Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

KNTRFKT

Jediná solidní postava je Rorschach. Jinak je to jedna z nejvíc přeceněných sraček dekády. Snaží se to tvářit jako směsice všeho, jenže právě to tomu chybí. Vleklost a nudnost celýho filmu je ještě podrtržená tím "modrým idiotem", který má dávat celému filmu filosofický nádech. Na druhou stranu, rozdat si to s magnetickým polem asi nebude od věci. ()

fablefavorit

Wočmeni jsou vyloženě love-it-or-hate-it záležitost - pokud vám nevadí četné flashbacky, které svým osobním způsobem posouvají děj dál, pomalé, samolibé scény, ponurou hudbu, sexuální a násilnou explicitnost, budete to milovat. Jestli ne, pravděpodobně budete velice zklamáni. Já patřil k té první skupině lidí. ()

MikeeTheory

Watchmeni mají téměř vše, co taková komiksová adaptace od DC Comics má mít. Temnotu, chytře promyšlený příběh i nesmírně originální postavy, které se vymykají všem zaběhlým představám. Jsou bizarní i šílené, také ale neskutečně uvěřitelné a zajímavé. Dlouhá stopáž je tu zcela záměrně. Divákovi dáva možnost proniknout do všeho až do hloubky a nutí ho o věcech přemýšlet. V tomhle ohledu je velmi zásadní a skoro až dechberoucí ona závěrečná pointa, která dokonale umocňuje odvahu tvůrčího týmu a jeho záměru jít nebojácně proti proudu. Zack Snyder navíc dokázal ukočírovat všechny umělecké záměry a vše dokázal do sebe napasovat tak, aby to dávalo smysl a ještě to člověka fascinovalo. Ať žije DC! ()

TheHofi

Tenhle film je snad jediný film Zacka Snydera, který si vždycky rád pustím, ale fakt to je jediný film, který od něho mám hodně rád. ()

Rathalos

Dalsi z rady sci-fi filmov o akcnych hrdinoch,ktory nebol zly,ma zaujimavy dej,fajn herecke obsadenie i triky a aj vizualna stranka zaujme,ale mne osobne tam chybalo viac akcie a vadila mi aj dlha stopaz,ale aj napriek tomu davam 4 hviezdicky...:-) ()

MickeyStuma

Nejlepší komiksový film všech dosavadních dob. A to doslova. Na základě komiksu, spisovatele Alana Moora a kreslíře Dava Gibbonse z let 1986-87, přináší vše ze své narativní složitosti a  vizuálního přístupu v existenciální filosofii, z čehož nihilistická ideologie zavádí temný tón filmu promítající se do božské víry, inteligence, kapitalistického oportunismu i určité psychotičnosti. Zacku Snyderovi se povedlo nemožné. Rozsáhlou komiksovou sérii vtěsnal do dvouhodinového a čtyřicetiminutového filmu a přitom neztrácí jediné zrnko ze své síly vyobrazení daných myšlenek. V plné parádě představí veškeré postavy, aniž by divák o nich ztratil přehled. A že jich není zrovna málo. Co postava, to charakter, a co charakter, to myšlenková koncepce v daných spektrech vlastní existence. Snímek je fascinující sledovat v myšlenkách o morální relativitě, marnosti života, politice, vzkvétající lidské agrese. Neopomíjí se ani humor ve spektrech uvolněné zábavy. Naprosto bez debat se jedná o mistrovský komiksový film v budoucnu nepřekonatelný. Tady laťka kvality dosáhla svého nejvyššího stropu. ()

Lyžař odpad!

Inu, zase jednou jsem zalovil mimo svou standardni klidnou zonu a chtel jsem se bavit. Pamatuju si na to, jak jsem jednou usedl k novym Batmanum. Citil jsem se tehda stejne. Film tuze vypravny, pomaly, no nic, co bych hledal. Po 20 minutach jsem film vypnul. Je mi lito..a to jsem se opravdu tesil. ()

