Mnichov

Předloha:

George Jonas (kniha)

Tony Kushner, Eric Roth

John Williams

Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Mathieu Kassovitz, Hanns Zischler, Ayelet Zurer, Geoffrey Rush, Gila Almagor, Michael Lonsdale, Mathieu Amalric, Moritz Bleibtreu, Valeria Bruni Tedeschi, Meret Becker, Marie-Josée Croze, Yvan Attal, Ami Weinberg, Lynn Cohen, Hiam Abbass, Rad Lazar, Ohad Knoller, Jig'al Na'or, Robert John Burke, Makram Khoury, Omar Metwally, Brian Goodman, Moshe Ivgy, Patrick Kennedy, Alexander Beyer, Liron Levo, Richard Brake, Mehdi Nebbou, Lisa Werlinder, Mousa Kraish, Faruk Pruti, Renana Raz, Sasha Spielberg, Guri Weinberg, Lyès Salem, Joram Voelklein, Félicité Du Jeu, Abdelhafid Metalsi, Hichem Yacoubi, Djemel Barek, Sami Samir, Ori Pfeffer, Souad Amidou, Jalil Naciri, Baya Belal, Mahmoud Zemmouri, Karim Saleh, David Ali Hamade, Xavier Bonastre, María Casal, Ben Youcef, Laurence Février, Martin Ontrop, Amos Lavi, Hicham Nazzal, François Guillaume, Amrou Al-Kadhi, Bijan Daneshmand, Raffi Tabor, Karim Saidi, Rim Turkhi, Saïda Bekkouche, Kevin Collins, Shmulik Calderon, Alon Aboutboul, Hagit Dasberg, Yehuda Levi, Carim Messalti, Ula Tabari, Hisham Suliman, Omar Mostafa, Nasser Memarzia, Guy Amir, Raffi Tavor, Jonathan Avigdori, Mihalis Giannatos, Assi Cohen, Jonathan Uziel

Nejintimnější zpověď filmařskýho srdce co jsem kdy viděl. Je to pár minut co dojel poslední titulek a absolutně si nevybavuju kdy mě nějakej film tak strašně vygumoval jako Mnichov. Mnichov je plný bolesti, ale i naděje. Takovou porci lidskosti a poselství k zamyšlení jsem snad ještě nikdy v žádným filmu neviděl. Steven Spielberg natočil tolik úžasných filmů za který si zaslouží uznání, ale jen jeden z nich je ohromující poctou lidskýmu právu na život, jen jeden z nich se totiž jmenuje Mnichov. Eric Bana tady zahrál na hranici geniality a ani všichni další o moc nezaostávali. Tohle z hlavy už nikdy nedostanu, ty dialogy jsou nadčasové a tak strašně trefné, třeba dialog mezi Mathieuvem a Ericem na nádraží (viz Lima ), to má v sobě větší sílu než nekonečné plkání o míru z úst všech mocipánů světa. A ten závěr v podání Erica Bany ? Nevím jestli mě někdy při tolika scénách ve filmu bylo víc do pláče než tady. Já bych si strašně moc přál, aby tenhle film neviděli jen obyčejní diváci, ale především všichni ti, kteří mají moc rozhodovat o životech druhých lidí a aby dobře poslouchali každý slovo který je v tomhle filmu vysloveno, moc bych si to přál. Pane Spielbergu zkoušku z filmařiny už jste u mě složil dávno, ale tímhle filmem jste u mě složil mnohem důležitější zkoušku, zkoušku z lidskosti, máte můj doživotní obdiv a respekt.(29.12.2012)

Režisérský matador vítězí na všech frontách. Ať už nechává Erica Banu brečet do telefonu nebo servíruje komando, které vystřílí, na co přijde. Některé drsné scény bych od něj nečekal a to už z jiných válek dobře vím, čeho je schopen. Steven zkrátka neváhá tnout do historické problematiky, tentokrát té, která zasahuje i do současnosti. A svoji misi dotáhl do konce tak brilantně jako nikdy předtím.(8.7.2006)

S odstupem času dávám 4*.Je to výborný film, z paměti ho už nedostanu.Užíval jsem si každou minutu.Už dlouho se mi nestalo abych v kině přestal na okamžik dýchat a díval se na člověka na plátně jak běží přes ulici zastavit odpálení bomby, páč u telefonu je civil.A takových scén je zde víc - všechny z Mnichovské ubytovny a letiště.To jsem přestal věřit, že to natočil rodinný Spielberg.Ale pak jsem si uvědomil, že totéž se mi stalo už u Ryana a Schindlera - U Ryana to bylo americké hrdinství, u Schindlera co největší zfanatizování nacistů.Zde Steven naservíruje precizní masakry a nervydrásající špionážní hru, aby se pak shodil kecy o nesmyslnosti všeho, rodinných hodnotách a vším tím balastem.Až se někdy dokáže přenést nad tento svůj trademarker(každý dobrý film shodit minimálně 30 minuty patosu) budu jen rád.Takhle je Mnichov jen jedním z tuctovějších filmů, které udělají díru do světa artefakty(popravy, ubytovna), ale jako celek by pohořel...(10.2.2006)

S-T-R-H-U-J-Í-C-Í. Pověst Stevena Spielberga jakožto "hodného naivního strýčka" se rozpadá na stále menší kusy s každým činem, který odhodlaný, ale přesto pochybující Avner provede. Ve mikrosvětě tohoto filmu dobro a zlo přestává existovat, protože žádné jednání nikdy není správné...Herecký big band, vypiplaný scénář, hutný myšlenkový základ a uhrančivý Spielberg dávají dohromady jedn z nejintenzivnějších a nejdrásavějších filmů všech dob, sázející jednu nezapomenutelnou scénu za druhou. 100%(5.8.2007)

Jeden z nejlepších Spielbergových filmů a tím pádem nejlepších filmů vůbec. Úžasná režie (jakoby polodokumentární styl, takže naprosto věříte všemu, co vidíte), skvělá práce s herci (milostná scéna s otevřenýma vytřeštěnýma očima stále duševně nesmířeného Awnera), perfektní střih (flashback krvavého zbíjení rukojmích prolnutý do červánků za oknem letadla s agentem pomsty Awnerem) i scénář plný psychologie a vývoje hrdinů (žádné černobílé odpovědi nečekejte, autoři vedou s diváky dlouhý, avšak stále smysluplný i napínavý rozhovor). Pro mne emotivně silný film o odplatě či válce, o které se nemluví. Video je k dispozici zde na ČSFD stránce: http://www.csfd.cz/film/211208-mnichov-munich/videa/(7.8.2009)

• - Film zcela opomíjí zásadní incident z července 1973 v Lillehammeru, kdy byl komandem omylem zabit nevinný marocký číšník Ahmed Bouchiki, zaměněný za teroristu Aliho Hassana Salameha. Izrael odškodnil rodinu oběti, ale nikdy nepřevzal odpovědnost. Skutečný Salameh byl zabit v roce 1979 v Bejrútu náloží v autě, která však také zabila čtyři kolemjdoucí a 18 dalších zranila. (kenny.h)

• - Film získal na 40. ročníku filmového festivalu Critics Circle tři ceny, a to v kategoriích nejlepší režie, nejlepší obraz a nejlepší adaptovaný scénář. (Terva)

• - I když se film jmenuje Mnichov, tak se v Mnichově v Německu skutečně nenatáčelo. (Varan)