Mnichov

Munich

Mníchov

Drama / Thriller / Historický

USA / Kanada / Francie, 2005, 164 min

Tak Spielberg opäť nesklamal! A veľmi prekvapil, hlavne výberom témy. Ako to ten chlap robí, čo film, to pecka! V tomto filme sa vrhá do vĺn úplne iných príbehov, na aké sme u neho zvyknutý, s triezvym pohľadom na vec a zdravým úsudkom. Skvelé priblíženie poatentátnych udalostí, ktoré nie sú známe hádam ako každé. K dokonalosti tohto filmu mi rozhodne chýba herecké umenie Banu (síce prekvapilo), hlavne v citových scénach, ktoré by myslím, bez Spielbergovej réžie nestáli ani za cent. Skvelá psychologická výpoveď, po ktorej si uvedomíte, že čokoľvek sa na svete deje (atentáty, vraždy), môže mať určitú spojitosť a ani si to nemusíme uvedomovať. 80%.(1.5.2006)

Steven Spielberg po druhý krát vzdáva filmovú poklonu svojmu národu. Tento raz to ale nefunguje tak ako v prípade úžastného "Schindlerovho zoznamu" z roku 1993. "Mníchov" disponuje zaujímavým politickým námetom a i emocionálnou témou premeny osobnosti hlavného hrdinu. Ale zdalo sa mi to celé podané akosi neprehľadne. Miestami som nechápal, kto koho prečo zabil a aký zmysel to malo. Jedno som však pochopil, že s Mosadom sa nehodno zahrávať. ***(18.8.2008)

Žádná popcornová zábava se tentokrát nekoná. Uznávaný režisér se tu z bezpečí akademického odstupu vyjadřuje k situaci, která se ubíjí v neuvěřitelném počtu postav a motivů. Po dlouhých letech se mi stalo, že jsem se u Spielbergova filmu nudil, že jsem nechtěl odhalovat, co přinese další scéna, další zauzlování děje. Olympijské hry v létě 1972 poznamenal teroristický útok, při němž našlo smrt jedenáct izraelských sportovců. Spielberg si nicméně všímá hlavně následné odvety, kterou na teroristy přichystala tajná služba Mossad. Počáteční přesvědčení ve správnost činu ale postupně nahlodávají otázky nad zaplacenou cenou. Právě otázek tvůrci pokládají až moc, ale příliš na ně neodpovídají. Takže leccos zůstává na divákovi, který se však (když to budu brát za sebe) zobrazovaného na plátně emočně ani jinak prakticky nezúčastňuje. Tempo se táhne, atmosféra je výborná jen občas, z filmu sálá chlad, herci se můžou přetrhnout, ale s nikým jsem nesoucítil, nikomu nefandil. Určitě to není zbytečný film, tvůrce opět dokázal svou režijní velikost, ale mě si nezískal. Prostě tohle není film, ke kterému bych se chtěl vracet. Uchvácen jsem byl tak akorát kamerou Janusze Kaminskiho, ale to už je ohraná písnička. Vím, že ty tři* hvězdy vypadají s ohledem na to, kterým filmům jsem je v minulosti dal, hloupě, ale prostě takhle to momentálně se Spielbergem cítím.. Mezi moje nejpříjemnější setkání s ním stále za posledních deset let patří Minority Report a Válka světů. Mnichov na ně bohužel silně ztrácí..(3.9.2010)

• TeeAge

|| Scenár: Tony Kushner, Eric Roth / Based on Vengeance: The True Story of an Israeli Counter-Terrorist Team by George Jonas | Hudba: John Williams | Produkcia: Kathleen Kennedy, Steven Spielberg, Barry Mendel, Colin Wilson | Distribúcia: US: Universal Studios, International: DreamWorks | Štúdio: Amblin Entertainment, The Kennedy/Marshall Company, Alliance Atlantis, Peninsula Films | Rozpočet: 77 miliónov $ | Tržby: 130,358,911 $ ||(21.8.2011)

Rozpočet $70miliónovTržby USA $47,403,685Tržby Celosvetovo $130,358,911Tržby za predaj DVD v USA $33,108,459 //počet predaných kusov 1,678,675Steven Spielberg ukázal, že pre ňho nie je žiadna téma problém a popasoval sa z háklivou témou terorizmu na výbornú. Film akoby vypadol práve s tej doby vďaka výbornej kamere Poliaka Janusza Kamiskeho a váberu miest, kde sa natáčalo(presnejšie v Madarsku). Dĺžka filmu je s počiatku odradzujúca ale pri sledovaní vôbec nenudí a vypýta si vašu 100% pozornosť. Vo filme sa výborne uvedie čo raz viac presadzujúcejší Eric Bana ako vodca mstiaceho sa komanda za teroristický akt z Mníchovských Olympijských hier, doprevádzaný Danielom Craigom, Ciaránom Hinds, Mathieu Kassovitzom či dokonca aj Geoffrey Rushom. "Napätie a emócie sa dajú miestamy aj krájať, fakt silný zážitok." Záver filmu pri pohľade na "stojace" WTC je už len taký smutný predsudok, na ktorý sa len nemohúcne čaká, v podstate čo nás čaká v takzvanej budúcnosti a nevyhnutnom začiatku svätej vojny. /videl v kine: 100%/(27.12.2007)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 49. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pri stretnutí Avnera (Eric Bana) s Andreasom (Moritz Bleibtreu) a jeho priateľkou Yvonne (Meret Becker), padne ironická narážka na ich účasť v teroristickej RAF (Frakcia Červenej armády). V roku 2008 práve Moritz Bleibtreu stvárnil postavu Andreasa Baadera (zakladateľa RAF) v snímke Baader Meinhof Komplex (2008). (st3f0o)

• - Jako reakce na tento film vznikl dokument Mnichov: Skuteční vrahové (2006), který vychází přímo z výpovědí agentů Mossadu. (kenny.h)