lemonova

Poznáte to: väčšina filmov podobne ako noviel , či románov začína, čo sa štruktúry týka, úvodom, ktorý nás zoznamuje s postavami a načrtne, o čom to celé asi bude.. Mala som pocit, že ešte zhruba po hodine stále pozerám na úvod a dej nie a nie sa rozbehnúť. Čakala som ďalej (veď film má viac než dve hodiny), ale príbeh nikde. Resp. príbeh by tam aj bol, ale vyrozprávaný tak nešťastným spôsobom, že ani po dvoch hodinách som si nedokázala vytvoriť aký taký vzťah k jedinej postave a bolo mi takmer jedno, čo sa vlastne bude diať. Snáď len postavy Malin Akerman a Patricka Wilsona mali v sebe aspoň tento potenciál. Neustále návraty do minulosti v podobe monológov jedného z hrdinov mi tiež veľmi nepomohli. Skrátka, je to jeden z tých filmov, ku ktorým sa určite nevrátim, pretože som sa buď nenaladila na tú správnu vlnu, alebo jednoducho nie je taký dobrý, ako vyzerá.. ()

misiiik

Vďaka filmu mi dáva príbeh vačší zmysel, kedže 1 prečítanie tak zložitého románu nestačí. Skvelá adaptácia ()

aR3Zz

Velkolepá podívaná, která kopíruje předlohu od samého začátku téměř až do finále. To je velké plus, ale zároveň asi také největší nedostatek, protože film nepřináší oproti komixu nic nového. A že by přinést mohl, dokázal v samotném závěru, kdy vyvrcholení děje bylo nakonec mnohem intuitivnější a přirozenější, než původní mimozemská invaze. Pointa přesto zůstala stejná. Dobře odvedená filmařina, sice trošku těžkopádnější průběh děje, pro nezasvěcené asi méně akce, než by čekali, ale jinak Zack Snyder zcela naplnil mé očekávání. Další komentář si zaslouží soundtrack. Ten jde opět ruku v ruce s předlohou, nicméně v některých pasážích působil hudební doprovod spíše rušivě a místy i směšně (např. Hallelujah). A poslední připomínku mám k hereckému obsazení. To bylo až na jednu výjimku přímo brilantní. Škoda šišlajícího fašistického Adriana Veidta - v podání Matthewa Gooda to rozhodně nebylo ono. Ale i přesto krásných 85% ()

Tomo

Šel jsem na to s obavami, že Zack Snyder si ukousnul příliš velké sousto, ale byl jsem vtažen do světa, který byl stejně skutečný jako ten, ze kterého jsem se díval, do světa, ve kterém teče krev stejně snadno, ve kterém je každý hrdinský skutek vykoupen bolestí a ve kterém i božské superbytosti mají bimbase. Pro svoji délku vás může film unavit, ale myslím si že každý záběr a dialog, který zazněl, měl svoje opodstatnění. Takhle přesně si představuju komiks pro dospělé. Majstrštyk. ()

raelz

Vypadalo to na genialitu - však co také mohlo vzniknout ze zručně a do detailů okopírované geniální předlohy, než stejně tak geniální film. (a zvlášť pokud jste četli komiks, budete se u něj tetelit blahem :) Ať už to je však lehkým odbočením od komiksu ke konci filmu, či jen faktem, že Moorea jednoduše na plátno nemůžete šoupnout, vězení s Rorschachem je konec geniality, od té doby se film pomalu veze dolů, až do lehkých klišé, najednou vše vypadá tak epicky (konec konců podobný případ jako holywoodsky epická V for Vendetta - super film, ale hlavně na konci se myšlenky komisku vytrácejí) a symbolysmem naplněný konec má poloviční dopad. Stále ale, znovu jako Vendettě, dávám za pět. Filmový komiks to byl stále naprosto výborný a spousta věcí se povedlo na jedničku - naprosto dokonalé intro, které na vás zapůsobi ještě třikrát více, pokud jste četli komiks, postava Komedianta téměř dostává takovou hloubku jako v komiksu (z toho jsem měl asi největší strach, že většina lidí díky filmu komedianta uvidí jako nemorálního násilníka), všichni herci sou výborně obsazení (např. dokonale ztvárněný Nite Owl) a hlavně jakákoliv scéna s Rorschachem je výborná. Uvidíme jestli DC verze napraví poslední chyby na kráse, i když toho Moorea opravdu čekat nemohu =) ()

