Mnichov

Munich

Mníchov

Drama / Thriller / Historický

USA / Kanada / Francie, 2005, 164 min

Jeden z nejlepších Spielbergových filmů a tím pádem nejlepších filmů vůbec. Úžasná režie (jakoby polodokumentární styl, takže naprosto věříte všemu, co vidíte), skvělá práce s herci (milostná scéna s otevřenýma vytřeštěnýma očima stále duševně nesmířeného Awnera), perfektní střih (flashback krvavého zbíjení rukojmích prolnutý do červánků za oknem letadla s agentem pomsty Awnerem) i scénář plný psychologie a vývoje hrdinů (žádné černobílé odpovědi nečekejte, autoři vedou s diváky dlouhý, avšak stále smysluplný i napínavý rozhovor). Pro mne emotivně silný film o odplatě či válce, o které se nemluví. Video je k dispozici zde na ČSFD stránce: http://www.csfd.cz/film/211208-mnichov-munich/videa/(7.8.2009)

Oscar 5 nominací: Nejlepší film, Režie, Střih, Hudba, Scénář - A(4.2.2006)

I na druhé shlédnutí zůstávám u 4 hvězd... pustila jsem si to z důvodu shlédnutí dokumentu "Viděno osmi"...(26.4.2009)

„Teraz ti je matkou Izrael.“ Ďalší strhujúci Spielberg. Špinavý, obnažený, brutálny, chladnokrvný, plný emócií, surový, krutý, beštiálny, melancholický. Hoci mám od neho rád skôr „zábavnejšie“ hity, čo je dobré, to je dobré. Ako MNÍCHOV - inšpirovaný skutočnými udalosťami, kedy tajné izraelské komando (napr. Eric Bana, Mathieu Kassovitz či Daniel Craig vo svojom pred-bondovskom období) začalo masakrovať fanatických atentátnikov, pričom ale jeho členovia sa tým pádom sami stali fanatickými atentátnikmi. Snímka berie dych drsnými detailmi, ktorými akoby Spielberg až schválne provokoval verejnosť (krv, nahí ľudia). Zaujme však i pôsobivou výpravou, miestami až neznesiteľnými dlhými hitchcockovskými scénami (balkón, telefón) a vynikajúcim hereckým obsadením, ktorému dominuje tajomný Austrálčan Geoffrey Rush ako svojrázna spojka Ephraim a fascinujúca Lynn Cohen ako majestátne neodpúšťajúca Golda Meir.(26.9.2006)

Mnichov rozhodně není kontroverzní (pokud tedy nejste fanatismem zaslepený příznivec jedné ze stran), neříká žádné objevné věci a ostatně nejde ani nijak do hloubky izraelsko-palestinského konfliktu. Spíše se pohybuje po "hladině" a proslovech na téma domov. Přesto to neznamená, že jde snad o špatný snímek. Dokonce právě naopak a tím, že Spielberg zvolil na sebe dost netypický způsob vyjadřování (dokonce to působí, že film více ovládá Kaminského kamera) je to velice zajímavé. Autoři také předpokládají, že se v událostech o Mnichovu aspoň trochu orientujete čili spoustu jmen či zkratek nevysvětlují, což je dobře, jelikož vás snímek nevede za ručičku.(5.2.2006)

• - Steven Spielberg zdôrazňuje, že Mnichov nie je dokument a nemá za úlohu presne popisovať, čo sa vtedy naozaj stalo. Je to len silný príbeh založený na skutočných udalostiach a snažiaci sa vierohodne odhadnúť, čo pätica izraelských katov robila a prežívala. (youtoo18)

• - Film měl jít do kin už v roce 2003, ale když se Spielbergovi uvolnil Tom Cruise na Válku světů, rozhodl se natočit Mnichov později. (imro)

• - Spoiler: Film není v zobrazení události vždy přesný a některé důležité věci vynechává. Film naznačuje, že malá skupina mstitelů provádí téměř všechny vraždy, zatímco ve skutečnosti byl za akcí velký tým lidí. Ve reálu byli členové Černého září vypátrání díky rozsáhlé síti Mosadu, ne pomocí pařížského informátora, jak je znázorněno ve filmu. Mahmoud Hamshiri byl zabit v Paříži bombou ve zdi poblíž telefonu-nikoliv náloží umístěnou přímo v přístroji, ačkoliv další podrobnosti o atentátu (např. potvrzení cíle prostřednictvím telefonního hovoru) jsou zobrazeny přesně. Paradoxně, na druhé straně se Spielberg snažil, aby znázornění braní rukojmích a jejich smrti bylo historicky autentické, k čemuž využil i pitevní zprávy izraelských sportovců. (kenny.h)