jsou dva tábory hodnotících. Ti co Kurta milují a jeho smrt je pro ně těžkou ztrátou a potom ti kteří ho vlastně berou jen jako feťáka,kterému se náhodou podařilo pár dobrých songů a svou ikonu zvěčnil prostřelením hlavy. Budou-li se tedy lidé z druhého tábora dívat na tento film a očekávat od něj rozuzlení,pochopení celé situace,a nějaké to drama proč vlastně tomu tak bylo nedočkají se a film je zklame. Naopak mi z prvního tábora moc dobře víme co ho k tomu přivedlo,co stálo v cestě jeho životu a co ho zužovalo,jaká deprese a pocit marnosti byla v jeho konci. A právě onu ztracenost jeho osobnosti,úpadek v čím dal hlubší depresi a nalézání jeho cesty pryč film zprostředkovává perfektně. Film posledních dnů Kurta Cobaina měl být,alepsoň dle mého natočen přesně takto,s přesně stejnou kamerou,s přesně prázdnými záběry. Přičtu skvělý výkon Michaela Pitta,u kterého jsem netušil jeho všestranou nadanost a píseň Death to Birth a nelze jinak.Za mě dokonalé ()

DonTommy

S trochou zvrhlého humoru lze použít slova Davea Listera: "kdybys chtěl prožít zábavnější večer, můžu tě vzít ven a prostřelit ti hlavu". Nirvana a Kurt Cobain jsou legendy, které výrazně ovlivnily moje dospívání a tenhle film dokázal opravdu navodit zoufalý pocit bezobsažnosti a odcizení, které Kurt, zničený náhlou slávou a heroinem asi prožíval. To nicméně nic nemění na tom, že je to nuda k uzoufání. Ale skladba "Death to birth" je opravdu skvělá, klobouk dolů před zpěváckými schopnostmi Michaela Pitta ()

xpantherx

Film sám o sebe nie je ničím extra zaujímavý a dokonca by som povedal, že pre väčšinu ľudí je dosť nudný. Má pridanú hodnotu hlavne pre skalných fanúšikov Nirvany a má vynikajúci soundtrack. Trochu by som ho prirovnal k určitým záberom z filmov Lyncha. Pokiaľ sa totižto filmu dostatočne oddáte, zistíte, že snímok je dostatočne hypnotický. táto symfónia dlhých pomalých scén (trošku mi to pripomenulo v určitých miestach Stalkera) spolu so soundtrackom a históriou frontmana Nirvany, vás sama dostane do zaujímavého emociálneho rozpoloženia. A akoby rozumiete, tomu prečo spáchal samovraždu. Ako skalný fanúšik Nirvany, za hypnotickosť a soundtrack dávam za 5* ()

Mire odpad!

Vraj film inšpirovaný Cobainovými poslednými dňami... prepáčte, ale iné hodnotenie nepripadá do úvahy. Je to síce trochu prikleslené, no nevadilo by mi to ak by to bolo spravené pútavejšie a bombastickejšie (viď Bathory), ale toto je jednoducho nuda na skapanie!!! Hrôza!! ()

rob_troy

Když vás začne film nudit, stala se někde chyba. Pokud vás nudí už od začátku, stala se veliká chyba. Proč takhle unudit diváka, když se snažíte ukázat poslední dny Kurta Cobaina mezi živými. To se prostě nedělá. Je to depresivní a zároveň nic nedějící se. ()