Mnichov

Scénář:

Tony Kushner, Eric Roth

Hudba:

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric (více)

Olympijské hry, které se konaly roku 1972 v Mnichově, měly být původně poklidným setkáním vynikajících sportovců z celého světa. 5. září však události nabraly děsivý spád poté, co osm maskovaných palestinských teroristů napadlo olympijskou vesnici, zavraždilo dva izraelské sportovce a devět dalších uneslo. Únosci požadovali kromě propuštění arabských vězňů z izraelských a německých vězení také bezpečné vycestování z Německa, ale když dorazili na mnichovské letiště, střetli se s německou policií a vojenskými silami. V potyčce, která následovala, bylo všech devět rukojmí zavražděno. Po tomto vražedném incidentu pověřila izraelská vláda tajnou zpravodajskou službu Mossad zvláštním úkolem – vypátrat a zneškodnit Palestince zodpovědné za smrt izraelských sportovců. (Cinemax)

Kroupa

Přestože film je poněkud zdlouhavý a neposkytuje divákovi jakékoli jasné řešení, či možnost prostě jen mít přehled o tom, co a proč se zrovna děje, považuji ho za výborný. Celé pozadí asi nezná nikdo, proto nemá moc smysl trápit se "konspiračními" teoriemi, jak to Avner řekl Carlovi tu noc v baru. Asi největším přínosem filmu podle mě je odvaha pustit se do tak ožehavého tématu a pokusit se ho předvést smysluplně a dokonce i objektivně. To ale nejsou nijak trvalé hodnoty, proto nemohu dát všechny hvězdy co jich mám. ()

CamperCz

Vyborny snimek, po vsech strankach perfektne propracovany - ostatne, nic jineho se ani od Stevena Spielberga ocekavat nedalo. Mnichov prichazi po Valce svetu (ktera byla pro me osobne lehkym zklamanim) a prinasi vytecny filmovy zazitek s dobrym hereckym obsazenim, pribehem, kteremu dodava na poutavosti fakt, ze je zalozena na Mnichovské tragédii z roku 1972, a take skvelou atmosferou, ktera prebiji pochybnosti, ktere by mohly pramenit z uvedomeni, ze film je vlastne jednou dlouhou serii ukladnych vrazd. Celkovy dojem mi tak kazi jen zaver, ktery mi chte nechte prisel prilis useknuty, nechavajici prilis mnoho temat a otazek nedoresenych. Davam 4* hvezdicky, na nic jineho to ani byt nemohlo. ()

no2

8/10 - BUM!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PRÁSK!!!!!!!!!!!!!!!!! ŘACH!!!!!!!!!!!!!!!!! BUCH!!!!!!!!!!!!!!!!!! PS: Film je samozřejmě nadprůměr, v kině to byla náramná podívaná a některé scény se mi vryly hluboko do paměti, ale faktem je, že Spielberg už natočil (a ještě natočí) lepší filmy. Takže ty čtyři hvězdičky jsou spíš proto, že jsem tři hvězdičky nedávno udělil např. Univerzálnímu vojákovi. A navíc Eric Bana i nejnovější James Bond Daniel Craig to zahráli opravdu dobře! ()

laFei

Spielberg už mnohokrát využil své tvorby pro osvětlení židovských problémů. Stejně tomu tak je i u Mnichova. Avner,který byl věci plně oddaný, časem nachází i druhou stranu věci a zjištuje, že není ničím víc než pěšákem v relativně nekonečné pomstě. Během jeho mise získá nepřítel lidskou tvář a hl. hrdina vidí, že nejsou v podstatě vůbec rozdílní. Vinikající byl konec, který udělal dobrou tečku za dobrým příběhem ()

bidja

Trochu nuda i když za poslední dobu jeden z lepších Spielbergových filmů. Možná to, ale nuda měla být jako prvotní záměr nedělat z toho žádnej krvák. ()

Brejlil

Má pomsta smysl? Vraždíme ty "pravé", nebo nás jen politici zneužili? Jak potom přežiju já? To všechno se během filmu honí hlavou asi nejen Avnerovi. Filmy podle skutečných událostí jsou vždy ošidné, protože to, co zaujme scénáristu a režiséra, nemusí být tím, co zaujme diváka. Zvláště diváka poučeného, který o oné historické události něco ví. Přesto jsem byl zaujat. Těžiště se od koloběhu vražd a hledání a útěků a dalších vražd přesunuje k hledání smyslu. Překvapily mně dvě věci: značná Spielbergova krutost k některým postavám (likvidace nájemné vražedkyně) a to, co jsem zmínil už u Války světů. Opět je zde scéna (Avner se schovává ve skříni a jeho přítel někde jinde vyrábí bombu), která je nesnesitelně dlouhá, a co více, u které už od počátku víme, jak skončí. Každá bomba vybuchne. Ošklivá kaňka, která film trochu kazí. ()

RomanHyde

Přemýšlím zda-li šel Mnichov natočit lépe. .. patrně ne.. historické události podané ve výborném a napínavém thrilleru. Stopáž není nejkratší, ovšem divák se vůbec nenudí. Excelentní kamera, skvělé obsazení, muzika, dobře zvládnutá režie.. prostě profi práce. ()

Suchinnen

Překvapilo mě tolik rozdílných hodnocení a komentářů, ale i to ledacos o tomto snímku vypovídá. Je jasné, že Spielberg mohl jít ještě více do hloubky, ale na druhou stranu netočil přece film jen o vlastním názoru na dění v oblastech blízkého východu, ale především drama jedince na pozadí historických událostí. A to se mu díky tradičně excelentní kameře, střihu a především výbornému castingu rozhodně povedlo. ()

wampire23

Spielbergov pohľad na Mníchovský masaker, ale hlavne na to, čo sa stalo po ňom. Cesta piatich ľudí, odhodlaných pomstiľ izraelských padlých. Spielberg ukazuje, že vo vojne sa nedelia ľudia na dobrých a na zlých, a to, že zlo plodí iba ďalšie zlo. Skvelý prerod Erica Banu z amatéra k chladnokrvnému zabijakovi, až po paranoidnú trosku. 90%. ()

starrrover

Plný súhlas s Kleopatrou a Limou. Napadlo ma porovnanie tohoto filmu s niektorým filmom o zabijakoch od Q. Tarantina, ktorým sa tu hojne dostáva *****. Pár postrehov kolegov ktorých mám v top twenty. "Emocionálna plochosť, akademický chlad, koktající Spielberg, brilantní řemeslo bez kapky emoce, většinu času jsem nevěděla, kdo je kdo, kdo po kom vlastně jde, kdo koho zrovna zabíjí a hlavně - vůbec s nikým jsem nesoucítila, žádná smrt ve mě nezanechala ani trochu dojmu a nikomu jsem nefandila. míchá se ve filmu jedna organizace přes druhou, nerozeznáme od sebe pomalu teroristy, policajty" Na rozdiel od týchto kolegov mňa tento film oslovil pretože : Toto je predsa film o skutočnom zabíjaní. Rozdiely medzi "dobrými" a "zlými" sa naozaj strácajú. Zabijáci z Mosadu, KGB alebo CIA sú naozaj "emočne plochý" Duchaplní a originálni zabijaci žijú vo filmoch Tarantina, "Normálni" v tomto filme. V mojom živote som však stretol len jedného, takže sa môžem mýliť ;-). ()

Vlkys

Silný, dobře zpracovaný příběh. Ale přece si jen myslím, že by film, který se chce v rámci historického děje vyjadřovat k současné světově-politické situaci, mohl vypadat trošku náročněji. ()

Nekgro

Získat informace, najít cíl, zneškodnit ho (většinou jinak než je plánováno), nějaká vsuvka, získat informace, najít cíl... stále dokola opakující se téma na 2 a půl hodiny. Nevzbudilo to ve mně žádný emoce. A to sem si od tohoto tématu sliboval hodně... ()