Jajar

Comics Alana Moora Watchmen z roku 1986 dodnes funguje jako dokonalý otisk pesimismu, skepse a deziluze postmoderní doby. Boří mýty, nevěří myšlenkám o ideálním světě a každého z hrdinů podrobuje detailní psychologické analýze. Ukazuje jejich tajnosti (alkoholismus, nervová zhroucení), úchylky a hlavně pravé, často poměrně zvrácené, motivace k jednání (touha zviditelnit se, pomsta, pocit vyvolenosti). __________ Zack Snyder sice převedl na plátno předlohu políčko po políčku, ale vůbec nevystihl její retro temnou atmosféru (když ji nahradil otravným sterilním videoklipově vyleštěným vizuálem) a nadčasové poselství plné hromady politických i společenských odkazů. Co se týče jednotlivých charakterů, tvůrcům se povedlo brilantně vykreslit extrémního pravičáka s pevnými principy Rorschacha, duchem nepřítomného Doktora Manhattana a zvrhlého Komedianta (i když z něj se místy dělá až zbytečně záporná postava). Naprosto však pohřbili Ozymandise (z nejchytřejšího muže na planetě vytvořili gaye), Sůvu (ve filmu se proměňuje v totálního losera) a Hedvábný přízrak (vznikla blbka). Většina písniček navíc zcela nesedí do příslušných scén (pohřeb Komedianta, příjezd do Ozymandisova sídla) a přestože Snyder přejímá geniálně vypointovaný příběh, snímku jednoznačně chybí pořádné tempo i dynamika. ()

Yojimbo

Skutečně zdařilá komiksová adaptace, která nemá zapotřebí měnit svou předlohu a přizpůsobovat ji nenáročnému divákovi. Mnozí možná budou zklamaní z nedostatku akce, ale tento komiks není obyčejnou rubačkou ale zamyšlením nad smyslem a významem maskovaných mstitelů, které otřásá celým superhdinským žánrem. Má své tempo, svou hloubku a také je drsnější, než by člověk čekal. Není pro každého, ale právě tím je výjimečný. Byl jsem zvědavý, jestli Snyder vedle kopy testosteronu zvládne natočit i kvalitnější a hlubší materiál - a výsledek je skvělý. Spojení vytříbeného vizuálního stylu a složitého, mnohovrstevnatého příběhu, který se postupně rozplétá, funguje báječně a není to jen zásluhou předlohy (která je přesto nedostižná, jak jinak), ale i samotného režiséra, který si s celým filmem vyhrál a např. úvodní titulky toho jsou jasným příkladem. ()

Narayan

Komiks jsem nikdy neviděl ani zdálky, takže jsem podle prvních reakcí očekával, že z tohohle filmu nebudu úplně moudrej. A přesně tak to i dopadlo. Podle mě je dost smutný dát do kin film, u kterýho je předem jasný, že většině lidí nic moc neřekne. Zatímco na Batmana může jít každej, aniž vůbec tuší, že nějaká předloha existuje (a film si užije stejně dobře), u Strážců bez hlubší znalosti postav, děje atd., není šance dosáhnout něčeho podobnýho. Člověk si může tak akorát sednout a kochat se skvělou audiovizuální stránkou, nebo nějakou tou brutální akční scénou. Možná jsou Strážci excelentím převodem výborného komiksu na filmové plátno, ovšem co je mi to platné, když bez komiksového podkladu jsou jen vizuálně nabušenou slátaninou. ()

Kublai

Tohle chtělo odvahu. Comics je geniální a jako takový absolutně nepřekonatelný, ale film s velmi atypickou dějovou výstavbou a nekompromisními scénami si mě poměrně získal. Po pravdě, asi je to tím, že jsem se filmové adaptace velmi, velmi obával a nebyla to tak úplně ta kytarová klipová vypalovačka, kterou jsem od Zacka Snydera čekal... ()

Jeand´Boa

Perfektně na plátno převedená předloha, ale bohužel mi to nehodilo žádné lano silné tak, že bych se chytil a nechal se vtáhnout - jen pár nitek...plné hodnocení tedy nebude... ()

Don Carlos

Osobně bych ubral ručičky uřezané flexou a přidal několik detailů z komiksu (např. více reklam na značku Nostalgia, kterou jsem ve filmu zaregistroval jen v úvodu). ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize