Ajťáci

(seriál)
  • Česko Partička IT (více)
Ukázka z filmu 8
Komedie
Velká Británie, (2006–2010), 9 h 29 min (Minutáž: 22–26 min)

Chris O'Dowd, Richard Ayoade, Katherine Parkinson, Christopher Morris, Matt Berry, Noel Fielding, Dolly Wells, Alice Lowe, (více)

Série(4) / Epizody(24)

Zkusili jste to vypnout a znovu zapnout? Kultovní sitcom o dvou společensky marných profesionálech z oddělení IT a jejich softwarem i hardwarem naprosto nepolíbené šéfové dává restart! Bavte se trapnými příhodami z omšelého, zaneřáděného a neútulného suterénu, kde se rodí zázraky moderní techniky – o které nikdo nestojí. Vykázali je z firemních slonovinových věží, a tak se ajťáci společnými silami úspěšně vyhýbají práci i sociálním kontaktům... Kultovní zábavně ztřeštěný sitcom vypráví příhody a trapasy dvou společensky neschopných ajťáků. Moss (Richard Ayoade) a Roy (Chris O’Dowd) jsou pro zbytek firmy terčem opovržení a výsměchu, pokud si jich vůbec někdo všimne. Zatvrzele ignorují neustálé vyzvánění telefonu frustrovaní zabedněnými kolegy, kteří nedokážou zvládnout na počítači ani základní CTRL+ALT+DELETE. Pracovní dobu raději věnují péči o vlastní sociální odchylky. Geniální Moss má obsáhlé a detailní znalosti o všem, co se týče techniky, ale nedokáže se vypořádat s praktickými problémy, jako když se mu na klávesnici usadí pavouk. A co teprve, když začne hořet! Roy není takový génius, ale jinak to s ním není o moc lepší. Myslí si, že dává najevo svou „zajímavou osobnost“ tím, že každý den nosí do práce jiné geekovské tričko. Na ty dva má dohlížet manažerka oddělení Jen (Katherine Parkinsonová), která ale počítačům zoufale nerozumí. Jejich snaha ji něco naučit je stejně komická a tragická jako její pokusy začlenit ty dva do společenského života. (TV Prima)

Ukázka z filmu 8

Recenze (1 335)

Galadriel

"Zkoušeli jste to vypnout a zapnout? Přesvědčili jste se, že je to zapojené v zásuvce? Ano? Dobře, někdo se vám tam na to přijde podívat." Položí telefon... "Možná." Výborná zábava pro všechny, kdo rozumí informatice, pro všechny, kdo s nějakým informatikem někdy žili nebo kamarádili, ale i pro všechny ostatní, aby zjistili, co jsou informatici zač. Z vlastní zkušenosti (vícenásobná druhá možnost) musím říct, že spousta gagů o hoších z IT je jenom malinko nadsazená, některé vůbec. Většina z nich je ale ohromně vtipná. Styl a humor seriálu se typově hodně blíží třeba Červenému trpaslíku a já doufám, že bude natočeno ještě nějakých těch pár dílů a že si udrží současnou kvalitu. ()

Gemini

Zkuste Cradle Of Filth, gotici jsou přece taky lidi...nezapomenutelné, úžasné, perfektní, křeče do bránice přinášející zatím poslední a zatím i nejlepší dílo Grahama Linehana, který by sebou měl sakra pohnout a dodělat další sérii!!! Dva typičtí ajťáci, jeden megalodespotický zhýralý boss, jedna setsakra pohledná Angličanka (už zase...asi je to jako s Francouzkami - všechny pěkné jsou u filmu), jeden gotik skvěle nadabovaný do češtiny, a k tomu kýble a kýble a kýble smíchu. Viva la britcom! ()

