Mnichov

Munich

Mníchov

Drama / Thriller / Historický

USA / Kanada / Francie, 2005, 164 min

Velice nad očekávání. Teď se Spielberg opravdu překonal, protože Mnichov je pojatý opravdu "zgruntu reálně." Členové toho mstitelského komanda nevypadají jako zabijáci, a proto jsou tak nebezpeční. Žádné ty trapné patetické výlevy typu "ne já ho nezabiju" se nekonají. Cíle jsou likvidovány precizně a bez lítosti. Každý trochu jinak a ne vždy jde vše podle plánu. Skvělé je jak Spielberg postupně rozehrává špionážní hru, kde sami vykonavatelé přesně nevědí jestli zabíjí opravdu ty "co se plánovalo," a jestli po nich samotných také někdo nejde. Prostě brilantní, to se musí vidět, ani chvíli jsem se nenudil a chtěl jsem, aby film nikdy neskončil. Skvěle je taky zvládnutá dobová atmosféra, kterou dokreslují i naprosté drobnosti a detaily jako plakát s Belmondem atd. Eric Bana to zahrál naprosto precizně a opravdu se divím, že nebyl nominován na Oscara. Hyperpříjemě mě překvapil drsňácký Daniel Craig a přestávám proti němu mít jakékoliv výhrady. Výborná práce odvedená ve všech detailech a Spielbergovi bych toho Oscara opravdu přál.(6.2.2006)

Nejintimnější zpověď filmařskýho srdce co jsem kdy viděl. Je to pár minut co dojel poslední titulek a absolutně si nevybavuju kdy mě nějakej film tak strašně vygumoval jako Mnichov. Mnichov je plný bolesti, ale i naděje. Takovou porci lidskosti a poselství k zamyšlení jsem snad ještě nikdy v žádným filmu neviděl. Steven Spielberg natočil tolik úžasných filmů za který si zaslouží uznání, ale jen jeden z nich je ohromující poctou lidskýmu právu na život, jen jeden z nich se totiž jmenuje Mnichov. Eric Bana tady zahrál na hranici geniality a ani všichni další o moc nezaostávali. Tohle z hlavy už nikdy nedostanu, ty dialogy jsou nadčasové a tak strašně trefné, třeba dialog mezi Mathieuvem a Ericem na nádraží (viz Lima ), to má v sobě větší sílu než nekonečné plkání o míru z úst všech mocipánů světa. A ten závěr v podání Erica Bany ? Nevím jestli mě někdy při tolika scénách ve filmu bylo víc do pláče než tady. Já bych si strašně moc přál, aby tenhle film neviděli jen obyčejní diváci, ale především všichni ti, kteří mají moc rozhodovat o životech druhých lidí a aby dobře poslouchali každý slovo který je v tomhle filmu vysloveno, moc bych si to přál. Pane Spielbergu zkoušku z filmařiny už jste u mě složil dávno, ale tímhle filmem jste u mě složil mnohem důležitější zkoušku, zkoušku z lidskosti, máte můj doživotní obdiv a respekt.(29.12.2012)

Až nechutně akademický Spielberg, u kterého jsem měl permanentní pocit, že si „božský Steven“ přečetl, co všechno leze kritikům na nervy a pokusil se tedy vyjít „zlým jazykům“ vstříc. Možná je to dáno tím, že jsem se k tomu filmu dostal až po Letu číslo 93, možná je to dáno mou oblibou v Schindlerův seznam, ale u Mnichova jsem se většinu času nudil. Z filmu na mě sálal doslova chlad, přes který jsem příběh sledoval nejen coby fyzicky, ale především emočně nezúčastněný divák (což mi u téhle látky přijde až neuvěřitelné). Počáteční masakr byl tak útržkovitě podán, že nebýt seznámen s okolnostmi tehdejšího útoku, zřejmě bych tak úplně nepochytil, co se vlastně kde komu stalo. Spielberg se za pomoci syrové kamery a perfektní dobové atmosféry snaží seč může, ale na rozdíl od Kauzy CIA Roberta De Nira jsem nebyl zaujat samotnou spletitostí způsobu práce (které se tvůrci nijak zvlášť nevěnují), díky čemuž mi tu chyběl protipól k té úmyslně chladné atmosféře. V Kauze CIA jsem to vnitřní zničení hlavního hrdiny (i přes Damonův herecký minimalismus) chápal díky všemožným ukázkám práce tajných služeb, Bana mě nepřesvědčil ani řevem během soulože.(1.6.2008)

Veľmi diskutabilné 4*. Spielberg bohužiaľ na staré kolená dospel a emocionálna plochosť a akademický chlad, ktorý sa dal prepáčiť VOJNE SVETOV, sa už MNÍCHOVU prepáčiť nedá. VOJNA SVETOV totiž perfektne fungovala ako čistý horor, technickými aspektami filmárčiny naháňajúci hrôzu a zimomriavky. MNÍCHOV sa však snaží o duchaplné rozoberanie vážnych tém, na čo premakaná technická precíznosť nestačí. Z celého zdĺhavého filmu tak skutočne funguje iba jediné - naturalisticky chladné vraždy, obzvlášť slečny assassinky na lodi. Niekto by mi mohol oponovať, že ma MNÍCHOV neoslovil, pretože moslimsko-židovský konflikt mi je načisto cudzí, no nie som ani žid a SCHINDLEROV ZOZNAM mám v mojej top5 filmom všetkých čias. Pretože má srdce ako slon. MNÍCHOV má čokoľvek, len nie srdce - a je iba vykalkulovanou potrebou uznávaného umelca vyjadriť sa k aktuálnej politike.(14.3.2006)

Jednoznačně nej film od Spielberga za posledních minimálně 5 let a jeden z jeho nej filmů vůbec. Eric Bana tady hodně vyskočil. Daniel Craig byl správně v pozadí. Takhle nějak sem si to představoval a Steven mi mou touhu splnil. děkuju. PS: Po asi třetím shlédnutí musím konstatovat že se jedná společně s Ryanem a Indiana Jonesy o nejlepší Spielbergův počin. Mnichov pro mě znamená naprostou extratřídu a stal se opravdu mým hodně oblíbeným filmem. Skvěle tepající hudba Johna Williamse přesně zapadá do vypjatých scén. Mathieu Amalric by mohl být jednou vynikajícím hercem.(25.4.2007)

• - Pri stretnutí Avnera (Eric Bana) s Andreasom (Moritz Bleibtreu) a jeho priateľkou Yvonne (Meret Becker), padne ironická narážka na ich účasť v teroristickej RAF (Frakcia Červenej armády). V roku 2008 práve Moritz Bleibtreu stvárnil postavu Andreasa Baadera (zakladateľa RAF) v snímke Baader Meinhof Komplex (2008). (st3f0o)

• - Na začátku scény, ve které se tým pokusí zavraždit Salameha v Londýně, projde Eric Bana kolem divadla. Jeden z plakátů poutá na film Americké graffiti (1973). (HellFire)

• - Avnerova nadriadeného stelesňuje Geoffrey Rush, ktorého si Spielberg vybral, lebo "je typ Arthura Millera". A presne ako slávneho spisovateľa si režisér predstavoval spojku medzi Avnerom a vládou. (youtoo18)