Džungle před tabulí

Blackboard Jungle

• slovenský

Džungľa pred tabuľou

USA, 1955, 101 min

Ani všechny westerny, ve kterých se Glenn Ford musel tváří v tvář postavit padouchovi, ani zkušenost válečného veterána, kterou má v tomhle filmu, ho nedokážou připravit na to, čemu musí čelit - třídě násilnických mladíků, kteří jsou přesvědčeni, že jejich budoucnost je daná. Učitel navíc nesmí nosit žádnou zbraň. Musí sám přijít na to, co na tuhle partu sígrů sedí. Musí jim dokázat, že mají na víc, než si myslí a hlavně je musí přesvědčit, že má o ně skutečný zájem. ___ I přes stařičkou dobu vzniku poměrně dost drsný film, ale přesto nabízející naději.(27.7.2014)

Parádne kino. Drsnejšia verzia Pánu učiteľovi s láskou, kde bol Poitier na tej "druhej strane" . Skvelé postavy, vynikajúci herci, rýchlo odsýpajúci dej. Veľmi sa mi to páčilo. Akurát zo začiatku sa mi to zdalo prepálené, pokiaľ som si neuvedomil, že v amerike sa decká navzájom občas aj strieľajú. 9/10(18.11.2015)

Film, co odstartoval éru rock'n'rollu? Záslužná věc, ale naštěstí to není všechno. Džungle před tabulí se dívá (na padesátá léta) nebývale drsným způsobem na problematiku věčného boje žáků s učiteli a i dneska je to docela síla. Klidně bych to promítal ve školách, třeba by někteří současní delikventi prohlédli...(29.3.2009)

Výborné drama ze školního prostřední s charismatickým G. Fordem, které zdobí hlavně kriminalita a rasismus mezi studenty. Potěšila mě originalita tohoto tématu, kdy se učitel nesnaží problémové studenty zaujmout, něčím co je donutí se nad sebou zamyslet, např. hudbou nebo nějakou tvůrčí ptákovinou, tak jak se to objevilo o desítky let později v podobných filmech. Originální, drsné, chytré...drama jak má být a můj velký oblíbenec Sidney Poitier také nezklamal. 80%(9.4.2011)

Film jsem si pustil hned po dočtení vynikající knihy a i když je knize věrný, přišel mi rutinní a zajímavý jen použitím hudby, kdy dramatické situace doprovázejí dobové hity v čele s rokenrolovou hymnou "Rock around the clock". Mladý Sidney Poitier zaválel a později přestoupil na opačnou stranu barikády v podobném snímku PANU UČITELI S LÁSKOU.(10.8.2013)

• - První film, který využil ve svém soundtracku rock´n´roll. (Pavlínka9)