Matty

Životy programátorů musí být neskutečně vzrušující, není divu, že se je konečně někdo rozhodl "fikcionalizovat". Roy a Moss tráví většinu dne v tom nejspodnějším patře jedné vysoké budovy společně s nezdravě vybledlým hlídačem serveru („to není make-up“) a se šéfovou svého oddělení Jen. Roy již několikrát pohořel při pokusech rozvést dialog mezi sličnými „kolegyněmi“ z vyšších pater na více než „Zkoušela jste to vypnout a zapnout?“, přesto se nevzdává a nadále se veřejně ztrapňuje. Moss má zvláštní účes, jeho zaujetí prací je záviděníhodné, skoro až děsivé, tam, kde mívají jiní lidé mozek má on spoustu jedniček a nul. Jen umí být pěkně hysterická, pohrdá přízemností svého zaměstnání a nepolevuje ve snaze vetřít se do přízně šéfa z nejvyšších a konečně postoupit do vyššího levelu, tedy patra. Dva „příliš v pohodě“ týpci a jedna nohama ještě na zemi stojící žena… co mi to jenom připomíná? Black Books, pochopitelně, vždyť je také napsal stejný člověk, podobný je tedy i styl humoru. Navzdory přehnanosti většiny situací je to dost ze života a kdo zná nějaké zažrané programátory, jistě bude chápavě pokyvovat hlavou (a zlomyslně se bavit). Seriál je nadopován všelijakými popkulturními odkazy (stačí si prohlédnout nápisy na krabicích tvořících neoddělitelnou součást maximálně chaotického prostředí, v němž Roy a Moss pracují). Kvalitních vtipů není bohužel tolik jako těch jenom obstojně vtipných, prvoplánových a zbytečně vulgárních. Mnohdy jsem mě napadlo, že se z dané situace dalo vytřískat mnohem více, Partičku jsem si přesto velmi oblíbil a začínal jsem jí mít rád epizodu od epizody víc. Jenže když už jsem začal uvažovat o pěti hvězdičkách, seriál náhle skončil. Šest epizod je skutečně málo, co naděláme, teprve čas (resp. druhá série) ukáže, nakolik zásadním britským sitkomem je zrovna tento. Zajímavé komentáře: woody, salahadin, DJ Obelix, LordMysti ()

Radyo

Tenhle seriál má jedinou vadu - že má prozatím pouhopouhých 6 dílů. Ale že ty díly fakt stojí za to, o tom není nejmenších pochyb. Jeden fór stíhá druhý a člověk sem tam nechtě asi i něco přeslechne, poněvadž se hlasitě řehtá. U druhého dílu jsem málem umřel, chechtal jsem se tak, až mě rozbolelo v krku. :-) Tohle je prostě extrahustý nářez a zasmějí se tomu i lidi, podle kterých výrazy jako "socket", "thread", "level" nebo "flash BIOSu" patří do slovníku mimozemských vetřelců. :-) ()

• Rozepře mezi tvůrci Ajťáků a seriálu The Mighty Boosh (od r. 2004) způsobily, že se Noel Fielding (Richmond) ve třetí řadě objevil pouze v jedné epizodě. Jeho absenci ostatní postavy omluvily tak, že údajně dostal kurděje. (Alfréda)
  • Ve 2. díle 1. série ve scéně, kdy jde Moss (Richard Ayoade) uklidit stresometr do Jeniny (Katherine Parkinson) kanceláře, Jen nemá na noze botu, kterou jí Ray (Chris O'Dowd) chvíli předtím pomáhal pracně nasadit. V tomtéž záběru je ale vidět, že si botu bez problémů nasazuje sama. (kukkik)
  • Roy (Chris O'Dowd) má na sobě tričko s písmeny RTFM, což znamená Read the fucking manual. Jde o narážku na dotazy, které mohou být zodpovězeny přečtením návodu. Dále je na triku čínský propagandistický plakát, kde je muž držící rudou knížku. (Cheeter)

Související novinky

The IT Crowd dostane americký remake

The IT Crowd dostane americký remake

17.12.2017

Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, Američané už stihli předělat desítky britských seriálů. Určitě jste slyšeli minimálně o House of Cards a Kanclu, a nyní je na řadě The IT Crowd. Televizní kanál NBC ho…