Kratoc

Jako historická studie a špionážní thriler brilantní, ale jako emocemi nabitá událost, jakým přepadení olympijské vesnice v roce 1972 bylo, je to hrozně suchopárné. Jistě, odpovídá to asi realitě, tak jak to bylo, ale jinak ten film není nic, kvůli čemu bych vstával ze židle. Ovšem řemeslně skvělé a kdo se zajímá o danou historickou epochu, tak i velmi poučné. ()

radekgfx

Vynikající práce s kamerou, atmosférické svícení (pravda poměrně hodně podpořené následným Color Gradingem) a hudba, které si v průběhu filmu v podstatě ani nevšimnete, jelikož je následný dojem z ní umocněn až na konci filmu. Přestože cílem filmu není zobrazení akce, ale spíše nástin vývoje lidských osudů s ní souvisejících, vše drží velmi dobře pohromadě a zásluhou pevné režisérské ruky snímek, ač obsahově velmi rozsáhlý a spletitý, působí velmi kompaktně. Herecky vyčnívají zejména Eric Bana a Mathieu Amalric. Daniel Craig, ačkoliv má ve filmu pouze omezené množství prostoru, role málomluvných ostře řezaných chlapů prostě umí. Trochu zamrzelo zrychlené tempo vyprávění na konci filmu. ()

kubyno

Záměrně se nebudu zabývat tématem. Film, který v prvé řadě funguje jako špionážní thriller. A to bravurně - vlna čistek a obecně špionážní scény mají tak parádní atmosféru a napětí, že jsem si nejednou vzpomněl na Tinker, tailor, soldier, spy. Mnichov je v tomhle překvapivě střízlivě reálný, naturalistický a věrohodný. Herci jsou výborní a všechno působí přirozeně, kamera či Williamsova hudba fungují brilantně, technicky výborná podívaná, která drží i přes svoji dlouhou stopáž. ()

LaGomme

Celková roztříštěnost resp. necelistvost scénáře a pointless dialogy na téma židovského chápání slova "domov" jsou aspekty, které mě nutí srazit z původně zamýšlených 4 na 3 hvězdy. Na přemrštěné stopáži už mě to na konci opravdu přece jen otravovalo moc. Bigup za kameru a herecké výkony, Bana je dle mého jeden z nejvíce nedoceněných herců současnosti. 70% ()

Curunír

Spielberg nám natočil dva filmy během roku a před námi leží otázka, jestli je taková tvůrčí potence ku prospěchu věci. Ve světle mého dojmu z Mnichova , který mě poměrně dost zklamal, bych o tom dost hlasitě pochyboval. Mnichov řeší sice důležité otázky, ale nepřináší do celé problematiky žádné nové stanoviska, jen opakuje dávno známá fakta. To sice není nic špatného, ale Spielberg nám svůj pohled překládá naprosto rutinně, stereotypně a bez nějakého výraznějšího zlomu. Naše speciální komando likviduje jednoho teroristu za druhým, a kromě toho se filmu pomalu nic neděje. A já se čím dále více nudil a poměrně toužebně očekával konec, kterým Spielberg asi něco zásadního chtěl vyjádřit, ale já fakt nějak nevím, jestli to bylo úplně vhodné (myslím tu paralérní montáž). Takže jedna působivá scéna ( ta s holčičkou), kvalitní technické zpracování, naturalistické scény a nečernobílé vidění světa, to rozhodně nestačí na Oscarové nominace za nejlepší film a režii. Ty si tentokrát Spielberg vysloužil za "zásluhy" a ne za bezpohlavní film, která sice řeší zásadní věci, ale tak nějak prvoplánově a hlavně nudně. Chybí tomu srdce, Steve. Tohle je pouhý rozumový kalkul... ()

Jeremy Irons ve filmu o Mnichovské dohodě

22.09.2020

Spielberg řídí svého Lincolna

Spielberg řídí svého Lincolna

26.09.2007

Nic nového pod sluncem Steven Spielberg to má prostě takhle rád. V závěsu za ryze komerčním projektem si pro vyrovnání chuti okamžitě sjede něco vážnějšího a ambicióznějšího. Tuto tradici… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce