Ajťáci

(TV seriál)

Série(4) / Epizody(24)

V kancelářských výškových budovách britské společnosti Reynholm Industries pracuje spousta krásných a šťastných lidí, kteří slaví jeden úspěch za druhým - kromě trojice zaměstnanců ukrývajících se v suterénu v oddělení informačních technologií. Zatímco jejich kolegové pracují ve fantastickém prostředí, Jen, Roy a Moss se musí tísnit v temném a nevzhledném sklepě, neschopní zapadnout do normální společnosti. Jen (Katherine Parkinsonová) je kariéristka, která se snaží vyšplhat po firemním žebříčku. Kvůli tomu, že lhala ve svém životopisu, se však naneštěstí ocitne ve funkci manažerky oddělení IT. Problém tkví v tom, že o technologiích neví zhola nic! Roy (Chris O'Dowd) a Moss (Richard Ayoade), kteří tvoří zbytek oddělení, naopak sdílejí lásku k informačním technologiím, sci-fi i sladkému nicnedělání. Oběma se ale příčí pracovat pod někým, kdo vůbec nerozumí počítačům. Když Jen zjistí, že toho Roy a Moss možná vědí hodně o počítačích, ale o práci s lidmi netuší skoro nic, rozhodne se převzít roli "vztahové manažerky", aby pomohla nejen jim, ale i sobě. Seriál Ajťáci nabízí hravý a poněkud absurdní pohled na to, co skutečně obnáší práce v útrobách každé společnosti - v oddělení informačních technologií. (HBO Europe)

Ukázka z filmu 4

Recenze (1 336)

Galadriel

"Zkoušeli jste to vypnout a zapnout? Přesvědčili jste se, že je to zapojené v zásuvce? Ano? Dobře, někdo se vám tam na to přijde podívat." Položí telefon... "Možná." Výborná zábava pro všechny, kdo rozumí informatice, pro všechny, kdo s nějakým informatikem někdy žili nebo kamarádili, ale i pro všechny ostatní, aby zjistili, co jsou informatici zač. Z vlastní zkušenosti (vícenásobná druhá možnost) musím říct, že spousta gagů o hoších z IT je jenom malinko nadsazená, některé vůbec. Většina z nich je ale ohromně vtipná. Styl a humor seriálu se typově hodně blíží třeba Červenému trpaslíku a já doufám, že bude natočeno ještě nějakých těch pár dílů a že si udrží současnou kvalitu. ()

Radyo

Tenhle seriál má jedinou vadu - že má prozatím pouhopouhých 6 dílů. Ale že ty díly fakt stojí za to, o tom není nejmenších pochyb. Jeden fór stíhá druhý a člověk sem tam nechtě asi i něco přeslechne, poněvadž se hlasitě řehtá. U druhého dílu jsem málem umřel, chechtal jsem se tak, až mě rozbolelo v krku. :-) Tohle je prostě extrahustý nářez a zasmějí se tomu i lidi, podle kterých výrazy jako "socket", "thread", "level" nebo "flash BIOSu" patří do slovníku mimozemských vetřelců. :-) ()

Matty

Životy programátorů musí být neskutečně vzrušující, není divu, že se je konečně někdo rozhodl "fikcionalizovat". Roy a Moss tráví většinu dne v tom nejspodnějším patře jedné vysoké budovy společně s nezdravě vybledlým hlídačem serveru („to není make-up“) a se šéfovou svého oddělení Jen. Roy již několikrát pohořel při pokusech rozvést dialog mezi sličnými „kolegyněmi“ z vyšších pater na více než „Zkoušela jste to vypnout a zapnout?“, přesto se nevzdává a nadále se veřejně ztrapňuje. Moss má zvláštní účes, jeho zaujetí prací je záviděníhodné, skoro až děsivé, tam, kde mívají jiní lidé mozek má on spoustu jedniček a nul. Jen umí být pěkně hysterická, pohrdá přízemností svého zaměstnání a nepolevuje ve snaze vetřít se do přízně šéfa z nejvyšších a konečně postoupit do vyššího levelu, tedy patra. Dva „příliš v pohodě“ týpci a jedna nohama ještě na zemi stojící žena… co mi to jenom připomíná? Black Books, pochopitelně, vždyť je také napsal stejný člověk, podobný je tedy i styl humoru. Navzdory přehnanosti většiny situací je to dost ze života a kdo zná nějaké zažrané programátory, jistě bude chápavě pokyvovat hlavou (a zlomyslně se bavit). Seriál je nadopován všelijakými popkulturními odkazy (stačí si prohlédnout nápisy na krabicích tvořících neoddělitelnou součást maximálně chaotického prostředí, v němž Roy a Moss pracují). Kvalitních vtipů není bohužel tolik jako těch jenom obstojně vtipných, prvoplánových a zbytečně vulgárních. Mnohdy jsem mě napadlo, že se z dané situace dalo vytřískat mnohem více, Partičku jsem si přesto velmi oblíbil a začínal jsem jí mít rád epizodu od epizody víc. Jenže když už jsem začal uvažovat o pěti hvězdičkách, seriál náhle skončil. Šest epizod je skutečně málo, co naděláme, teprve čas (resp. druhá série) ukáže, nakolik zásadním britským sitkomem je zrovna tento. Zajímavé komentáře: woody, salahadin, DJ Obelix, LordMysti ()

Gemini

Zkuste Cradle Of Filth, gotici jsou přece taky lidi...nezapomenutelné, úžasné, perfektní, křeče do bránice přinášející zatím poslední a zatím i nejlepší dílo Grahama Linehana, který by sebou měl sakra pohnout a dodělat další sérii!!! Dva typičtí ajťáci, jeden megalodespotický zhýralý boss, jedna setsakra pohledná Angličanka (už zase...asi je to jako s Francouzkami - všechny pěkné jsou u filmu), jeden gotik skvěle nadabovaný do češtiny, a k tomu kýble a kýble a kýble smíchu. Viva la britcom! ()

• Existuje také stránka, která se objevila ve 3. sérii a je parodií na Facebook, najdete ji na www.friendface.org (awful)
  • Pan Yamamoto (Togo Igawa), který na Jenn (Katherine Parkinson) křičí z obrazovky v 1. epizodě 3. série "From Hell", je tentýž pan Yamamoto, kterému Jenn od plic vynadá ve 2. epizodě 1. série "Calamity Jenn" poté, co jí dupne na nohu. (Alfréda)
  • Celou čtvrtou sérii má pan Reynholm (Matt Berry) místo kancelářské květiny marihuanu. (Shr1nK)